17. april
Izbor i priprema: Č. Đurđić
Na današnji dan 1492. Kristofer Kolumbo dobio je saglasnost i novac od španskog kralja Ferdinanda V i kraljice Izabele da istraži «zapadni okean». Na tom putovanju Kolumbo je otkrio američki kontinent.
1814 – U Ugrinama, kod Bribira (Hrvatska) rođen je srpski botaničar i prirodnjak Josif Pančić, prvi predsjednik Srpske kraljevske akademije. Otkrio je novu vrstu endemsko-reliktnog četinara – poznatu kao «Pančićeva omorika». Osnovao je i uredio Botaničku baštu u Beogradu.
1860 – Crna Gora i Turska, poslije turskog poraza na Grahovcu, potpisale su protokol o razgraničenju kojim je Crna Gora faktički priznata kao samostalna država, iako formalno priznanje nije dobila.
1879 – Na Cetinju je rođen crnogorski princ Mirko Petrović, drugi sin kralja Nikole. Posjedovao je muzički dar i obrazovanje i bavio se komponovanjem. U braku s Natalijom Konstantinović imao je pet sinova, među kojima i Mihaila, oca današnjeg crnogorskog princa Nikole II Petrovića.
1894 – Rođen je ruski političar i državnik Nikita Hruščov, prvi sekretar CK KP Sovjetskog Saveza i predsjednik sovjetske vlade od 1958. do 1964 . Na XX kongresu KP Sovjetskog Saveza podnio je referat «O savladavanju kulta ličnosti i njegovih posljedica», čime je počeo proces destaljinizacije Sovjetskog Saveza.
1941 – Počela je okupacija Crne Gore. Italijanske jedinice, uz pomoć njemačkih, ušle su u Nikšić, Podgoricu, Cetinje, Kotor. Istoga dana oficiri bojnog broda Milan Spasić i Sergej Mašera potopili su u tivatskom zalivu razarač «Zagreb» i potonuli zajedno s njim, odbivši da izvrše naređenje o predaji broda italijanskoj mornarici.
1945 – Ukazom Predsjedništva Crnogorske narodne skupštine, formirana je prva vlada u Crnoj Gori, čiji je predsjednik bio Blažo Jovanović, a potpredsjednik Petar Komnenić. Od 1953. službeni naziv vlade Republike Crne Gore bio je Izvršno vijeće, dok su ministri preimenovani u republičke sekretare.
1947 – U Cetinjskom kraljevskom pozorištu «Zetski dom« izvedena je Krležina drama «Gospoda Glembajevi«, u režiji Blaženke Katalinić. Poslije Drugog svjetskog rata bio je to prvi susret crnogorske publike s Krležinim stvalaštvom. Scenografiju i maske za tu predstavu uradili su crnogorski slikari Milo Milunović i Petar Lubarda.
1996 – Sjedinjene Američke Države i Japan potpisali su deklaraciju o bezbjednosnoj saradnji, prema kojoj Sjedinjene Američke Države zadržavaju nivo vojnih snaga u Japanu i ostalim djelovima Azije.
2007 – Parlamentarna skupština Savjeta Evrope sa 106 članova za, jednim protiv i jednim uzdržanim, preporučila je prijem Crne Gore u Savjet Evrope.
2012 – Potpredsjednik Atlantskog savjeta Sjedinjenih Američkih Država Dejmon Vilson kazao je da Crna Gora da bi mogla da uđe u NATO, mora riješiti pitanje dominacije Rusije na svojoj teritoriji. Vilson je za podgorički dnevni listi „Vijesti“ izjavio da je Crna Gora država skladnih multietničkih odnosa, rasterećena konflikata regiona i „definitivno država koja od svih zemalja bivše Jugoslavije ima najbolje odnose sa susjedima“. Pored toga, Vilson je naglasio da se moraju pružiti i dokazi posvećenosti borbi protiv organizovanog kriminala, korupcije, nepotizma, poštovanja ljudskih prava i slobode medija.
2013 – U Katedrali svetog Pavla u Londonu sahranjena je uz vojne počasti i intoniranje himne bivša britanska premijerka Margaret Tačer. Sahrani je prisustvovala engleska kraljica Elizabeta II, kao i predstavnici iz 170 zemalja svijeta, te više od 2.000 prijatelja, političara, političkih saveznika i oponenata.Njen kovčeg, prekriven britanskom zastavom, pratile su hiljade pristalica od parlamenta do Katedrale, bacajući za povorkom plave ruže, dok su njeni protivnici skandirali “Vještica je mrtva”, i okretali leđa kovčegu. Bio je to slikovit dokaz podijeljenosti koje u engleskom društvu kontroverzna premijerka s najdužim mandatom u 20. vijeku izaziva i nakon smrti i dvadeset i više godina od silaska s vlasti. Margaret Tačer umrla je 8. aprila u 87. godini, a vodila je Britaniju od 1979. do 1990.
Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:
1903 – Na Cetinju je otvorena artiljerijska Podoficirska škola, koja je u septembru iste godine preseljena u Nikšić.
1916 – Rođena je Sirimavo Bandaranaike, koja je u julu 1960. postala premijer Cejlona (Šri Lanke), prva žena premijer u svijetu.
1977 – U Lihtenštajnu su prvi put glasale žene.
2004 – U izraelskom raketnom napadu iz helikoptera, u Gazi je ubijen lider Hamasa Abdel-Aziz Al-Rantisi, nakon ubistva predhodnog lidera Ahmeda Jasina 22. marta.
2007 – U najgorem ubilačkom pohodu u istoriji američkih univerziteta, dvadesettrogodišnji student iz Južne Koreje Čo Seung-Huia usmrtio je 32 osobe na Univerzitetu „Virdžinija tek“.
2009 – U kotorsku Luku uplovio je jedan od najvećih putničkih brodova na svijetu, super ekskluzivni kruzer “Poezija”, vlasništvo italijanske brodarske kompanije “Mediteran Šiping Kompani”. Brod “Poezija”, čija je kuma slavna italijanska glumica Sofija Loren, ima šesnaest paluba od kojih svaka nosi ime nekog od poznatih italijanskih pjesnika.
2010 – U Nikšiću je, u 75. godini, umro crnogorski pjesnik Vukman Otašević. Otašević je objavio petnaestak knjiga poezije od kojih najpoznatije „Protiv tišine“,“Beskraj polje“, „Vijavice“, „U tamnom krugu“, „Peroni“.
0 comments