Neplaćanje taksi za emisije CO2 se više neće tolerisati
UPOZORENJA IZ EU
Upozorenje da Evropa neće više gledati kroz prste, kada je riječ o neplaćanju emisija za CO2, stiglo je vrlo otvoreno na Energetskom forumu koji je održan u BiH ove nedjelje, a na kojem su učestvovali svi ključni prestavnici energetskog sektora i Vlada iz regiona, ali ne i iz Crne Gore, koje se ova tematika takođe tiče, istakli su iz NVO Green home.
Kako ističu u saopštenju, na skupu koji je održan u Trebinju, šef Sekretarijata energetske zajednice Janez Kopač, kazao je da Kopač proizvođači električne energije na zapadnom Balkanu učestvuju na jedinstvenom evropskom tržištu električne energije na jednakim osnovama kao članice EU-a, a opet dobijaju besplatan prolaz kada je u pitanju plaćanje njihove emisije CO2.
“Ako se danas uvede mehanizam za određivanje cijene CO2, sve bi elektrane na ugalj u regionu preko noći bankrotirale”, ocijenio je Kopač.
Kako se čulo, većina zemalja zapadnog Balkana nije ispunila prvi zahtjev za ispunjavanje standarda industrijskih emisija u EU uprkos obavezama koje su Vlade istih preuzele 2005. godine.
“Crna Gora je jedina zemlja u regionu koja je donijela Zakon o zaštiti negativnih uticaja klimatskih promjena kojim se ograničavaju emisije gasova sa efektom staklene bašte, kao i šemu trgovine emisijama u primjeni od februara 2020. Ipak, za KAP, proizvođača čelika Toščelik i TE Pljevlja, odobren je paket u besplatnoj kategoriji naplate za emisije, uz postepena uvećanja”, ističu u Green Home.
Odlažući civilizacijski iskorak i jedinu razvojnu mogućnost regionalno uvezane, a ne individualne, energetske proizvodnje, kako su istakli, sve zemlje regiona, uključujući Crnu Goru, ulažu i dalje u produžetak života termoelektrana i drugih postrojenja na ugalj.
“EU neće više tolerisati nerealno jeftinu cijenu energije iz uglja na tržištu dobijenu iz termoelektrana Balkana, posebno gdje 16 termoelektrana regiona proizvodi istu količinu zagađenja kao 250 u EU, uzrokujući godišnje 3.900 preranih smrti, 8.500 slučajeva bronhitisa kod djece i 11.5 milijardi eura štete širom Evrope. Dok EU plaća da umanji zagađenje od sagorijevanja uglja, zemlje zapadnog Balkana truju životnu sredinu i ljude, uživajući konkurentsku prednost na energetskom tržištu. Jeftina cijena uglja je velika društvena prevara, koja se pokriva državnom pomoći, izbjegavanju plaćanja takse za emisije CO2, zdravljem i životima građana. Crna Gora mora istrajati u neselektivnoj naplati taksi, uz skraćenje prava i perioda na besplatne kredite emisija CO2 velikim emiterima. Utvrđivanjem stvarne cijena uglja, dobija se zdrava osnova za planiranje energetske i društvene tranzicije”, zaključuju u NVO Green Home.
0 comments