Izbor i priprema: Č. Đurđić

Na današnji dan 1877. pokrajinsko školsko vijeće  donijelo je odluku da se u svim pučkim školama kotorskog kotara uvede nastava na narodnom jeziku, a da se italijanski uči kao obavezan predmet u svim redovnim obrazovnim ustanovama.

1881 – U Baru je otkriven spomenik Crnogorcima palim u oslobodilačkim ratovima i knjazu Nikoli I Petroviću. Izgradnju spomenika inicirala je Barska čitaonica, a otvaranju spomenika prisustvovao je Šako Petrović, počasni član društva Barske čitaonice.

1898 – Knjaz Nikola je posjetio  Veliku Britaniju. U Londonu ga je primila kraljica Viktorija. Iako je posjeta imala, prevashodno, privatni karakter, Knjaz je nastojao da za Knjaževinu Crnu Goru dobije zajam, odnosno osnuje kompaniju za izgradnju luke u zalivu Valdanos.

1912 – Umro je švedski pisac August Strindberg, jedan od najznačajanijih i najuticajnijih dramskih pisaca 20. vijeka. Smatra se  najkontroverznijom ličnošću švedske književnosti. Istakao se dramom “Majstor Ulof”, u kojoj je život predstavio kao borbu za vlast. Radikalne ideje, antihrišćanstvo i naturalistički jezik čine okosnicu njegovih drama: “Pljačkaši”, “Otac”, “Gospođica  Julija”, “Zajmodavac”. U nizu autobiografskih djela („Služavkin sin“, „Odbrana jednog ludaka“, „Priče nadzornika karantina“, „Legende“, „Pakao“) nemilosrdno je razgolitio sebe. Romanom „Crvena soba“ utemeljio je naturalizam. U zbirci novela „Novo carstvo“ i u Pjesmama izuzetno ošto obračunao se sa svojim savremenicima. Zbog protivljenja emancipaciji žena, u zbirkama novela „Brakovi I“ i „Brakovi II“ ušao je u drugi veliki sukob sa sredinom. Predgovor drami „Gospođica Julija“ sadrži pionirski program modernog pozorišta, dok  roman „Stanovnici Hemsea“ predstavlja njegovo napopularnije djelo. Iz psihičke krize, u kojoj je bio na granici ludila, izlazi povraćen religioznosti. Kasnijim dramama „Put u Damask“(I-III) označava početak simbolizma u Švedskoj i evropskoj drami. Na razmeđi XIX i XX vijeka, u vrijeme izuzetne produktivnosti, najznačajnije Strindbergove drame su: „Igra snova“, „Oluja“, „Sablasna sonata“ i druge, kojima najavljuje evropski ekspresionizam. Romanima „Gotske sobe“ i „Crne zastave“ ulazi u treći veliki sukob, koji traje do njegove smrti.

1950 – U selu Lopate u Lijevoj Rijeci rođen je poznati crnogorski alpinista, instruktor paraglajdinga i humanista Pavle Milošević. Bio je istrajni planinar, zaljubljenik u Komove i inicijator crnogorskog planinskog turizma. Kao član internacionalne ekspedicije, Pavle Milošević je 11. oktobra 2000. umro od visinske bolesti na himalajskom vrhu Čo Oja (7.500 m), gdje je i sahranjen.

2006 – Otvorena je nova putnička zgrada podgoričkog aerodroma čija površina iznosi pet i po hiljada kvadratnih metara, koja, kako je predviđeno, može da primi milion putnika godišnje. U modernizaciju aerodroma u Podgorici, koja je trajala godinu dana, uloženo je 22 miliona eura.

2008 – Podgoricu je posjetila delegacija Ministarstva odbrane Turske na čelu s ministrom odbrane Vekdijem Gonulom. Delegacija Ministarstva odbrane Turske poklonila je tom prilikom brigadi za specijalne operacije Vojske Crne Gore 20 ručnih radio-stanica „Motorola GP -340“.

2010 – Ministar odbrane Boro Vučinić i načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore viceadmiral Dragan Samardžić posjetili su crnogorski kontigent u ISAF operaciji u Avganistanu. Bila je to prva posjeta crnogorskih zvaničnika našim vojnicima u toj zemlji.

2012 – Odbor skupštine Crne Gore za ustavna pitanja i zakonodavstvo podržao je glasovima DPS i SDP koalicije Predlog zakona o pomilovanju, prema kojem predsjednik države ima pravo da oslobodi  počinioca krivičnog djela bez prethodnog mišljenja suda ili Ministarstva pravde. Pomilovanje je akt milosti i u nadležnosti je predsjednika Crne Gore u skladu s Ustavom. Godišnje, prema izvještajima, stigne 280 molbi za pomilovanje. S pravnog aspekta, pomilovanje je institut kojim se mijenja sudska odluka u postupku izrečene sankcije ili sprečava donošenje sankcije za krivično djelo.

 

2013 – Iz Španije je u Podgoricu stigao prvi od tri voza, čime je željeznički prevoz Crne Gore obnovljen i modernizovan nakon trideset godina.

2013 – Bespilotna letjelica X-47B, veličine borbenog aviona, prvi put je uzletjela s palube jednog američkog nosača aviona, što bi, pretpostavlja se, moglo omogućiti SAD da lansiraju takve letjelice iz bilo kojeg kraja svijeta. Dron X-47B je prva bespilotna letjelica koja može uzletjeti s nosača aviona i sletjeti na njega, što znači da američkoj vojsci ne treba dozvola drugih zemalja da koriste njihove baze. Kritičari u SAD i drugim zemljama ističu da napadi bespilotnim letjelicama izazivaju veliki broj civilnih žrtava i da se njima upravlja bez prave kontrole, dok analitičari za odbranu smatraju da su „dronovi“ budućnost ratovanja. Letjelica X-47B je autonomni borbeni avion koji može identifikovati mete i izvesti napad bez ljudske intervencije. Dronovima obično upravlja neko iz SAD uz pomoć daljinskog upravljača, dok se letjelica isključivo oslanja na kompjuterske programe izuzev ako se ne umiješa operater. Na taj način jedna osoba može, znači, da upravlja s više dronova. Organizacija Hjuman Rajts Voč saopštila je da je zabrinuta zbog plana razvijanja autonomnog naoružanja koje može napasti mete bez ljudske intervencije. Direktor organizacije Stiv Gus kazao je da je „neophodno imati potpunu kontrolu nad ključnom odlukom – ko živi a ko umire. Tu odluku ne treba ostaviti sistemu naoružanja“.

Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:

1316 – Rođen je Karlo IV Luksemburški, kralj Češke od 1346, rimsko-njemački car od 1355.  U Pragu je osnovao prvi univerzitet u srednjoj Evropi 1348. godine.

1796 – Engleski ljekar Edvard Džener uspješno je vakcinisao protiv velikih boginja jednog osmogodišnjeg dječaka i označio početak moderne imunologije.

1900 – U Parizu su otvorene druge moderne Olimpijske igre na kojima su prvi put učestvovale žene.

1940 – Tokom pregovora o predaji holandske vojske u Drugom svjetskom ratu, njemački bombarderi razorili su dvije trećine Roterdama. Poginulo je oko hiljadu ljudi, a 80.000 ostalo je bez kuća.

1948 – Proglašena je država Izrael, osam časova prije okončanja britanskog mandata u Palestini. Prvi predsjednik nove države postao je Hajim Vajcman, a premijer David Ben Gurion.

1955 – U Varšavi je potpisan ugovor o osnivanju Varšavskog pakta. Ugovor su potpisali Albanija, Bugarska, Mađarska, Njemačka Demokratska Republika, Poljska , Rumunija, SSSR i Čehoslovačka.

1968 – Komunistička vlada u  Čehoslovačkoj, na čelu s Aleksandrom Dubčekom objavila je početak širokih društvenih reformi, poznatih kao “Praško proljeće”. Reforme su prekinute već u avgustu, ulaskom sovjetskih trupa u Prag.

1973 – Lansirana je prva američka vasionska laboratorija “Skajlab I”.

1998 – Umro je američki pjevač i filmski glumac Frenk Sinatra, koji je svjetsku slavu stekao nizom muzičkih hitova kao što su “Stranci u noći” i “Njujork , Njujork”. Dobitnik je Oskara za ulogu u filmu “Odavde do vječnosti”.

2008 – Britanski nacionalni arhiv objavio je više od 1.000 stranica tajnih dokumenata o neidentifikovanim letećim objektima. Ta se serija odnosi na pojave NLO na britanskom nebu tokom sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog vijeka. Dejvid Klark, ekspert za NLO, koji je sarađivao s Nacionalnim arhivom na objavljivanju tih izvještaja kazao je da među njima ima nekoliko neobjašnjivih slučajeva o kojima su izvijestili, kako je rekao, “kredibilni” ljudi – piloti ili kontrolori leta s dugogodišnjim iskustvom.

2009 – Radnički sindikati organizovali su u gradovima širom Evrope proteste zbog vladinih mjera protiv globalne ekonomske krize u svojim zemljama.

2012 – Žalbenom raspravom u Haškom tribunalu zvanično je završeno suđenje hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, osuđenima na 24 i 18 godina zatvora zbog zločina nad srpskim stanovništvom tokom i poslije operacije „Oluja“. U tom postupku, drugooptuženi Ivan Čermak oslobođen je krivične odgovornosti.

2012 – Na filmskom festivalu za Jugoistočnu Evropu u Parizu, nagradu za najbolju režiju dobio je film Branka Baletića „Lokalni vampir“.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Kod obale Libije spaseno 108 migranata
    on 05/05/2025 at 20:38

    Brod Ocean Viking, koji je unajmila organizacija SOS Mediteran za pružanje hitne pomoći, spasio je u noći između nedjelje i ponedjeljka kod obale Libije 108 osoba, među kojima i bebu staru 11 mjeseci, saopštila je ta organizacija sa sjedištem u Marseju.

  • Premijer Rumunije podnio ostavku
    on 05/05/2025 at 20:18

    Socijaldemokratski premijer Rumunije Marsel Čolaku izjavio je danas da je podnio ostavku, dan nakon ubjedljive pobjede krajnje desnice u prvom krugu predsjedničkih izbora i poraza kandidata kojeg je podržavala njegova vlada.

  • Sjutra oblačno vrijeme, povremena kiša
    on 05/05/2025 at 19:56

    U Crnoj Gori sjutra promjenljivo do potpuno oblačno vrijeme, povremeno kiša ili pljusak s grmljavinom, ali očekuju se i sunčani periodi. Maksimalna dnevna temperatura biće 23 stepena.

  • Podgorica i Tivat među najbrže rastućim aerodromima u regionu
    on 05/05/2025 at 19:34

    Aerodromi u Podgorici i Tivtu bilježe snažan rast u drugom kvartalu 2025. godine, pozicionirajući se među deset najbrže rastućih u bivšoj Jugoslaviji, pokazuju podaci koje je objavio specijalizovani sajt ExYu Aviation News.

  • Lutovac: Muk tužilaštva na informacije bivšeg direktora ANB i Abazovića o portalu Udar
    on 05/05/2025 at 19:20

    Izvještaj Reportera bez granica koji ukazuje da je naša zemlja napredovala za tri mjesta kada je riječ o slobodi medija u odnosu na prošlu godinu samo je statistika koja ne znači mnogo, saglasni su sagovornici emisije "Naglas". Advokat Branislav Lutovac poručuje da zaštite novinara neće ni biti sve dok se ne otkriju nalogodavci ubistva Duška Jovanovića.

  • Kordić u Skupštini: Za 95 odsto plaža uskoro će biti zaključeni ugovori
    on 05/05/2025 at 19:13

    Ljetnja turistička sezona zvanično je počela 1. maja, a prema riječima ministarke Simonide Kordić, za 95 odsto plaža uskoro će biti zaključeni ugovori. Ministarka je to kazala odgovarajući na pitanja poslanika. Iz opozicije, su, kažu, zabrinuti jer trend crnogorskog turizma ne raste..

  • Medvjedi sve bliži kućama, stručnjaci upozoravaju da se vraćaju tamo gdje je hrana
    on 05/05/2025 at 18:49

    Sresti medvjeda u naseljenim krajevima i po drumovima, vise nije iznenađenje. Nekada rijetki gosti, sada su sve bliže kućama, a razlog su klimatske promjene i borba za opstanak. Stručnjaci upozoravaju da i građani bacanjem otpada i pravljenjem deponija privlače medvjede koji se uvijek vraćaju tamo gdje nađu hranu.

  • 'Bunt' na Medicinskom fakultetu: Zašto štrajkuju zaposleni
    on 05/05/2025 at 18:42

    Dok studentske blokade na fakultetima širom Srbije traju više od pet meseci, zaposleni Medicinskog fakulteta u Beogradu su prvi koji su stupili u štrajk.

  • Ljetnja turistička sezona u Mojkovcu neizvjesna, struka ima rješenje?
    on 05/05/2025 at 18:40

    Ljetnja sezona za turističke poslenike u Mojkovcu neizvjesna je jer sanacija kritične tačke, odnosno odrona u mjestu Sokolovina na putu Mojkovac - Đurđevića Tara, nije završena. Zato su se ugostitelji sastali s ministarkom saobraćaja kako bi pronašli rješenje. Da li će se taj putni pravac otvarati makar za autobuse jedan dio dana, odlučiće struka.

  • Izrael ostavio mogućnost pregovora o oslobađanju talaca do sredine maja
    on 05/05/2025 at 18:29

    Izrael ostavlja mogućnost za pregovore do sredine maja o oslobađanju talaca koji se nalaze u Pojasu Gaze, dok se njegove snage pripremaju za novu veliku vojnu operaciju za pobjedu nad Hamasom, izjavio je neimenovani visoki izraelski zvaničnik.

  • Podgorica i Tivat među najbrže rastućim aerodromima u regionu
    on 05/05/2025 at 19:34

    Aerodromi u Podgorici i Tivtu bilježe snažan rast u drugom kvartalu 2025. godine, pozicionirajući se među deset najbrže rastućih u bivšoj Jugoslaviji, pokazuju podaci koje je objavio specijalizovani sajt ExYu Aviation News.

  • Započeta tehnička misija MMF-a: Stresno testiranje bilansa stanja CBCG
    on 05/05/2025 at 14:46

    U Centralnoj banci Crne Gore danas je započeta realizacija tehničke pomoći Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), u oblasti stresnog testiranja bilansa stanja CBCG, saopštili su iz Centralne banke. Misija će biti realizovana od 5. do 16. maja 2025, kroz neposredan rad eksperata MMF-a i timova Centralne banke Crne Gore, a u okviru podrške MMF-ovog Odjeljenja za monetarna i tržišta kapitala (MCM).

  • "Jedinici za autoput 750 hiljada, promjene ministara bile promjene i članova"
    on 05/05/2025 at 14:28

    Ministarstvo saobraćaja je 11 godina plaćalo posebnu Jedinicu za implementaciju projekta autoputa Bar Boljare, koju su uglavnom činili njeni uposleni, a što je do februara ove godine ukupno koštalo preko 750 hiljada eura, pri čemu ne postoje jasni kriterijumi za imenovanje članova, a dolazak svakog novog ministra u taj resor po pravilu je značio i promjenu dijela članova te Jedinice, navode iz Akcije za socijalnu pravdu (ASP).

  • Cijene goriva ostaju iste narednih 15 dana
    on 05/05/2025 at 11:17

    Cijene svih vrsta goriva ostaju iste i u narednih 15 dana, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

  • "Manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija"
    on 05/05/2025 at 05:48

    Budžetski prihodi za prva tri mjeseca niži od planiranih za 13 miliona eura. Ekonomski analitičar Predrag Zečević ocjenjuje da je to zabrinjavajuće, te da je manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija.

  • Poslije pet godina kapije autobuske stanice u Beranama uskoro se otvaraju
    on 04/05/2025 at 11:24

    Kapije autobuske stanice u Beranama napokon će biti otvorene narednih dana, saopštio je za Radio Crne Gore predsjednik opštine Đole Lutovac. Odustalo se od ranije ideje da se osnuje opštinsko preduzeće koje će gazdovati stanicom o davanju u zakup ili javno-privatnom partnerstvu, što im je savjetovano, navodi Lutovac, pregovara se sa dva zainteresovana pravna lica.

  • Za hranu ide trećina primanja, a za dostojanstven život potrebno 2.000 eura mjesečno
    on 04/05/2025 at 10:09

    Prema analizi Demostata u Crnoj Gori se za hranu izdvaja oko 30 odsto primanja. Kad je riječ o regionu, ista analiza pokazuje da u prosječnoj potrošnji najveći udio troškovi ishrane imaju u Srbiji, više od 40 odsto. U Sloveniji se za hranu izdvaja 18,8 odsto primanja, u Hrvatskoj 27.

  • Jugopetrolu i druga pumpa na auto-putu
    on 04/05/2025 at 08:48

    Državni Monteput je na tenderu za dugoročni zakup državne imovine i izgradnju benzinske pumpe na odmorištu Gornje Mrke na auto-putu Smokovac-Mateševo, izabrao ponudu kompanije Jugopetrol.

  • Rudnik uglja zakupio asfaltnu bazu bivše Vektre Jakić
    on 04/05/2025 at 06:15

    Otvaranjem novih pogona u pljevaljskom Rudniku uglja nastojaće da što bezbolnije prevaziđu predstojeći proces pravedne tranzicije koji ih očekuje nakon zatvaranja Termoelektrane Pljevlja. Poslovnom transformacijom kompanije predviđeno je nekoliko sasvim novih djelatnosti, a koristiće se sopstvena radna snaga.

  • Svakog mjeseca na bolovanju oko 15 odsto ukupnog broja radnika
    on 03/05/2025 at 18:44

    Prošle godine je za refundaciju bolovanja iz državnog budžeta isplaćeno 9 i po miliona eura. Kako na bolovanje ne bi mogao da ide ko poželi, bez stvarne potrebe, Fond za zdravstveno osiguranje od nedavno je izmijenio pravilnik, pa će svi osiguranici ubuduće moći retroaktivno da otvore bolovanje u roku od pet, umjesto dosadašnjih tri dana.