22. mart
Izbor i priprema: Č. Đurđić
Ovaj se dan obilježava kao svjetski Dan voda. Ustanovila ga je Generalna skupština Ujedinjenih nacija 1992. Povod za ustanovljenje svjetskog Dana voda bile su dvije međunarodne konferencije na kojima se raspravljalo o nedostatku kvalitetnih vodenih resursa, njihovoj neodvojivosti od ostalih komponenata biosfere, i na globalnom planu veoma izraženoj zagađenosti voda. Crna Gora ima očuvane vodene resurse, iako kvalitet površinskih voda varira u zavisnosti od stepena zagađenja iz gradskih i industrijskih centara.
Na današnji dan 1599. rođen je flamanski slikar Anton Van Dajk, istaknuti predstavnik flamanske slikarske škole. Učenik i saradnik slavnog Rubensa, proslavio se kao portretista. Godine 1632. postao je dvorski slikar kralja Čarlsa I.
1832 – Umro je njemački pisac Johan Volfgang Gete, jedna od najznačajnijih i najuticajnijih ličnosti njemačke i svjetske književnosti. Pored književnosti, gdje se ogledao gotovo u svim rodovima, bavio se i filozofijom, prirodnim naukama, slikarstvom i državničkim poslovima u Vajmaru. Smatra se jednim od posljednjih univerzalnih genija evropske tradicije. Geteova poznata djela : «Faust», «Verter», «Vilhelm Majster», «Ifigenija na Tauridi», «Egmont».
1857 – Ogorčen na Rusiju zbog njenog nezalaganja kod velikih sila za međunarodno priznanje državnog suvereniteta Crne Gore na Pariskom kongresu godinu dana ranije, knjaz Danilo je, odlučivši se na zaokret u spoljnoj politici, otišao u Pariz, u zvaničnu posjetu caru Napoleonu III, da od Francuske traži potporu za regulisanje međunarodne pozicije Crne Gore.
1876 – Rođen je srpski pisac Borisav Stanković, jedan od začetnika moderne srpske proze. Prikazujući život rodnog Vranja s kraja 19. vijeka, dao je psihološku analizu ličnosti, unoseći prvi put u srpsku literaturu erotiku i senzualnost. Poznata Stankovićeva djela: »Nečista krv» , «Koštana», «Iz starog jevanđelja», «Stari dani».
1881 – U Baru je otvorena Narodna čitaonica, koja je s manjim prekidima radila do 1916. a potom, tokom kraćeg perioda, i u Kraljevini Jugoslaviji. Obnovljena je sredinom marta 1953. pod imenom Gradska biblioteka i čitaonica «Ivo Vučković».
1911 – U već započetom Malisorskom ustanku, izvršen je napad na Tuzi. Ustanak u sjevernoj Albaniji, nastao kao reakcija na mladoturske reforme, pomagan je od Crne Gore, a u Podgorici je formiran Albanski nacionalni komitet za slobodu i nezavisnost Albanije. Na čelu komiteta bio je Sokol Baca.
1919 – Zetska divizijska oblast izvijestila je da se cjelokupna vojna služba u Crnoj Gori ima saobraziti zakonskim uredbama srpske vojske, bez ikakvog prigovora. Zetska divizijska oblast bila je podijeljena na 14 operativnih zona u kojima je srpska vojska represivno postupala sa svima koji su na posredan ili neposredan način ispoljavali protivljenje prema bezuslovnom ujedinjenju Crne Gore i Srbije.
1992 – Na drugim višepartijskim izborima u Albaniji ubjedljivo je pobijedila Demokratska partija, čime je okončana vladavina komunista i njihovih nasljednika u toj zemlji.
2001 – U 91. godini umro je američki crtač Vilijam Hana, koji je s Džozeom Barberom stvorio junake crtanih filmova Toma i Džerija, koji su uz Kamenka i Kremenka, medvjeda Jogija i niz drugih animiranih filmova autorima donijeli sedam Oskara.
2006 – Baskijska separatistička grupa ETA proglasila je trajno primirje nakon gotovo četiri decenije terorističkih akcija u Španiji za nezavisnost Baskije, poluautonomnog regiona na sjeveru Španije. ETA se pojavila 1959. kao studentski pokret otpora protiv španskog diktatora Fransiska Franka.
2007 – Nakon više od šest decenija od Drugog svjetskog rata, u Minhenu je otvoren Jevrejski muzej. Nakon jevrejskog muzeja u Berlinu, minhenski je drugi novoizgrađeni takav muzej u Evropi od 1945.
2008 – U Beogradu je osnovana Crnogorska partija, prva politička stranka Crnogoraca u Srbiji. Za predsjednika Crnogorske partije, čiji je cilj promovisanje interesa crnogorskog etničkog korpusa u Srbiji, izabran je Nenad Stevović, istovremeno i predsjednik Udruženja Crnogoraca u Srbiji “Krstaš”.
2008 – U Kolombu je sahranjen britanski pisac i pronalazač Artur Klark, koji je umro 19. marta. Uz Isaka Asimova smatra se najpoznatijim piscem naučne fantastike. Klarkov najveći doprinos nauci je ideja da bi geostacionarni sateliti mogli da se koriste kao komunikacioni releji. U njegovu čast, Međunarodna astronomska unija nazvala je geostacionarnu orbitu (42.000 km) Klarkovom orbitom. Poznata djela: “2001: odiseja u svemiru”, “Kraj djetinjstva”, “Ostrva na nebu”, “Ka spuštanju noći”.
2011 – Predsjednik Crne Gore Filip Vujanović uručio je, u crnogorskoj ambasadi u Vašingtonu, pomoćniku državnog tužioca i ministra pravde Sjedinjenih Američkih Država Džonatanu Haubu Orden crnogorske zastave drugog reda. Haub je skoro tri godine boravio u Crnoj Gori kao ekspert za oblast vladavine prava i neposredno sarađivao s najvišim predstavnicima sudske vlasti, tužilaštva i policije.
2013 – U Moskvi su se sastali novoizabrani predsjednik Kine Si Đinping i ruski predsjednik Vladimir Putin. Đinping je tom prilikom naglasio važnost odnosa s Rusijom kao protivtežu uticaju Sjedinjenih Američkih Država, zbog čega je i odlučio da nakon izbora za predsjednika Kine prvo posjeti Moskvu. Njegova posjeta krunisana je dogovorom da najveći ruski proizvođač nafte Rosnjeft postepeno povećava isporuku nafte Kini od 40 do 45 miliona tona godišnje, triput više nego do 2013.
2013 – U Švedskoj je, u 95. godini, umro jedan od najpoznatijih kubanskih pijanista Bebo Valdes, muzički direktor legendarnog kluba “Tropikana” u Havani. Valdes koji je snimao Net King Kolom, živio je u Švedskoj više od 40 godina. Karijeru je započeo u noćnim klubovima Havane sredinom prošlog vijeka, da bi nakon dolaska Fidela Kastra na vlast prebjegao u Meksiko, a potom se nastanio u Švedskoj gdje je radio kao pijanista u barovima i hotelima. Njegov sin je Čučo Valdes, takođe poznati pijanista
Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:
1895 – Pioniri filma, braća Ogist i Luj Limijer demonstrirali su u Parizu prvi put pokretne slike uz upotrebu celuloidne trake.
1904 – U Londonskom listu «Daily illustrated Mirror» objavljena je na naslovnoj strani prva novinska fotografija u boji.
1912 – Uoči Prvog balkanskog rata za posljednjeg otpravnika poslova Crne Gore u Carigradu postavljen je Petar Plamenac.
1919 – Letom između Pariza i Brisela, jednom u sedmici, uspostavljena je prva avionska međunarodna linija u svijetu.
2007 – Ugovoren je nastup legendarne rok grupe Rolingstounsi u Budvi 9. jula, između menadžera grupe i predstavnika organizatora – budvanske Opštine, uz pomoć potpredsjednika DPS-a Svetozara Marovića, inicijatora gostovanja „kotrljajućeg kamenja“ u metropoli crnogorskog turizma.
2010 – Londonski „Tajms“ objavio je listu dest najboljih fudbalera svih vremena na kojoj je prvo mjesto pripalo Dijegu Armandu Maradoni, dok su na drugom i trećem mjestu Pele i Bekenbauer.
2011 – Bivši izraelski predsjednik Moše Kacav osuđen je na sedam godina zatvora zbog silovanja. Bio je predsjednik Izraela od 2000. do 2007. kada je zbog skandala podnio ostavku.
0 comments