6. mart
Izbor i priprema: Č. Đurđić
Na današnji dan 1874. rođen je ruski filozof Nikolaj Aleksandrovič Berđajev, profesor na Moskovskom univerzitetu 1920. Misilac hrišćanske inspiracije, jedan od najvećih filozofa 20. vijeka, napustio je sovjetsku Rusiju 1922. i postao najpopularniji ruski filozof na Zapadu. Umro je 23. marta 1948. u Francuskoj, a među njegovim najpoznatijim djelima su «Hrišćanstvo i klasna borba», «Smisao istorije», «Filozofija slobode» , «Čovjek i mašina», «O ropstvu i slobodi čovjeka».
1899 – Odred od 80 crnogorskih vojnika, oficira i podoficira, koji je pod komandom Mašana Božovića, na poziv velikih sila, bio u sastavu međunarodnih snaga na Kritu, završio je uspješno svoju misiju i vratio se u domovinu.
1900 – Umro je njemački inžinjer Gotlib Vilhelm Dajmler, koji je 1883. konstruisao prvi automobilski benzinski motor. Osnovao je 1890. kompaniju «Dajmler Motoren-Gezelšaft», koja se 26 godina poslije njegove smrti ujedinila s fabrikom Karla Benca u kompaniju «Dajmler Benc», proizvođača prestižnih automobila «mercedes».
1941 – Krunski Savjet Kraljevine Jugoslavije donio je u Drugom svjetskom ratu odluku da Jugoslavija pristupi Trojnom paktu, pod uslovom da joj Njemačka i Italija garantuju nepovredivost teritorije.
1944 – Poletjevši iz vazduhoplovnih baza u Velikoj Britaniji, 658 američkih bombardera započeli su u Drugom svjetskom ratu danonoćno bombardovanje Berlina.
1945 – U Njujorku je umrla srpska slikarka Milena Pavlović-Barili, jedan od najznačajnijih predstavnika nadrealizma u srpskom slikarstvu. Od 1939. živjela je u Sjedinjenin Američkim Državama, gdje je radila kao ilustrator modnog časopisa «Vog» i scenograf i kostimograf u njujorškim pozorištima. Rođena je u Požarevcu 1909.
1973 – Umrla je američka književnica Perl Bak, koja se proslavila romanima «Dobra zemlja», «Istok , Zapad» i «Zmajevo sjeme» u kojima je opisala život u Kini. Dobitnica je Nobelove nagrade za književnost 1938.
2003 – U Parizu je umro Nikola Popović, jedan od najpoznatijih crnogorskih filmskih radnika, reditelj dokumentarnog filma «Preci i potomci». Nikola Popović je rođen 17. jula 1933. u Podgorici. Završio je Pravni fakultet u Zagrebu. Pored filma «Preci i potomci», autor je i ostvarenja „Pet vjekova Cetinja“, a producent i direktor preko 50 filmova nekadašnje jugoslovenske kinematografije. U pripremi je ostala Popovićeva ideja za snimanje igranog filma o životu crnogorske princeze i posljednje italijanske kraljice Jelene Petrović-Savoja.
2007 – U Parizu je, u 77. godini, umro poznati francuski sociolog i filozof Žan Bodrijar. Objavio je pedesetak djela, od kojih kod nas poznata: „Simbolička razmjena i smrt“, „Simulakrum i simulacija“, “O zavođenju“, „Iluzija kraja ili štrajk događaja“,“Savršen zločin“.
2009 – Vojvoda od Jorka Endrju Albert Kristijan Edvard otvorio je u Podgorici novu zgradu ambasade Ujedinjenog Kraljevstva u Crnoj Gori. Princ Endrju, inače predstavnik Velike Britanije za međunarodnu trgovinu i investicije, tokom posjete našoj državi posjetio je i „Adriatic Marinas“ u Tivtu, čiji je većinski vlasnik Piter Mank.
2010 – Odbor za zdravstvo, rad i socijalno staranje Skupštine Crne Gore jednoglasno je usvojio amandman četiri poslanika opozicionih partija o izmjenama i dopunama Zakona o penzionisanju i invalidskom osiguranju kojim su predviđeni privilegovani uslovi za penzionisanje radnika koji rade u rudnicima.
Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:
1979 – U produkciji “Zeta filma” iz Budve, po scenariju Boška Pušonjića, u režiji Veselina-Bata Ljumovića, završen je dokumentarni film “Čudesna galerija”, serijal o pejzažima Crne Gore, koje su u svojim djelima ovjekovječili poznati crnogorski slikari Lubarda, Milunović, Stanić i Vujošević.
1980 – Francuska književnica belgijskog porijekla Margerit Jursenar postala je prva žena član Francuske akademije.
1992 – «Mikelanđelo», jedan od najopasnijih kompjuterskih virusa, napao je hiljade kompjutera širom svijeta.
2008 – U blizini hotela „Podgorica“ (u Podgorici) postavljen je kamen temeljac prve eko-zgrade u Crnoj Gori s razvijenim sistemom grijanja i hlađenja podzemnom vodom.
2014 – Krimski parlament glasao je o pripajanju tog poluostrva Rusiji, a vlada je odlučila da se za deset dana( 16. marta) o tome održi referendum. Takva odluka naišla je na kritike Evropske unije i Ukrajine, dok je američki predsjednik Barak Obama rekao da će se glasanjem na referendumu prekršiti ustav Ukrajine i međunarodno pravo. Evropski Savjet je odlučio da prekine pregovore o viznoj liberalizaciji i investicijama s Rusijom i saopštio da će zamrznuti ruska novčana sredstva i povući sa samita G8, ukoliko Rusija ne promijeni kurs. Interesi članica EU povodom sankcija Rusiji bili su podijeljeni: jedan je broj želio da budu oštrije, dok je drugi, interesno vezan za Rusiju, bio rezervisan.
0 comments