Izbor i priprema: Č. Đurđić

Na današnji dan 1694, dvije godine nakon smrti vladike Visariona II Borilovića Bajice, Crnogorski zbor kod ruševina Cetinjskog manastira izabrao je za mitropolita Savatija Kaluđerovića iz Očinića, odbivši prijedlog patrijarha Arsenija Čarnojevića da za mitropolita postavi beogradskog mitropolita Hadži-Simeona Ljubibratića, kao i namjeru pećkog patrijarha Grka Kalinika koji je nudio svog čovjeka.  Mitrpolita Savatija Kaluđerovića, koji je umro 1696. naslijedio je Danilo Šćepčev Petrović, osnivač četvrte crnogorske dinastije.

1768 – Šćepan Mali izdao je ukaz kojim je želio da zaštiti crkvena dobra i manastirske posjede ugrožene namjerama seljaka da dio njih prisvoje, tvrdeći da su ih kao svoje baštine u vrijeme velike gladi po niskoj cijeni prodali vladici Savi. Spor oko imanja riješen je isplatom novčane nadoknade za djelove imanja, po novoj procjeni njihove stvarne vrijednosti.

1862 – U Dobroti je osnovana Slavjanska čitaonica po ugledu na čitaonicu u Prčanju, otvorenu godinu dana ranije. Bila je to jedna od 26 slavjanskih čitaonica osnovanih u primorskim mjestima koje su imale poseban značaj za tadašnji narodni preporod u Primorju.

1885 – Umro je srpski knez Aleksandar Karađorđević, sin vođe Prvog srpskog ustanka Karađorđa. Za njegove vladavine od 1842. počele su reforme u Srbiji i njena modernizacija. Na Svetoandrejskoj skupštini 1858. zbačen je s vlasti, a na prijesto se vratio knez Miloš Obrenović.

1896 – Knjaževina Crna Gora, u skladu s opštom modernizacijom države, pravnih i drugih reformi, potpisala je Bernsku konvenciju o autorskom pravu iz 1886, kojom je tu oblast regulisala prema tadašnjim evropskim mjerilima.

1979 – Vođa konzervativaca Margaret Tačer, poslije pobjede nad laburistima na parlamentarnim izborima, postala je prva žena premijer u istoriji Velike Britanije.

1980 – Umro je predsjednik SFR Jugoslavije Josip Broz Tito, veliki strateg, političar i državnik, lider Komunističke partije Jugoslavije, vođa jugoslovenskih partizana u Drugom svjetskom ratu, koji je narodnooslobodilački rat i revoluciju doveo do pobjede, maršal Jugoslavije, predsjednik Republike bez ograničenja trajanja mandata, predsjednik SKJ, predsjednik Predsjedništva SFRJ, vrhovni komandant oružanih snaga SFRJ i predsjednik Savjeta narodne odbrane. U međunarodnoj politici bio je jedan od najistaknutijih pobornika mira i aktivne koegzistencije, prava samoopredjeljenja i ravnopravnosti među narodima. Izveo je zemlju iz sovjetskog bloka i bio vođa Pokreta nesvrstanih. Bio je počasni član svih akademija u Jugoslaviji i mnogih u inostranstvu. Odlikovan je Ordenom narodnog heroja (tri puta), Ordenom junaka socijalističkog rada, Ordenom Lenjina (SSSR) i mnogim drugim domaćim i stranim odlikovanjima. Nehruovu nagradu (Indija) dobio je 1973. za međunarodno razumijevanje.Titovi govori, članci i ostali politički i teorijski radovi objavljeni su u više izdanja u SFRJ i u inostranstvu. Sahrani Josipa Broza Tita, u Beogradu 8. maja, prisustvovali su predstavnici više od 120 zemalja, kao i predstavnici više od 200 partija u svijetu. Televizijski prenos sahrane preuzele su televizijske stanice u više od 40 zemalja.

1990 – Na prvim višestranačkim izborima (poslije Drugog svjetskog rata) u Hrvatskoj, ubjedljivo je pobijedila Hrvatska demokratska zajednica Franje Tuđmana.

2011 – Vijeće Haškog tribunala (većinom glasova) u potpunosti je odbacilo zahtjev Vojislava Šešelja za oslobađanje poslije polovine suđenja, ocijenivši da su tužioci u okončanom postupku izveli dovoljno dokaza za svih devet tačaka optužnice.

2013 – U Budimpešti je, uoči sastanka Svjetskog jevrejskog kongresa 5.maja, protestovalo nekoliko stotina mađarskih nacionalista. Lideri ultradesničarske mađarske stranke Jobik optužili su Izraelce za kovanje zavjere da, kako su kazali, „ hoće da kupe njihovu zemlju“.U holokaustu, u Mađarskoj je stradalo više od pola miliona Jevreja, dok ih danas u toj zemlji živi između osamdeset i sto hiljada.

Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:

1493 –  Papa Aleksandar VI Španac izdao je edikt o podjeli Novog svijeta između Španije i Portugalije, prema kojem sve novootkrivene zemlje zapadno od Azora treba da pripadnu Španiji.

1903 – U borbi s Turcima poginuo je vođa makedonskog nacionalno-revolucionarnog pokreta Goce Delčev.

1938 – Daglas Hajd postao je prvi predsjednik Irske na osnovu novog Ustava kojim je proklamovana njena nezavisnost.

2007 – Škotska nacionalna partija, koja se zalaže za nezavisnost te zemlje od Britanije, postala je dominantna stranka u parlamentu Škotske.

2010 – U Beogradu i Kumrovcu, u prisustvu nekoliko hiljada ljudi, obilježena je 30-godišnjica smrti Josipa Broza Tita.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Cijene goriva ostaju iste narednih 15 dana
    on 05/05/2025 at 11:17

    Cijene svih vrsta goriva ostaju iste i u narednih 15 dana, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

  • "Manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija"
    on 05/05/2025 at 05:48

    Budžetski prihodi za prva tri mjeseca niži od planiranih za 13 miliona eura. Ekonomski analitičar Predrag Zečević ocjenjuje da je to zabrinjavajuće, te da je manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija.

  • Poslije pet godina kapije autobuske stanice u Beranama uskoro se otvaraju
    on 04/05/2025 at 11:24

    Kapije autobuske stanice u Beranama napokon će biti otvorene narednih dana, saopštio je za Radio Crne Gore predsjednik opštine Đole Lutovac. Odustalo se od ranije ideje da se osnuje opštinsko preduzeće koje će gazdovati stanicom o davanju u zakup ili javno-privatnom partnerstvu, što im je savjetovano, navodi Lutovac, pregovara se sa dva zainteresovana pravna lica.

  • Za hranu ide trećina primanja, a za dostojanstven život potrebno 2.000 eura mjesečno
    on 04/05/2025 at 10:09

    Prema analizi Demostata u Crnoj Gori se za hranu izdvaja oko 30 odsto primanja. Kad je riječ o regionu, ista analiza pokazuje da u prosječnoj potrošnji najveći udio troškovi ishrane imaju u Srbiji, više od 40 odsto. U Sloveniji se za hranu izdvaja 18,8 odsto primanja, u Hrvatskoj 27.

  • Jugopetrolu i druga pumpa na auto-putu
    on 04/05/2025 at 08:48

    Državni Monteput je na tenderu za dugoročni zakup državne imovine i izgradnju benzinske pumpe na odmorištu Gornje Mrke na auto-putu Smokovac-Mateševo, izabrao ponudu kompanije Jugopetrol.

  • Rudnik uglja zakupio asfaltnu bazu bivše Vektre Jakić
    on 04/05/2025 at 06:15

    Otvaranjem novih pogona u pljevaljskom Rudniku uglja nastojaće da što bezbolnije prevaziđu predstojeći proces pravedne tranzicije koji ih očekuje nakon zatvaranja Termoelektrane Pljevlja. Poslovnom transformacijom kompanije predviđeno je nekoliko sasvim novih djelatnosti, a koristiće se sopstvena radna snaga.

  • Svakog mjeseca na bolovanju oko 15 odsto ukupnog broja radnika
    on 03/05/2025 at 18:44

    Prošle godine je za refundaciju bolovanja iz državnog budžeta isplaćeno 9 i po miliona eura. Kako na bolovanje ne bi mogao da ide ko poželi, bez stvarne potrebe, Fond za zdravstveno osiguranje od nedavno je izmijenio pravilnik, pa će svi osiguranici ubuduće moći retroaktivno da otvore bolovanje u roku od pet, umjesto dosadašnjih tri dana.

  • Manja površina korišćenog poljoprivrednog zemljišta
    on 03/05/2025 at 16:02

    Korišćeno poljoprivredno zemljište u prošloj godini iznosi 248,23 hiljade hektara, što je 5,8 odsto manje u odnosu na 2023, pokazuju preliminarni podaci Monstata.

  • Odbor direktora Regionalnog vodovoda usvojio godišnji izvještaj o radu
    on 03/05/2025 at 09:02

    Odbora direktora Regionalnog vodovoda Crnogorsko primorje, jednoglasno je usvojio godišnji izvještaj o radu ovog tijela za 2024. godinu, navodi se u saopštenju tog preduzeća.

  • Ponude za zakup crnogorskih aerodroma naredne sedmice
    on 03/05/2025 at 07:00

    Ponude za zakup crnogorskih aerodroma dostavljaju se do kraja naredne sedmice, a sredinom sljedeće predstavnici Vlade i opština Tivat i Zeta potpisuju sporazum o upotrebi novca od koncesija. U sindikatu tog preduzeća smatraju da je cijeli postupak netransparentan, da se i pored obećanja, kako kaže za naš Radio predsjednik sindikata Damjan Radulović, dovodi u pitanje poštovanje postojećeg kolektivnog ugovora, koji je, prema njegovim riječima nezakonit. Stava je i da je pravi trenutak da poslanici podrže inicijativu Unije slobodnih sindikata i donesu Zakon o zaštiti privrednih subjekata u državnom vlasništvu, koji bi obezbijedio da se u slučaju promjene vlasničke strukture u preduzeću organizuje referendum.