3. mart
Izbor i priprema: Č. Đurđić
Na današnji dan 1703. umro je engleski naučnik i pronalazač Robert Huk, koji je usavršio barometar, teleskop i mikroskop i prvi otkrio ćelijsku strukturu biljaka. Postavio je osnovni zakon teorije elastičnosti, Hukov zakon.
1847– Rođen je američki fizičar škotskog porijekla Aleksander Graham Bel, pronalazač električnog telefona 1875. Bavio se istraživanjem mehanike govora i 1872. u Bostonu je osnovao školu učitelja za gluvonijeme.
1878 – U San-Stefanu kod Carigrada, zaključen je mirovni ugovor između Rusije i Turske kojim je priznata nezavisnost Crne Gore. To će i faktički biti potvrđeno na Berlinskom kongresu, kao i teritorijalno proširenje knjaževine, koje će takođe u Berlinu biti drugačije definisano, u manjem obimu nego što je to predviđao Sanstefanski ugovor.
1879 – Na funkciju prvog ministra spoljnih poslova Crne Gore imenovan je Stanko Radonjić. Da bi se smanjio broj državnih činovnika, Radonjić je bio jedino službeno lice u tom ministarstvu.
1912 – U Kotoru je izašao prvi crnogorski omladinski časopis «Proljeće». Štampan je ćirilicom i latinicom. Pokrenula ga je, kako je u predgovoru pisalo, bokeljska napredna omladina.
1988 – Umro je poljski violinista Henrik Šering, jedan od najvećih majstora violine 20. vijeka. Afirmisao se kao vrhunski virtuoz već na početku karijere 1933. i sa širokim repertoarom, od barokne do savremene muzike, priređivao je koncerte širom svijeta. Gostovao je na Dubrovačkim ljetnjim igrama.
1992 – Objavljeni su rezultati referenduma na kome su se građani Crne Gore izjašnjavali o državno-pravnom statusu republike. Na pitanje: «Da li ste za to da Crna Gora kao suverena republika nastavi da živi u zajedničkoj državi Jugoslaviji potpuno ravnopravno s drugim republikama koje to budu željele», potvrdno je odgovorilo 267 hiljada i 76 građana, ili oko 60 odsto od upisanih birača, odnosno 95,94 odsto glasača koji su izašli na referendum. Istovremeno, 72,1 odsto građana Titograda izjasnilo se da se glavnom gradu Crne Gore vrati staro ime Podgorica.
1996 – Umrla je francuska spisateljica Margaret Diras, autorka više romana među kojima su najpoznatiji «Moderato kantabile», «Bestidnici», «Mornar iz Gibraltara». Napisala je i scenario za film «Hirošima, ljubavi moja».
2003 – U Beogradu je održana konstitutivna sjednica Skupštine Srbije i Crne Gore. Za predsjednika Skupštine izabran je član srpske delegacije Dragoljub Mićunović, a za potpredsjednika Milorad Drljević, član crnogorske delegacije.
2008 – Istraživač kršenja ljudskih prava u Crnoj Gori Aleksandar Zeković pozvao je crnogorskog predsjednika Filipa Vujanovića da do isteka aktuelnog mandata građanima, narodima i rukovodstvu Bosne i Hercegovine uputi izvinjenje zbog neodgovarajućeg postupanja vlasti Crne Gore u prošlosti. Istoga dana, grupa crnogorskih intelektualaca uputila je apel demokratskim snagama u Crnoj Gori i relevantnim međunarodnim faktorima da pojačaju nadzor nad radom nove vlade Mila Đukanovića, kako bi bio sužen prostor za zloupotrebu moći.
2009 – U slovenačkom rudarskom rovu Barbara, u Hudoj jami, otkrivene su kosti oko 750 ljudi, koji su kao ratni zarobljenici likvidirani nakon Drugog svjetskog rata. Prema izjavama slovenačkih istoričara, među zarobljenicima su bili Slovenci i Hrvati, a, kako je kazano, moguće i Srbi i Crnogorci.
2011 – Premijer Crne Gore Igor Lukšić sastao se u Briselu s predsjednikom Evropskog savjeta Hermanom van Rompujem i Evropske komisije Žoze Manuelom Barosom, kao i generalnim sekretarom NATO-a Andersom Fog Rasmusenom. Evropski zvaničnici kazali su da je Crna Gora na pravom putu, ali i da će u ocjenjivanju njenog napretka biti strogi. Generalni sekretar NATO-a Rasmusen ocijenio je da je prvi izvještaj o sprovođenju Akcionog plana za članstvo u Alijansi, koji je Crna Gora podnijela, naišao na vrlo dobru ocjenu, ali da aspiranti obično ispune pet ili šest godišnjih akcionih planova, a onda dobiju pozivnicu za ulazak u NATO.
2012 – Pristalice vrhovnog vjerskog vođe ajatolaha Ali Hamneia osvojile su više od 75 odsto glasova na parlamentarnim izborima u Iranu, čime su poražene snage predsjednika Ahmadinedžada, poljuljan njegov autoritet i učvršćena Hamneieva kontrola nad njim.
2014 – Savjet Evropske unije pozvao je Rusiju da „bez daljeg odlaganja pristane na predlog Ukrajine o pregovorima“. Takođe je odlučeno da, ukoliko se Rusija ogluši o zahtjeve i ne doprinese deeskalaciji situacije, preispitaju vize s tom zemljom, Novi sporazum, kao i dalje mjere. Savjet je podržao i upućivanje međunarodnih posmatrača, pod okriljem OEBS-a, u Ukrajinu i najavio niz mjera i finansijsku pomoć za stabilizaciju ukrajinske privrede.
2014 – U podgoričkom dnevnom listu „Vijesti“ objavljena je informacija da su klasični filolog Lenka Blehova Čelebić i kompozitorka Bora Cisaržovska uz pomoć tima čeških arhivskih, pozorišnih i muzičkih stručnjaka, otkrile partituru opere „Crnogorci“, premijerno izvedene 1881. u Pragu. Autor libreta je češki pisac Jozef Otokar Veseli, a partiture kompozitor Karel Bendl, savremenik Smetane i Dvoržaka. Partitura za kojom se neuspješno tragalo decenijama u prošlom vijeku, napisana je na 453 stranice i sadrži originalne režijske i scenske bilješke. Opera ima tri čina i trajala je u originalnoj izvedbi oko tri sata. Djelo je saga o ljubavi između Zajme, kćerke izvjesnog Husein-paše, i crnogorskog epskog junaka Miloša Martinovića, dok je jedan od likova i Njegoš, koga je na premijeri u Pragu igrao bariton Jozef Lev, zvijezda habzburških i italijanskih operskih scena toga doba.
2014 – Na 86. dodjeli Oskara za najbolje ostvarenje proglašena je istorijska drama o rasizmu Solomona Nortopa „12 godina ropstva“, u režiji britanskog reditelja Stiva Mekvina. Film je osvojio i Oskara za najbolju sporednu žensku ulogu mlade kenijske glumice Lupite Njongo i Oskara za adaptirani scenario Džona Ridlija. Oskara za najbolji strani film dobio je Paolo Sorentino za „Veliku ljepotu“, a Oskara za režiju Alfonso Kuaran za naučnofantastičnu dramu „Gravitacija“.
Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:
1875 – U Pariskoj operi prvi put je izvedena Bizeova opera «Karmen».
1974 – U dotad najtežoj nesreći u istoriji civilnog vazduhoplovstva, poginulo je svih 346 putnika u turskom putničkom avionu DC-10, koji se srušio blizu Pariza.
1991 – Stanovnici Letonije i Estonije, ubjedljivom većinom, glasali su za nezavisnost od Sovjetskog Saveza.
2007 – Na Međunarodnom vaterpolo turniru u Budvi, crnogorska vaterpolo reprezentacija osvojila je prvo mjesto, pobijedivši Rusiju sa 15:6, Italiju 14:13, dok je sa Hrvatskom igrala neriješeno 8:8. Drugo mjesto osvojila je selekcija Italije, treće Hrvatske, a četvrto selekcija Rusije.
2010 – U Beogradu je, u 73. godini, umro srpski pisac Momo Kapor, autor romana „Una“ i „Knjiga žalbi“.
0 comments