28. februar
Izbor i priprema: Č. Đurđić
Na današnji dan 1661. rođen je slikar Tripo Kokolja, dominantna figura kasno-baroknog slikarstva ne samo Boke Kotorske već i šireg istočno-jadranskog prostora. Gotovo čitav svoj život proveo je u Perastu, u kome su barokni tokovi znatno intenzivnije pulsirali nego u ostalim bokeljskim naseljima. Njegovo ime, slikarski kist i slava neraskidivo su vezani s čuvenim bokeljskim svetilištem Gospom od Škrpjela. Kokoljino likovno obrazovanje ostalo je zagonetno, ali je izvjesno da je boraveći u Veneciji pomno pratio i upoznavao savremena i nešto starija slikarska ostvarenja. Pod pokroviteljstvom Andrije Zmajevića, Kokolja je oslikao unutrašnjost Gospe od Škrpjela, crkvu svete Ane iznad Perasta, potom palatu svog velikog mecene, a svoje umjetničke tragove ostavio je i na nekim dalmatinskim ostrvima.
1869 – Umro je francuski pisac i diplomata Alfons de Lamartin, jedan od najvećih liričara romantizma. Slavu mu je donijela već prva knjiga «Pjesničke meditacije» (1820), a potom i njegova najznačajnija zbirka «Pjesničke i religiozne harmonije» s čuvenom «Himnom noći», koju je preveo Njegoš.
1877 – U toku Veljeg rata, između Turske i Srbije zaključen je mir, a pregovori s Crnom Gorom nijesu dali rezultate. Ni boravak vojvode Boža Petrovića u Carigradu nije mogao da doprinese postizanju sporazuma s Portom oko crnogorskih zahtjeva za teritorijalno proširenje. Pošto je Rusija objavila rat Turskoj 24. aprila 1877. knjaz Nikola je, dva dana kasnije, izdao proglas o produženju ratnih operacija.
1901 – Rođen je američki hemičar Linus Karl Pauling, dobitnik Nobelove nagrade za hemiju 1954. za primjenu kvantne mehanike u istraživanju strukture molekula i Nobelove nagrade za mir 1962. za borbu za uspostavljanje međunarodne kontrole nuklearnog oružja i zabranu nuklearnih proba.
1933 – Hitler je, dan nakon paljenja Rajhstaga, ubijedio predsjednika Njemačke Paula fon Hindenburga da potpiše Zakon o odbrani naroda i države kojim su ukinute lične slobode, sloboda govora i štampe, i pravo na okupljanje. U nekoliko narednih dana uhapšeno je više od četiri hiljade komunista.
1937 – Osnovan je muzej grada Perasta u kome se čuvaju zbirke eksponata i vrijedna arhivska građa od 1441. Među njima posebnu vrijednost imaju dokumenti iz 17. i 18. vijeka, kada je Perast doživio najveći ekonomski i kulturni uspon zahvaljujući u prvom redu svojim znamenitim građanima: Tripu Kokolji, Matiji Zmajeviću, Marku Martinoviću, Vicku Bujoviću, te porodicama Visković, Bronze, Balović, Mazarović i mnogim drugim. Muzej grada Perasta, koji se nalazi u baroknoj palati porodice Bujović, jedan je od najstarijih u Crnoj Gori, a po bogatstvu eksponata jedan od najvažnijih među pomorskim muzejima na istočnoj obali Jadrana.
1986 – U centru Stokholma ubijen je švedski premijer i lider Socijaldemokratske stranke Ulof Palme. Jedan od najpopularnijih evropskih političara u to vrijeme, ubijen je na ulici dok se sa suprugom vraćao kući iz bioskopa. Atentator nije otkriven.
1991 – Završen je Zalivski rat, koji su 42 dana vodile Sjedinjene Američke Države i saveznici protiv Iraka. Iračke snage prisiljene su da napuste Kuvajt, koji su okupirale 1. avgusta 1990.
2008 – Kabinet premijera u ostavci Željka Šturanovića održao je posljednju sjednicu, a u Skupštini Crne Gore mandatar za sastav nove vlade Milo Đukanović podnio je ekspoze o programu Vlade. Rasprava o novoj vladi prekinuta je zbog lažne dojave da je u skupštini postavljena bomba.
2011 – U Argentini je počelo suđenje dvojici bivših vojnih lidera optuženih, prema navodima (BBC) Bi Bi Si-ja, za otmicu oko tridesetoro djece čiji su roditelji stradali ili nestali tokom vojne uprave u toj zemlji od 1976. do 1983.
2011 – Na 83. dodjeli nagrada Američke filmske akademije, film „Kraljev govor“, po scenariju Dejvida Sajdlera, u režiji Toma Hupera, osvojio je četiri Oskara: za najbolji film, režiju, scenario i glavnu mušku ulogu u kojoj je nastupio Kolin Firt. Četiri Oskara dobio je i naučnofantastični film „Početak“, u režiji Kristofera Nolana, i to u tehničkim kategorijama – za fotografiju, vizuelne efekte, miks zvuka i montažu zvuka. Film „Društvena mreža“, koji govori o nastanku Fejsbuka, u režiji Dejvida Finčera, osvojio je tri Oskara – za najbolje adaptiran scenario, za filmsku montažu i najbolju muziku.
2011 – Umrle su francuska glumica Ani Žirardo i američka Džejn Rasel. Ani Žirardo, pozorišna i filmska glumica, umrla je u Parizu u 80. godini. Prvu značajniju ulogu ostvarila je u filmu Lukina Viskontija „Roko i njegova braća“ (1960) da bi sedamdesetih godina, igrajući u filmovima Marka Fererija, Kloda Leluša i Andrea Kajata, dostigla svjetsku popularnost. Džejn Rasel, seks simbol i zvijezda Holivuda zlatnih 50-ih, umrla je u Santa Mariji u 90. godini. Zapažene uloge ostvarila je u vesternu „Odmetnik“ i kultnom filmu Hauarda Hoksa „Muškarci više vole plavuše“.
2014 – Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija održao je hitan sastanak iza zatvorenih vrata o eskalirajućoj krizi u Ukrajini na zahtjev nove vlade u Kijevu, koja je upozorila da situacija na Krimu predstavlja prijetnju za teritorijalni integritet Ukrajine. U međuvremenu, svrgnuti ukrajinski predsjednik Viktor Janukovič, nakon sedam dana od bjekstva iz zemlje, održao je konferenciju za novinare u Rusiji, sa koje je poručio da Moskva treba da iskoristi sva raspoloživa sredstva kako bi zaustavila haos u Ukrajini. Naoružani muškarci preuzeli su kontrolu nad dva aerodroma na Krimu, što je ukrajinska vlada opisala kao invaziju i okupaciju od strane ruskih snaga. Ruska crnomorska flota negirala je da su njene snage učestvovale u tome.
Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:
1963 – U Crnogorskom narodnom pozorištu premijerno je izvedena predstava «Mrtvo duboko» (drama u dva dijela), po romanu Čeda Vukovića, u režiji Ilije Nikolića. Uloge su tumačili: Veljko Mandić, Ana Nikolić-Kapanik, Slavica Globarević, Petar Vujović, Ljubica Šarkić, Petar Tomas i drugi.
2008 – Srpski ministar pravde Dušan Petrović potpisao je zahtjev za ekstadicuju sina i supruge Slobodana Miloševića, Marka Miloševića i Mirjane Marković iz Ruske federacije, protiv kojih se u Srbiji vodi više istraga, uključujući i optužbu za krijumčarenje duvana.
2009 – U 85. godini umro je norveški arhitekta Svere Fen koji je za svoj jedinstven stil spajanja modernih oblika i skandinavske tradicije, 1997. dobio nagradu Pricker, jedno od najznačajnijih priznanja koja se dodjeljuju u oblasti arhitekture.
0 comments