Izbor i priprema: Č. Đurđić

Ovaj dan obilježava se kao Svjetski dan zdravlja. Naime, 7. aprila 1948. osnovana je Svjetska zdravstvena organizacija sa sjedištem u Ženevi. Statut te organizacije potpisalo je 26 zemalja, a 7. april proglašen je za Svjetski dan zdravlja i počeo se obilježavati 1950. Cilj obilježavanja Svjetskog dana zdravlja jeste izgrađivanje svijesti o značaju zdravlja i unapređivanja zdravstvene zaštite. Ovogodišnja tema  je visok krvni pritisak i u tom smislu aktivnosti kojima bi se uticalo na sprečavanje smrtnosti usljed tog, kako ga zovu, tihog ubice modernog doba.

Na današnji dan 1437.  kotorska Opština donijela je odluku o osnivanju specijalizovane zdravstvene institucije – Magistrata za zdravstvo. Magistrat su činila tri člana i više vanrednih članova koji su morali biti punoljetni kotorski plemići. Magistrat je s članovima iz plemićkog staleža, iako bez posebnog medicinskog obrazovanja, izdavao pomorska zdravstvena uvjerenja (fede di Sanita), vršio nadzor nad izdržavanjem karantina i kontrolu nad putnicima i trgovačkom robom s kopna. Nakon pada Mletačke republike funkciju Magistrata i zdravstvenih kolegijuma preuzimaju lučko-pomorski uredi. U vrijeme austrijske vladavine Kotor je, osim opštinskog ljekara, imao i sreskog, a 1875. dobiće vojnu bolnicu, s pravom liječenja i civilnih lica.

1614 – Umro je španski slikar El Greko, rođen na Kritu 1540. kao Dominikos Teotokopulos. El Greko je tvorac jednog od najoriginalnijih slikarskih opusa u istoriji evropskog slikarstva. Bio je potpuno zaboravljen, a ponovo je otkriven krajem XIX vijeka.

1770 – Rođen je engleski romantičarski pjesnik Vilijam Vodsvort. Najznačajnije njegovo djelo su «Lirske balade», knjiga koja je označila početak romantizma u engleskoj književnosti.

1845 – Petar II Petrović Njegoš završio je filozofsko-religiozni spjev «Luča mikrokozma». To, Njegošu najdraže djelo, uz posvetu svom učitelju Simi Milutinoviću Sarajliji, sadrži šest pjevanja u desetercu sa strofama od po deset stihova, a pisano je, kako je zabilježeno, u četiri prve neđelje časnoga i velikoga posta. “Luči mikrokozma” prethodile su pjesme “duhovne preokupacije”, nastale od 1837.-1844, u kojima je moguće pratiti naznake osnovnih ideja tog, u prvom redu, filozofskog, a potom religioznog djela. U tom je smislu posebno karakteristična pjesma “Misao” (1844). Temeljni motiv “Luče”, kao i ideje kojima je prožeta, mnogi kritičari vide u gnostičkom promišljanju stvari- u kome su duh i duhovno dominantni u odnosu na tvar, što, zapravo, izražava pjesnikovu težnju za samospoznajom i spoznajom boga, kao i za “natprirodnim zavičajem”.

1856 – Turski delegat Ali-paša izjavio je na Kongresu velikih sila u Parizu, nakon Krimskog rata, da Porta smatra Crnu Goru sastavnim dijelom Otomanskog carstva. Na izjavu, koja je ušla u zapisnik, Rusija nije reagovala što je ražestilo knjaza Danila i motivisalo ga da uputi protest i memorandum velikim silama, tražeći da priznaju nezavisnost Crne Gore.

1916 – Rođen je u Herceg Novom slikar i grafičar Anton Lukateli. Radio je grafike s ratnom tematikom. Koautor je rješenja za prvi socijalni dinar u Crnoj Gori. Jedan je od osnivača Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore i njegov prvi sekretar.

1939 – Rođen je američki filmski reditelj, scenarista, producent Frensis Ford Kopola, jedan od najznačajnijih filmskih stvaralaca u Sjedinjenim Državama u drugoj polovini XX vijeka, dobitnik je pet Oskara i dvije «Zlatne palme» festivala u Kanu.

1941 – U Orahovu  (Kuči) kod Podgorice rođen je poznati crnogorski pjesnik i novinar Ratko Vujošević, autor poeme “Orevuar Montenegro” koja se ubraja u najbolja ostvarenja moderne crnogorske poezije. Gimnaziju je završio u Titogradu, a studije političkih nauka u Beogradu 1968. Bio je novinar u Izvršnom vijeću Crne Gore, “Titogradskoj tribini”,”Pobjedi” i, gotovo dvije decenije, odgovorni urednik edicije “Savremena literatura” u izdavačkim kućama “Pobjeda” i “Ljetopis”. Recenzirao je i priredio za štampu brojna izdanja savremenih pisaca. Osnovao je 1961. Klub mladih pisaca Doma omladine “Budo Tomović”. Dobitnik je Nagrade oslobođenja Podgorice i drugih društvenih i književnih priznanja. Pjesme Ratka Vujoševića prevedene su na ruski, njemački, turski, švedski, albanski i francuski jezik. Objavio je četiri knjige poezije: “Znak na putovanju”,”Pastirica”, “Čini” i “Beskonačna dozivanja”.

1963 – Usvojen je novi jugoslovenski Ustav kojim je naziv države Federativna Narodna Republika Jugoslavija promijenjen u Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija. Novi ustav popularno je nazvan «Povelja samoupravljanja» jer je njime samoupravni model primijenjen u svim sferama i na svim nivoima društvenog života.

1975 – U Zagrebu je umro hrvatski slikar i grafičar Krsto Hegedušić. Bio je inicijator i jedan od osnivača umjetničke grupe „Zemlja“ (1929), a osnivač je i slikarske škole naivaca u Hlebinama (1930).

1992 – Dan nakon što je Evropska  zajednica priznala nezavisnost Bosne i Hercegovine, bosanski Srbi proglasili su u Banja Luci nezavisnost Republike Srpske, a predstavnici bosanskih Srba u predsjedništvu BIH Biljana Plavšić i Nikola Koljević dali su ostavke.

2003 – UNESCO je formirao stručni tim za očuvanje jezika u nestajanju. Zadatak tima je da dokumentovanjem tih jezika i podsticanjem putem nastave uspori osiromašenje svjetske jezičke baštine.

2005 – Predstavnici Podgorice, Beograda i Brisela potpisali su u Beogradu sporazum o izmjenama Ustavne povelje i Zakona o njenom sprovođenju vezano za održavanje referenduma i produženje mandata poslanicima skupštine Srbije i Crne Gore do prvih izbora u državama članicama. Podršku od Brisela za zaoštravanje referendumskih uslova zatražio je tom prilikom predsjednik srpske Vlade Vojislav Koštunica, pa je tako u odlučivanje o referendumskom zakonodavstvu i formalno uključena  Evropska unija, što u odnosu na prvobitni tekst Ustavne povelje nije bio slučaj.

2008 – Udruženje Crnogoraca Kosmeta protestovalo je zato što u Predlogu novog ustava Kosova nijesu pomenuti Crnogorci, kojih u toj bivšoj srpskoj pokrajini ima oko 4.000.

2009 – Komitet stalnih predstavnika 27 članica Evropske unije, koji čine ambasadori država članica, odobrio je razmatranje zahtjeva Crne Gore da stekne status kandidata za članstvo u Uniji.

2009 – Džonatan Šile, direktor Generalnog direktorata za saobraćaj i energiju Evropske komisije, čija je delegacija posjetila Podgoricu, izjavio je da je autoput Bar-Boljare od ključne važnosti za razvoj Crne Gore i saobraćajnog sistema u cijelom regionu, te da će postati dio transevropske transportne mreže što je dobra osnova za njegovo finansiranje.

2013 – U Crnoj Gori održani su predsjednički izbori na kojima je petogodišnji mandat, po treći put, osvojio aktuelni predsjednik Filip Vujanović. Vujanović je u odnosu na protivkandidata Miodraga Lekića, prema rezultatima Državne izborne komisije, bio u prednosti za 7.600 glasova. Ono po čemu će, međutim, ti izbori ostati upamćeni jeste što su, prvi put u istoriji, oba predsjednička kandidata proglasila pobjedu. U izbornom štabu Miodraga Lekića osporavani su rezultati s dva biračka mjesta u Rožajama, dok su u štabu DPS-a, čiji je Vujanović bio kandidat, te rezultate ocijenili nebitnim za njegovu pobjedu, odnosno za 2,5 odsto prednosti u odnosu na Lekića.

2014 – Crnogorski premijer Milo Đukanović  otputovao je u Vašington na poziv potpredsjednika Sjedinjenih Američkih Država Džozefa Bajdena. U toku trodnevne posjete Americi, Đukanović je s Bajdenom, zamjenikom državnog sekretara Vilijamom Bernsom i drugim visokim zvaničnicima te zemlje razgovarao o evroatlantskim aspiracijama Crne Gore i obavezama pred jesenji samit NATO-a u Velsu, te podršci SAD na tom planu. Nakon razgovora s Bajdenom i Bernsom 8. aprila, Đukanović se ispred Bijele kuće obratio crnogorskim novinarima i kazao da je „veoma pozitivno“ ocijenjen napredak Crne Gore, no, da je, međutim, i sam svjestan da posao nije završen i da će, kako je dodao, biti potrebni višegodišnji napori na unapređenju vladavine prava. Govoreći o značaju proširenja NATO-a, posebno potenciranog krizom u Ukrajini, crnogorski premijer je naveo da ni ukrajinska kriza  sama po sebi ne otvara vrata NATO-a. „Moja je posjeta, rekao je, fokusirana samo na to da nakon što obavimo naš dio posla, u Evropi i Vašingtonu  bude dovoljno pažnje da se taj progres primijeti i da se proširenje uvrsti u dnevni red samita NATO-a. O garancijama SAD u tom smislu, dodao je, ne može se govoriti, već o povjerenju iskovanom u teškim događajima.“ Nakon razgovora s Bajdenom i Bernsom, Đukanović je održao predavanje u Atlantskom savjetu i poručio da Crna Gora ne traži kraće procedure za ulazak u NATO, već da zbog ukrajinske krize ne izostane pažnja Vašingtona prema proširenju. Tokom Đukanovićevih razgovora, ispred Bijele kuće održan je protestni skup Albanaca iz Crne Gore na radu u Sjedinjenim Američkim Državama. Demonstranti su pod albanskim i američkim zastavama i sa upozoravajućim transparentima Đukanoviću i Crnoj Gori, zahtijevali bolji položaj Albanaca u Crnoj Gori i punopravnu opštinu Tuzi. Među demonstrantima je bio i funkcioner Demokratskog saveza Nikola Camaj.

2014 – Iz Ministarstva odbrane Crne Gore saopšteno je da je četvoročlana delegacija Nacionalne garde države Mejn (SAD) doputovala u posjetu tom ministarstvu , kako bi pomogli unapređenju informacionog sistema. Tokom trodnevnog boravka vođeni su ekspertski razgovori o zaštiti informacija, kao i organizaciji sistema veza u vazduhoplovstvu (veze vazduh-zemlja-vazduh) i radio veza na velikim udajenostima, pri čemu su uspostavljene radio veze između Crne Gore i Mejna.

2014 – U Budvi je, u 94. godini, umro akademik Čedo Vuković, jedan od najznačajnijih savremenih crnogorskih pisaca. Rođen je 28. septembra 1920. u Đulićima kraj Andrijevice. Gimnaziju  je završio u Peći, a književnost studirao u Beogradu. Bio je učesnik Narodno-oslobodilačke borbe, a nakon završetka Drugog  svjetskog rata živio je izvjesno vrijeme u Beogradu. Potom se vratio u Crnu Goru i učestvovao u obnovi i razvoju njenog kulturnog života. Uređivao je časopis „Stvaranje“ do 1972, najvažniju publikaciju  onovremene crnogorske književnosti. Bio je član Savjeta Crne Gore, više puta predsjednik Udruženja književnika Crne Gore, u dva navrata potpredsjednik Crnogorske akademije nauka i umjetnosti i nosilac povelje Istaknuti kulturni stvaralac. Dobitnik  je nagrade AVNOJ-a, dvostruki dobitnik Trinaestojulske  nagrade, Zmajeve nagrade za književnost za djecu,  nagrade Udruženja književnika Crne Gore, nagrade Grad- teatra u Budvi „Stefan Mitrov Ljubiša“ i drugih. Nosilac je Ordena Republike Francuske i više domaćih odlikovanja. Bio je pripovjedač i romansijer, a pisao je i drame i eseje. U njegova najznačajnija djela ubrajaju se „Mrtvo duboko“, „Poruke“, „Razvođe“, „Sudilište“„Sinovi sinova“. Najveću, međutim, popularnost postigao je knjigama za najmlađe „Tim lavlje srce“, „Letilica profesora Bistrouma“, „Svemoćno oko“ i „Halo Nebo“. Priredio je više značajnih izdanja:“ Petar I Petrović: Freske na kamenu“,“ Nadvremenski glasovi   “, „Izviriječ“ , „ Petar I Petrović: Poslanice“.

Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:

1348 – Češki kralj Karlo IV osnovao je Univerzitet u Pragu – Karlov univerzitet. To je bio prvi univerzitet u centralnoj Evropi.

1909 – Vlada Knjaževine Crne Gore propisala je pravila o popisu stanovništva u Crnoj Gori.

1939 – Musolinijeve trupe iskrcale su se na obale Albanije i za pet dana okupirale cijelu zemlju.

1941 – Vlada  Kraljevine Jugoslavije objavila je proklamaciju o početku rata s Njemačkom i Italijom, i izdala naredbu o opštoj mobilizaciji.

1992 – Sjedinjene Američke Države priznale su nezavisnost BIH, Slovenije i Hrvatske.

2005 – Otvoren je u Beranama Centar za reproduktivno zdravlje, prva ustanova te vrste u Crnoj Gori.

2006 – Crnogorski kik-bokser Ivan Strugar savladao je Banjalučanina Dražena Ninića odlukom sudija 2:1 i tako odbranio titulu prvaka svijeta u disciplini lou-kik, u kategoriji do 81,4 kilograma.

2009 – Na samom kraju svjetske turneje, američki predsjednik Barak Obama posjetio je Irak i nakon razgovora s premijerom te zemlje Nurijem Al Malikijem poručio da se drži obećanog plana o povlačenju svih američkih snaga iz Iraka do kraja 2011.

2011 – Portugalija se pridružila Grčkoj i Irskoj na listi žrtava dužničke krize, nakon što je premijer te zemlje Žoze Sokrateš tražio od EU finansijsku pomoć.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Premijer Rumunije podnio ostavku
    on 05/05/2025 at 20:18

    Socijaldemokratski premijer Rumunije Marsel Čolaku izjavio je danas da je podnio ostavku, dan nakon ubjedljive pobjede krajnje desnice u prvom krugu predsjedničkih izbora i poraza kandidata kojeg je podržavala njegova vlada.

  • Sjutra oblačno vrijeme, povremena kiša
    on 05/05/2025 at 19:56

    U Crnoj Gori sjutra promjenljivo do potpuno oblačno vrijeme, povremeno kiša ili pljusak s grmljavinom, ali očekuju se i sunčani periodi. Maksimalna dnevna temperatura biće 23 stepena.

  • Podgorica i Tivat među najbrže rastućim aerodromima u regionu
    on 05/05/2025 at 19:34

    Aerodromi u Podgorici i Tivtu bilježe snažan rast u drugom kvartalu 2025. godine, pozicionirajući se među deset najbrže rastućih u bivšoj Jugoslaviji, pokazuju podaci koje je objavio specijalizovani sajt ExYu Aviation News.

  • Lutovac: Muk tužilaštva na informacije bivšeg direktora ANB i Abazovića o portalu Udar
    on 05/05/2025 at 19:20

    Izvještaj Reportera bez granica koji ukazuje da je naša zemlja napredovala za tri mjesta kada je riječ o slobodi medija u odnosu na prošlu godinu samo je statistika koja ne znači mnogo, saglasni su sagovornici emisije "Naglas". Advokat Branislav Lutovac poručuje da zaštite novinara neće ni biti sve dok se ne otkriju nalogodavci ubistva Duška Jovanovića.

  • Kordić u Skupštini: Za 95 odsto plaža uskoro će biti zaključeni ugovori
    on 05/05/2025 at 19:13

    Ljetnja turistička sezona zvanično je počela 1. maja, a prema riječima ministarke Simonide Kordić, za 95 odsto plaža uskoro će biti zaključeni ugovori. Ministarka je to kazala odgovarajući na pitanja poslanika. Iz opozicije, su, kažu, zabrinuti jer trend crnogorskog turizma ne raste..

  • Medvjedi sve bliži kućama, stručnjaci upozoravaju da se vraćaju tamo gdje je hrana
    on 05/05/2025 at 18:49

    Sresti medvjeda u naseljenim krajevima i po drumovima, vise nije iznenađenje. Nekada rijetki gosti, sada su sve bliže kućama, a razlog su klimatske promjene i borba za opstanak. Stručnjaci upozoravaju da i građani bacanjem otpada i pravljenjem deponija privlače medvjede koji se uvijek vraćaju tamo gdje nađu hranu.

  • 'Bunt' na Medicinskom fakultetu: Zašto štrajkuju zaposleni
    on 05/05/2025 at 18:42

    Dok studentske blokade na fakultetima širom Srbije traju više od pet meseci, zaposleni Medicinskog fakulteta u Beogradu su prvi koji su stupili u štrajk.

  • Ljetnja turistička sezona u Mojkovcu neizvjesna, struka ima rješenje?
    on 05/05/2025 at 18:40

    Ljetnja sezona za turističke poslenike u Mojkovcu neizvjesna je jer sanacija kritične tačke, odnosno odrona u mjestu Sokolovina na putu Mojkovac - Đurđevića Tara, nije završena. Zato su se ugostitelji sastali s ministarkom saobraćaja kako bi pronašli rješenje. Da li će se taj putni pravac otvarati makar za autobuse jedan dio dana, odlučiće struka.

  • Izrael ostavio mogućnost pregovora o oslobađanju talaca do sredine maja
    on 05/05/2025 at 18:29

    Izrael ostavlja mogućnost za pregovore do sredine maja o oslobađanju talaca koji se nalaze u Pojasu Gaze, dok se njegove snage pripremaju za novu veliku vojnu operaciju za pobjedu nad Hamasom, izjavio je neimenovani visoki izraelski zvaničnik.

  • Trampova administracija podstiče ilegalne migrante sa po 1.000 dolara da se samodeportuju
    on 05/05/2025 at 17:49

    Administracija republikanskog predsjednika SAD Donalda Trampa saopštila je danas da će ilegalnim imigrantima koji se dobrovoljno vrate u svoje zemlje plaćati po 1.000 dolara. Ministarstvo unutrašnje bezbjednosti navelo je u saopštenju da će imigrantima plaćati i putne troškove.

  • Podgorica i Tivat među najbrže rastućim aerodromima u regionu
    on 05/05/2025 at 19:34

    Aerodromi u Podgorici i Tivtu bilježe snažan rast u drugom kvartalu 2025. godine, pozicionirajući se među deset najbrže rastućih u bivšoj Jugoslaviji, pokazuju podaci koje je objavio specijalizovani sajt ExYu Aviation News.

  • Započeta tehnička misija MMF-a: Stresno testiranje bilansa stanja CBCG
    on 05/05/2025 at 14:46

    U Centralnoj banci Crne Gore danas je započeta realizacija tehničke pomoći Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), u oblasti stresnog testiranja bilansa stanja CBCG, saopštili su iz Centralne banke. Misija će biti realizovana od 5. do 16. maja 2025, kroz neposredan rad eksperata MMF-a i timova Centralne banke Crne Gore, a u okviru podrške MMF-ovog Odjeljenja za monetarna i tržišta kapitala (MCM).

  • "Jedinici za autoput 750 hiljada, promjene ministara bile promjene i članova"
    on 05/05/2025 at 14:28

    Ministarstvo saobraćaja je 11 godina plaćalo posebnu Jedinicu za implementaciju projekta autoputa Bar Boljare, koju su uglavnom činili njeni uposleni, a što je do februara ove godine ukupno koštalo preko 750 hiljada eura, pri čemu ne postoje jasni kriterijumi za imenovanje članova, a dolazak svakog novog ministra u taj resor po pravilu je značio i promjenu dijela članova te Jedinice, navode iz Akcije za socijalnu pravdu (ASP).

  • Cijene goriva ostaju iste narednih 15 dana
    on 05/05/2025 at 11:17

    Cijene svih vrsta goriva ostaju iste i u narednih 15 dana, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

  • "Manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija"
    on 05/05/2025 at 05:48

    Budžetski prihodi za prva tri mjeseca niži od planiranih za 13 miliona eura. Ekonomski analitičar Predrag Zečević ocjenjuje da je to zabrinjavajuće, te da je manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija.

  • Poslije pet godina kapije autobuske stanice u Beranama uskoro se otvaraju
    on 04/05/2025 at 11:24

    Kapije autobuske stanice u Beranama napokon će biti otvorene narednih dana, saopštio je za Radio Crne Gore predsjednik opštine Đole Lutovac. Odustalo se od ranije ideje da se osnuje opštinsko preduzeće koje će gazdovati stanicom o davanju u zakup ili javno-privatnom partnerstvu, što im je savjetovano, navodi Lutovac, pregovara se sa dva zainteresovana pravna lica.

  • Za hranu ide trećina primanja, a za dostojanstven život potrebno 2.000 eura mjesečno
    on 04/05/2025 at 10:09

    Prema analizi Demostata u Crnoj Gori se za hranu izdvaja oko 30 odsto primanja. Kad je riječ o regionu, ista analiza pokazuje da u prosječnoj potrošnji najveći udio troškovi ishrane imaju u Srbiji, više od 40 odsto. U Sloveniji se za hranu izdvaja 18,8 odsto primanja, u Hrvatskoj 27.

  • Jugopetrolu i druga pumpa na auto-putu
    on 04/05/2025 at 08:48

    Državni Monteput je na tenderu za dugoročni zakup državne imovine i izgradnju benzinske pumpe na odmorištu Gornje Mrke na auto-putu Smokovac-Mateševo, izabrao ponudu kompanije Jugopetrol.

  • Rudnik uglja zakupio asfaltnu bazu bivše Vektre Jakić
    on 04/05/2025 at 06:15

    Otvaranjem novih pogona u pljevaljskom Rudniku uglja nastojaće da što bezbolnije prevaziđu predstojeći proces pravedne tranzicije koji ih očekuje nakon zatvaranja Termoelektrane Pljevlja. Poslovnom transformacijom kompanije predviđeno je nekoliko sasvim novih djelatnosti, a koristiće se sopstvena radna snaga.

  • Svakog mjeseca na bolovanju oko 15 odsto ukupnog broja radnika
    on 03/05/2025 at 18:44

    Prošle godine je za refundaciju bolovanja iz državnog budžeta isplaćeno 9 i po miliona eura. Kako na bolovanje ne bi mogao da ide ko poželi, bez stvarne potrebe, Fond za zdravstveno osiguranje od nedavno je izmijenio pravilnik, pa će svi osiguranici ubuduće moći retroaktivno da otvore bolovanje u roku od pet, umjesto dosadašnjih tri dana.