EK sjutra razmatra doprinos videokonferenciji
EU I Z. BALKAN
Evropska komisija sjutra će razmotriti doprinos videokonferenciji lidera EU i Zapadnog Balkana 6. maja.
„Sjutra na kolegijumu komesara diskutovaćemo o doprinosu Komisije videkonferenciji 6.maja koja će okupiti lidere EU i Zapadnog Balkana“, rekao je portparol EK Erik Mamer.
Podrška Evropske komisje, kako se navodi u nacrtu zaključaka video konferencije EU –Zapadni Balkan u koje je TVCG imala uvid, obuhvata više milijardi eura (EUR X.X bilion). Tu se podrazumijeva, neposredna podrška zdrvstvenom sektoru, značajna podrška socioekonomskom oprovaku,750 miliona iz paketa makroekonomske finansijske pomoći, kao i paket pomoći Evropske investicone banke vrijedan više milijardi eura.
Evropska komisija, kako se navodi, na jesen bi trebalo da objavi „veliki ekonomski investicioni plan za region“, s ciljem pokretanja ekonomija uz poboljšanje kompetitivnosti i boljeg povezivanja kako samog regiona tako i Zapadnog Balkana sa EU.
U nacrtu zakljčaka se ističe i da je pandemija pokazala kako se EU i ZB zajedno suočavaju sa izaovima, kroz zajedničke nabavke zaštitne opreme, omogućavanje protoka dobara posredstvom „zelenih koridora“, obezbjeđivanjem materijala za testiranje..
„Ova podrška i saradnja prevazilaze sve što je bilo koji drugi partner pružio regionu. EU cijeni značajnu podršku koju su zemlje Zapadnog Balkana pružile svojim susjedima, kao i zemljama EU“, ističe se u nacrtu.
U dokumentu na četiri stranice navodi se između ostalog i da lideri zapadnog Balkana treba da obezbijede striktno poštovanje fundamentalnih vrijednosti i vladavine prava, uprkos uvođenju specijalnih i vanrednih mjera kako bi se spriječilo širenje koronavirusa.
„Društvena transformacija i efikasna implementacija reformi počiva na ovim osnovama. Civilno društvo i nezavisni mediji imaju presudnu ulogu u procesu demokratizacije“, navodi se u nacrtu zaključaka.
Ivan Mijanović, dopisnik RTCG-a iz Brisela
0 comments