18. april
Izbor i priprema: Č. Đurđić
Na današnji dan 1856. francuski konzul u Skadru Ekar, objelodanio je plan knjaza Danila da na mjestu zvanom Orja Luka podigne za sebe stambenu zgradu, a kasnije na kraju klanca, kojim se može ući u Crnu Goru, i grad. Knjaz Danilo je kupio i zemljište koje je namjeravao da pokloni onima koji budu željeli da se tu nastane. Njegovu ideju realizovao je knjaz Nikola, inicijator izgradnje današnjeg Danilovgrada, prema regulacionom planu inžinjera Dragiše Milutinovića, sina pjesnika Sime Milutinovića Sarajlije.
1880 – U Carigradu je uz prisustvo predstavnika Austrougarske, Njemačke, Francuske, Velike Britanije, Rusije i Turske potpisan protokol o granici između Crne Gore i Turske.
1951 – U Parizu su Belgija, Zapadna Njemačka, Italija, Luksemburg, Francuska i Holandija potpisale ugovor o osnivanju Evropske zajednice za ugalj i čelik. Bio je to početak stvaranja Evropske ekonomske zajednice, odnosno Evropske unije.
1955 – Umro je njemački naučnik Albert Ajnšajn, izumitelj teorije relativiteta. Od dolaska nacista na vlast u Njemačkoj 1933. živio je u Sjedinjenim Američkim Državama. Nobelovu nagradu za fiziku dobio je 1921. godine.
1955 – U indonežanskom gradu Bandungu počela je afroazijska konferencija 29 zemalja, na kojoj su utvrđeni principi «pokreta nesvrstanih« i stvaranja «trećeg svijeta» kao alternative blokovima NATO i Varšavskog ugovora.
1956 – Raspušten je Informbiro, savjetodavno i koordinaciono tijelo devet evropskih komunističkih i radničkih patrtija, kojim su dominirali sovjetski komunisti.
1975 – U Službenom listu SR Crne Gore objavljen je ukaz o proglašenju Zakona o narodnoj odbrani, koji je usvojila Skupština Crne Gore 31. marta iste godine. U članu 45 tog zakona precizirano je da prava i dužnosti Republike u oblasti narodne odbrane vrše Skupština, Predsjedništvo, Izvršno vijeće SRCG, odgovarajući republički organi i organizacije, Glavni štab teritorijalne odbrane i Republički štab civilne zaštite. Članom 48 istog zakona bilo je predviđeno da Predsjedništvo Republike ima Savjet za narodnu odbranu, čiji se sastav i djelokrug utvrđuju posebnim zakonom.
2007 – Vjernicima Crnogorske pravoslavne crkve na čelu s mitropolitom Mihailom policija je onemogućila ulazak u Cetinjski manastir i bogosluženje. U prisustvu predstavnika SNP-a, Narodne stranke i Demokratske srpske stranke, u Manastiru je za pripadnike Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori, liturgiju služio episkop dioklijski i iguman ostroški Jovan Purić, a mitropolit Crnogorske pravoslavne crkve Mihailo s vjernicima pred zatvorenim vratima crkve na Ćipuru.
2008 – U okviru šestodnevne posjete Sjedinjenim Američkim Državama, poglavar Rimokatoličke crkve papa Benedikt XVI održao je govor pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija i tako postao treći papa koji se obratio tom visokom domu.
2010 – U Spomen području Jasenovac obilježena je 65-godišnjica proboja preživjelih logoraša. Odavanju pošte brojnim žrtvama tog ustaškog logora prisustvovalo je nekoliko hiljada ljudi, predvođenih najvišim državnim zvaničnicima Hrvatske.
2011 – U Zagrebu je, u 72. godini, umro poznati hrvatski glumac, dugogodišnji član pozorišta Gavela, Ivica Vidović. Pored pozorišnih, Vidović je ostvario i niz velikih filmskih uloga i bio jedan od nezaobilaznih glumaca u jugoslovenskoj kinematografiji. Igrao je u filmovima „Lisice“ i „Izbavitelj“ Krsta Papića, u filmu Fadila Hažića „Idu dani“ i mnogim drugim, a ostaće upamćen i po ulogama Servantesa u TV seriji „Naše malo misto“ i inspektora Vinka u istoimenoj seriji. Ivica Vidović gostovao je u Crnoj Gori 2008. na Festivalu glumca u Nikšiću, gdje je sa Špirom Guberinom dobio „Gran pri“ za partnersku igru.
2013 – Na Skupštini Evropskog parlamenta u Strazburu usvojena je, većinom glasova, Rezolucija o Crnoj Gori, ocijenjena najtemeljitijim izvještajem o crnogorskom putu prema EU. Autor teksta rezolucije je britanski poslanik Čarls Tanok, a njenim usvajanjem zaključena je debata u svim institucijama EU o Izvještaju Evropske komisije o napretku Crne Gore za 2012. Rezolucija je promovisala napredak, ali i precizno ukazala na probleme u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.
Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:
1797 – Rođen je francuski istoričar i državnik Luj Adolf Tjer, osnivač i prvi predsjednik Treće republike od 1871. do 1873. godine.
1882 – U Londonu je rođen američki dirigent poljskog porijekla Leopold Stokovski, osnivač Američkog simfonijskog orkestra.
1909 – U Vatikanu je beatifikovana francuska heroina iz 15. vijeka Žan d’ Ark – Jovanka Orleanka. Kanonizacija je izvršena 1920.
1942 – Američki avioni u Drugom svjetskom ratu prvi put su bombardovali Tokio, Jokohamu i Nagoju.
1946 – Zvanično je raspuštena Liga naroda, a njena imovina prenijeta je na Ujedinjene nacije.
1980 – Južna Rodezija je pod nazivom Zimbabve postala pedeseta nezavisna zemlja Afrike. Na dvogodišnjicu sticanja nezavisnosti glavni grad Solzberi preimenovan je u Harare.
1994 – Počeo je građanski rat u Ruandi.
1995 – U Nikšiću je otvoren prvi crnogorski festival monodrame koji je naredne godine prerastao u jugoslovenski festival – Pozorište jednog glumca.
2009 – Prisustvujući Samitu zemalja Sjeverne i Južne Amerike u Trinidadu i Tobagu, američki predsjednik Barak Obama u razgovorima o regionalnom partnerstvu obećao je bolju saradnju SAD sa zemljama Latinske Amerike i novi početak odnosa s ljevičarskom Kubom i Venecuelom.
2013 – Povodom obilježavanja 200-godišnjice rođenja Petra II Petrovića Njegoša, u podgoričkoj galeriji “Centar” otvorena je izložba mlade umjetnice Adele Zejnilović “Digitalna rekonstrukcija rukopisa Petra II Petrovića Njegoša”. Izložba, koju je otvorio profesor grafičkog dizajna Nikola Latković, omogućila je posjetiocima da na instaliranim računarima pišu fontom programiranim na osnovu Njegoševog rukopisa.
0 comments