“Danas niko nije bio uhapšen”
MANDIĆ
Tužiteljka Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici Milica Mandić kazala je za TVCG da danas niko nije bio uhapšen.
“Ne radi se o lišenju slobode. Policija je pozvala građane na informativni razgovor i od njih prikupila potrebna obavještenja u svojstvu građana. Sva ta obavještenja su dostavljena Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici, koje je nadležno da cijeni ta obavještenja”, rekla je Mandić.
Ona je navela da će nakon pažljive i brižljive ocjene svega što se nalazi u tim obavještenjima, postupajući tužilac u ODT-a u Podgorici donijeti odluku o čemu će, kako navodi, javnost biti blagovremeno obaviještena.
Mandić navodi da je od 9. aprila u ODT-u Podgorica formirani su predmeti protiv 51 lica, zbog krivičnog djela nepostupanje po zdravstvenim propisima za suzbijanje opasne zarazne bolesti.
“Shodno uputstvu vrhovnog državnog tužioca zbog ovako velikog broja kršenja mjera koje su donijeli nadležni, u ODT organizovali smo rad u tri tužilačka tima kako bismo uspjeli u kratkom roku da saslušamo sva tr lica u svojstvu osumnjičenih. Nakon saslušanja državni tužioci su protiv 15 lica donijeli rješenja o zadržavanju do 72h, dok je za 36 zaključen sporazum o priznanju krivice. Osnovni sud u Podgorici je do sada usvojio 14 sporazuma o priznanju krivice, koji su okrivljeni zaključili sa ODT, zbog ovog krivičnog djela, dakle nepostupanje po zdravstvenim propisima za suzbijanje opasne zarazne bolesti. Po ovom osnovu, dakle po osnovu sporazuma za sada je uplaćeno, bilo kao novčane kazne, ili pak kao uplate u korist humanitarnih organizacija, iznos od preko 23.000 eura, zbog kršenja mjera koje su donijeli nadležni državni organi, u cilju suzbijanje širenja Koronavirusa. Preostalih 22 sporazuma, koje je tužilaštvo zaključilo sa okrivljenim su predati Osnovnom sudu u Podgorici na dalje postupanje i odluku”, kazala je Mandić.
Mandić ističe da oni građani koji poštuju mjere nadležnih mogu da budu spokojni.
“Jeste, vidjeli smo ovdje se javljaju određene dileme i pitanja, međutim oni koji su prekršili mjere i zabranu, koji su donijeli nadležni itekako znaju da se mjere odnose na sve, itekako su to osjetili, a oni koji ne krše mjere, ili kada nemamo dokaza da su mjere kršene, tužilaštvo kao organ, za svako postupanje su neophodni dokazi, naravno da će se voditi time. Vodiće se isključivo konkretnim dokazima, a ne bilo čijim očekivanjima. Dakle, onim građanima koji poštuju mjere nadležnih poručujemo da mogu da budu spokojni. Državno tužilaštvo neće koristiti svoja ovlašćenja na njima, a takođe oni koji krše mjere, poručujemo im da time dovode u opasnost sebe i druge, ali da takođe time čine i krivično djelo protiv zdravlja ljudi”, ističe Mandić i podsjeća:
“Za krivično djelo nepostupanje po zdravstvenim propisima za suzbijanje opasne i zarazne bolesti po Krivičnom zakoniku Crne Gore zaprijećena je novčana kazna ili kazna zatvora do jedne godine. Takođe, ukoliko nastupe teže posljedice, a to je teže narušavanje zdravlje ili teže povređivanje nekog lica ili pak smrt, zaprijećene su mnogo teže kazne zatvora i radi se o kaznama zatvora od jedne do osam godina.”
0 comments