Izbor i priprema: Č. Đurđić

Na današnji dan 1528. umro je njemački slikar i grafičar Albreht Direr, poznat po portretima velike umjetničke i dokumentarne vrijednosti i po izvanrednim gravirama u drvetu i bakru. Poznata Direrova djela: «Apokalipsa», «Velika muka», «Bogorodičin život».

1667 – Boku Kotorsku i Dubrovnik pogodio je katastrofalan zemljotres. U osam sati ujutro počelo je slabo podrhtavanje tla, da bi kasnije, ponavljajući se  u razmaku od nekoliko sekundi u toku 15 do 30 minuta, zemljotres uništio Kotor. Prema prvim zabilježenim izvještajima stradalo je 200 ljudi, srušeno je tri četvrtine stambenih zgrada, mnoge crkve i gradske zidine. Osim Kotora, bila su gotovo razorena i sva naselja u Boki. Teško su stradali i Budva i Herceg Novi. Od zemljotresa, i požara koji je harao 20-tak dana, Dubrovnik je bio gotovo potpuno uništen, a poginulo je više hiljada građana.

 

1871 – Rođen je u Lopatama kod Lijeve Rijeke Radomir Vešović, jedan od najistaknutijih crnogorskih oficira. Školovao se u Italiji, a po povratku u domovinu stupio je u crnogorsku vojsku i u svojoj vojničkoj karijeri dospio do generalskog čina. Bio je posljednji ministar vojni Kraljevine Crne Gore. U vrijeme austrougarske okupacije Crne Gore (1916 -1918) bio je vođa snažnog Komitskog pokreta. Kapitulaciju Austrougraske dočekao je u Gracu, gdje je bio interniran početkom 1918. Na povratku u Crnu Goru uhapšen je u Slavonskom Brodu i zadržan sve dok nijesu izglasane odluke Podgoričke skupštine. I u godini koja je uslijedila nastavilo se Vešovićevo stradanje: zbog sumnji da sarađuje s pobunjenicima u Crnoj Gori, vrlo brzo se našao na udaru srpskih vlasti. U ljeto 1919. stavljen je pod policijski nadzor da bi nedugo potom postao žrtva montiranog sudskog procesa u Beogradu, i u istražnom zatvoru proveo 15 mjeseci. Na suđenju, u februaru 1921, oslobođen je optužbi. Vraća se u Crnu Goru i kao član Glavnog odbora Crnogorske stranke i poslanički kandidat uključuje u njen politički rad. Vešovićeva ličnost i tragična sudbina, te događaji u Crnoj Gori od 1916. do 1921, motivisali su prvog crnogorskog sineastu Vladimira Đ. Popovića, da u Rimu snimi film «Vaskrsenja ne biva bez smrti», a u produkciji Radio Televizije Crne Gore i režiji Gojka Kastratovića snimljen je 2001. film „Suđenje generalu Vešoviću“, čiji lik tumači hrvatski glumac Žarko Radić. Radomir Vešović umro je 15. avgusta 1938. u Slavonskom Šamcu, gdje je i sahranjen.

 

1885 – U Petrogradu je za mitropolita Crnogorske pravoslavne crkve rukopložen Mitrofan Ban. Mitrofana Bana hirotonisao je petrogradski mitropolit i poglavar ruskog Svetog sinoda Isidor, u prisustvu svih članova Sinoda, sedam episkopa, svještenstva, plemstva i ruskog cara Aleksandra III. Mitrofan Ban obavijestio je o tome pismom Vaseljenskog patrijarha Joakima II: „Mi smo se iz Rusije povratili i u ime Božije zauzeli smo svetu katedru Mitropolije autokefalne crkve u bogoštićenom Knjaževstvu Crnogorskom na koju smo i Duhom Svetijem i pozvani“. Mitrofan Ban rođen je u Grblju 1841; školovao se u privatnim parohijskim i manastirskim školama u Boki Kotorskoj. Zamonašio se 1886. u manastiru Savina. U svojstvu arhimandrita bio je administrator Crnogorske mitropolije i Zahumsko- raške eparhije. Za crnogorskog mitropolita izabran je 1884. Sproveo je mnogobrojne reforme u Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi: inicirao rad na crkvenom zakonodavstvu, organizovao duhovne sudove, obezbijedio sveštenicima redovno primanje plata i penzija i naredio im da narodna odijela zamijene mantijama. Angažovao se i na prosvjećivanju i duhovnom uzdizanju crnogorskog naroda. Napisao je i nekoliko zapaženih djela:”Besjede”, “Kratki crkveni ustav”, “Pomoćno uputstvo pri ispovijesti” i “Sedam tajni Novog Zavjeta”. Umro je na Cetinju 1920.

 

1892 – Na Cetinju je umro Jovan Pavlović, prosvjetni i kulturni radnik. Rođen je u Sremskim Karlovcima 1843, a u Crnu Goru je došao 1878. Obnovio je rad Cetinjske čitaonice, bio direktor Cetinske gimnazije i prvi ministar prosvjete i crkvenih poslova. Uređivao je listove i časopise: «Glas Crnogorca», «Crnogorku», «Prosvjetu» i osnovao prvu crnogorsku knjižaru s antikvarijatom. Bio je upravnik Državne štamparije i predsjednik Odbora za podizanje “Zetskog doma”. Jovan Pavlović  je autor  nekoliko knjiga i rasprava iz književne istorije, te mnogobrojnih novinskih i publicističkih članaka i uvodnika.

1907 – Knjaz Nikola je, da bi amortizovao oštre stranačke sukobe i sve snažniju klubašku, prosrpsku aktivnost vlade Andrije Radovića, za premijera postavio Lazara Tomanovića, koji je bio veoma obrazovan i politički potpuno odan Knjazu.

 

1941 – Njemačke trupe napale su u Drugom svjetskom ratu Grčku i Jugoslaviju. Napad na Jugoslaviju počeo je bombardovanjem Beograda. Istoga dana 19 italijanskih aviona bombardovalo je i Podgoricu. Podgorica je u Drugom svjetskom ratu bombardovana 84 puta, a tokom 1944. (5. maja i u novembru) grad je pretrpio snažne udare i savezničkih bombardera koji su napravili pravu pustoš i gotovo ga sravnili sa zemljom.  Munjevita ofanziva Njemačke na Jugoslaviju nakon 11 dana dovela je do bezuslovne kapitulacije zemlje, koju su kralj i vlada napustili 15. aprila odletjevši s nikšićkog aerodroma na Kapinom Polju. Padom Jugoslavije, Crna Gora je ušla u italijansku okupacionu zonu.

1971 – U Njujorku je umro kompozitor Igor Stravinski, jedan od začetnika i glavnih pobornika «nove muzike» 20. vijeka. Njegovi baleti «Žar ptica», «Petruška», «Posvećenje proljeća» i mnoga simfonijska djela, opere i oratoriji obilježili su muzičko stvaralaštvo prošlog vijeka.

1992 – Evropska zajednica priznala je nezavisnost bivše jugoslovenske republike Bosne i Hercegovine. Istoga dana u Sarajevu su pale prve žrtve i označile početak rata u Bosni i Hercegovini.

1994 – U Ruandi je, u toku građanskog rata između plemena Hutu i Tutsi, raketom oboren avion u kojem su bili predsjednici Ruande i susjednog Burundija. U međusobnim obračunima Hutua i Tutsija u narednim mjesecima poginulo je najmanje milion ljudi, uglavnom civila.

2005 – U 82. godini umro je princ Renije III od Monaka. Svoju malu zemlju (površine 1.970 km kvadratnih  sa oko 30 hiljada stanovnika) učinio je poznatom u svijetu – prvo brakom s holivudskom zvijezdom Grejs Keli 1956, a potom i uspješnim državničkim potezima, posebno u oblasti poreske politike i bankarstva. Princa Renijea III je na čelu Monaka, minijaturne evropske kneževine, međunarodnog centra bankarstva i biznisa i najmanje članice UN, zamijenio 47-godišnji sin Albert.

2008 – U Crnoj Gori održani su predsjednički izbori, prvi od obnove državne nezavisnosti i peti od uvođenja višepartijskog sistema. Na izborima je pobijedio kandidat DPS-a Filip Vujanović i tako osvojio drugi predsjednički mandat. Vujanović je sa oko 171.300 glasova ili 52,2 odsto pobijedio protivkandidate Andriju Mandića (Srpska lista), Nebojšu Medojevića (Pokret za promjene) i Srđana Milića, lidera SNP-a.

2008 – U Sočiju je završen dvodnevni Samit lidera Rusije i SAD Vladimira Putina i Džordža Buša, bez napretka u razrješenju razlika oko američkog raspoređivanja raketnog odbrambenog štita u istočnoj Evropi, koje su uzrokovale pad njihovih diplomatskih odnosa na najniži nivo nakon hladnog rata.

2009 – Prilikom posjete Turskoj, američki predsjednik Barak Obama izjavio je da SAD nijesu u ratu s islamom i da želi da oživi napore za stvaranje Palestinske države.

2011 – U beogradskom listu „Novosti“ objavljen je intervju srpskog patrijarha Irineja u kome je negirao postojanje crnogorske nacije, rekavši da Srpska pravoslavna crkva ne može uticati „na želju nekih da se stvori crnogorska nacija, ali ima obavezu da reaguje na pokušaj stvaranja crnogorske crkve“. „To nije nikakva crkva“, rekao je Irinej.

2012 – U Sarajevu je obilježena 20-godišnjica Bosanskog rata. Redovima praznih jarkocrvenih stolica, po jedna za 11.541 žrtvu 43-mjesečne opsade Sarajeva, u Bosni i Hercegovini su se podsjetili na te teške dane, kada je ubijeno i 643 djece. Republika Srpska je ignorisala podsjećanje na dan kada su hici ispaljeni na mirne demonstrante u centru Sarajeva označili početak rata.

2013 – U 68. godini umro je poznati katalonski i evropski reditelj Bigas Luna, jedan od začetnika španske moderne kinematografije. Svjetski ugled stekao je filmom “Šunka, šunka” (1992), prvim djelom iberijske trilogije koju čine još i “Zlatna jaja” i “Mjesec i sisa”, kao i otkrićem glumačkih zvijezda Penelope Kruz i Havijera Bardema. Bigasov osobeni rediteljski pečat čine često divlje scene seksa i likovi obuzeti erotikom u filmovima provokativnih naziva.Za film “Šunka, šunka” dobio je Srebrnog lava na festivalu u Veneciji i nagradu žirija na festivalu u San Sebastijanu. Bio je svestrani umjetnik, pored reditelja, arhitekta, slikar i dizajner.

Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:

1867 – Turci su predali knezu Mihailu Obrenoviću ključeve grada Beograda. Beograd je postao prijestonica srpske kneževine, kasnije i kraljevine.

1905 – U Baru je otvorena prva zvanična apoteka.

2007 – Vodeći svjetski stručnjaci za klimu objavili su predviđanja klimatskih promjena usljed globalnog zagrijavanja, i upozorili na brojne negativne posljedice. Većina stručnjaka smatra da će se temperatura do kraja vijeka u prosjeku povećati  za dva stepena Celzijusa, što bi moglo da dovede do širenja pustinja, do suša, nestašice vode i povećanja nivoa mora. Stručnjaci su ocijenili da će klimatskim promjenama najteže biti pogođene siromašne zemlje, a ukoliko se temperatura u svijetu poveća za 1,5 do 2,5 stepeni Celzijusa u odnosu na 1990, moglo bi nestati između 20 i 30 odsto biljnih i životinjskih vrsta.

2009 – U Domu kulture u Baru otvoren je prvi festival “Teatar u školama”.

2009 – Zemljotres, jačine između 5,8 i 6,3 stepena Rihterove skale pogodio je oblasti centralne Italije. U zemljotresu je stradalo preko 280 osoba, porušeni su srednjovjekovni gradovi i preko 28 hiljada ljudi ostalo je bez domova.

2012 – Pobijedivši reprezentaciju Turske 19:6, vaterpolisti Crne Gore stekli su pravo učešća na Olimpijskim igrama u Londonu.

 2014 – Na parlamentarnim izborima u Mađarskoj treći put zaredom pobijedila je partija Fideš premijera Viktora Orbana. 

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Premijer Rumunije podnio ostavku
    on 05/05/2025 at 20:18

    Socijaldemokratski premijer Rumunije Marsel Čolaku izjavio je danas da je podnio ostavku, dan nakon ubjedljive pobjede krajnje desnice u prvom krugu predsjedničkih izbora i poraza kandidata kojeg je podržavala njegova vlada.

  • Sjutra oblačno vrijeme, povremena kiša
    on 05/05/2025 at 19:56

    U Crnoj Gori sjutra promjenljivo do potpuno oblačno vrijeme, povremeno kiša ili pljusak s grmljavinom, ali očekuju se i sunčani periodi. Maksimalna dnevna temperatura biće 23 stepena.

  • Podgorica i Tivat među najbrže rastućim aerodromima u regionu
    on 05/05/2025 at 19:34

    Aerodromi u Podgorici i Tivtu bilježe snažan rast u drugom kvartalu 2025. godine, pozicionirajući se među deset najbrže rastućih u bivšoj Jugoslaviji, pokazuju podaci koje je objavio specijalizovani sajt ExYu Aviation News.

  • Lutovac: Muk tužilaštva na informacije bivšeg direktora ANB i Abazovića o portalu Udar
    on 05/05/2025 at 19:20

    Izvještaj Reportera bez granica koji ukazuje da je naša zemlja napredovala za tri mjesta kada je riječ o slobodi medija u odnosu na prošlu godinu samo je statistika koja ne znači mnogo, saglasni su sagovornici emisije "Naglas". Advokat Branislav Lutovac poručuje da zaštite novinara neće ni biti sve dok se ne otkriju nalogodavci ubistva Duška Jovanovića.

  • Kordić u Skupštini: Za 95 odsto plaža uskoro će biti zaključeni ugovori
    on 05/05/2025 at 19:13

    Ljetnja turistička sezona zvanično je počela 1. maja, a prema riječima ministarke Simonide Kordić, za 95 odsto plaža uskoro će biti zaključeni ugovori. Ministarka je to kazala odgovarajući na pitanja poslanika. Iz opozicije, su, kažu, zabrinuti jer trend crnogorskog turizma ne raste..

  • Medvjedi sve bliži kućama, stručnjaci upozoravaju da se vraćaju tamo gdje je hrana
    on 05/05/2025 at 18:49

    Sresti medvjeda u naseljenim krajevima i po drumovima, vise nije iznenađenje. Nekada rijetki gosti, sada su sve bliže kućama, a razlog su klimatske promjene i borba za opstanak. Stručnjaci upozoravaju da i građani bacanjem otpada i pravljenjem deponija privlače medvjede koji se uvijek vraćaju tamo gdje nađu hranu.

  • 'Bunt' na Medicinskom fakultetu: Zašto štrajkuju zaposleni
    on 05/05/2025 at 18:42

    Dok studentske blokade na fakultetima širom Srbije traju više od pet meseci, zaposleni Medicinskog fakulteta u Beogradu su prvi koji su stupili u štrajk.

  • Ljetnja turistička sezona u Mojkovcu neizvjesna, struka ima rješenje?
    on 05/05/2025 at 18:40

    Ljetnja sezona za turističke poslenike u Mojkovcu neizvjesna je jer sanacija kritične tačke, odnosno odrona u mjestu Sokolovina na putu Mojkovac - Đurđevića Tara, nije završena. Zato su se ugostitelji sastali s ministarkom saobraćaja kako bi pronašli rješenje. Da li će se taj putni pravac otvarati makar za autobuse jedan dio dana, odlučiće struka.

  • Izrael ostavio mogućnost pregovora o oslobađanju talaca do sredine maja
    on 05/05/2025 at 18:29

    Izrael ostavlja mogućnost za pregovore do sredine maja o oslobađanju talaca koji se nalaze u Pojasu Gaze, dok se njegove snage pripremaju za novu veliku vojnu operaciju za pobjedu nad Hamasom, izjavio je neimenovani visoki izraelski zvaničnik.

  • Trampova administracija podstiče ilegalne migrante sa po 1.000 dolara da se samodeportuju
    on 05/05/2025 at 17:49

    Administracija republikanskog predsjednika SAD Donalda Trampa saopštila je danas da će ilegalnim imigrantima koji se dobrovoljno vrate u svoje zemlje plaćati po 1.000 dolara. Ministarstvo unutrašnje bezbjednosti navelo je u saopštenju da će imigrantima plaćati i putne troškove.

  • Podgorica i Tivat među najbrže rastućim aerodromima u regionu
    on 05/05/2025 at 19:34

    Aerodromi u Podgorici i Tivtu bilježe snažan rast u drugom kvartalu 2025. godine, pozicionirajući se među deset najbrže rastućih u bivšoj Jugoslaviji, pokazuju podaci koje je objavio specijalizovani sajt ExYu Aviation News.

  • Započeta tehnička misija MMF-a: Stresno testiranje bilansa stanja CBCG
    on 05/05/2025 at 14:46

    U Centralnoj banci Crne Gore danas je započeta realizacija tehničke pomoći Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), u oblasti stresnog testiranja bilansa stanja CBCG, saopštili su iz Centralne banke. Misija će biti realizovana od 5. do 16. maja 2025, kroz neposredan rad eksperata MMF-a i timova Centralne banke Crne Gore, a u okviru podrške MMF-ovog Odjeljenja za monetarna i tržišta kapitala (MCM).

  • "Jedinici za autoput 750 hiljada, promjene ministara bile promjene i članova"
    on 05/05/2025 at 14:28

    Ministarstvo saobraćaja je 11 godina plaćalo posebnu Jedinicu za implementaciju projekta autoputa Bar Boljare, koju su uglavnom činili njeni uposleni, a što je do februara ove godine ukupno koštalo preko 750 hiljada eura, pri čemu ne postoje jasni kriterijumi za imenovanje članova, a dolazak svakog novog ministra u taj resor po pravilu je značio i promjenu dijela članova te Jedinice, navode iz Akcije za socijalnu pravdu (ASP).

  • Cijene goriva ostaju iste narednih 15 dana
    on 05/05/2025 at 11:17

    Cijene svih vrsta goriva ostaju iste i u narednih 15 dana, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

  • "Manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija"
    on 05/05/2025 at 05:48

    Budžetski prihodi za prva tri mjeseca niži od planiranih za 13 miliona eura. Ekonomski analitičar Predrag Zečević ocjenjuje da je to zabrinjavajuće, te da je manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija.

  • Poslije pet godina kapije autobuske stanice u Beranama uskoro se otvaraju
    on 04/05/2025 at 11:24

    Kapije autobuske stanice u Beranama napokon će biti otvorene narednih dana, saopštio je za Radio Crne Gore predsjednik opštine Đole Lutovac. Odustalo se od ranije ideje da se osnuje opštinsko preduzeće koje će gazdovati stanicom o davanju u zakup ili javno-privatnom partnerstvu, što im je savjetovano, navodi Lutovac, pregovara se sa dva zainteresovana pravna lica.

  • Za hranu ide trećina primanja, a za dostojanstven život potrebno 2.000 eura mjesečno
    on 04/05/2025 at 10:09

    Prema analizi Demostata u Crnoj Gori se za hranu izdvaja oko 30 odsto primanja. Kad je riječ o regionu, ista analiza pokazuje da u prosječnoj potrošnji najveći udio troškovi ishrane imaju u Srbiji, više od 40 odsto. U Sloveniji se za hranu izdvaja 18,8 odsto primanja, u Hrvatskoj 27.

  • Jugopetrolu i druga pumpa na auto-putu
    on 04/05/2025 at 08:48

    Državni Monteput je na tenderu za dugoročni zakup državne imovine i izgradnju benzinske pumpe na odmorištu Gornje Mrke na auto-putu Smokovac-Mateševo, izabrao ponudu kompanije Jugopetrol.

  • Rudnik uglja zakupio asfaltnu bazu bivše Vektre Jakić
    on 04/05/2025 at 06:15

    Otvaranjem novih pogona u pljevaljskom Rudniku uglja nastojaće da što bezbolnije prevaziđu predstojeći proces pravedne tranzicije koji ih očekuje nakon zatvaranja Termoelektrane Pljevlja. Poslovnom transformacijom kompanije predviđeno je nekoliko sasvim novih djelatnosti, a koristiće se sopstvena radna snaga.

  • Svakog mjeseca na bolovanju oko 15 odsto ukupnog broja radnika
    on 03/05/2025 at 18:44

    Prošle godine je za refundaciju bolovanja iz državnog budžeta isplaćeno 9 i po miliona eura. Kako na bolovanje ne bi mogao da ide ko poželi, bez stvarne potrebe, Fond za zdravstveno osiguranje od nedavno je izmijenio pravilnik, pa će svi osiguranici ubuduće moći retroaktivno da otvore bolovanje u roku od pet, umjesto dosadašnjih tri dana.