Izbor i priprema: Č. Đurđić

Na današnji dan 1492. Kristofer Kolumbo dobio je saglasnost i novac od španskog kralja Ferdinanda V i kraljice Izabele da istraži «zapadni okean». Na tom putovanju Kolumbo je otkrio američki kontinent.

1814 – U Ugrinama, kod Bribira (Hrvatska) rođen je srpski botaničar i prirodnjak Josif Pančić, prvi predsjednik Srpske kraljevske akademije. Otkrio je novu vrstu endemsko-reliktnog četinara – poznatu kao «Pančićeva omorika». Osnovao je i uredio Botaničku baštu u Beogradu.

1860 – Crna Gora i Turska, poslije turskog poraza na Grahovcu, potpisale su protokol o razgraničenju kojim je Crna Gora faktički priznata kao samostalna država, iako formalno priznanje nije dobila.

1879 – Na Cetinju je rođen crnogorski princ Mirko Petrović, drugi sin kralja Nikole. Posjedovao je muzički dar i obrazovanje i bavio se komponovanjem. U braku s Natalijom Konstantinović imao je pet sinova, među kojima i Mihaila, oca današnjeg crnogorskog princa Nikole II Petrovića.

1894 – Rođen je ruski političar i državnik Nikita Hruščov, prvi sekretar CK KP Sovjetskog Saveza i predsjednik sovjetske vlade od 1958. do 1964 . Na XX kongresu KP Sovjetskog Saveza podnio je referat «O savladavanju kulta ličnosti i njegovih posljedica», čime je počeo proces destaljinizacije Sovjetskog  Saveza.

1941 – Počela je okupacija Crne Gore. Italijanske jedinice, uz pomoć njemačkih, ušle su u Nikšić, Podgoricu, Cetinje, Kotor. Istoga dana oficiri bojnog broda Milan Spasić i Sergej Mašera potopili su u tivatskom zalivu razarač «Zagreb» i potonuli zajedno s njim, odbivši da izvrše naređenje o predaji broda italijanskoj mornarici.

1945 – Ukazom Predsjedništva Crnogorske narodne skupštine, formirana je prva vlada u Crnoj Gori, čiji je predsjednik bio Blažo Jovanović, a potpredsjednik Petar Komnenić. Od 1953. službeni naziv vlade Republike Crne Gore bio je Izvršno vijeće, dok su ministri preimenovani u republičke sekretare.

1947 – U Cetinjskom kraljevskom  pozorištu «Zetski dom«  izvedena je Krležina drama «Gospoda Glembajevi«, u režiji Blaženke Katalinić. Poslije Drugog svjetskog rata bio je to prvi susret crnogorske publike s Krležinim stvalaštvom. Scenografiju i maske za tu predstavu uradili su crnogorski slikari Milo Milunović i Petar Lubarda.

1996 – Sjedinjene Američke Države i Japan potpisali su deklaraciju o bezbjednosnoj saradnji, prema kojoj Sjedinjene Američke Države zadržavaju nivo vojnih snaga u Japanu i ostalim djelovima Azije.

2007 – Parlamentarna skupština Savjeta Evrope sa 106 članova za, jednim protiv i jednim uzdržanim, preporučila je prijem Crne Gore u Savjet Evrope.

2012 – Potpredsjednik Atlantskog savjeta Sjedinjenih Američkih Država Dejmon Vilson kazao je da Crna Gora da bi mogla da uđe u NATO, mora riješiti pitanje dominacije Rusije na svojoj teritoriji. Vilson je za podgorički dnevni listi „Vijesti“ izjavio da je Crna Gora država skladnih multietničkih odnosa, rasterećena konflikata regiona i „definitivno država koja od svih zemalja bivše Jugoslavije ima najbolje odnose sa susjedima“. Pored toga, Vilson je naglasio da se moraju pružiti i dokazi posvećenosti borbi protiv organizovanog kriminala, korupcije, nepotizma, poštovanja ljudskih prava i slobode medija.

2013 – U Katedrali svetog Pavla u Londonu sahranjena je uz vojne počasti i intoniranje himne bivša britanska premijerka Margaret Tačer. Sahrani je prisustvovala engleska kraljica Elizabeta II, kao i predstavnici iz 170 zemalja svijeta, te više od 2.000 prijatelja, političara, političkih saveznika i oponenata.Njen kovčeg, prekriven britanskom zastavom, pratile su hiljade pristalica od parlamenta do Katedrale, bacajući za povorkom plave ruže, dok su njeni protivnici skandirali “Vještica je mrtva”, i okretali leđa kovčegu. Bio je to slikovit dokaz podijeljenosti koje u engleskom društvu kontroverzna premijerka s najdužim mandatom u 20. vijeku izaziva i nakon smrti i dvadeset i više godina od silaska s vlasti. Margaret Tačer umrla je 8. aprila u 87. godini, a vodila je Britaniju od 1979. do 1990.

Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:

1903 – Na Cetinju je otvorena artiljerijska Podoficirska škola, koja je u septembru iste godine preseljena u Nikšić.

1916 – Rođena je Sirimavo Bandaranaike, koja je u julu 1960. postala premijer Cejlona (Šri Lanke), prva žena premijer u svijetu.

1977 – U Lihtenštajnu su prvi put glasale žene.

2004 – U izraelskom raketnom napadu iz helikoptera, u Gazi je ubijen lider Hamasa Abdel-Aziz Al-Rantisi, nakon ubistva predhodnog lidera Ahmeda Jasina 22. marta.

2007 – U najgorem ubilačkom pohodu u istoriji američkih univerziteta, dvadesettrogodišnji student iz Južne Koreje Čo Seung-Huia usmrtio je 32 osobe na Univerzitetu „Virdžinija tek“.

2009 – U kotorsku Luku uplovio je  jedan od najvećih putničkih brodova na svijetu, super ekskluzivni kruzer “Poezija”, vlasništvo italijanske brodarske kompanije “Mediteran Šiping Kompani”. Brod “Poezija”, čija je kuma slavna italijanska glumica Sofija Loren, ima šesnaest paluba od kojih svaka nosi ime nekog od poznatih italijanskih pjesnika.

2010 – U Nikšiću je, u 75. godini, umro crnogorski pjesnik Vukman Otašević. Otašević je objavio petnaestak knjiga poezije od kojih najpoznatije „Protiv tišine“,“Beskraj polje“, „Vijavice“, „U tamnom krugu“, „Peroni“.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Cijene goriva ostaju iste narednih 15 dana
    on 05/05/2025 at 11:17

    Cijene svih vrsta goriva ostaju iste i u narednih 15 dana, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

  • "Manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija"
    on 05/05/2025 at 05:48

    Budžetski prihodi za prva tri mjeseca niži od planiranih za 13 miliona eura. Ekonomski analitičar Predrag Zečević ocjenjuje da je to zabrinjavajuće, te da je manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija.

  • Poslije pet godina kapije autobuske stanice u Beranama uskoro se otvaraju
    on 04/05/2025 at 11:24

    Kapije autobuske stanice u Beranama napokon će biti otvorene narednih dana, saopštio je za Radio Crne Gore predsjednik opštine Đole Lutovac. Odustalo se od ranije ideje da se osnuje opštinsko preduzeće koje će gazdovati stanicom o davanju u zakup ili javno-privatnom partnerstvu, što im je savjetovano, navodi Lutovac, pregovara se sa dva zainteresovana pravna lica.

  • Za hranu ide trećina primanja, a za dostojanstven život potrebno 2.000 eura mjesečno
    on 04/05/2025 at 10:09

    Prema analizi Demostata u Crnoj Gori se za hranu izdvaja oko 30 odsto primanja. Kad je riječ o regionu, ista analiza pokazuje da u prosječnoj potrošnji najveći udio troškovi ishrane imaju u Srbiji, više od 40 odsto. U Sloveniji se za hranu izdvaja 18,8 odsto primanja, u Hrvatskoj 27.

  • Jugopetrolu i druga pumpa na auto-putu
    on 04/05/2025 at 08:48

    Državni Monteput je na tenderu za dugoročni zakup državne imovine i izgradnju benzinske pumpe na odmorištu Gornje Mrke na auto-putu Smokovac-Mateševo, izabrao ponudu kompanije Jugopetrol.

  • Rudnik uglja zakupio asfaltnu bazu bivše Vektre Jakić
    on 04/05/2025 at 06:15

    Otvaranjem novih pogona u pljevaljskom Rudniku uglja nastojaće da što bezbolnije prevaziđu predstojeći proces pravedne tranzicije koji ih očekuje nakon zatvaranja Termoelektrane Pljevlja. Poslovnom transformacijom kompanije predviđeno je nekoliko sasvim novih djelatnosti, a koristiće se sopstvena radna snaga.

  • Svakog mjeseca na bolovanju oko 15 odsto ukupnog broja radnika
    on 03/05/2025 at 18:44

    Prošle godine je za refundaciju bolovanja iz državnog budžeta isplaćeno 9 i po miliona eura. Kako na bolovanje ne bi mogao da ide ko poželi, bez stvarne potrebe, Fond za zdravstveno osiguranje od nedavno je izmijenio pravilnik, pa će svi osiguranici ubuduće moći retroaktivno da otvore bolovanje u roku od pet, umjesto dosadašnjih tri dana.

  • Manja površina korišćenog poljoprivrednog zemljišta
    on 03/05/2025 at 16:02

    Korišćeno poljoprivredno zemljište u prošloj godini iznosi 248,23 hiljade hektara, što je 5,8 odsto manje u odnosu na 2023, pokazuju preliminarni podaci Monstata.

  • Odbor direktora Regionalnog vodovoda usvojio godišnji izvještaj o radu
    on 03/05/2025 at 09:02

    Odbora direktora Regionalnog vodovoda Crnogorsko primorje, jednoglasno je usvojio godišnji izvještaj o radu ovog tijela za 2024. godinu, navodi se u saopštenju tog preduzeća.

  • Ponude za zakup crnogorskih aerodroma naredne sedmice
    on 03/05/2025 at 07:00

    Ponude za zakup crnogorskih aerodroma dostavljaju se do kraja naredne sedmice, a sredinom sljedeće predstavnici Vlade i opština Tivat i Zeta potpisuju sporazum o upotrebi novca od koncesija. U sindikatu tog preduzeća smatraju da je cijeli postupak netransparentan, da se i pored obećanja, kako kaže za naš Radio predsjednik sindikata Damjan Radulović, dovodi u pitanje poštovanje postojećeg kolektivnog ugovora, koji je, prema njegovim riječima nezakonit. Stava je i da je pravi trenutak da poslanici podrže inicijativu Unije slobodnih sindikata i donesu Zakon o zaštiti privrednih subjekata u državnom vlasništvu, koji bi obezbijedio da se u slučaju promjene vlasničke strukture u preduzeću organizuje referendum.