BOŠKOVIĆ

Ministar odbrane Predrag Bošković kazao je da je Zakon o slobodi vjeroispovijesti iskorišćen da se protiv Crne Gore povede krstaški rat. Protestne litije, kako je rekao, nemaju nikakve veze sa zakonom, već je, smatra on, namjera da se Crna Gora predstavi kao srpska država, kojoj bi se poništila nezavisnost izglasana na referendumu 2006. godine.

 

Tu tvrdnju Bošković temelji na ikonografiji koja se može vidjeti na protestnim litijama, ali i iscrtavanju srpskih motiva širom Crne Gore.

Zakon o slobodi vjeroispovijesti, kako je rekao, jedna teokratska organizacija pokušava da iskoristi kako bi Crnu Goru vratila u srednji vijek, dok odnose sa Srbijom, nakon svih dešavanja, ocjenjuje kao najlošijim od obnove nezavisnosti.

“Protesti nemaju veze sa zakonom, jer da je tako, zakon bi se primijenio, pa bi vidjeli da li on ugrožava bilo čija prava. Vidimo da to nije slučaj. Vidimo ikonografiju na skupovima, vidimo kako se označava teritorija Crne Gore kao srpske države, vidimo crtanje srpskih motiva”, rekao je Bošković u intervjuu Radiju Crne Gore.

Zakon je, kaže Bošković, iskorišćen da se protiv Crne Gore povede krstaški rat od strane jedne teokratske organizacije koja bi Crnu Goru predstavila teokratskom državom.

Namjera je, kaže, da se Crna Gora predstavi i kao srpska država, te da se poništi državna nezavisnost i naša zemlja ponovo vrati pod skute Srbije, kako bi se o sudbini Crne Gore odlučivalo van naših granica.

Poručuje i da ne postoji sila koja nas može preobratiti u teokratsku državu.

Bošković je istakao da je Demokratski front (DF) prevaziđena politička organizacija u Crnoj Gori, te da je Srpska pravoslavna crkva (SPC) jedini subjekt koji je mogao da generiše prosrpski korpus.

Stoga su poruke koje u posljednje vrijeme stižu iz Beograda o pomoći srpskom narodu i SPC, smatra Bošković, dodatak priči da se što više građana na popisu stanovništva u Crnoj Gori 2021. godine izjasni kao Srbi.

To, kako je rekao, za cilj ima stvaranje srpskog karaktera Crne Gore.

“Crna Gora je država svih njenih građana, bez obzira na to kako se izjašnjavaju i niko ne može spriječiti put Crne Gore ka modernoj evropskoj državi”, poručio je Bošković.

Ocijenio je kvalitetnim Zakon o slobodi vjeroispovijesti, uz uvjerenje da će taj akt svakom građaninu garantovati ostvarivanje svojih vjerskih prava u skladu sa njegovim potrebama.

“Mislimo da Crna Gora treba da dijeli one vrijednosti koje se danas poštuju i vrijede u svakoj razvijenoj zemlji Evrope. Možemo sa ovim da se izborimo na demokratski način, bez tenzija i incidenata, jer smo svjesni da nas posmatra međunarodna organizacija”, rekao je Bošković.

Saopštio je i da nema nedoumicu da su sva dešavanja na ovim prostorima “uigrana”, jer je Balkan, kako je podsjetio, “kroz istoriju bio mjesto gdje su se sukobljavale mnoge civiliazcije”.

“Kad je u pitanju ova matrica, nema sumnje da je ona inicirana i obrazovana shodno onome što je Rusija uradila u Ukrajini, Gruziji, Moldaviji. Sve kreće frontalno iz više centara kad su tabloidi i portali u pitanju”, kazao je Bošković.

Iako ga retorika u Crnoj Gori podsjeća na onu iz 90-ih, Bošković ne strahuje da bi se mogao ponoviti sličan scenario.

“Danas je globalni kontekst drugačiji. Demokratski kapaciteti država na Balkanu su veći nego što su bili 90-ih”, rekao je Bošković.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Kalač: Suočavanje s prošlošću ključno za pravedno društvo
    on 19/04/2026 at 11:28

    Povodom 27. godišnjice zločina u Kaluđerskom lazu, odbornik Evropskog saveza u Skupštini opštine Rožaje Alen Kalač poručio je da su politike devedesetih presudno uticale na tragediju te upozorio da njihovi odjeci i danas postoje, naglašavajući da je odgovorno suočavanje s prošlošću nužno za izgradnju stabilnog i pravednog društva.

  • Živković u Plužinama: Aktuelnu vlast ćemo poslati u opoziciju
    on 19/04/2026 at 09:24

    Predsjednik Demokratske partije socijalista, Danijel Živković, boravio je prethodne sedmice u radnoj posjeti Plužinama, gdje se sreo sa brojnim građanima, članovima i lokalnim funkcionerima.

  • Mirsad Nurković: Najteže podnosim neprincipijelnost i laž
    on 19/04/2026 at 08:47

    Potpredsjednik Skupštine Crne Gore iz Bošnjačke stranke, Mirsad Nurković, za sebe kaže da je običan čovjek koji osjeća odgovornost prema građanima koje predstavlja u parlamentu. U emisiji "Upoznjte parlamentarce" ističe da političar nema radno vrijeme nakon kojeg može biti opušten u javnosti, jer taj poziv podrazumijeva poseban način života i ponašanja – 24 sata dnevno. Ne podnosi laž, a ponosan je na strpljenje koje je stekao godinama.

  • Neće čekati drugi dio godine: Poslanici u maju o radu tužilaštva
    on 19/04/2026 at 06:15

    Sjednica skupštinskog Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu na kojoj će biti razmotreni izvještaji o radu državnog tužilaštva i Tužilačkog savjeta biće, kako nam je rečeno, zakazana tokom maja. Zamjenik predsjednika tog skupštinskog tijela Zoran Mikić (URA) ističe za RTCG da se sigurno neće, kao dosada, čekati drugi dio godine za razamatranje tih dokumenata. Iz Instituta Alternativa poručuju da je važno blagovremeno reagovati, kako bi se uočili nedostaci, i na vrijeme sagledala važna pitanja za procjenu efekata rada tužilaštva i Tužilačkog savjeta. Ta NVO je parlamentu uputila apel za blagovremeno reagovanje.

  • Aleksić: Spajiću sam predložio obeštećenje za žrtve splitske Lore, prihvatio je i traži model
    on 18/04/2026 at 21:10

    Potpredsjednik Vlade Crne Gore za obrazovanje, nauku i odnose sa vjerskim zajednicama Budimir Aleksić rekao da je juče na sjednici Vlade predložio obeštećenje žrtava logora Lora u Splitu, kroz dopunu dnevnog reda.

  • Janović: DPS je imao dovoljno vremena za EU put, optužuju one koji brže napreduju
    on 18/04/2026 at 20:54

    Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Tonći Janović ocijenio je da su tvrdnje Demokratske partije socijalista (DPS) o navodnom kočenju evropskog puta Crne Gore „paradoksalne“, navodeći da je upravo prethodna vlast imala dovoljno vremena i podrške da značajno napreduje u procesu evropskih integracija, ali to, kako kaže, nije učinila.

  • Šćepanović: Nikšić se guši u otpadu, ugroženo zdravlje građana
    on 18/04/2026 at 16:26

    Odbornica DPS-a u SO Nikšić i potpredsjednica Savjeta mladih te partije, Kristine Šćepanović, upozorila je na ozbiljan komunalni problem u gradu, navodeći da se Nikšić, uprkos statusu Evropske prijestonice kulture, suočava sa nagomilanim otpadom i ugroženim zdravljem građana u blizini centra i bolnice.

  • Ibrahimović u Antaliji: Crna Gora posvećena EU putu i stabilnosti Zapadnog Balkana
    on 18/04/2026 at 15:31

    Na Antalijskom diplomatskom forumu potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović poručio je da je Crna Gora, kao buduća članica EU, posvećena jačanju regionalne stabilnosti, evropskim integracijama Zapadnog Balkana i unapređenju međunarodne saradnje kroz dijalog i partnerstvo.

  • Krnić: Vanjska politika mora pratiti evropske vrijednosti Crne Gore
    on 18/04/2026 at 15:16

    Član Predsjedništva Pokreta Preokret Mirza Krnić ocijenio je da najave o nastavku vojnih obuka u Izraelu i izostanak jasnog stava Crne Gore o dešavanjima u Gazi ukazuju na nedosljednost vanjske politike, poručujući da država mora uskladiti svoje djelovanje s evropskim vrijednostima i međunarodnim obavezama.

  • Prva konvencija Foruma žena: Naglašena uloga žena i mladih u društvenim procesima
    on 18/04/2026 at 14:45

    U Podgorici je održana Prva konvencija Foruma žena Demokratske Crne Gore, na kojoj je istaknuta važnost osnaživanja žena i uključivanja mladih u političke i društvene procese, uz poruke o jedinstvu, demokratskom razvoju i unapređenju rodne ravnopravnosti.

  • MMF pohvalio rezultate: Crna Gora na stabilnom putu ka EU 2028.
    on 19/04/2026 at 09:14

    Iz Ministarstva finansija ističu da Crna Gora bilježi značajan napredak u ekonomskoj stabilnosti i evropskim integracijama, što potvrđuju i pohvale Međunarodnog monetarnog fonda, a tokom sastanka u Vašingtonu istaknuti su snažni fiskalni rezultati, kontinuiran rast BDP-a, smanjenje javnog duga i nezaposlenosti, kao i napredak u pregovaračkom procesu s Evropskom unijom. Uz podršku međunarodnih partnera, naglašavaju, država se pozicionira kao kredibilan i pouzdan akter, spreman da preuzme obaveze koje vode ka punopravnom članstvu u EU do 2028. godine.

  • Svjetska banka snažno podržava Crnu Goru u izgradnji održivog i inkluzivnog ekonomskog rasta
    on 18/04/2026 at 14:17

    Svjetska banka snažno podržava reformske procese u Crnoj Gori, posebno one usmjerene na promovisanje održivog i inkluzivnog ekonomskog rasta, saopštila je potpredsjednica SB za Evropu i Centralnu Aziju, Antonela Basani.

  • ToMontenegro uspješno obnovio prestižni IOSA sertifikat
    on 18/04/2026 at 10:50

    Nacionalna avio-kompanija ToMontenegro uspješno je registrovana kao IOSA operater u okviru programa Međunarodne asocijacije za vazdušni prevoz (IATA) za provjeru operativne sigurnosti. Ovo prestižno priznanje, kako ističu u kompaniji, potvrđuje beskompromisnu i kontinuiranu posvećenost najvišim globalnim standardima sigurnosti u vazduhoplovstvu.

  • CBCG predstavila rezultate u Vašingtonu: Ispunjene EU obaveze za 2025.
    on 18/04/2026 at 10:22

    Centralna banka Crne Gore (CBCG) predstavila je u Vašingtonu napredak u sprovođenju evropske agende i reformi platnog sistema, uz ocjenu da je u potpunosti ispunila obaveze za 2025. godinu i ostvarila značajne koristi kroz pristupanje SEPA području, saopšteno je nakon sastanka delegacije predvođene guvernerkom Irenom Radović sa direktorom za Evropu Međunarodnog monetarnog fonda Alfredom Kamerom.

  • Gorivo će biti jeftinije ako Vlada produži odluku o smanjenju akciza
    on 18/04/2026 at 09:17

    Cijene goriva od utorka bi trebalo da budu niže od jednog do devet centi ukoliko Vlada produži odluku o smanjenju akciza koja je na snazi od polovine marta, a koja ističe u utorak.

  • Vuković u Vašingtonu potpisao ugovore vrijedne 58 miliona eura
    on 18/04/2026 at 09:06

    Ministar finansija Novica Vuković, potpisao je u Vašingtonu dva strateški izuzetno važna ugovora sa Svjetskom bankom, ukupne vrijednosti 58 miliona eura, čime Crna Gora dodatno učvršćuje kurs ka održivom razvoju, jačanju institucija i ubrzanju evropske integracije, ocijenili su u ovom Vladinom resoru.

  • Vjetroelektrana Možura: Šteta ili korist za državu ?
    on 18/04/2026 at 06:16

    Vjetroelektrana Možura je štetu nanijela energetskoj kompaniji i građanima kroz visoku otkupnu cijenu energije, dva puta veću od one koju energetska kompanija naplaćuje građanima, saopštio je na anketnom odboru o aferi Možura predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede Milutin Đukanović. Korist od rada vjetroelektrane veća je za državu od štete koju je pratio cjelokupni postupak, ocjenjuju poslanici opozicije. Anketni odbor će saslušati i ostale učesnike afere.

  • Vlada tvrdi da koncesija ACG donosi milijarde, opozicija i sindikati upozoravaju na rizike
    on 17/04/2026 at 19:53

    Odluka o davanju crnogorskih aerodroma u koncesiju ušla je u završnu fazu i sada se nalazi pred Skupštinom Crne Gore, dok u javnosti traju podijeljena mišljenja - od tvrdnji da je riječ o razvojnoj šansi do ocjena da država gubi kontrolu nad ključnom infrastrukturom.

  • Prevoznicima oduzeto šest kamiona: Lješnjak tvrdi da država sprovodi represiju
    on 17/04/2026 at 16:45

    Predsjednik Udruženja prevoznika Crne Gore Đorđije Lješnjak saopštio je za TVCG da je danas oduzeto šest kamiona u vlasništvu članova Udruženja prevoznika Crne Gore. Lješnjak je izrazio nezadovoljstvo ovakvim odnosom Vlade Crne Gore prema prevoznicima. Kaže da država, umjesto da nastoji da riješi problem i pomogne kamiondžijama, djeluje represivno.

  • ŽICG: Zbog nepotpisivanja ugovora preko 800 zaposlenih nije primilo platu
    on 17/04/2026 at 16:42

    Iz Željezničke infrastrukture Crne Gore saopštili su da petogodišnji ugovor, koji je u skladu sa zakonom trebalo da obezbijedi stabilno finansiranje tog preduzeća, još uvijek nije potpisan.