17. mart
Izbor i priprema: Č. Đurđić
Na današnji dan 180. godine umro je rimski filozof i car Marko Aurelije, koji je tokom vladavine od 161. suzbio germansku invaziju na Rimsko carstvo, pojačao kontrolu nad provincijama, sproveo reforme u građanskom pravu i osnivao škole. Po djelu «Meditacije», svrstava se među najznačajnije predstavnike poznog stoičkog eklekticizma. Njegov bronzani konjanički spomenik na Kapitolu u Rimu jedno je od najmonumentalnijih djela rimske antičke skulpture.
1753 – Boraveći u Moskvi, vladika Vasilije Petrović uputio je pismo vicekancelaru Mihailu Ilarionoviču Voroncovu zahtijevajući da ruski dvor, bez znanja vladike, ne prima u posjetu sumnjive osobe iz Crne Gore, kako bi se izbjegla zloupotreba takvih posjeta od strane varalica koje su se lažno predstavljale ruskim velikodstojnicima.
1758 – Umro je u Petrovgradu guvernadur Stanislav Radonjić. Na tu funkciju izabran je 1756. Njegovo imenovanje podržao je mitropolit Vasilije, očekujući da će Radonjića odvojiti od Mletaka i pridobiti za sebe. Smrću guvernadura Radonjića, političkog protivnika vladike Vasilija, nijesu prestala unutar-crnogorska politička trvenja.
1883 – Nikšić je, pet godina nakon oslobođenja od turske vlasti, dobio urbanistički plan. Autor tog projekta bio je inžinjer Josip Šilović – Slade, Trogiranin koji je zaslužan za gradnju značajnih objekata u Crnoj Gori: Zetskog doma, Austrougarskog poslanstva na Cetinju, Carevog mosta u Nikšiću i mnogih drugih.
1938 – Rođen je ruski baletski igrač Rudolf Nurejev, jedna od najvećih zvijezda svjetske baletske scene XX vijeka. Na Zapad je emigrirao poslije gostovanja u Parizu u junu 1961. Upamćen je po glavnim ulogama u mnogim baletima, među kojima su «Labudovo jezero», «Žizela» i «Petruška».
1948 – Velika Britanija, Francuska i zemlje Beneluksa potpisale su Briselski ugovor o pedesetogodišnjem savezu protiv oružanih napada u Evropi i o ekonomskoj, socijalnoj i vojnoj saradnji, što se smatra zametkom Evropske unije.
1956 – Umrla je francuska naučnica, nukelarni fizičar i hemičar Irena Kiri, kćerka nobelovaca Pjera i Marije Kiri. Sa suprugom Žanom Frederikom Žolio podijelila je 1935. Nobelovu nagradu za hemiju. Sa srpskim fizičarem Pavlom Savićem 1937. i 1938. otkrila je izotope poznatih elemenata – bombardovanjem urana neutronima.
2003 – Izabran je Savjet ministara nove državne zajednice Srbija i Crna Gora, na čelu s premijerom Svetozarom Marovićem, istovremeno i predsjednikom zajednice. U Savjet je izabrano pet ministara (dva iz Crne Gore i tri iz Srbije), generalni sekretar Savjeta i zamjenici ministara spoljnih poslova i odbrane.
2006 – Ministri obrazovanja zemalja članica Evropske unije i Zapadnog Balkana, među kojima i Crne Gore, usvojili su u Beču dokument kojim se zemlje Zapadnog Balkana integrišu u jedinstveni prostor obrazovanja u Evropi.
2007 – Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov izjavio je da bi pregovori o Kosovu trebalo da se nastave pod rukovodstvom novog posrednika UN i da Rusija neće, kako je kazao, „automatski “ uložiti veto na predlog rezolucije o Kosovu u Savjetu bezbjednosi UN, jer, istakao je, Rusi „ ne mogu biti veći Srbi od njih samih“.
2008 – Kosovski Srbi pucali su i bacali granate na policiju Ujedinjenih nacija i pripadnike NATO-a u njžešćim nemirima od proglašenja kosovske nezavisnosti 17. februara.
2009 – Žalbeno vijeće Haškog tribunala pravosnažno je osudilo bivšeg predsjednika Skupštine Republike Srpske Momčila Krajišnika na dvadeset godina zatvora zbog zločina nad Muslimanima i Hrvatima u Bosni i Hercegovini 1992.
2013 – Japanskom arhitekti Toju Itu dodijeljena je Prickerova nagrada, koja u arhitekturi ima značaj Nobelove. Ito je rođen u Seulu, Južna Koreja, 1941. i poznat je po stvaranju objekata zasnovanih na ekstremnim konceptima u kojima pokušava da sjedini fizički i virtuelni svijet. Prema obrazloženju žirija Prickerove nagrade, njegova je arhitektura “poboljšala kvalitet mnogih javnih i privatnih prostora i inspirisala mnoge arhitekte, kritičare i javnost.
2014 – Šefovi diplomatija Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata Igor Lukšić i šeik Abdulah bin Zajed al Nahijan otvorili su ambasadu Emirata u Podgorici i potpisali sporazum o ukidanju viza za diplomatske i službene pasoše, te protokol o saradnji. Šeik Abdulah bin Zajed sastao se i s crnogorskim predsjednikom Filipom Vujanovićem i predsjednikom parlamenta Rankom Krivokapićem.
2014 – Na parlamentarnim izborima u Srbiji, Crnogorska partija osvojila je više od šest i po hiljada glasova, što je za 70 odsto više u odnosu na broj glasova na izborima 2012. U partiji su potvrdili da su jedina učesnica izbora koja nije finansirana iz budžeta Srbije, čime je „narušena zakonitost sprovođenja izbornog procesa i uskraćena mogućnost da se izbori sprovedu pod jednakim uslovima za sve“. Crnogorska partija, koja okuplja Crnogorce u Srbiji, jedina je manjinska partija koja nije imala zvaničnu, niti podršku iz matične zemlje.
Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:
1921 – U Poljskoj je proglašen Ustav kojim je uvedena parlamentarna vladavina.
1969 – Golda Meir, blizak saradnik Ben Guriona u borbi za stvaranje izraelske države, postala je prva žena premijer Izraela. Zbog nesuglasica u koalicionoj vladi 1974. podnijela je ostavku.
1992 – Na referendumu u Južnoj Africi, bijelci su nadmoćnom većinom podržali reforme za okončanje sistema aparthejda.
2008 – U Podgorici je potpisan ugovor o saradnji Fakulteta Političkih nauka i Instituta za političke nauke u Beču, kojim je predviđena razmjena profesora i tehnička pomoć.
2014 – Sjedinjene Američke Države i Evropska unija uvele su sankcije ruskim i ukrajinskim zvaničnicima umiješanim, kako je kazano, u otimanje Krima od Ukrajine, dok je ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao dekret o priznavanju tog poluostrva kao suverene države.
0 comments