11. mart
Izbor i priprema: Č. Đurđić
Na današnji dan 1544. rođen je italijanski pjesnik Torkvato Taso, autor čuvenog epa «Oslobođeni Jerusalim» koji se smatra jednim od najreprezentativnijih djela italijanske književnosti. Bio je uzor romantičarima, a njegova poezija inspirisala je Getea i Bajrona. Svoje sonete posvetio je Dubrovčanki Cvijeti Zuzorić.
1788 – Vladika Petar I i guvernadur Jovan Radonjić primili su u manastiru Stanjevići austrijsku delegaciju koja je, noseći carsko pismo i novac, došla s namjerom da hrišćansko stanovništvo na Balkanu, ugroženo od Otomanske imperije, pobuni protiv Turaka za interese bečkog dvora. Dolazak austrijske delegacije produbio je jaz između Petra I, zastupnika proruske politike, i proaustrijski orjentisanog guvernadura Radonjića.
1878 – Na Cetinju je rođen Pero Poček, prvi crnogorski slikar moderne orijentacije. Zahvaljujući crnogorskom dvoru 1898. upisao je studije slikarstva na akademiji u Napulju. Poslije završenih studija i boravka u Italiji vratio se u Crnu Goru. Toplina mediteranskog podneblja i romantičarska tradicija crnogorske epike, odredili su Počekov umjetnički prosede. Slikao je pejzaže, portrete, figuralne kompozicije i mrtvu prirodu. Na izložbi balkanskih zemalja u Rimu i Londonu 1907. dobio je nagradu “Gran pri”. Nakon te izložbe nastanjuje se u blizini Rima, gdje je i umro 1936. godine.
1947 – U Kotoru je otvorena škola za osnovno i srednje muzičko obrazovanje. Bila je to prva državna muzička škola u Crnoj Gori. Dala je veliki broj istaknutih muzičara: solista, dirigenata, članova orkestara u našoj zemlji i inostranstvu.
1955 – Umro je engleski mikrobiolog Aleksander Fleming koji je 1928. iz gljive Penicilium notatum izlovao prvi antibiotik penicilin. Nobelovu nagradu za medicinu podijelio je 1945. s engleskim biohemičarem Čejnijem i australijskim ljekarom Florijem, koji su njegov izum prvi put primijenili.
1981 – Pod parolom «Kosovo – republika« u Prištini su izbile studentske demonstracije kosovskih Albanaca, koje su u narednim nedjeljama zahvatile cijelo Kosovo. Prvi put su tada kosovski Albanci masovno podržali ideju o nezavisnoj kosovskoj republici.
2006 – U dogovoru predstavnika unionističkog i suverenističkog bloka sa izaslanikom visokog predstavnika Evropske unije za referendum o državnom statusu Crne Gore Miroslavom Lajčakom, odlučeno je da predsjednik Republičke referendumske komisije bude slovački diplomata František Lipka.
2006 – U zatvorskoj ćeliji Međunarodnog suda za ratne zločine u Hagu nađen je mrtav srpski lider Slobodan Milošević, osumnjičen za zločine protiv čovječnosti na Kosovu i u Hrvatskoj i genocid u Bosni i Hercegovini. Rođen je 20. avgusta 1941. u Požarevcu, gdje je završio osnovnu školu i gimnaziju, a Pravni fakultet 1964. u Beogradu. Bio je predsjednik CKSK Srbije, Predsjednik Srbije i Predsjednik Savezne Republike Jugoslavije. Međunarodni sud u Hagu optužio ga je za zločine protiv čovječnosti počinjene na Kosovu 1999, a kasnije i za zločine počinjene u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Uhapšen je u Beogradu 1. aprila 2001, a Haškom sudu izručen 28. juna iste godine. Milošević je sahranjen u Požarevcu, u dvorištu porodične kuće svoje supruge Mirjane Marković. Autor je knjige “Godine raspleta”.
2008 – Pred sudom za ratne zločine u Hagu počelo je suđenje trojici hrvatskih generala optuženih za zločine nad Srbima tokom operacije „Oluja“ – Antu Gotovini, Mladenu Markaču i Ivanu Čermaku.
2009 – U Podgorici je, u 61. godini, umro poznati crnogorski slikar Dobroslav-Miško Mrdak, član Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore. Pored slikanja bavio se i pedagoškim radom, grafičkim dizajnom, skulpturom, scenografijom, likovnom kritikom. Imao je više samostalnih izložbi i učestvovao je na preko 120 kolektivnih. Radio je kao profesor crtanja na Likovnoj akademiji u Trebinju. Mrdak je dobitnik nagrade „Petar Lubarda“ i brojnih drugih značajnih priznanja za slikarstvo.
2009 – Francuski predsjednik Nikola Sarkozi objelodanio je da je Francuska ponovo ušla u vojnu komandu NATO-a i kazao da razlozi zbog kojih je general De Gol izašao iz tog kruga četiri decenije ranije više nijesu relevantni.
2011 – Šef kancelarije u Vladi Srbije za odnose s medijima Milivoje Mihajlović izjavio je za podgorički dnevni list „Vijesti“ da je Vlada Srbije na sjednici 3.marta izmijenila spornu odrednicu iz Strategije za jačanje odnosa sa Srbima u regionu, usvojene na sjednici Vlade 21. januara, kojom je, između ostalog, traženo da Srbi budu konstitutivan narod u Crnoj Gori
2011 – Japan je pogodio najrazorniji zemljotres u posljednjih 140 godina i izazvao cunami visok deset metara duž sjeveroistočne obale te zemlje. U zemljotresu i cunamiju poginulo je ili nestalo više od 27.000 ljudi. Jačina zemljotresa u epicentru, oko trista kilometara sjeveroistočno od Tokija, iznosila je 8,9 stepeni Rihterove skale. Nakon katastrofalnog zemljotresa eksplozija je teško oštetila glavnu zgradu nuklearne centrale u Fukušimi, što je izazvalo curenje radioaktivnog materijala iz postrojenja, 240 kilometara sjeverno od Tokija. Japanska agencija za nuklearnu bezbjednost saopštila je da je incident svrstan na nivo IV Međunarodne skale za procjenu nuklearnih i radioloških nesreća. Prva ispitivanja pokazala su da je zemljotres pomjerio Zemljinu osu za gotovo deset santimetara i da je veći uticaj u tom smislu imao samo zemljotres u Čileu 1960. Cunami je oslobodio energiju jednaku energiji 23 hiljade atomskih bombi bačenih na Hirošimu 1945, a njegovi talasi poplavili su čak Kurilska ostrva, plaže na Havajima i oštetili luke u Kaliforniji.
2014 – Načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore, viceadmiral Dragan Samardžić susreo se u Centralnoj američkoj komandi u Tampi na Floridi s komandantom generalom Lojdom Ostinom III, koji je pohvalio učešće Vojske Crne Gore u mirovnoj misiji ISAF u Avganistanu. Samardžić je posjetio i Komandu za specijalne operacije Oružanih snaga Sjedinjenih Američkih Država, gdje se susreo sa zamjenikom komandanta, generalom Džonom Mulholandom. Tokom posjete susreo se i s načelnikom Združenog štaba Oružanih snaga SAD-a, generalom Martinom Dempsijem, koji je iskazao snažnu podršku politici „otvorenih vrata“ i prijemu Crne Gore u punopravno članstvo u NATO. Samardžić je imao sastanke i sa zvaničnicima u Pentagonu; susreo se sa šefom Biroa Nacionalne garde, generalom Frankom Grasom i posjetio Agenciju za odbrambenu i bezbjednosnu saradnju.
Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:
1885 – Rođen je engleski vozač brzih automobila i čamaca Malkolm Kempbel, koji je između 1924. i 1935. devet puta obarao svjetski rekord u brzoj vožnji automobilom. Postao je 1935. prvi čovjek koji je automobilom «Plava ptica» vozio brže od 300 milja na sat, odnosno 483 km.
1990 – Parlament Litvanije proglasio je nezavisnost te zemlje od Sovjetskog Saveza. Bila je to prva sovjetska republika koja se izdvojila iz SSSR-a.
2004 – U seriji od deset eksplozija koje su u jutarnjim satima odjeknule na tri željezničke stanice u četiri voza u Madridu stradalo je preko dvjesta osoba, a više od od hiljadu i četiri stotine je povrijeđeno. Napadi na željezničke stanice u Madridu povezani su s terorističkom mrežom Al Kaida Osame Bin Ladena i prvi su na Zapadu poslije napada na Njujork i Vašington 11. septembra 2001.
2007 – Francuski predsjednik Žak Širak saopštio je uoči predsjedničkih izbora u toj zemlji da se neće kandidovati za predsjednika i da se nakon 45-godišnje karijere povlači s prvih političkih linija. Širak je tri puta bio biran za gradonačelnika Pariza, a za šefa države bio je izabran 1995. a zatim i 2002.
2011 – Ispred zgrade Vlade Crne Gore održan je prvi javni protest crnogorskih Roma i Egipćana.
0 comments