Izbor i priprema: Č. Đurđić

 

Ovaj dan se od 1999. obilježava kao Svjetski dan  poezije. Ustanovljen je odlukom UNESCO-a  u cilju promovisanja, čitanja, pisanja, objavljivanja i proučavanja poezije širom svijeta. Na proglašenju praznika kazano je da treba afirmisati nacionalne i internacionalne poetske pokrete i podsticati ih.

Na današnji dan 1685. rođen je Johan Sebastijan Bah, na čijem se djelu temelji njemačka muzička tradicija. Savremenici su ga cijenili kao virtuoznog orguljaša, a vrijednost njegovog djela otkrivena je početkom 19.vijeka – u doba muzičkog romantizma,  naročito poslije Mendelsonovog izvođenja njegovog remek djela “Muke po Mateju” (1829). U Bahovom velikom opusu izdvajaju se i Branderburški koncerti, kao i zbirka od 48 preludija i fuga za klavir.

 

1754 – Crnogorski vladika, gospodar Vasilije Petrović završio je u Moskvi rukopis “Istorija o Crnoj Gori”. To djelo, štampano u Rusiji i prevedeno na mnoge strane jezike, imalo je ogroman značaj za formiranje  svijesti Crnogoraca o viševjekovnoj nezavisnosti.

 

1839 – Rođen je ruski kompozitor Modest Musorgski, član kompozitorske grupe “Velika petorica”, predstavnik ruske nacionalne muzičke škole. Poznata djela: opera “Boris Godunov” i klavirska kompozicija “Slike sa izložbe”.

 

1852 – Na inicijativu Danila Petrovića, crnogorski Senat i glavari donijeli su akt o proglašenju Crne Gore knjaževinom, a Danila Petrovića knjazom. Taj akt o političkoj sekularizaciji, odvajanju svjetovne, odnosno državne od crkvene vlasti bio je od istorijskog značaja za Crnu Goru. Njime je okončan period crnogorskog Vladikata, privremeno prekinut u doba vladavine Šćepana Malog. Crna Gora kao knjaževina, a Danilo Petrović kao knjaz priznati su i od Rusije 18. jula 1852, čime je posredno priznat i državni subjektivitet i nezavisnost crnogorskog knjaževstva.

 

1913 – Rođen je hrvatski književnik Ivan Goran Kovačić, autor poeme «Jama», potresnog djela o zločinima u Drugom svjetskom ratu u kojima je i sam stradao. Poema «Jama « inspirisala je mnoge slikare, a muziku inspirisanu tim djelom komponovao je Nikola Hercigonja.

1928 – U selu Bezjovu, u Kučima, rođen je istaknuti agronom Radosav Mićković, učesnik Narodnooslobodilačke borbe, omladinski aktivista i učesnik brojnih radnih akcija u poslijeratnoj Jugoslaviji. Nakon oslobođenja završio je ratom prekinuto gimnazijsko obrazovanje u Podgorici, a na Poljoprivrednom fakultetu u Sarajevu diplomirao 1956. Po završetku studija obavljao je značajne funkcije u oblasti poljoprivrede u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini. U Republičkom zavodu za statistiku Crne Gore organizovao je poljoprivrednu statistiku u skladu sa savremenim standardima. Zalagao se za očuvanje i zaštitu planinskih pašnjaka i unapređivanje planinskih privatnih i društvenih gazdinstava. Objavio je nekoliko zapaženih stručnih radova. Umro je 31. decembra 1983.

1998 – Kosovski Albanci održali su druge paralelne, nelegitimne parlamentarne i predsjedničke izbore. Za predsjednika nepriznate Republike Kosovo izabran je Ibrahim Rugova, najistaknutiji lider kosovskih Albanaca u borbi za nezavisnost Kosova od Srbije.

2005 – U Parizu je umro novinar beogradskog nedjeljnika “Vreme” Stojan Cerović. Cerović je rođen u Podgorici 1949, završio je Filozofski fakultet i magistrirao kliničku psihologiju u Beogradu. Jedan je od osnivača nedjeljnika “Vreme” i jedan od osnivača, i prvi predsjednik Centra za antiratnu akciju ( 1991-1993). Sahranjen je u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu.

2006 – U Krakovu je, u 85. godini, umro poljski pisac i esejist Stanjislav Lem, autor brojnih fantastično-naučnih djela, koji je svjetsku slavu stekao romanom “Solaris”. U poznata Lemova djela ubrajaju se i romani: “Astronauti”, “Magelanov oblak”, “Zvjezdani dnevnici” i knjige eseja “Suma tehnologije”, “Filozofija slučaja”, “Fantastika i futurologija”.

2007 – U crnogorskom parlamentu ratifikovan je Sporazum o izmjeni i pristupanju Centralnoevropskom sporazumu o slobodnoj trgovini CEFTA, Kjoto protokol uz okvirnu konvenciju o promjeni klime, te konvenciju UN u borbi protiv dezertifikacije u zemljama s teškom sušom

2007 – Evropski komesar za proširenje Oli Ren izjavio je u Evropskom parlamentu da je nužno jedinstvo unutar EU i Savjeta bezbjednosti UN da bi se došlo do rješenja za status Kosova. Ren je ocijenio da bi odlaganje ili neprihvatanje predloga Martija Ahtisarija Kosovo gurnulo, kako je kazao, u „agoniju nestabilnosti“.

2008 – Američku raketnu fregatu „Džon Hol“, koja je dan ranije uplovila u Barsku luku, posjetili su crnogorski zvaničnici – predsjednik države Filip Vujanović, premijer Milo Đukanović, te ministri inostranih poslova i odbrane Milan Roćen i Boro Vučinić. Posada američke fregate dočekala je crnogorske zvaničnike uz najveće vojne počasti.

2009 – Iranski duhovni vođa Ali Hamnei izjavio je povodom ponude američkog predsjednika Baraka Obame, upućene dan ranije, za popravljanje odnosa između Irana i Amerike, da je to samo, kako je kazao, “parola”. Hamnei je obećao da će Teheran odgovoriti na svaku stvarnu promjenu Vašingtona prema toj zemlji.

2012 – Savjet bezbjednosti UN jednoglasno je usvojio mirovni plan izaslanika Kofija Anana za okončanje jednogodišnjeg nasilja između režimskih snaga i naoružanih pobunjenika u Siriji.

2013 – Američki predsjednik Barak Obama uputio je apel izraelskom narodu da se stavi u položaj obespravljenih Palestinaca i uvidi da izgradnja naselja na okupiranoj teritoriji šteti izgledima za mir. U prvoj zvaničnoj posjeti Izraelu i okupiranoj Zapadnoj obali, Obama je kazao da samo mir može donijeti stvarnu sigurnost u region, ali pritom nije ponudio nikakve nove ideje kako da se ožive izraelsko-palestinski pregovori prekinuti 2010.

2013 – U Bostonu je, u 82. godini, umro nigerijski pisac i disident Činua Ačebe, autor brojnih romana, priča i eseja, koji je često nazivan ocem afričke moderne književnosti. Svjetsku je slavu stekao romanom “Svijet se raspada” !1958), koji je prodat u više od deset miliona primjeraka i preveden na 50 jezika. Ačebe je bio kritičar anomalija u svojoj zemlji, ali i kritičar zapadnog shvatanja i tretmana Afrike. Najćešće se bavio tradicijom i običajima Igba društva, efektima dolaska hrišćanstva, kao i sukobom različitih sistema vrijednosti u vrijeme i nakon kolonizacije.

2014 – U zgradi Rektorata Univerziteta Crne Gore svečano je otvoren studentski radio KRŠ, odnosno, kreativna radio-škola. Tri dana kasnije, 24. marta, kompozicijom Morisa Ravela „Bolero“, radio KRŠ je i zvanično započeo emitovanje programa na frekvenciji 99 megaherca. Osnivači radio KRŠ-a su studenti Fakulteta političkih nauka u Podgorici Iva Malešević i Slaven Živković, a prvi urednik Filip Radenović. 

Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:

1806 – Rođen je meksički nacionalni heroj i državnik indijanskog porijekla Benito Huares. Kao predsjednik Meksika od 1858. do 1865. i od 1867. do 1872, odvojio je crkvu od države i sproveo niz reformi kojima je smanjio moć crkve i vojske.

1871– Kancelar Oto Fon Bizmark otvorio je prvu sjednicu Rajhstaga (parlamenta) novostvorenog Njemačkog carstva.

1884 – U Francuskoj su legalizovani sindikati.

1975 – Privremeno vojno vijeće Etiopije, na čelu s vođom pučista, potpukovnikom Mengisto Haile Marijamom ukinulo je tri hiljade godina staru etiopsku carevinu.

1997 – Predsjednici Rusije i Sjedinjenih Američkih Država Boris Jeljcin i Bil Klinton saglasili su se na Samitu u Helsinkiju da smanje nuklearne arsenale dviju zemalja.

2005 – Islandski parlament izglasao je da se bivšem svjetskom prvaku u šahu Bobiju Fišeru odobri državljanstvo te zemlje, u kojoj je titulu svjetskog šampiona osvojio 1972. Time je Fišeru, koga su vlasti Sjedinjenih Američkih Država teretile zbog kršenja međunarodnih sankcija prema Saveznoj Republici Jugoslaviji  devedesetih godina prošlog vijeka, ukinut pritvor u Japanu i odobren odlazak na Island.

2009 – Više od stotinu hiljada ljudi marširalo je ulicama Napulja u jednom od najvećih protesta protiv mafije, održanog u znak sjećanja na žrtve organizovanog kriminala.

2010- U 91. godini umro je direktor operskog festivala u Bajrojtu Volfgang Vagner, unuk kompozitora Riharda Vagnera. Vagner je festival, posvećen muzici svog đeda Riharda, vodio od 1951. do 2008.

2014 –Hiljade Rusa u Simferopolju, glavnom gradu Krima, vatrometom je pozdravilo  pripajanje tog poluostrva Rusiji. Ukrajinsko i tat arsko stanovništvo nije izlazilo na ulice. 

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Dragaš: Svakog dana dobijamo potvrdu da je DPS političko krilo mafije
    on 07/05/2025 at 21:08

    Član Predsjedništva Pokreta Evropa sad Tihomir Dragaš komentarisao je veze mafije sa Demokratskom partijom socijalista (DPS).

  • Odbor 16. maja o postupanju policije u slučajevima tragedija na Cetinju
    on 07/05/2025 at 18:32

    Skupštinski Odbor za bezbjednost i odbranu razmatraće 16. maja informacije o postupanju policije u slučajevima dvije tragedije na Cetinju.

  • URA: Podnijećemo tužbu protiv ASK-a, podlegli političkom pritisku
    on 07/05/2025 at 18:15

    GP URA najavio je da će podnijeti tužbu protiv Agencije za sprečavanje korupcije jer smatraju da treba da se skrene pažnja na, kako su naveli, maliciozne tvrdnje ASK-a koja usljed nedostatka hrabrosti da se obračuna sa funkcionerima koji su napravili višemilionsku štetu državi jeftino konstruiše priču oko smještaja, hrane i pića potpredsjednika Građanskog pokreta URA Filipa Adžića.

  • Skupština opet o sporazumu sa UAE do 20. maja
    on 07/05/2025 at 15:27

    Sporazum sa Ujedinjenom Arapskim Emiratima (UAE) trebalo bi da bude usvojen 20. maja, kada će o tom važnom dokumentu poslanici raspravljati u Parlamentu, kazao je ministar bez portfelja, zadužen za odnose sa Skupštinom Crne Gore, Milutin Butorović u emisiji "Budimo budni - pitajte Vladu“ na Prvom programu Televizije Crne Gore.

  • Ibrahimović sjutra na Gimnih sastanku u Varšavi
    on 07/05/2025 at 14:06

    Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova mr Ervin lbrahimović učestvovaće sjutra na neformalnom susretu ministara vanjskih poslova država članica EU (Gimnih) sa ministrima vanjskih poslova zemalja kandidata, koji će se održati u Varšavi, u okviru predsjedavanja Poljske Savjetom EU.

  • Mersije: Evropska komisija spremna da pomogne Crnoj Gori u sprovođenju sporazuma
    on 07/05/2025 at 13:10

    Primili smo k znanju Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina koji je Crna Gora potpisala sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, a komesarka Kos je odgovorila na pismo koje je poslao predsjednik Crne Gore, naveo je Gijom Mersije, portparol EK.

  • Mandić: Ukloniti nedostatke izbornog sistema kako se situacija u Šavniku ne bi ponavljala
    on 07/05/2025 at 11:57

    Predsjednik Skupštine Andrija Mandić saopštio je da je njihova politička aktivnost usmjerena ka tome da Crna Gora bude prva sledeća članica Evropske unije, te da nema mjesta za greške. On je, u razgovoru sa specijalnom predstavnicom predsjedavajuće OEBS-u, ambasadorkom Terhi Hakale, poručio da je zbog toga važan stav organizacija koju predstavlja i države iz koje dolazi, vjerujući da će u njoj imati prijatelja.

  • Milatović: Došlo vrijeme da balkanska politika postane dosadna
    on 07/05/2025 at 11:36

    Vjerujem da je došlo vrijeme da balkanska politika postane dosadna – što znači stabilna, predvidiva i konstruktivna, kazao je crnogorski predsjednik Jakov Milatović.

  • Crna Gora i Turska mogu ojačati privrednu saradnju
    on 07/05/2025 at 09:54

    Potpredsjednik Skupštine, Mirsad Nurković, predstavio je u Turskoj aktuelnu investicionu klimu u Crnoj Gori, naglašavajući stabilne političke odnose između dvije zemlje kao temelj za intenzivniju privrednu saradnju.

  • MANS: Suština Sporazuma sa UAE suspenzija zakona
    on 07/05/2025 at 09:38

    Isključivanje tendera i suspenzija zakona predstavljaju suštinu Sporazuma između Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina, saopšteno je iz MANS-a.

  • Crna Gora ima izuzetan razvojni potencijal
    on 07/05/2025 at 19:54

    Crna Gora posjeduje izuzetan razvojni potencijal, naročito u kontekstu regionalne integracije i povezivanja, ocijenila je američka ambasadorka u Podgorici, Judy Rising Reinke i dodala da je važno da država bude prepoznata i integrisana u evropske saobraćajne i infrastrukturne tokove.

  • Spajić: Novac od koncesije za aerodrome koristio bi se isključivo za velike projekte u Zeti i Tivtu
    on 07/05/2025 at 15:07

    Vlada Crne Gore i opštine Zeta i Tivat sporazumom bi definisale da sredstva, koja bi bila opredijeljena opštinama ukoliko se dogovori koncesija aerodroma, budu korišćena samo za realizaciju kapitalnih projekata na njihovim teritorijama.  Ovaj pristup osigurava da novac bude namijenjen razvoju lokalnih zajednica, pravilno raspoređen i korišćen za poboljšanje infrastrukturnih i drugih ključnih sektora u ovim opštinama. To je zaključak sastanaka premijera Milojka Spajića i predsjednika opština Željka Komnenovića i Mihaila Asanovića.

  • Jačanje poslovne saradnje među zemljama Grupe Puta svile
    on 07/05/2025 at 14:41

    Privredna komora može doprinijeti jačanju poslovne saradnje sa OSCE državama, pogotovo iz Grupe Puta svile, kako bi kreirali nove mogućnosti za trgovinsku razmjenu, investicije i inovacije, uz poseban osvrt na korišćenje vještačke inteligencije, smatra potpredsjednik te asocijacije, Pavle D. Radovanović.

  • Adžović-Rajnke: Ojačavanje partnerstva za razvoj i evropsku budućnost
    on 07/05/2025 at 14:34

    Ministarka javnih radova Majda Adžović sastala se danas sa ambasadorkom Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj GorI Džudi Rajzing Rajnke i upoznala je sa zadacima Ministarstva javnih radova, a koji imaju za cilj unapređenje oblasti od strateškog značaja za Crnu Goru.

  • Skupština da spriječi ogromne finansijske štete opštinama
    on 07/05/2025 at 14:29

    Zajednica opština Crne Gore u saradnji sa Ministarstvom finansija tražiće od Skupštine da, u najkraćem roku, podnese zahtjev Ustavnom sudu da zastane sa postupkom ocjene ustavnosti člana Zakona o porezu na nepokretnosti.

  • Rast budžetskih prihoda, pojačane aktivnosti PU u sezoni
    on 07/05/2025 at 12:05

    Poreska uprava je ostvarila četvoromjesečnu naplatu bruto poreskih prihoda u iznosu 599,2 miliona eura, sto je za 5,4 miliona eura više u odnosu na isti period prethodne godine.

  • Od igara na sreću u prva četiri mjeseca prihodovano preko 12 miliona eura
    on 07/05/2025 at 10:08

    Iz Uprave za igre na sreću saopštili su da su ukupni prihodi od igara na sreću i nagradnih igara u prva četiri mjeseca ove godine 12.065.049,39 eura, što predstavlja rast od 30,72 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine. U tom periodu zabilježen je, ističu, porast prihoda od kazinskih igara za 69,59 odsto, čiji je iznos 1.528.553,59 eura.

  • Počela obuka za samostalno korišćenje Sistema za centralizovani obračun zarada
    on 07/05/2025 at 09:07

    Iz Ministarstva finansija (MF) saopštili su da će obuku računovođa za primjenu sistema Centralizovanog obračuna zarada do kraja radne sedmice proći više od 160 zaposlenih iz ustanova osnovnog obrazovanja koji su angažovani na poslovima obračuna zarada.

  • Inspekcija: Tokom praznika više od 30 nepravilnosti; USSCG: Bez prijava radnika
    on 07/05/2025 at 05:55

    Tokom prethodnih vjerskih i državni praznika Inspekcija rada utvrdila je više od 30 nepravilnosti, izdate su novčane kazne u vrijednosti od 17 i po hiljada eura, a podnijeto je i 14 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka. Unija slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG), prema riječima generalnog sekretara Srđe Kekovića, nije imala prijava radnika na kršenje njihovih prava. Poručuje da zaposleni moraju znati svoja prava i poziva ih da se sindikalno organizuju kako bi ih što bolje zaštitili.

  • EPCG raskida ugovor sa Šamizom, tvrde da ne poštuje ugovor
    on 06/05/2025 at 18:43

    Stekli su se uslovi da EPCG pokrene postupak jednostranog raskida ugovora sa firmom 8 B kapital, ruskog biznismena Igora Šamiza, zbog nepoštovanja ugovora o zakupu čeličane i kovačnice. Potvrđeno je to Televiziji Crne Gore iz menadžmenta Elektroprivrede. Šamiz duguje već sedam mjesečnih zakupnina u ukupnom iznosu od oko 210.000 eura, a ne poštuje ni djelove ugovora koji se tiču zapošljavanja radnika Željezare.