21. april
Izbor i priprema: Č. Đurđić
Na današnji dan 753. godine prije nove ere Romul je, prema istoričaru Marku Terenciju Varou, osnovao Rim.
1509 – Umro je engleski kralj Henri VII, osnivač dinastije Tjudor. Njegovim dolaskom na prijesto 1485. okončan je četrdesetogodišnji rat između dinastija Lankaster i Jork, poznat pod nazivom»Rat dviju ruža».
1816 – Rođena je engleska književnica irskog porijekla Šarlota Bronte, najstarija od tri sestre spisateljice, kćerke irskog sveštenika. Proslavila se prvim romanom «Džejn Ejr». Pored zbirke pjesama koju je napisala sa sestrama, autorka je djela „Vileta“ i „Profesor i Ema“.
1828 – Rođen je francuski teoretičar umjetnosti i filozof Ipolit Ten, član Francuske akademije od 1878. Kao teoretičar francuskog naturalizma uticao je na Emila Zolu i čitavu generaciju pisaca koja je s naučno-eksperimentalnim pretenzijama pristupala književnosti. Poznata djela Ipolita Tena: “Istorija engleske književnosti”, “Filozofija umjetnosti”, “Postanak savremene Francuske”, “O inteligenciji”.
1873 – List «Crnogorac», prvijenac crnogorskog novinarstva, koji je počeo da izlazi 23. januara 1871, pojavio se pod novim imenom «Glas Crnogorca». Zbog antiturskog i antiaustrijskog pisanja, «Crnogorac» je bio zabranjen na turskoj i austrijskoj teritoriji, izgubivši mogućnost legalne propagande oslobodilačkih ideja u tim krajevima. «Glas Crnogorca « izlazio je do 1920.
1901 – Na inicijativu crnogorskog mitropolita Mitrofana Bana, usvojen je «Zakon o fondu za izdržavanje iznemoglih sveštenika i đakona Crnogorske pravoslavne crkve i njihovih udovica i djece». Tim zakonom, i zakonom o sistematskim platama potpunije je regulisan materijalni položaj crnogorskog sveštenstva
1925 – U Zimovjensku (današnji Kirovgrad) u Ukrajini, rođen je Evgenije Ljvovič Nemirovski, slavista, bibliograf i vrsni poznavalac istorije slovenskog ćiriličnog štamparstva. U izdanju Centralne narodne biblioteke „Đurđe Crnojević“ objavljeni su njegovi radovi: „Oktoih prvoglasnik Đurđa Crnojevića iz 1494.“ i „Crnogorska bibliografija izdanja Đurđa Crnojevića od 1494. do 1496. godine.“ Nemirovski je publikovao i Monografiju o početku štamparstva u Crnoj Gori.
1928 – U Podgorici je osnovana Trgovačka industrijska komora, prva asocijacija privrednika u Crnoj Gori, od 1962. Privredna komora Crne Gore. Prvi predsjednik bio je Mićo Stijović, poznati podgorički industrijalac, darodavac zemljišta na kome je, prema projektu građevinskog inženjera Veliše Popovića, izgrađena zgrada u kojoj se Privredna komora i danas nalazi. Zgrada Komore, na uglu ulica “Novaka Miloševa” i “Marka Miljanova”, otvorena 1939, jedna je od rijetkih građevina koja je preživjela bombardovanje Podgorice u Drugom svjetskom ratu. Dan osnivanja Privredne komore (21.april) obilježava se od 1969. dodjeljivanjem nagrada kompanijama i pojedincima za uspješno poslovanje, inovacije, društvenu odgovornost i unapređivanje menadžmenta.
1946 – Umro je engleski ekonomista Džon Mejnard Kejnc, poznat po djelu «Opšta teorija zapošljenosti, kamata i novca» koje je donijelo radikalan preokret u ekonomskoj teoriji.
2000 – Parlament Rusije ratifikovao je rusko-američki Sporazum o ograničavanju nuklearnog naoružanja – START 2.
2008 – Premijeri Crne Gore i Albanije Milo Đukanović i Sali Beriša položili su kamen temeljac za izgradnju savremene zgrade na graničnom prelazu između dvije države Sukobin – Murićani. Polaganjem kamena temeljca ozvaničen je početak izgradnje prvog zajedničkog graničnog prelaza na jugoistočnom Balkanu.
2009 – Delegati Samita Ujedinjenih nacija protiv rasizma usvojili su u Ženevi deklaraciju protiv rasizma, želeći da ublaže posljedice bojkota izazvanog ocjenama iranskog predsjednika Mahmuda Ahmadinedžada da je jevrejska država rasistička.
2012 – U izložbenom prostoru Muzeja i galerija Podgorice, princ Nikola Petrović otvorio je manifestaciju „Božanstveni svjetovi Salvadora Dalija“, odnosno istoimenu postavku radova slavnog španskog slikara. Prvi put u Crnoj Gori posjetioci su bili u prilici da vide ostvarenja iz dva najobimnija Dalijeva opusa – „Biblia Sacra“ i „Božanstvena komedija“. Postavku je činilo više od dvjesta radova – 100 grafika „Božanstvene komedije“ iz 1964. i 105 grafika „Biblie Sacra“ iz 1967, kao i veći broj pratećih eksponata vezanih za ta dva opusa velikog slikara. Autorka postavke bila je istoričarka umjetnosti Petrica Duletić, a organizator Analitika konsalting u saradnji sa slovenačkom galerijom „Deva Puri“. Tokom Dalijeve izložbe organizovane su i tematske večeri crnogorskih umjetnika.
2013 – Poslanici Demokratske partije socijalista i Socijaldemokratske partije Crne Gore poručili su organizatorima građanskog protesta, održanog dan ranije u Podgorici, da će se o njihovom zahtjevu – da se posebnim zakonom ponište rezultati predsjedničkih izbora i raspišu novi – izjasniti tek kad budu upućeni nadležnim institucijama, uz poštovanje Ustava i zakona.
Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:
1856 – Australija je prva u svijetu uvela osmočasovni radni dan.
1967 – Vojnim pučem u Atini uspostavljen je režim «grčkih pukovnika», koji su sedam narednih godina sprovodili vojnu diktaturu u Grčkoj.
1996 – Koalicija lijevog centra «Maslinovo drvo» pobijedila je na izborima u Italiji. Bila je to prva pobjeda ljevice u Italiji od Drugog svjetskog rata.
1997 – Prvi kineski vojnici ušli su u Honkong u okviru priprema za prelazak te britanske kolonije 1. jula pod suverenitet Kine.
2005 – U Donjem domu španskog parlamenta usvojen je nacrt zakona kojim se legalizuju homoseksualni brakovi u toj zemlji. Španija je tako, poslije Belgije i Holandije postala treća evropska zemlja u kojoj su dozvoljeni brakovi ljudi istog pola.
2008 – Objavljen je muzički singl australijskog premijera Kevina Rada „Velike stvari nastaju od malih“, na kojem centralno mjesto zauzima čuveno „izvinjavam se“, koje je Rad uputio starosjediocima Australije. Vlada i parlament zvanično su se 13. februara izvinili Aboridžinima, prvim stanovnicima i izvornom autohtonom narodu na Petom kontinentu za „bol, uvrede i poniženja“ koja su pretrpjeli tokom prošlog vijeka. Posebno izvinjenje upućeno je „izgubljenoj generaciji“, kao posljedici rasističkog i diskriminatorskog zakona koji je u Australiji bio na snazi od 1910. do 1970. U tom periodu više od 100.000 djece Aboridžina nasilno je odvojeno od svojih porodica radi čišćenja australskog kontinenta od crnačke rase.
2010 – U Barseloni je, u 89. godini, umro Huan Antonio Samaran, predsjednik Međunarodnog olimpijskog komiteta od 1980. do 2001.
2011 – U obraćanju vjernicima povodom Velikog četvrtka, papa Benedikt XVI izjavio je da se središta hrišćanstva okreću od svoje vjere, te da ponekad izgleda da su Zapadu dosadile sopstvena istorija i kultura.
0 comments