16. mart
Izbor i priprema: Č. Đurđić
Na današnji dan 1419. gospodar Zete Balša III počeo je rat protiv Mletačke Republike napadima na posjede u okolini Skadra i opsadom Drivasta. Rat po strategijskoj zamisli sličan prethodnom, Balša III finansirao je novcem zaplijenjenim od Dubrovčana, uz obećanje da će im vratiti oteto, ukoliko uspješno okonča pohod.
1521 – Portugalski moreplovac Fernando Magelan stigao je na Filipine, gdje je krajem aprila poginuo u sukobu s domorocima. Poslije tri godine plovidbe oko svijeta, u Španiju se 1522. od pet brodova njegove ekspedicije vratila samo «Viktorija» s 18 članova posade. Tim putovanjem prvi put je oplovljena Zemlja.
1751 – Rođen je Džejms Medison, predsjednik SAD od 1809-1817. Kao član ustavotvorne skupštine u Filadelfiji 1787. značajno je doprinio formulaciji nacrta Ustava SAD. Smatra se jednim od najvećih državnika Sjedinjenih Američkih Država.
1811 – Rođen je Blažo Radović, crnogorski serdar i senator. Na početku vladavine knjaza Danila 1852. postao je kapetan Martinića i Vražegrmaca. Istakao se u borbama oko Spuža u Crnogorsko-turskom ratu 1852–53. tokom prvog pohoda Omer paše Latasa. Umro je 24. marta 1892.
1923 – U Kap Antibu u Francuskoj umrla je kraljica Milena, kćerka vojvode Petra Vukotića. Rođena je 22. aprila 1847, a s crnogorskim knjazom Nikolom vjenčala se 27. oktobra 1860. Rodila je dvanaestoro djece: devet kćeri i tri sina. Posmrtni ostaci kraljice Milene i kralja Nikole preneseni su iz San Rema u Crnu Goru 1. oktobra 1989. i sahranjeni na Cetinju u dvorskoj crkvi na Ćipuru.
1935 – Hitler je izdao dekret kojim je Njemačkoj armiji osigurao 500.000 naoružanih vojnika. Time je potpuno odbacio Versajski ugovor, sklopljen poslije Prvog svjetskog rata, kojim je Njemačkoj dozvoljeno samo 100.000 ljudi pod oružjem.
1998 – Vatikan je izrazio žaljenje zbog toga što pojedini pripadnici Rimokatoličke crkve nijesu učinili dovoljno da tokom Drugog svjetskog rata pomognu Jevrejima izloženim nacističkom progonu, ali je odbacio zahtjeve da osudi ponašanje tadašnjeg Pape Pija XII.
1999 – Svih 20 članova Evropske komisije, najvišeg izvršnog tijela Evropske unije, podnijelo je ostavke zbog optužbi za prevare, korupciju i loše upravljanje finansijama. To su bile prve ostavke od osnivanja tog tijela 1958.
2004 – Na Kosovu je došlo do najtežih sukoba Srba i Albanaca od 1999, otkad su Nato i Ujedinjene nacije preuzele kontrolu nad tim područjem. U sukobima su život izgubile 24 osobe, oko 850 je teže i lakše povrijeđeno; spaljene su brojne srpske kuće, manastiri i crkve. U znak odmazde demonstranti u Beogradu i Nišu spalili su džamije u tim gradovima.
2006 – Crnogorski Predsjednik Filip Vujanović preuzeo je vrhovnu komandu nad svim rodovima vojske na teritoriji Crne Gore umjesto Vrhovnog savjeta odbrane državne zajednice Srbija i Crna Gora, dok je Vlada preuzela organizaciju i finansiranje.
2009 – Italijanski premijer Silvio Berluskoni boravio je u prvoj zvaničnoj posjeti Crnoj Gori. Tokom posjete našoj državi, Berluskoni se sastao s crnogorskim premijerom Milom Đukanovićem s kojim je razgovarao o zainteresovanosti italijanskih investitora za dokapitalizaciju i djelimičnu privatizaciju Elektroprivrede, o gradnji novih hidroelektrana na Morači, i instaliranju podvodnog kabla za prenos električne energije između Crne Gore i Italije.
2011 – Predsjednik Srbije Boris Tadić otvorio je u Herceg Novom konzulat te zemlje. Tom prilikom Tadić je izjavio da se Srbija Strategijom o jačanju odnosa sa Srbima u regionu ne miješa u ustavno uređenje Crne Gore, dok je predsjednik Crne Gore Filip Vujanović ocijenio da će se sve, kako je kazao, u jednoj finoj i prijateljskoj atmosferi rješavati. Strategiju Srbije o jačanju odnosa sa Srbima u regionu, Vlada te zemlje usvojila je 21. januara i u njoj je između ostalog traženo da Srbi budu konstitutivan narod u Crnoj Gori, kao i da Crna Gora bude u fokusu pažnje Srbije i u tom smislu u obavezi da finasira sveštenike Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori i medije koji promovišu srpski osjećaj. Odredbu kojom je za Srbe tražen status konstitutivnog naroda u Crnoj Gori, Vlada Srbije je nakon reakcija iz Crne Gore izbacila iz Strategije na sjednici 3. marta.
2013 – Crnogorski premijer Milo Đukanović učestvovao je na dvodnevnom Briselskom forumu, godišnjem sastanku koji okuplja najznačajnije svjetske eksperte, predstavnike država i vlada i predstavnike medija. Kao jedini visoki govornik iz regiona, Đukanović je svoje izlaganje posvetio evropskim i evroatlantskim integracijama Crne Gore, kao i značaju proširenja NATO-a na region u kontekstu globalnih bezbjednosnih izazova. Pozivajući EU i NATO da se u odnosu prema regionu odnose više partnerski, a manje s distancom i strogošću, Đukanović je kazao da je “jako važno nastaviti s politikom stimulansa proevropskih vlada u regionu”. Pri tom je napomenuo da zna da u tom cilju nema prečica i da standardi moraju da se ispune. Zamjenik šefa NATO-a Aleksandar Vešbou pohvalio je napredak Crne Gore na putu prema Alijansi, ali i ukazao na prenisku javnu podršku NATO-u. Vešbou je izrazio očekivanje da Đukanović svojim angažmanom približi građanima prednosti takvog članstva.
2014 – Na parlamentarnim izborima u Srbiji, Srpska napredna stranka osvojila je apsolutnu većinu, dok su se na drugom i trećem mjestu, po broju osvojenih glasova, našle Socijalistička partija, Demokratska i Nova demokratska stranka.
2014 – Na Krimu je održan referendum o nezavisnosti tog poluostrva, otcjepljenju od Ukrajine i pripajanju Rusiji. Glasanju se odazvalo 83 odsto birača, od kojih je za pripajanje Krima Rusiji glasalo 97 odsto. Građanima su bile ponuđene dvije opcije, pri čemu su i jedna i druga podrazumijevale kontrolu Rusije nad poluostrvom, na kome većinu stanovništva čine Rusi. Sudbina Krima time je nakon šezdeset godina, od 1954, otkad ga je sovjetski lider Nikita Hruščov poklonio Ukrajini, dobila novi obrt. Evropska unija i Sjedinjene Američke Države referendum su proglasile nelegalnim, dok je ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio da će poštovati volju krimskog naroda i odbacio optužbe Zapada. Referendum, koji su Kijev i zapadne vlade ocijenili nezakonitim, izazvao je najgoru krizu između Istoka i Zapada nakon hladnog rata i rasplamsao tenzije ne samo na Krimu, nego i na istoku Ukrajine.
Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:
1792 – Švedski kralj Gustav III smrtno je ranjen tokom maskenbala u «Rojal operi» u Stokholmu. Preminuo je 29. marta. Taj atentat bio je inspiracija Verdiju za operu «Bal pod maskama».
1851– Španija je zaključila konkordat s Vatikanom, prema kojem je rimokatolicizam postao jedina vjera u Španiji, a obrazovanje i štampa stavljeni su pod kontrolu crkve.
2007 – Županijski sud u Vukovaru izdao je nalog za raspisivanje međunarodne potjernice za generalom bivše JNA Veljkom Kadijevićem.
2009 – Kulturno umjetničko društvo „Sloga“ iz Đenovića primljeno je u Međunarodnu organizaciju amaterskim folklornih ansambla (CIOF).
2009 – u Zagrebu je, u 70. godini, umro poznati sportski komentator Boris Mutić. Bio je izvještač sa 16 Olimpijskih igara, sa 42 svjetska prvenstva, te s dvadesetak evropskih šampionata u različitim sportovima.
0 comments