Unaprijediti zakonodavstvo, pooštriti kaznene mjere
MARKOVIĆ-GREEN HOME
Važno je dalje unapređivati zakonodavstvo, pooštriti kaznene mjere i kaznenu politiku, kao i podizati svijest građana o značaju odgovornijeg ponašanja prema životnoj sredini, saglasni su premijer Duško Marković i predstavnici NVO Green home na sastanku održanom u okviru Saveza za Evropu.
“Sadržajan i konstruktivan razgovor o pitanjima zaštite životne sredine predsjednika Vlade Crne Gore Duška Markovića i predstavnica Green Homa, na čelu sa izvršnom direktoricom Natašom Kovačević, rezultirao je konkretnim sugestijama i predlozima Vladi i administraciji u cilju unapređenja stanja u ovoj oblasti”, ocijenili su iz Vlade Crne Gore.
Na sastanku organizovanom u okviru inicijative Savez za Evropu, razgovarano je o kvalitetu voda, pitanjima devastacije rijeka, diversifikaciji energetskih izvora u kontekstu očuvanja vodotoka, zaštiti mora, tretiranju otpada kao i o klimatskim promjenama.
“Sagovornici su se saglasili da je važno dalje unapređivati zakonodavstvo, pooštriti kaznene mjere i kaznenu politiku, kao i podizati svijest građana o značaju odgovornijeg ponašanja prema životnoj sredini. Takođe, zajednički je konstatovana neophodnost jačanja institucionalnog potencijala u cilju kvalitetnijeg odgovora na izazove očuvanja zaštite životne sredine”, navodi se u saopštenju.
Iz Vlade poručuju da će razmotriti sve dobijene sugestije na kojima će kroz dalju saradnju i komunikaciju raditi nadležni resori.
Sastanku su prisustvovali i potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i finansijski sistem Milutin Simović, državna sekretarka u Ministarstvu održivog razvoja i turizma Dragana Čenić, generalna direktorica Direktorata za životnu sredinu u MORT-u i pregovarač za poglavlje 27 Ivana Vojinović kao i glavni pregovarač sa EU Aleksandar Drljević.
Iz NVO Green home su saopštili da su sa premijerom razgovarali o temama koje su široko društveno prepoznate kao problematične, prije svega upravljanju otpadom, vodama, šumskim resursima i zaštićenim područjima, gdje su kako su kazali, usaglasili naredne korake, a u cilju očuvanja prirodnih resursa Crne Gore i sprovođenju principa održivog razvoja u praksi.
Posebno je, dodaju, bilo riječi o problematici malih hidroelektrana, gdje su problematizovana pitanja na rijeci Lještanici i Vinickoj, ali i drugih oštećenja prirodnih vrijednosti koje su u prethodnom periodu nastale na rijekama sjevera Crne Gore, poput Tare i Lima.
“Za pitanja upravljanja otpadom usaglasili smo se da, pored privremenih rješenja, pristup u upravljanju otpadom mora biti reformistički, uključujući formiranje posebnih nadzornih službi za primjenu kaznene politike u dužem vremenskom roku”, kazali su iz te NVO.
Prema dogovoru, kako dodaju, posebna zalaganja će se ostvariti u oblasti zaštite morskog biodiverziteta.
“I to u smislu ubrzanja dinamike proglašavanja prvog zaštićenog područja u moru, ali i zaštiti šuma, klimatskoj politici, ozelenjavanja energetskog sektora, odnosno zajedničkom i blagovremenom planiranju sprovođenja obaveza iz ‘Zelenog sporazuma’ EU”, kazali su iz NVO Green home.
0 comments