Izbor i priprema: Č. Đurđić

Na današnji dan 1420. kotorsko Tajno vijeće ratifikovalo je ugovor kojim je proglašena vrhovna vlast Venecije nad tim gradom. Uslov potvrde ugovora bio je da se nad Kotorom ne podiže venecijanska zastava do završetka ubiranja ljetine u okolnim područjima.

1795 – Rođen je slovački filolog i istoričar Pavel Jozef Šafarik, jedan od osnivača slavistike. Najpoznatiji je po djelu „Istorija slovenskog jezika i književnosti svih dijalekata“ (1826), koje otkriva veliki doprinos slovenske kulture opštoj evropskoj kluturi. Istraživačkim poduhvatima na proučavanju jezika i književnosti  Južnih Slovena, stekao je mnoge pristalice a među njima Njegoša, Ljudevita Gaja i druge. Bio je direktor srpske gimnazije u Novom Sadu od 1819. do 1833.

1840 – Rođen je francuski pisac Alfons Dode, autor trilogije o zgodama Tartarena Taraskonca, remek djela francuske humorističke proze. Veliki uspjeh donijela mu je zbirka pripovjedaka “Pisma iz mog mlina”.

1851 – Rođen je u Šapcu srpski pisac i ljekar Laza Lazarević, autor poznatih pripovjedaka “Prvi put s ocem na jutrenje” i “Sve će to narod pozlatiti”. Završio je prava u Beogradu a medicinu u Berlinu. Radio je kao ljekar u Beogradu. Napisao je samo devet pripovjedaka, od kojih je „Švabica“ ostala u fragmentima. Mada s patrijarharnim pogledima na život, Lazarevićeve pripovjetke, s veoma snažnom unutrašnjom dramatikom, imaju klasičnu vrijednost.

1858 – Počela je odlučujuća bitka na Grahovcu između turske i crnogorske vojske. Dugo, jedno granično područje malene Crne Gore nije okupiralo pažnju evropske diplomatije kao tada grahovski kraj. Ishod te bitke pratio je u Trebinju veliki broj Portinih predstavnika i predstavnika velikih sila koji su taj vojni sukob smatrali ključnim za razrješenje teritorijalnih sporenja između Crne Gore i Turske. Odbrana Grahova, smatrao je knjaz Danilo, značila je odbranu Cetinja, odnosno Crne Gore. Oko sedam sati ujutro počela je odsudna bitka koju su nametnuli Crnogorci. Turska vojska već se našla u obruču formiranom dan ranije. Napad na Husein-pašinu vojsku započeo je sa svih strana. Okolnosti su nametnule blisku borbu – susret prsa u prsa. U dramatičnom  obračunu, nož i sablja odlučivali su o ishodu bitke. Jedini izlaz za Husein-pašinu vojsku bilo je povlačenje. Bitka koja je završena porazom Portine vojske, nezabilježenim na Balkanu od 1796. i kraha na Krusima, koštala je  glave, prema mnogim procjenama, 7.000 učesnika sukoba na turskoj strani. Bitku na Grahovcu preživio je mali broj turskih vojnika i oficira i njihov komandant Husein-paša.

1875 – U Danilovgradu je otvorena prva zemljodjelska škola u Crnoj Gori. Osnovao je i njome upravljao doktor Đorđije Radić, prvi doktor poljoprivrednih nauka koji je na poziv knjaza Nikole došao iz Srbije u Crnu Goru.

1882 – U predgrađu Pariza rođen je francuski slikar i skulptor Žorž Brak, koji je s Pablom Pikasom 1905. osnovao kubistički pokret. Bio je slikar francuskog stila, koji je sa strašću slikao red. U tom smislu, boju je koristio kao sredstvo da bi izrazio „strast reda“, toliko svojstvenog francuskom umjetničkom duhu. „U osnovi slike nije boja, nego odnosi“ – napisao je pred smrt. U traženju rješenja između objektivnog i neobjektivnog, slikao je mrtve prirode, pejzaže i aktove, i u tom traganju prošao kroz mnoge faze, razvijajući slikarstvo pune originalnosti. Stvorio je veliki broj izuzetno značajnih djela – slika, grafika, skulptura. Bio je prvi živi slikar čija su djela izlagana u Luvru, što je samo potvrdilo  njegovu posebnost i značaj u evropskom sllikarstvu 20. vijeka.

1899– Četiri mjeseca nakon prestanka izlaženja nedjeljnika “Nevesinje”, u Nikšiću je počeo da izlazi “Onogošt”, list za politiku i književnost,  čiji je izdavač bilo Akcionarsko društvo nikšićke štamparije. Urednik “Onogošta” bio je Stevo Vrčević.

1930 – Umro je norveški  polarni istraživač, profesor okeanografije u Oslu i diplomata Fritjof Nansen, dobitnik Nobelove nagrade za mir 1922. Vršio je istraživanja na Grenlandu u i Sjevernom ledenom okeanu na brodu „Fram“ od 1893. do 1896. Poslije Prvog svjetskog rata bavio se pitanjem zaštite ratnih zarobljenika i nacionalnih manjina. Kao visoki komesar Društva naroda rukovodio je repatrijacijom ratnih zarobljenika. Nansenov pasoš, potvrda identiteta i putna isprava, počela se davati poslije Prvog svjetskog rata, prvo ruskim izbjeglicama a kasnije i drugim emigrantima, čime je bio utvrđivan pravni položaj do eventualnog sticanja državljanstva neke zemlje. I danas je u upotrebi za raseljena lica.

2007 – U Podgorici je osnovan Kulturni centar Bošnjaka-Muslimana. Za predsjednika Upravnog odbora Centra izabran je prof. dr Šerbo Rastoder.

2012 – Nakon tri decenije istrajnog rada i isčekivanja, rukometašice podgoričke „Budućnosti“postale su prvakinje Evrope. One su u revanšu finalnog meča Lige šampiona u Podgorici savladale evropskog prvaka, mađarsku ekipu „Đera“ 27:25 i domogle se šampionskog pehara. Bojani Popović, kapitenu ekipe, pehar su uručili predsjednik Evropske rukometne federacije Tor Lijan i predsjednik Crnogorskog olimpijskog komiteta Dušan Simonović. Ženski rukometni klub „Budućnost“ prvi uspjeh postigao je osvajanjem kupa SFRJ 24. maja 1984. i otada važi za respektabilnu ekipu u evropskom rukometu. Veliki doprinos razvoju Kluba dali su Dujo Đurišić, Biljo Đuričković, Rade Đurđić, Budo Stanišić, Miško Ivanović, Brano Gvozdenović, Blagota Mitrić.

Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:

1717 – U Beču je rođena austrijska carica, češka i mađarska kraljica Marija Terezija, nasljednica Karla VI od 1740, jedna od najznačajnijih ličnosti dinastije Habsburga.

1787 – Prvi brodovi s robijašima krenuli su iz Engleske prema Australiji koja je tada Engleskoj služila kao kažnjenička kolonija.

1990 – U Zagrebu  na stadionu u Maksimiru na fudbalskoj utakmici zagrebačkog “Dinama” i beogradske “Crvene Zvezde” dogodio se krvavi obračun navijača ta dva kluba.

1999  – Peru i Ekvador potpisali su dokument o razgraničenju, okončavši poslije šest decenija spor zbog kojeg su te zemlje tri puta ratovale.

2005 – Umro je Miroslav Šutej, poznati hrvatski slikar i grafičar i dugogodišnji profesor na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu.

2007– Najmanje milion ljudi protestovalo je u Izmiru, trećem po veličini gradu u Turskoj, protiv proislamske orijentacije vlade Tajipa Erdogana.

2009 – Branimir Glavaš, jedan od osnivača HDZ-a, osuđen u Hrvatskoj 8. maja na deset godina zatvora za ratne zločine nad srpskim civilima u Osijeku 1991, koji je nakon izricanja presude pobjegao u Bosnu i Hercegovinu, uhapšen je u Kupresu u Hercegovini. Sud Bosne i Hercegovine odredio mu je jednomjesečni pritvor.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Premijer Rumunije podnio ostavku
    on 05/05/2025 at 20:18

    Socijaldemokratski premijer Rumunije Marsel Čolaku izjavio je danas da je podnio ostavku, dan nakon ubjedljive pobjede krajnje desnice u prvom krugu predsjedničkih izbora i poraza kandidata kojeg je podržavala njegova vlada.

  • Sjutra oblačno vrijeme, povremena kiša
    on 05/05/2025 at 19:56

    U Crnoj Gori sjutra promjenljivo do potpuno oblačno vrijeme, povremeno kiša ili pljusak s grmljavinom, ali očekuju se i sunčani periodi. Maksimalna dnevna temperatura biće 23 stepena.

  • Podgorica i Tivat među najbrže rastućim aerodromima u regionu
    on 05/05/2025 at 19:34

    Aerodromi u Podgorici i Tivtu bilježe snažan rast u drugom kvartalu 2025. godine, pozicionirajući se među deset najbrže rastućih u bivšoj Jugoslaviji, pokazuju podaci koje je objavio specijalizovani sajt ExYu Aviation News.

  • Lutovac: Muk tužilaštva na informacije bivšeg direktora ANB i Abazovića o portalu Udar
    on 05/05/2025 at 19:20

    Izvještaj Reportera bez granica koji ukazuje da je naša zemlja napredovala za tri mjesta kada je riječ o slobodi medija u odnosu na prošlu godinu samo je statistika koja ne znači mnogo, saglasni su sagovornici emisije "Naglas". Advokat Branislav Lutovac poručuje da zaštite novinara neće ni biti sve dok se ne otkriju nalogodavci ubistva Duška Jovanovića.

  • Kordić u Skupštini: Za 95 odsto plaža uskoro će biti zaključeni ugovori
    on 05/05/2025 at 19:13

    Ljetnja turistička sezona zvanično je počela 1. maja, a prema riječima ministarke Simonide Kordić, za 95 odsto plaža uskoro će biti zaključeni ugovori. Ministarka je to kazala odgovarajući na pitanja poslanika. Iz opozicije, su, kažu, zabrinuti jer trend crnogorskog turizma ne raste..

  • Medvjedi sve bliži kućama, stručnjaci upozoravaju da se vraćaju tamo gdje je hrana
    on 05/05/2025 at 18:49

    Sresti medvjeda u naseljenim krajevima i po drumovima, vise nije iznenađenje. Nekada rijetki gosti, sada su sve bliže kućama, a razlog su klimatske promjene i borba za opstanak. Stručnjaci upozoravaju da i građani bacanjem otpada i pravljenjem deponija privlače medvjede koji se uvijek vraćaju tamo gdje nađu hranu.

  • 'Bunt' na Medicinskom fakultetu: Zašto štrajkuju zaposleni
    on 05/05/2025 at 18:42

    Dok studentske blokade na fakultetima širom Srbije traju više od pet meseci, zaposleni Medicinskog fakulteta u Beogradu su prvi koji su stupili u štrajk.

  • Ljetnja turistička sezona u Mojkovcu neizvjesna, struka ima rješenje?
    on 05/05/2025 at 18:40

    Ljetnja sezona za turističke poslenike u Mojkovcu neizvjesna je jer sanacija kritične tačke, odnosno odrona u mjestu Sokolovina na putu Mojkovac - Đurđevića Tara, nije završena. Zato su se ugostitelji sastali s ministarkom saobraćaja kako bi pronašli rješenje. Da li će se taj putni pravac otvarati makar za autobuse jedan dio dana, odlučiće struka.

  • Izrael ostavio mogućnost pregovora o oslobađanju talaca do sredine maja
    on 05/05/2025 at 18:29

    Izrael ostavlja mogućnost za pregovore do sredine maja o oslobađanju talaca koji se nalaze u Pojasu Gaze, dok se njegove snage pripremaju za novu veliku vojnu operaciju za pobjedu nad Hamasom, izjavio je neimenovani visoki izraelski zvaničnik.

  • Trampova administracija podstiče ilegalne migrante sa po 1.000 dolara da se samodeportuju
    on 05/05/2025 at 17:49

    Administracija republikanskog predsjednika SAD Donalda Trampa saopštila je danas da će ilegalnim imigrantima koji se dobrovoljno vrate u svoje zemlje plaćati po 1.000 dolara. Ministarstvo unutrašnje bezbjednosti navelo je u saopštenju da će imigrantima plaćati i putne troškove.

  • Podgorica i Tivat među najbrže rastućim aerodromima u regionu
    on 05/05/2025 at 19:34

    Aerodromi u Podgorici i Tivtu bilježe snažan rast u drugom kvartalu 2025. godine, pozicionirajući se među deset najbrže rastućih u bivšoj Jugoslaviji, pokazuju podaci koje je objavio specijalizovani sajt ExYu Aviation News.

  • Započeta tehnička misija MMF-a: Stresno testiranje bilansa stanja CBCG
    on 05/05/2025 at 14:46

    U Centralnoj banci Crne Gore danas je započeta realizacija tehničke pomoći Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), u oblasti stresnog testiranja bilansa stanja CBCG, saopštili su iz Centralne banke. Misija će biti realizovana od 5. do 16. maja 2025, kroz neposredan rad eksperata MMF-a i timova Centralne banke Crne Gore, a u okviru podrške MMF-ovog Odjeljenja za monetarna i tržišta kapitala (MCM).

  • "Jedinici za autoput 750 hiljada, promjene ministara bile promjene i članova"
    on 05/05/2025 at 14:28

    Ministarstvo saobraćaja je 11 godina plaćalo posebnu Jedinicu za implementaciju projekta autoputa Bar Boljare, koju su uglavnom činili njeni uposleni, a što je do februara ove godine ukupno koštalo preko 750 hiljada eura, pri čemu ne postoje jasni kriterijumi za imenovanje članova, a dolazak svakog novog ministra u taj resor po pravilu je značio i promjenu dijela članova te Jedinice, navode iz Akcije za socijalnu pravdu (ASP).

  • Cijene goriva ostaju iste narednih 15 dana
    on 05/05/2025 at 11:17

    Cijene svih vrsta goriva ostaju iste i u narednih 15 dana, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

  • "Manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija"
    on 05/05/2025 at 05:48

    Budžetski prihodi za prva tri mjeseca niži od planiranih za 13 miliona eura. Ekonomski analitičar Predrag Zečević ocjenjuje da je to zabrinjavajuće, te da je manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija.

  • Poslije pet godina kapije autobuske stanice u Beranama uskoro se otvaraju
    on 04/05/2025 at 11:24

    Kapije autobuske stanice u Beranama napokon će biti otvorene narednih dana, saopštio je za Radio Crne Gore predsjednik opštine Đole Lutovac. Odustalo se od ranije ideje da se osnuje opštinsko preduzeće koje će gazdovati stanicom o davanju u zakup ili javno-privatnom partnerstvu, što im je savjetovano, navodi Lutovac, pregovara se sa dva zainteresovana pravna lica.

  • Za hranu ide trećina primanja, a za dostojanstven život potrebno 2.000 eura mjesečno
    on 04/05/2025 at 10:09

    Prema analizi Demostata u Crnoj Gori se za hranu izdvaja oko 30 odsto primanja. Kad je riječ o regionu, ista analiza pokazuje da u prosječnoj potrošnji najveći udio troškovi ishrane imaju u Srbiji, više od 40 odsto. U Sloveniji se za hranu izdvaja 18,8 odsto primanja, u Hrvatskoj 27.

  • Jugopetrolu i druga pumpa na auto-putu
    on 04/05/2025 at 08:48

    Državni Monteput je na tenderu za dugoročni zakup državne imovine i izgradnju benzinske pumpe na odmorištu Gornje Mrke na auto-putu Smokovac-Mateševo, izabrao ponudu kompanije Jugopetrol.

  • Rudnik uglja zakupio asfaltnu bazu bivše Vektre Jakić
    on 04/05/2025 at 06:15

    Otvaranjem novih pogona u pljevaljskom Rudniku uglja nastojaće da što bezbolnije prevaziđu predstojeći proces pravedne tranzicije koji ih očekuje nakon zatvaranja Termoelektrane Pljevlja. Poslovnom transformacijom kompanije predviđeno je nekoliko sasvim novih djelatnosti, a koristiće se sopstvena radna snaga.

  • Svakog mjeseca na bolovanju oko 15 odsto ukupnog broja radnika
    on 03/05/2025 at 18:44

    Prošle godine je za refundaciju bolovanja iz državnog budžeta isplaćeno 9 i po miliona eura. Kako na bolovanje ne bi mogao da ide ko poželi, bez stvarne potrebe, Fond za zdravstveno osiguranje od nedavno je izmijenio pravilnik, pa će svi osiguranici ubuduće moći retroaktivno da otvore bolovanje u roku od pet, umjesto dosadašnjih tri dana.