ŠEHOVIĆ

Danas je zvanično počeo i elektronski upis u vrtiće, a procedura je više nego jednostavna, poručio je ministar prosvjete Damir Šehović. Novitet je i da će roditelji, po upisu djeteta, elektronski dobiti obavještenje o vaspitnoj grupi djeteta, kao i o imenu vaspitača koji vodi tu grupu. Danas zvanično počinje i kampanja za povećanje obuhvata djece poredškolskim vaspitanjem.

Šehović je saopštio i da ugovoreni projekti rekonstrukcije ili izgradnje novih vrtića donose 2 500 novih mjesta za djecu.

E-upis u vrtiće može se obaviti na istoj veb adresi kao i upis u osnovne škole, koji je već otpočeo i biće dostupan od danas, u bilo koje doba dana i noći, pa će Roditelji moći upisati dijete bez čekanja u redovima. Kako je ministar naglasio, procedura je prilično jednostavna jer i ovaj sistem automatski, unošenjem matičnog broja djeteta, povlači veliki dio podataka. Tako opet neće biti potrebe za izvodom iz matične knjige rođenih, ali ni potvrdom centara za socijalni rad.

Govoreći početku kampanje za povećanje obuhvata djecepredškolskim vaspotanjem, koji je u posljednjih par godina porastao na čak 73% djece starije od 3 godine, ministar je naglasio:

„Potpuno razumijemo zašto roditelji katkad cijene da bi djetetu do polaska u školu bilo ugodnije isključivo u toplini doma. U krajnjem, i samom obrazovnom sistemu je ta opcija jednostavnija, no mi ne tražimo laka, već kvalitetna rješenja. Upravo zato poručujemo roditeljima da vrlo često nije najbolje ono što je najugodnije. I mi, odrasli, da bismo se unapređivali i rasli kao ličnosti, moramo izaći iz zone komfora, te isto važi i za naše najmlađe. Dakle, moramo naučiti dijete da novi ambijent nije uvijek prijetnja, već često šansa: da se ljepše igra, da stekne prijatelje, da nešto nauči“.

Direktorica vrtića „Vukosava Ivanović-Mašanović“ iz Bara Stanislava Bardić, sa ministrom je danas takođe istakla ogroman doprinos predškolskih ustanova razvoju djece.

“Ulaskom u vrtić dijete otkriva jedan novi svijet. Odvaja se od roditelja na duže vrijeme, upoznaje nove odrasle osobe koje se brinu o njemu, koje ga podržavaju i podstiču. Upoznaje svoje vršnjake, igra se sa njima stvara svoja prva mala prijateljstva. Dodatno, dijete najbolje usvaja znanja u grupi, ali i spontano prihvata pravila ponašanja, što je krucijalno za njegov dalji razvoj”, kazala je Bardić.

Poručeno je i da se sistemski i balansiran pristup razvoju djeteta može obezbijediti upravo u ovakvom okruženju. Naime, program po kome se u vrtićima radi sa najmlađima jednako uključuje i jezičke, i logičko-matematičke, i socijalne, te umjetničke i fizičke aktivnosti. Dijete mora: proširiti i obogatiti rječnik; usvojiti vještine ponašanja u zajednici; naučiti da kaže svoje potrebe i želje, ali i saslušati i ispoštovati potrebe drugog; mora znati da sačeka svoj red; da je ono najvažnije svojoj porodici, ali da je vani jednako važno kao i druga djeca; mora razviti i vještine rješavanja problema, razumjeti da ne može biti najbolje u svemu, ali može biti odlično u određenim oblastima…

“Sve su to krucijalne vještine svakog budućeg mladog, duhovno i intelektualno snažnog čovjeka, kakvog zajedno želimo da izgradimo“, istakao je ministar.

On se osvrnuo i na infrastrukturu predškolskih ustanova:

“Samo za mandata ove Vlade otvorena su tri vrtića: u Zagoriču, Starom aerodromu i Tuzima, dok se grade u Rožajama i Herceg Novom. Narednih dana očekujemo gradnju vrtića u Bloku 6 i Pljevljima. Dodatno, dogovoren je novi projekat sa Bankom za razvoj Savjeta Evrope za izgradnju sedam novih vrtića, od 17 miliona eura, te novi projekat sa Evropskom investicionom bankom za totalnu rekonstrukciju i dupliranje kapaciteta 3 vrtića (Momišići Zabjelo i Kotor). Što sve skupa znači da je, uz rekonstrukcije, samo u posljednje tri godine otvoreno oko 2.000 novih mjesta za djecu u vrtićima, ali i da novi projekti koje sam pomenuo nose još toliko novih mjesta za djecu – preciznije oko 2.500“.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Netanjahu: Nismo još završili posao u Iranu
    on 20/04/2026 at 21:32

    Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je danas da Izrael još „nije završio posao“ u Iranu, u ratu koji je, kako se navodi, započet američko-izraelskim udarima na iransku teritoriju.

  • Si Đinping traži otvaranje Ormuskog moreuza i prekid vatre na Bliskom istoku
    on 20/04/2026 at 21:15

    Predsjednik Kine Si Đinping zatražio je otvaranje Ormuskog moreuza za međunarodni saobraćaj tokom telefonskog razgovora sa saudijskim prestolonasljednikom princom Mohamedom bin Salmanom.

  • Sjutra oblačno, povremeno kiša i grmljavina
    on 20/04/2026 at 20:57

    Umjereno do potpuno oblačno, povremeno kiša, ponegdje izraženiji pljuskovi i grmljavina.

  • Od sjutra niže cijene goriva
    on 20/04/2026 at 20:45

    Iz Ministartsva energetike i rudarstva obavještavaju da će od sjutra 21.04.2026. godine cijene biti niže za dva do osam centi, u zavisnosti od vrste goriva.

  • Mađar pozvao predsjednika Mađarske Suljioka i vodeće sudije da podnesu ostavke do 31. maja
    on 20/04/2026 at 20:25

    Pobjednik mađarskih izbora Peter Mađar ponovio je danas poziv mađarskom predsjedniku Tamašu Suljoku koga podržava partija Fides odlazećeg premiijera Viktora Orbana, i vodećim sudijama da podnesu ostavke do 31. maja ili da se suoče sa smenama.

  • Došljak: Vladajuća većina u Tivtu više ne postoji, cijenu sukoba plaćaju grad i građani
    on 20/04/2026 at 19:49

    Nikola Došljak, šef Kluba odbornika DPS-a u SO Tivat, tvrdi da vladajuća većina u Tivtu više ne postoji, te da cijenu sukoba unutar raspadajuće vlasti plaćaju grad i građani. Došljak poručuje da Tivat i njegovi građani ne smiju biti taoci konflikata unutar vladajuće strukture. Dodaje da će građani Tivta na prvim narednim izborima smijeniti, kako kaže, "raštimovani orkestar" i povjerenje za upravljanje gradom dati ljudima koji će opštinu voditi odgovorno, domaćinski i transparentno.

  • Ulcinj ugostio djecu iz Ukrajine koja su izgubila roditelje u ratu
    on 20/04/2026 at 19:27

    Povodom inicijative Ambasade Ukrajine u Crnoj Gori za podršku organizaciji boravka grupi djece iz Ukrajine koja su u ratnim razaranjima izgubila jednog ili oba roditelja, Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava je organizovalo boravak za grupu od četrdesetoro ukrajinske djece i profesora u njihovoj pratnji u Ulcinju. Djeca su imala priliku da upoznaju grad Ulcinj i njegove prirodne ljepote, istorijske činjenice i prošetaju okolinom.

  • IJZ: Gojaznost ozbiljan javnozdravstveni izazov, prevencija ulaganje u zdraviju budućnost
    on 20/04/2026 at 19:19

    Gojaznost je jedan od najozbiljnijih javnozdravstvenih izazova današnjice, kazali su iz Instituta za javno zdravlje (IJZ), dodajuči da je prevencija gojaznosti ulaganje u zdraviju budućnost svakog pojedinca i društva u cjelini.

  • Mandić: Nijesu sve krupne ribe izvedene pred lice pravde
    on 20/04/2026 at 18:39

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić kazao je u emisiji "Naglas" da mu je drago da je Osnovni sud utvrdio da njegov sinovac Danilo Mandić nije imao oružje i da nikog nije ranio 19. aprila prošle godine. Komentarišući odnose sa Demokratskom narodnom partijom (DNP) i njenim liderom Milanom Kneževićem kazao je da svako ima pravo da vodi politiku kako želi, a da će građani odlučiti na izborima, te da rukovodstvo Nove srpske demokratije (NSD) smatra da je interes građana da ostanu u Vladi i da nemaju pravo da naprave političku grešku koja bi vratila DPS.

  • Opština Bar opredijelila 30.000 eura za subvencije za prenatalno testiranje
    on 20/04/2026 at 18:28

    Opština Bar raspisala je Javni poziv za dodjelu sredstava za neinvazivno prenatalno testiranje (NIPT) u 2026. godini, koji ima za cilj unapređenje zdravstvene brige o trudnicama i pružanje podrške porodicama, saopšteno je iz te lokalne samouprave. Pravo na subvencije mogu ostvariti trudnice koje imaju prebivalište ili stalno boravak u opštini Bar najmanje 36 mjeseci prije podnošenja zahtjeva, a koje se nalaze u stanju socijalne potrebe i materijalne oskudice.

  • Došljak: Vladajuća većina u Tivtu više ne postoji, cijenu sukoba plaćaju grad i građani
    on 20/04/2026 at 19:49

    Nikola Došljak, šef Kluba odbornika DPS-a u SO Tivat, tvrdi da vladajuća većina u Tivtu više ne postoji, te da cijenu sukoba unutar raspadajuće vlasti plaćaju grad i građani. Došljak poručuje da Tivat i njegovi građani ne smiju biti taoci konflikata unutar vladajuće strukture. Dodaje da će građani Tivta na prvim narednim izborima smijeniti, kako kaže, "raštimovani orkestar" i povjerenje za upravljanje gradom dati ljudima koji će opštinu voditi odgovorno, domaćinski i transparentno.

  • Mandić: Nijesu sve krupne ribe izvedene pred lice pravde
    on 20/04/2026 at 18:39

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić kazao je u emisiji "Naglas" da mu je drago da je Osnovni sud utvrdio da njegov sinovac Danilo Mandić nije imao oružje i da nikog nije ranio 19. aprila prošle godine. Komentarišući odnose sa Demokratskom narodnom partijom (DNP) i njenim liderom Milanom Kneževićem kazao je da svako ima pravo da vodi politiku kako želi, a da će građani odlučiti na izborima, te da rukovodstvo Nove srpske demokratije (NSD) smatra da je interes građana da ostanu u Vladi i da nemaju pravo da naprave političku grešku koja bi vratila DPS.

  • Kos: Pažljivo ćemo pratiti sprovođenje zakona o unutrašnjim poslovima i ANB-u u Crnoj Gori
    on 20/04/2026 at 16:28

    Evropska komesarka za proširenje Marta Kos izjavila je u Briselu da će Evropska unija pažljivo pratiti kako se sprovode zakoni o unutrašnjim poslovima i ANB-u u Crnoj Gori i navela da ne treba samo da budu usklađeni sa zakonima EU, već i da dobiju podršku u crnogorskom društvu.

  • Jandroković: To što Crna Gora radi sasvim sigurno joj nije u interesu
    on 20/04/2026 at 14:21

    Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković komentarisao je najavu da će u Crnoj Gori sjutra biti obilježen Dan sjećanja na Jasenovac, navodeći da "ćemo voditi računa da odgovorimo na pravi način".

  • Pižurica predložio novi zakon o statusu potomaka dinastije Petrović Njegoš, pripašće im dvorac "Kruševac"
    on 20/04/2026 at 13:32

    Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Miloš Pižurica predao je danas u skupštinsku proceduru novi predlog izmjena Zakona o statusu potomaka dinastije Petrović Njegoš. Po tom dokumentu, ne tretiraju se događaji iz 1918. godine - što je bilo predviđeno prvom verzijom zakona.

  • Milatović u Tokiju: Crna Gora pouzdan partner u svijetu koji se ubrzano mijenja
    on 20/04/2026 at 12:30

    U okviru zvanične posjete Japanu, predsjednik Crne Gore Jakov Milatović održao je predavanje na Tokijskom univerzitetu za strane studije, kojem je prisustvovalo više od 400 studenata, što potvrđuje veliko interesovanje za Crnu Goru.

  • Grlić Radman: Cilj određenih političkih krugova u Crnoj Gori zaoštravanje odnosa sa Hrvatskom
    on 20/04/2026 at 11:51

    Skupština Crne Gore će simboličnim programom sjutra obilježiti Dan sjećanja na žrtve genocida u logorima Jasenovac, Mauthauzen i Dahau, prvi put otkako je u junu 2024. usvojila rezoluciju o Jasenovcu što je izazvalo protestnu notu iz Zagreba i rast napetosti u odnosima dvije zemlje, prenosi N1 Hrvatska. 

  • Predloženo da odbor za "Možuru" sasluša Čelebića, Popovića...
    on 20/04/2026 at 11:39

    Na sjednici skupštinskog Anketnog odbora, koji prikuplja informacije o izgradnji vjetroelektrane Možura, trebalo je da bude saslušan ministar energetike Admir Šahmanović. Ministar, kako je saopšteno, iz opravdanih razloga nije došao na sjednicu.

  • Konstituisan novi OO NSD u Beranama
    on 20/04/2026 at 11:37

    Izvršni odbor Nove srpske demokratije (NSD) danas je, u skladu sa Statutom stranke, jednoglasno proglasio novi Opštinski odbor NSD u Beranama.

  • Milatović čestitao Radevu
    on 20/04/2026 at 10:36

    Predsjednik države Jakov Milatović čestitao je bugarskom predsjedniku Rumenu Radevu na ubjedljivoj izbornoj pobjedi.

  • Od sjutra niže cijene goriva
    on 20/04/2026 at 20:45

    Iz Ministartsva energetike i rudarstva obavještavaju da će od sjutra 21.04.2026. godine cijene biti niže za dva do osam centi, u zavisnosti od vrste goriva.

  • Vlada i CBCG potpisali sporazum: Očuvanje stabilnih izvora prihoda i finansijske održivosti
    on 20/04/2026 at 14:05

    Osigurana je finansijska nezavisnost, održivost i puna funkcionalnost Centralne banke, saopštio je premijer Milojko Spajić.

  • Konatar: Moramo imati antikrizni paket mjera za zaštitu građana i privrede
    on 20/04/2026 at 13:52

    Vlada Crne Gore mora što prije predstaviti antikrizni paket mjera kako bi zaštitila građane i privredu, umjesto što se bavi rasprodajom najvrednije državne imovine, saopštio je poslanik Građanskog pokreta URA Miloš Konatar.

  • Mazlić: Adria Future Summit dodatno pozicionira Crnu Goru kao atraktivnu investicionu destinaciju
    on 20/04/2026 at 12:51

    Adria Future Summit 2026, koji će biti održan od 22. do 24. aprila u Tivtu, dodatno pozicionira Crnu Goru kao atraktivnu investicionu destinaciju, jer pokazuje njenu sposobnost da privuče kapital, znanje i strateške partnere na jednom mjestu, istovremeno potvrđujući sve značajniju ulogu države kao regionalnog centra za inovacije, održivi razvoj i međunarodnu poslovnu saradnju. To je, u intervjuu za PR Centar, ocijenila direktorica komunikacija Sustineri Partnersa, organizatora Adria Future Summita, Lejla Mazlić.

  • CBCG: Odlilo se 28,68 miliona eura
    on 20/04/2026 at 11:41

    Ukupan priliv stranih direktnih investicija (SDI) u januaru iznosio je 48,21 milion eura, dok se istovremeno iz zemlje odlilo 28,68 miliona eura, pokazuju preliminarni podaci Centralne banke (CBCG).

  • Medojević: Elektroenergetske kompanije kao da su posebna grana vlasti
    on 20/04/2026 at 11:00

    Elektroenergetske kompanije ponašaju se kao da su posebna grana vlasti, kada ne poštuju ni sudsku ni zakonodavnu, a očigledno ni elementarne zakone fizike na kojima počiva njihovo tehničko funkcionisanje, ocijenio je vlasnik nekadašnje podgoričke kompanije Kvadrat komerc, Željko Medojević.

  • Radnici ŽICG traže hitnu reakciju Vlade
    on 20/04/2026 at 08:11

    Strukovni sindikat otpravnika vozova Željezničke infrastrukture (ŽICG) apelovao je na Vladu i Ministarstvo saobraćaja da se hitno uključe u rješavanje krize izazvane nepotpisivanjem finansijskog ugovora, upozoravajući na ozbiljne bezbjednosne rizike i kašnjenje zarada za više od 800 zaposlenih.

  • Vlada danas o produženju odluke o umanjenju akciza na gorivo
    on 20/04/2026 at 07:24

    Vlada bi trebalo danas da odluči da li će produžiti odluku o privremenom umanjenju akciza na gorivo, koja važi do ponoći.

  • MMF pohvalio rezultate: Crna Gora na stabilnom putu ka EU 2028.
    on 19/04/2026 at 09:14

    Iz Ministarstva finansija ističu da Crna Gora bilježi značajan napredak u ekonomskoj stabilnosti i evropskim integracijama, što potvrđuju i pohvale Međunarodnog monetarnog fonda, a tokom sastanka u Vašingtonu istaknuti su snažni fiskalni rezultati, kontinuiran rast BDP-a, smanjenje javnog duga i nezaposlenosti, kao i napredak u pregovaračkom procesu s Evropskom unijom. Uz podršku međunarodnih partnera, naglašavaju, država se pozicionira kao kredibilan i pouzdan akter, spreman da preuzme obaveze koje vode ka punopravnom članstvu u EU do 2028. godine.

  • Svjetska banka snažno podržava Crnu Goru u izgradnji održivog i inkluzivnog ekonomskog rasta
    on 18/04/2026 at 14:17

    Svjetska banka snažno podržava reformske procese u Crnoj Gori, posebno one usmjerene na promovisanje održivog i inkluzivnog ekonomskog rasta, saopštila je potpredsjednica SB za Evropu i Centralnu Aziju, Antonela Basani.