2019. GODINE

Realna stopa rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) Crne Gore u četvrtom kvartalu prošle godine iznosila je 3,1 odsto, pokazuju preliminarni podaci Monstata. BDP je, prema rezultatima, u četvrtom kvartalu iznosio 1,24 milijarde EUR.

„U apsolutnom iznosu, stvoreno je dodate vrijednosti više za oko 65 miliona EUR u odnosu na isti kvartal 2018. godine“, navodi se u saopštenju Monstata.

Iz Monstata su kazali da je značajan rast u četvrtom kvartalu, u poređenju sa istim periodom 2018, zabilježen u sektorima vađenja rude i kamena 33,1 odsto, kao i snabdijevanja električnom energijom 24,8 odsto.

„Turizam, mjeren brojem dolazaka i noćenja turista u hotelima, bilježi rast u četvrtom kvartalu 42,6 odsto i 28,7 odsto respektivno“, dodaje se u saopštenju.

Trgovina na malo zabilježila je realnu stopu rasta od 4,6 odsto. Ostale usluge zabilježile su rast od 5,3 odsto.

Iz Monstata su saopštili da je otkup proizvoda poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, porastao u četvrtom kvartalu 3,5 odsto.

„Negativan doprinos rastu BDP-a u četvrtom kvartalu dolazi od sektora prerađivačke industrije, koji bilježi pad od 21,3 odsto u odnosu na isto tromjesečje 2018. godine, kao i od građevinarstva, na što ukazuju izvršeni efektivni sati rada koji su manji 1,1 odsto“, rekli su iz Monstata.

Ako se proizvodnja sagleda sa stanovišta tražnje odnosno potrošnje, preliminarni podaci za četvrti kvartal pokazuju da je najvećim dijelom inicirana međunarodnom tražnjom, zbog čega je ukupan izvoz roba povećan 7,4 odsto ili za 8,9 miliona EUR u odnosu na isti kvartal 2018. godine, dok je ukupan uvoz roba manji 11,6 miliona EUR ili 1,8 odsto.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Adžović: Skoro dva miliona eura za adaptaciju stare zgrade Vlade, bolji uslovi za SDT i SPO
    on 27/08/2025 at 14:41

    Ministarstvo javnih radova raspisalo je javnu nabavku za adaptaciju stare zgrade Vlade, koja će biti namijenjena Specijalnom državnom tužilaštvu i Specijalnom policijskom odjeljenju, saopštila ej ministarka javnih radova Majda Adžović.

  • Terzić: Zahtijevamo transparentan proces nabavke novih kamiona za Čistoću
    on 27/08/2025 at 13:27

    Pozivamo na hitnu reakciju nadležnih organa, Gradonačelnika i SDT-a: Odmah objaviti ponudu firme iz Niša i sve relevantne dokumente postupka - bez odlaganja zbog završetka istog, napisao je odbornik Demokratske partije socijalista (DPS) u Skupštini Glavnog grada, Filip Terzić, povodom javne nabavke kamiona gradskog preduzeća "Čistoća".

  • EK odobrila isplatu prve redovne tranše Crnoj Gori iz Plana rasta
    on 27/08/2025 at 12:50

    Evropska komisija (EK) je zvanično odobrila isplatu prve tranše sredstava Crnoj Gori u okviru Instrumenta EU za reforme i rast, čime je nastavljen pozitivan trend u sprovođenju Plana rasta za Zapadni Balkan i potvrđena posvećenost evropskoj perspektivi Crne Gore.

  • "Sporna kupovina hotela Rivijera ugrožava egzistenciju desetina porodica"
    on 27/08/2025 at 12:44

    Predstavnici hotela Rivijera u Petrovcu pozvali su privrednika Žarka Rakčevića da odustane od preuzimanja tog porodičnog hotela i dodali da ta sporna kupovina ugrožava egzistenciju desetina porodica.

  • Štrajk kontrole letenja do 30. septembra: Koji su efekti i zašto u sindikatu ćute o zahtjevima?
    on 27/08/2025 at 12:02

    Sindikat kontrole letenja je u štrajku od 19. avgusta u 23 sata. Prema najavi, štrajk će trajati do 30. septembra. U tom sindikati su rekli za "Euronjuz Srbija" da ne daju izjave za medije. Rukovodstvo Kontrole letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA), kako se navodi na njihovom sajtu, smatra da je štrajk neracionalan, neutemeljen i štetan po sve učesnike u vazdušnom saobraćaju, pa i za sve zaposlene u kompaniji.

  • Dvije prosječne zarade za osnovne potrebe
    on 27/08/2025 at 09:17

    Za dostojanstven život četvoročlane porodice danas su potrebne dvije prosječne zarade. Dok akcija limitiranih cijena više ne važi, građani strahuju da će se poskupljenja samo nastaviti i da će teret inflacije dodatno pritiskati njihove budžete. Na to ukazuju podaci Centra za edukaciju, informisanje i sindikalna istraživanja (CEISI), prema kojima je potrošačka korpa 2.010 eura. Iz Unije slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG) upozoravaju da čak 70 odsto domaćinstava ima manji priliv od tog iznosa.

  • Vlada da obuzda rast cijena
    on 27/08/2025 at 05:40

    Građani očekuju da vlada što prije preduzme konkretne korake i obuzda rast cijena ne samo prehrambenih proizvoda već i pojedinih usluga, čije su cijene iz mjeseca u mjesec sve više. Odgovora na primjedbe nema, pa je neizvjesno hoće li uopšte biti nastavka akcije limitirane cijene. Sa druge strane, zbog poskupljenja inflacija raste, pa je prema Monstatu u junu premašila 4%.

  • Koprivica: Plate policije gotovo duplo veće u pet godina
    on 26/08/2025 at 21:01

    Prosječne neto zarade službenika Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) i Uprave policije u posljednjih pet godina značajno su porasle i danas su gotovo dvostruko veće nego 2020. godine, poručio je državni sekretar MUP-a Petar Koprivica.

  • Vrijednost otkupa 12,8 miliona eura
    on 26/08/2025 at 17:22

    Vrijednost otkupa i prodaje proizvoda poljoprivrede, šumarstva i ribarstva od poslovnih subjekata i kooperativa sa dva i više zaposlena radnika u drugom kvartalu iznosila je 12,8 miliona eura.

  • Jeftinije sve vrste goriva
    on 26/08/2025 at 06:32

    Sve vrste goriva od danas su jeftinije jedan do dva centa, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.