Izbor i priprema: Č. Đurđić

Na današnji dan 1692. rođen je italijanski violinski virtuoz i kompozitor Đuzepe Tartini. Uveo je novine u tehniku sviranja i građenja violina i otkrio pojedine akustične pojave u muzici. Komponovao je mnoštvo violinskih koncerata i sonata, uključujući sonatu «Đavolji triler».

1810 – Rođen je njemački  kompozitor  Robert Šuman, jedan od glavnih predstavnika muzičkog romantizma. Imao je brojne sljedbenike u Njemačkoj i  drugim evropskim zemljama. Posebno je uticao na Bramsov stvaralački opus. Osnovao je muzički časopis (Zeit schrift fur Musik), u kome se odlučno borio protiv negativnih pojava i konzervativizma u muzici svoga vremena. Poznata djela: simfonije, koncerti za klavir i violončelo, ciklusi solo pjesama „Pjesnikova ljubav“, „Ljubav i život žene“, klavirske kompozicije “Karneval”, „Simfonijske etide“.

1875 – Crnogorski Senat izdao je naređenje čevskim i bjeličkim vojnim starješinama da za prihvat izbjeglih ustaničkih porodica iz Hercegovine izgrade na svom području 300 koliba, koje su, kako je precizirano, morale imati pet lakata širine i osam dužine i biti dobro utvrđene, kako bi se u njima moglo i zimovati.

1901 – Na inicijativu i prijedlog Mitrofana Bana, mitropolita Crnogorske pravoslavne crkve, prvi put usvojen je zakon kojim je regulisan materijalni položaj sveštenika u Crnoj Gori. Prema zakonu o sistematskim platama i penzijama, godišnja plata sveštenika u selima bila je 730, a u varošima 1.200 kruna. Nezadovoljan tim zakonom mitropolit Mitorfan Ban inicirao je 1909. donošenje novog zakona o platama sveštenika.

1905 – U Đakovu je umro biskup i političar Josip Juraj Štrosmajer, osnivač i pokrovitelj Jugoslovenske akademije znanosti i umjetnosti  (1867) i utemeljitelj Zagrebačkog sveučilišta (1874). Posredovao je pri postizanju konkordata između Crne Gore i Vatikana 1886. i pomagao osnivanje štamparije na Cetinju. Istupao je kao pristalica kulturnog i političkog zbližavanja slovenskih naroda. Zalagao se za ograničenje papske vlasti i na crkvenom koncilu u Rimu 1869-70. održao čuveni tročasovni govor protiv nepogrešivosti pape.

1946 – U Ženevi je održano posljednje zasjedanje  Lige naroda, čime je formalno ukinuta ta međunarodna organizacija  i zamijenjena novom – Ujedinjenim nacijama.

 

1973 – Umro je jedan od najvećih umjetnika 20.vijeka, španski slikar i vajar, i jedan od najznačajnijih predstavnika kubizma Pablo Pikaso. Odbijajući da se vrati u Španiju za vrijeme Frankovog režima, najveći dio života proveo je u Francuskoj. Zajedno sa Žoržom Brakom napravio je prekretnicu u evropskom slikarstvu, ostvarujući novu koncepciju oblika i prostora. Od mnogobrojnih djela iz Pikasove zaostavštine najpoznatija su: «Gospođice iz Avinjona» i «Gernika».

2006 – U Podgorici je, u 96. godini, umro Andrija-Andro Mugoša, istaknuti crnogorski revolucionar, političar i državnik. Učestvovao je u organizovanju Trinaestojulskog ustanka, bio je partijski rukovodilac Pete proleterske brigade i zamjenik Glavnog štaba partizanskih odreda Crne Gore u Drugom svjetskom ratu. Poslije rata, Mugoša je bio organizacioni sekretar Centralnog komiteta Komunističke partije Crne Gore, predsjednik Narodne skupštine Crne Gore i član Savjeta federacije.

2010 – Predsjednici Rusije i Amerike Dmitrij Medvedev i Barak Obama potpisali su u Pragu istorijski sporazum o kontroli naoružanja, kojim je precizirano da se nuklearni arsenal smanji na trećinu.

2011 – Predsjednik Evropske komisije Žoze Manuel Baroso ponovio je u Podgorici glavne uslove Brisela od kojih zavisi početak pregovora Crne Gore za pristupanje Evropskoj uniji. Neophodni su, kazao je Baroso, vidljivi rezultati u oblasti vladavine prava, borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala i jačanja nezavisnosti sudstva. Baroso se u Podgorici sastao s premijerom Igorom Lukšićem, predsjednikom Filipom Vujanovićem i predsjednikom parlamenta Rankom Krivokapićem. Održao je predavanje na Univerzitetu Donja Gorica i posjetio katedralu Svetog Tripuna u Kotoru.

2012 – Ruski kosmonaut Oleg Valerijevič Kotov doputovao je s porodicom u Crnu Goru na ljetovanje. Kotov, jedan od najznačajnijih predstavnika ruske kosmonautike, izjavio je tokom boravka u  bečićkom hotelu „Splendid“ da bi Crna Gora uz idealan spoj planinske i morske klime i hranu organskog porijekla mogla biti dobra baza za odmor i boravak ruskih kosmonauta nakon svemirskih letova. Kotov se proslavio svemirskom „šetnjom“ izvan međunarodne svemirske stanice (ICC), ali i ručnim upravljanjem tokom posljednjeg kilometra leta  svemirske  letjelice Progres M-05M do svemirske stanice.

2012 – Izrael je zabranio njemačkom nobelovcu Ginteru Grasu da posjeti tu zemlju zbog poeme „Ono što se mora reći“, objavljene 4. aprila, u kojoj je kritikovao odnos jevrejske države prema nuklearnom programu Irana. Ministar unutrašnjih poslova Izraela Eli Jišaj zabranu je izrekao na osnovu zakona te zemlje koji ne dozvoljava ulazak bivšim nacistima u Izrael. Gras je, da podsjetimo, 2006. priznao da je služio u Vafen SS jedinicama u posljednjim mjesecima Drugog svjetskog rata. U poemi „Ono što se mora reći“, koja je objavljena u „Zidojče cajtungu“ i drugim evropskim listovima, naveo da je nuklearni Izrael prijetnja za svjetski mir i pozvao na nadgledanje izraelskih i iranskih nuklearnih postrojenja. Zbog toga je optužen za antisemitizam.

2013 – U 87. godini umrla je bivša premijerka Velike Britanije Margaret Tačer, takozvana Gvozdena Lejdi. Jedina žena na čelu britanske vlade, Tačerova je predvodila konzervativce u tri izborne pobjede od 1979. do 1990, što je najduži uzastopni mandat na funkciji premijera u Britaniji od početka 19. vijeka.Tokom jedanaestogodišnje vladavine čeličnom odlučnošću suzbijala je uticaj jakih rudarskih sindikata, privatizovala velike kompanije britanske industrije i ratom povratila Foklandska ostrva nakon njihove invazije od strane Argentine 1982. Podržavala je posljednjeg lidera SSSR-a Mihaila Gorbačova i blisko sarađivala s njim. S američkim predsjednikom Ronaldom Reganom doprinijela je rušenju Berlinskog zida 1989, ali se protivila ujedinjenju dvije Njemačke, upozoravajući da bi zajedno mogle dominirati Evropom. Smijenjena je 1990. nakon što su je neki od njenih ministara napustili, što je kasnije nazvala izdajom.

2014 – Američki senator Džon Mekejn ocijenio je da je Crna Gora kao „važan partner NATO-a“ ispunila većinu uslova za poziv u članstvo i da zaslužuje da se njen slučaj, kako je kazao, ozbiljno razmotri do jesenjeg samita u Velsu. Mekejn je nakon sastanka s Đukanovićem u Senatu  rekao da su njegove kolege iz oba doma parlamenta „uglavnom zadovoljne“ rezultatima rada Crne Gore na četiri glavna uslova za poziv – vladavini prava, reformi bezbjedonosnih službi, vojnih reformi i većoj podršci javnosti. Događaje u Ukrajini, ocijenio je kao argument u prilog proširenju NATO-a i najavio da će pozvati američku vladu i vlade članica NATO-a da pomognu Crnoj Gori ka članstvu. Iako su stvari vrlo neizvjesne, Crna Gora je bila veoma važan partner i vjerujem da zaslužuje da se njen slučaj ozbiljno razmotri, i nadam se odobri put ka članstvu u NATO-u, kazao je Mekejn crnogorskim  novinarima uz obrazloženje da je većina pitanja riješena i da su članovi Kongresa i Senata uglavnom zadovoljni.

2014 – Mornarica vojske Crne Gore počela je remont nekadašnje raketne fregate, odnosno patrolnog broda P-33 „Kotor“. Zamjenom dva pomoćna motora fregati je vraćena puna funkcija, a Mornarica je dobila potpuno operativan reprezentativan veliki ratni brod. „Kotor“ i njegov blizanac „Pula“ P-34 bili su najmoćniji ratni brodovi nekadašnje Jugoslovenske ratne mornarice.

2014 – Iz Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija Crne Gore saopšteno je da između Crne Gore i Hrvatske ne postoje tajni, niti bilo kakvi protivpravni dogovori o ustupanju prava na koncesiona istraživanja nafte i gasa u rejonu Prevlake. U saopštenju je takođe navedeno da se sva komunikacija oko Prevlake vodi u skladu s pregovaračkom platformom Komisije za razgraničenje.

2014 – Predsjednik Irske Majkl Higins sastao se u Vindzoru s kraljicom Elizabetom II, kao prvi pvi irski predsjednik u zvaničnoj posjeti Velikoj Britaniji od sticanja nezavisnosti prije stotinu godina. Posjeta je bila i znak da je mirovni proces sa Sjevernom Irskom promijenio odnose dva nekadašnja neprijatelja. U akcijama Irske republikanske armije (IRA) za 27 godina ubijeno je skoro 1.800 ljudi. Higins je tokom susreta s kraljicom Elizabetom kazao da su odnosi dvije zemlje dobri iako se ne može zaboraviti prošlost. 

Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:

1513 –  Španski istraživač Huan Ponse de Leon, tragajući za mitskim «izvorom mladosti» otkrio je Floridu i proglasio je posjedom Španije. Godine 1845. Florida je postala jedna od saveznih država SAD.

1913 – U Pekingu je počelo zasjedanje prvog kineskog parlamenta.

1971 – U Londonu je održan Prvi svjetski kongres Roma, na kojem je verifikovan naziv pripadnika tog naroda – Romi. Odlukom Ujedinjenih nacija 8. april je proglašen za Svjetski dan Roma.

1993 – Makedonija je primljena u Ujedinjene nacije.

2010 – U Švajcarskoj je, u 64. godini, umro Malkolm Meklaren, legendarni menadžer „Sex Pistolsa“ i jedan od tvoraca pank pokreta.

2014 – Bivši saradnik američke Nacionalne bezbjednosne agencije Edvard Snouden učestvovao je putem video linka u radu konferencije Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope o masovnom nadzoru. Snouden je tom prilikom izjavio da nema najmeru da naškodi vladi Sjedinjenih Američkih Država, već da je poboljša. Dobijanjem  azila u Rusiji, ocijenio je da bi međunarodna zajednica trebalo da usaglasi nove zajedničke norme ponašanja u vidu sporazuma o sprečavanju masovnog nadzora. 

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Premijer Rumunije podnio ostavku
    on 05/05/2025 at 20:18

    Socijaldemokratski premijer Rumunije Marsel Čolaku izjavio je danas da je podnio ostavku, dan nakon ubjedljive pobjede krajnje desnice u prvom krugu predsjedničkih izbora i poraza kandidata kojeg je podržavala njegova vlada.

  • Sjutra oblačno vrijeme, povremena kiša
    on 05/05/2025 at 19:56

    U Crnoj Gori sjutra promjenljivo do potpuno oblačno vrijeme, povremeno kiša ili pljusak s grmljavinom, ali očekuju se i sunčani periodi. Maksimalna dnevna temperatura biće 23 stepena.

  • Podgorica i Tivat među najbrže rastućim aerodromima u regionu
    on 05/05/2025 at 19:34

    Aerodromi u Podgorici i Tivtu bilježe snažan rast u drugom kvartalu 2025. godine, pozicionirajući se među deset najbrže rastućih u bivšoj Jugoslaviji, pokazuju podaci koje je objavio specijalizovani sajt ExYu Aviation News.

  • Lutovac: Muk tužilaštva na informacije bivšeg direktora ANB i Abazovića o portalu Udar
    on 05/05/2025 at 19:20

    Izvještaj Reportera bez granica koji ukazuje da je naša zemlja napredovala za tri mjesta kada je riječ o slobodi medija u odnosu na prošlu godinu samo je statistika koja ne znači mnogo, saglasni su sagovornici emisije "Naglas". Advokat Branislav Lutovac poručuje da zaštite novinara neće ni biti sve dok se ne otkriju nalogodavci ubistva Duška Jovanovića.

  • Kordić u Skupštini: Za 95 odsto plaža uskoro će biti zaključeni ugovori
    on 05/05/2025 at 19:13

    Ljetnja turistička sezona zvanično je počela 1. maja, a prema riječima ministarke Simonide Kordić, za 95 odsto plaža uskoro će biti zaključeni ugovori. Ministarka je to kazala odgovarajući na pitanja poslanika. Iz opozicije, su, kažu, zabrinuti jer trend crnogorskog turizma ne raste..

  • Medvjedi sve bliži kućama, stručnjaci upozoravaju da se vraćaju tamo gdje je hrana
    on 05/05/2025 at 18:49

    Sresti medvjeda u naseljenim krajevima i po drumovima, vise nije iznenađenje. Nekada rijetki gosti, sada su sve bliže kućama, a razlog su klimatske promjene i borba za opstanak. Stručnjaci upozoravaju da i građani bacanjem otpada i pravljenjem deponija privlače medvjede koji se uvijek vraćaju tamo gdje nađu hranu.

  • 'Bunt' na Medicinskom fakultetu: Zašto štrajkuju zaposleni
    on 05/05/2025 at 18:42

    Dok studentske blokade na fakultetima širom Srbije traju više od pet meseci, zaposleni Medicinskog fakulteta u Beogradu su prvi koji su stupili u štrajk.

  • Ljetnja turistička sezona u Mojkovcu neizvjesna, struka ima rješenje?
    on 05/05/2025 at 18:40

    Ljetnja sezona za turističke poslenike u Mojkovcu neizvjesna je jer sanacija kritične tačke, odnosno odrona u mjestu Sokolovina na putu Mojkovac - Đurđevića Tara, nije završena. Zato su se ugostitelji sastali s ministarkom saobraćaja kako bi pronašli rješenje. Da li će se taj putni pravac otvarati makar za autobuse jedan dio dana, odlučiće struka.

  • Izrael ostavio mogućnost pregovora o oslobađanju talaca do sredine maja
    on 05/05/2025 at 18:29

    Izrael ostavlja mogućnost za pregovore do sredine maja o oslobađanju talaca koji se nalaze u Pojasu Gaze, dok se njegove snage pripremaju za novu veliku vojnu operaciju za pobjedu nad Hamasom, izjavio je neimenovani visoki izraelski zvaničnik.

  • Trampova administracija podstiče ilegalne migrante sa po 1.000 dolara da se samodeportuju
    on 05/05/2025 at 17:49

    Administracija republikanskog predsjednika SAD Donalda Trampa saopštila je danas da će ilegalnim imigrantima koji se dobrovoljno vrate u svoje zemlje plaćati po 1.000 dolara. Ministarstvo unutrašnje bezbjednosti navelo je u saopštenju da će imigrantima plaćati i putne troškove.

  • Podgorica i Tivat među najbrže rastućim aerodromima u regionu
    on 05/05/2025 at 19:34

    Aerodromi u Podgorici i Tivtu bilježe snažan rast u drugom kvartalu 2025. godine, pozicionirajući se među deset najbrže rastućih u bivšoj Jugoslaviji, pokazuju podaci koje je objavio specijalizovani sajt ExYu Aviation News.

  • Započeta tehnička misija MMF-a: Stresno testiranje bilansa stanja CBCG
    on 05/05/2025 at 14:46

    U Centralnoj banci Crne Gore danas je započeta realizacija tehničke pomoći Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), u oblasti stresnog testiranja bilansa stanja CBCG, saopštili su iz Centralne banke. Misija će biti realizovana od 5. do 16. maja 2025, kroz neposredan rad eksperata MMF-a i timova Centralne banke Crne Gore, a u okviru podrške MMF-ovog Odjeljenja za monetarna i tržišta kapitala (MCM).

  • "Jedinici za autoput 750 hiljada, promjene ministara bile promjene i članova"
    on 05/05/2025 at 14:28

    Ministarstvo saobraćaja je 11 godina plaćalo posebnu Jedinicu za implementaciju projekta autoputa Bar Boljare, koju su uglavnom činili njeni uposleni, a što je do februara ove godine ukupno koštalo preko 750 hiljada eura, pri čemu ne postoje jasni kriterijumi za imenovanje članova, a dolazak svakog novog ministra u taj resor po pravilu je značio i promjenu dijela članova te Jedinice, navode iz Akcije za socijalnu pravdu (ASP).

  • Cijene goriva ostaju iste narednih 15 dana
    on 05/05/2025 at 11:17

    Cijene svih vrsta goriva ostaju iste i u narednih 15 dana, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

  • "Manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija"
    on 05/05/2025 at 05:48

    Budžetski prihodi za prva tri mjeseca niži od planiranih za 13 miliona eura. Ekonomski analitičar Predrag Zečević ocjenjuje da je to zabrinjavajuće, te da je manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija.

  • Poslije pet godina kapije autobuske stanice u Beranama uskoro se otvaraju
    on 04/05/2025 at 11:24

    Kapije autobuske stanice u Beranama napokon će biti otvorene narednih dana, saopštio je za Radio Crne Gore predsjednik opštine Đole Lutovac. Odustalo se od ranije ideje da se osnuje opštinsko preduzeće koje će gazdovati stanicom o davanju u zakup ili javno-privatnom partnerstvu, što im je savjetovano, navodi Lutovac, pregovara se sa dva zainteresovana pravna lica.

  • Za hranu ide trećina primanja, a za dostojanstven život potrebno 2.000 eura mjesečno
    on 04/05/2025 at 10:09

    Prema analizi Demostata u Crnoj Gori se za hranu izdvaja oko 30 odsto primanja. Kad je riječ o regionu, ista analiza pokazuje da u prosječnoj potrošnji najveći udio troškovi ishrane imaju u Srbiji, više od 40 odsto. U Sloveniji se za hranu izdvaja 18,8 odsto primanja, u Hrvatskoj 27.

  • Jugopetrolu i druga pumpa na auto-putu
    on 04/05/2025 at 08:48

    Državni Monteput je na tenderu za dugoročni zakup državne imovine i izgradnju benzinske pumpe na odmorištu Gornje Mrke na auto-putu Smokovac-Mateševo, izabrao ponudu kompanije Jugopetrol.

  • Rudnik uglja zakupio asfaltnu bazu bivše Vektre Jakić
    on 04/05/2025 at 06:15

    Otvaranjem novih pogona u pljevaljskom Rudniku uglja nastojaće da što bezbolnije prevaziđu predstojeći proces pravedne tranzicije koji ih očekuje nakon zatvaranja Termoelektrane Pljevlja. Poslovnom transformacijom kompanije predviđeno je nekoliko sasvim novih djelatnosti, a koristiće se sopstvena radna snaga.

  • Svakog mjeseca na bolovanju oko 15 odsto ukupnog broja radnika
    on 03/05/2025 at 18:44

    Prošle godine je za refundaciju bolovanja iz državnog budžeta isplaćeno 9 i po miliona eura. Kako na bolovanje ne bi mogao da ide ko poželi, bez stvarne potrebe, Fond za zdravstveno osiguranje od nedavno je izmijenio pravilnik, pa će svi osiguranici ubuduće moći retroaktivno da otvore bolovanje u roku od pet, umjesto dosadašnjih tri dana.