Izbor i priprema: Č. Đurđić

 

Na današnji dan 1671. papa Kliment X dao je titulu nadbiskupa barskog i primasa Srbije Andriji Zmajeviću, što je podrazumijevalo njegovo pravo jurisdikcije nad katolicima u Srbiji. Zmajević je stolovao u Budvi, jer je Bar bio pod turskom upravom.

1684 – U cilju zbacivanja turske vlasti, na zboru Grbljana, knezovi, kapetani i sudije zbora donijeli su odluku o prihvatanju mletačke vlasti. U odluci je zapisano: “Evo, sada je došlo vrijeme uzvišeni principe, da se ispuni naša želja i da dovršimo naše dane pod krilima našeg uzvišenog principa Venecije”.

 

1685 – Rođen je njemački kompozitor Georg Fridrih Hendl, uz Baha najistaknutiji barokni muzičar. U Hendlovom obimnom opusu najboljim se smatraju opere i oratorijumi: «Rinaldo», «Julije Cezar», «Mesija», «Izrael u Egiptu», «Juda Makabejac». Nastanivši se u Londonu, Hendl je postao centralna ličnost muzičkog života engleske prijestonice, a 1719. povjerena mu je organizacija i vođenje Kraljevske muzičke akademije u Londonu.

 

1717 – Vladika Danilo  je sazvao Skupštinu plemenskih glavara na Cetinju kako bi se riješilo pitanje odnosa s Mlecima i zajednička akcija protiv Turaka. Skupština je odlučila da se stupi u savez  s Venecijom, bez obzira na prijetnje iz Skadra i Nikšića. Tim povodom skadarski paša napisao je vladici: «Ako opet napadnete i uznemirite Krajinu, moga mi dina, zaboravićete sve što vam se dosad desilo od sultanove vojske».

 

1792 – Umro je engleski slikar Džošua Rejnolds, jedan od najvećih svjetskih portretista, osnivač Kraljevske umjetničke akademije 1768. i njen prvi predsjednik. Snažno je uticao na englesko slikarstvo svojim stvaralaštvom i teorijskim raspravama o slikarstvu.

 

1821 – U Rimu je umro engleski pjesnik Džon Kits, čija se djela: soneti, spjev «Endimion», pjesme «Oda slavuju», «Oda grčkoj urni», «Oda jeseni» smatraju najljepšim poetskim ostvarenjima na engleskom jeziku.

1884 – Na sjednici Društva Cetinjske čitaonice donesena je odluka da se gradi pozorišna zgrada koja bi se zvala «Zetski dom». Formiran je i odbor za podizanje građevine. Projektant “Zetskog doma” bio je Josip Slade; građevinskim radovima rukovodio je Jozo Terzović, a zgrada je završena za četiri godine.

 

1898 – Uhapšen je francuski pisac Emil Zola zbog objavljivanja otvorenog pisma predsjedniku Francuske, pod naslovom «Optužujem», u kojem je optužio vladu za antisemitizam i montirani sudski proces protiv kapetana Alfreda Drajfusa.

 

1916 – Umro je Ilija Plamenac, vojvoda i senator, prvi i dugogodišnji ministar vojni Crne Gore. Rođen je 23. maja 1821. u Boljevićima u Crmnici. U mladosti  je učio za sveštenika, zbog čega su ga u narodu zvali pop Ilija. Bio je plemenski  kapetan, junak i vojskovođa. Učestvovao je u opsadi Bara 1877, a potom i u oslobađanju Ulcinja. Istakao se u borbama na Fundini, Trijepču i Maljatu. Kao kulturno-prosvjetni aktivista bio je određeno vrijeme predsjednik društva «Gorski vijenac».

 

1953 – Osnovana je Elektroindustrija «Obod» na Cetinju,  proizvođač, prevashodno, bijele tehnike. Nastao je proširenjem preduzeća «Industrija ribe»  na Rijeci Crnojevića, otvaranjem proizvodnih pogona i saradnjom s kooperantima, domaćim i inostranim. U jeku razvoja zapošljavao je preko 4.000 radnika. Pokretanje Elektroindustrije «Obod» imalo je poseban značaj za tadašnji razvoj Cetinja. Prema statističkim podacima, 1988. u fabrici je proizvedeno 265.000 raznih vrsta hladnjaka, 238.000 ledomata, preko 100.000 mašina za pranje rublja, 549.000 elektromotora i 459 tona raznih vrsta svjetiljki. Početkom 90-ih,  raspadom SFRJ i uvođenjem sankcija, u “Obodu” dolazi do drastičnog pada proizvodnje. Posljednji pokušaj da se fabrika ponovo pokrene bio je 2000, ali bezuspješno, da bi 2009. sasvim bila ugašena.

2007 – U Zavodu za školovanje i profesionalnu rehabilitaciju invalidne djece i omladine u Podgorici, promovisan je prvi udžbenik ( istorija za šesti razred reformisane škole) na Brajevom pismu koji je štampan u Crnoj Gori. Udžbenik je štampan zahvaljujući štampaču na Brajevom pismu koji je Zavodu poklonila Centralna banka Crne Gore.

 

2008 – U 58. godini umro je bivši predsjednik i premijer Slovenije Janez Drnovšek, doktor ekonomskih nauka. Bio je  predsjednik predsjedništva SFRJ uoči raspada federacije. U julu 1991. uspio je da dogovori povlačenje JNA iz Slovenije, čime je odigrao ključnu ulogu u rađanju nove slovenačke države. Dobitnik je više međunarodnih nagrada za dostignuća i lični doprinos uspješnom preobražaju Slovenije u demokratsku i ekonomski stabilnu državu i njenom uspješnom uključivanju u međunarodnu zajednicu. Autor je brojnih članaka iz oblasti kreditne i monetarne politike i međunarodnih finasijskih odnosa, kao i knjiga „Misli o životu i svijesti“, „Dijalozi“ i „Suština svijeta“. Drnovšeka će crnogorski narod pamtiti po tome što je bio prvi predsjednik jedne zemlje koji je Crnoj Gori, predsjedniku Filipu Vujanoviću, i njenim građanima, dan nakon referenduma čestitao obnavljanje državnosti.

2009 – Na 81. svečanosti dodjele Oskara, film Denija Bojla „Milioner iz blata“, snimljen prema romanu indijskog pisca Vikosa Svarupa, proglašen je za najbolje ostvarenje i dobio je osam nagrada Američke filmske akademije.

2011 – Haški tribunal osudio je penzionisanog generala MUP-a Srbije Vlastimira Đorđevića na 27 godina zatvora, proglasivši ga krivim za zločine nad kosovskim Albancima 1999.

 

2012 – U Kotoru je, u 92. godini, umro jedan od najistaknutijih stvaralaca crnogorske muzike Božidar Ivanišević. Dugogodišnjim predanim prikupljanjem motiva iz Crne Gore s dubokim osjećanjem i prepoznavanjem karakterističnog ritma i melosa svoga kraja, Ivanišević je stvorio veliki broj pjesama koje žive u narodu kao dio crnogorske muzičke baštine. Među najpoznatijima su: „Poljem se vije“, „Oj, Cetinje ponos grade“, „Mlada Pivljanka“, „Jedno jutro u svitanje zore“, „Kad prošetam Crnom Gorom“…  Božidar Ivanišević dobitnik je  Trinaestojulske nagrade za životno djelo i brojnih drugih priznanja.

 

2013 – U Beogradu je, u 49. godini, umrla književnica, prevoditeljica i novinarka Tanja Bulatović. Rođena je u Podgorici. Studirala je engleski jezik i književnost u Nikšiću i jugoslovenske književnosti i opštu književnost na Filološkom fakultetu u Beogradu. Početkom devedesetih radila je kao ratni reporter iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Autorka je romana „Šahovski priručnik za trudnice“, i „Ljubavnici od trešnjevog drveta“, kao i knjige priča „Godine posle“. Prevodila je prozu Vladimira Nabokova, Nortropa Fraja, Oskara Vajlda i drugih. Kao dramaturg i scenarista učestvovala je u realizaciji filma Televizije Crne Gore „Da Capo“, nagrađenog na TV festivalu u Neumu. 

Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:

1959 – Međunarodni sud za ljudska prava otvorio je prvo zasjedanje u Strazburu.

1996 – U Podgorici je predstavom «Muzej biciklističkog ustanka u Crnoj Gori», tekst Zorana Kopitovića, u režiji Slobodana Milatovića, počeo Festival internacionalnog alterantivnog teatra – FIAT, na kome su učestvovale pozorišne grupe iz Mađarske, Velike Britanije, Češke, Slovenije, Makedonije, Španije, Srbije i Crne Gore.

2008 – „Gran pri“ nagrada na međunarodnom Festivalu glumca u Nikšiću, pripala je Zijahu Sokoloviću za režiju predstave „Medvjed“, u produkciji pozorišne družine  „Franc Prešern“ iz Ljubljane, dok je za najbolju proglašena predstava „U lovu na bubašvabe“, u režiji Veljka Mićunovića i produkciji Jugoslovenskog dramskog pozorišta u Beogradu.

2010 – Na Zimskim olimpijskim igrama u Vankuveru, Zlatnu medalju osvojio je 23-godišnji Švajcarac Karlo Janka sa dva minuta, 37 sekundi i 83 stotinke. U konkurenciji 103 skijaša, u Vankuveru je debitovao Nikšićanin Bojan Kosić, koji je nakon dvije serije osvojio 61. mjesto i pobijedio čuvenog Amerikanca Bodija Milera.

2014 – Na Zimskim olimpijskim igrama u Sočiju, Rusija je osvojila 33 medalje, među kojima 13 zlatnih, i tako postala pobjednik igara. Iza Rusije plasirala se Norveška s 26,od čega 11 zlatnih medalja, dok je treća bila Kanada s 25 odličja, među kojima 10 zlatnih. 

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Osnažiti saradnju Crne Gore i Luksemburga, riješiti pitanje državljanstva
    on 11/05/2025 at 18:54

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić, sastao se sa predsjednikom parlamenta Velikog Vojvodstva Luksemburg, Klodom Viselom, prilikom Konferencije predsjednika parlamenata zemalja članica Evropske unije koja se održava u Budimpešti. Tokom razgovora, Mandić je istakao važnost kontinuirane podrške Luksemburga Crnoj Gori na njenom putu ka Evropskoj uniji, naglašavajući da Luksemburg, sa pribliznim brojem stanovnika kao Crna Gora, predstavlja pravi primjer uspjeha i evropskog životnog standarda kome teži i Crna Gora.

  • Danilović: Respektujem vickasti napor Odžića, valjalo bi da prethodno istraži malo bolje Baju Knindžu
    on 11/05/2025 at 12:30

    Petar Odžić se, dalje od zavičaja, pročuo kada je mjesto predsjednika Skupštine Budva proslavio uz pjesmu Baje Malog Knindže “Svaka bi fukara da ubije vuka”, saopštio je lider Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović. On je reagovao nakon Odžićeve izjave da "revizija istorije, od strane ponavljača poput Danilovića, neće proći".

  • Politička volja ključna za antimafija zakon
    on 11/05/2025 at 12:16

    Iako je početkom godine započet rad na izmjenama takozvanog antimafija zakona, Ministarstvo pravde još ne izlazi u javnost s nacrtom tog akta. Pravnik Boris Marić za naš radio ocjenjuje da postoje grupe koje žele da opstruiraju donošenje takvog zakona.

  • "Zamjena je teza da dijalog o srpskom jeziku i dvojnom državljanstvu izaziva podjele"
    on 11/05/2025 at 11:23

    Narativ da je dijalog o srpskom jeziku i dvojnom drževljanstvu tema koja izaziva podjele u društvu, klasična je zamjena teza, sa jasnim elementima društvene neodgovornosti. Takvo pojednostavljivanje ima za  cilj očuvanje rigidnih diskriminatorskih tekovina prema najbrojnijoj jezičkoj zajednici koje su na žalost i dalje na snazi, saopštio je potpredsjednik Vlade Crne Gore i potpredsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milun Zogović.

  • Petrić: Nekada sam mnogo lakše kritikovao ljude koji donose odluke
    on 11/05/2025 at 07:07

    Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Dražen Petrić kaže da je kritičan prema sebi i drugima, međutim priznaje da je prije ulaska u politiku mnogo lakše kritikovao ljude koji donose odluke. Nije konfliktna osoba, svemu smireno pristupa, ali ne voli kada mu se oduzima riječ.

  • Odžić: Revizija istorije neće proći
    on 10/05/2025 at 21:24

    Čovjek koji ne zna odgovore na pitanja sa državnog ispita, ali se pravi da zna šta je bilo u ratu, naveo je na mreži X zamjenik predsjednika SDP i predstavnik Evropskog saveza Petar Odžić.

  • Marković: Izjava Nimanbegua nedopustiva, Ulcinj nije ničija prćija
    on 10/05/2025 at 18:18

    Izjava predsjednika Opštine Ulcinj Gencija Nimanbegua, u kojoj javno govori o mogućnosti da se premijer Crne Gore Milojko Spajić i ministarka javnih radova Majda Adžović proglase za "persona non grata“ u Ulcinju, predstavlja neviđeni institucionalni i politički presedan. Nedopustivo je da se bilo ko, a posebno predsjednik jedne opštine, na ovako uvredljiv, neodgovoran i destruktivan način obraća najvišim državnim funkcionerima, saopštila je poslanica Pokreta Evropa sad (PES) Branka Marković. 

  • Ivanović: Crna Gora pozdravlja sporazum o trenutnom prekidu vatre Indije i Pakistana
    on 10/05/2025 at 17:36

    Potpredsjednik Vlade Crne Gore za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović, oglasio se povodom postignutog dogovora o trenutnom prekidu vatre između Indije i Pakistana, poručivši da Crna Gora pozdravlja sporazum o trenutnom prekidu vatre između te dvije zemlje.

  • CGO: Definisati nadležnosti i ukinuti pozicije bez jasnih mandata u izvršnoj vlasti
    on 10/05/2025 at 17:31

    Racionalno upravljanje javnim sredstvima zahtijeva da se Zakonom o Vladi precizno definišu nadležnosti članova izvršne vlasti i ukinu pozicije bez jasnih mandata, kao što je ministar bez portfelja, smatraju u Centru za građansko obrazovanje (CGO).

  • Zampeti: Crna Gora u najzahtjevnijoj fazi pregovora, potreban doprinos lokalnih vlasti
    on 10/05/2025 at 10:54

    Herceg Novi i Ulcinj obilježili su Dan Evrope kulturnom manifestacijom „Noć tvrđava“, realizovanu uz podršku Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, kroz inicijativu „Opštine za EU“. Zamjenica ambasadora Evropske unije u Crnoj Gori Laura Zampeti poručila je da je ovo kritičan trenutak kada je Crna Gora ušla u najzahtjevniju fazu pristipanja EU i kada su zemlji potrebni doprinos i podrška lokalnih vlasti i zajednica da bi krenula naprijed i u istom smjeru. Ambasador Austrije u Crnoj Gori Kristijan Štajner poručio je da su investicije veoma važne i da treba da se sprovode na transparentan način za lokalno stanovništvo.