1. jun
Izbor i priprema: Č. Đurđić
Na današnji dan 1780. rođen je pruski general Karl Marija fon Klauzevic, jedan od najpoznatijih vojnih teoretičara 19. vijeka. Zbog neslaganja s politikom vodećih krugova Pruske prema francuskom caru Napoleonu I, u Napoleonovim ratovima (1812-1814) bio je u službi ruske vojske. Poznato je Klauzevicevo djelo „O ratu“, u kome je izložio glavne ideje o ratnoj strategiji i taktici.
1804 – Rođen je ruski kompozitor Mihail Ivanovič Glinka, tvorac ruskog muzičkog nacionalnog stila, koji je na uspješan način uskladio izraz tadašnjih zapadnoevropskih pravaca s elementima ruskog i istočnjačkog folklora. Njegova glavna djela, opere „Ivan Susanjin“, naziv pod pritiskom cenzure na premijernom izvođenju u Petrogradu 1836. promijenjen u “Život za cara”, te “Ruslan i Ljudmila” odredile su razvoj opere u Rusiji.
1863 – Akcionarsko društvo za izgradnju gostionice na Cetinju donijelo je odluku da se u crnogorskoj prijestonici podigne ugostiteljski objekat poznat kao Velika lokanda, odnosno Grand hotel. Akcionarsko društvo na čijem je čelu bio vojvoda Mirko Petrović izdvojilo je za podizanje Lokande 10.000 fiorina u cvancikama. Već naredne godine hotel je bio osposobljen za prijem gostiju. Imao je restoran i osam spavaćih soba. Po kazivanju Ljube Nenadovića, „svagda je bio pun stranaca“, tako da su jednoga dana za stolom nabrojali pripadnike devet narodnosti i devet jezika.
1926 – Rođena je američka filmska glumica Norma Džin Mortenson, poznata kao Merlin Monro, jedna od najvećih zvijezda i seks simbola američkog filma pedesetih godina 20. vijeka. Merlin Monro izvršila je samoubistvo 1962. godine.
1928 – Umro je na Cetinju poznati crnogorski prosvjetni i naučni radnik Lazo Đ. Popović. Rođen je 1872. u Donjem kraju kod Cetinja. Tokom studija na Duhovnoj akademiji u Kijevu napisao je monografiju o Petru I i raspravu “Crnogorske vladike pri kraju XIX vijeka”, a po povratku na Cetinje i dva udžbenika. Putujući po Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini prikupljao je izvornu građu i narodna predanja. Iz tog opusa nastala je rasprava “Smrt Samil-age Čengića”.
1946 – U Službenom listu Crne Gore objavljen je Zakon o uvođenju obaveznog sedmogodišnjeg školovanja u Narodnoj Republici Crnoj Gori.
1956 – Otvorena je pošta u Ćeklićima kod Cetinja. Prvi poštar bio je Božo Muhadinović.
1958 – General Šarl de Gol postao je francuski premijer u jeku krize oko budućnosti francuskih kolonija u Sjevernoj Africi. U decembru iste godine, De Gol je prvi put izabran za predsjednika države.
1993 – Smijenjen je predsjednik SR Jugoslavije Dobrica Ćosić, prvi predsjednik SRJ, izabran u junu 1992. Novi predsjednik SRJ postao je 25. juna visoki funkcioner Socijalističke partije Srbije Zoran Lilić.
2006 – U kompleksu Hidroelektrane „Buk Bijela“ u blizini Foče, otkrivena je masovna grobnica sa oko 30 tijela Bošnjaka koji su ubijeni u tom kraju 1992. godine.
2010 – U Moskvi je, u 78. godini, umro istaknuti sovjetski i ruski pjesnik i prozaista Andrej Voznesenski. Voznesenski je često gostovao na književnim manifestacijama u SFRJ, a 1984. na Struškim večerima poezije u Makedoniji, dobio je nagradu „Zlatni vijenac“. Poznata djela: „Parabola“, „Antisvjetovi“, „Ahilovo srce“, „Rusija“.
2011 – Radovima Marine Abramović, Ilije Šoškića i Natalije Vujošević, pod zajedničkim nazivom „Obod i bistre vode“, Crna Gora je predstavljena na 54. Bijenalu savremene umjetnosti u Veneciji. Selektori izložbe bili su Petar Ćuković i Svetlana Racanović.
2012 – Ruski predsjednik Vladimir Putin odbacio je kritike Sjedinjenih Američkih Država da Rusija snabdijeva oružjem sirijsku vladu da bi ugušila pobunu. Nakon sastanka s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel ponovio je da Moskva ne podržava ni jednu stranu u, kako je kazao, „krajnje opasnoj“ situaciji u Siriji i naglasio da je neophodno strpljenje da bi se političko rješenje postiglo.
Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:
1198 – Vizantijski car Aleksije III Anđeo odobrio je velikom srpskom županu Stefanu Nemanji i njegovom sinu monahu Savi da na ruševinama Hilandariona podignu novi manstir Svete Gore, srpski manastir Hilandar.
1880 – U Sjedinjenim Američkim Državama instalirana je prva javna telefonska kabina u svijetu, u zgradi “Jejl banke” u Nju Hejvnu.
1969 – Kandidat degolista Žorž Pompidu izabran je za predsjednika Francuske nakon što je Šarl de Gol podnio ostavku.
1973 – Premijer grčke vojne vlade Georgios Papadopulos ukinuo je monarhiju i proglasio republiku.
1976 – Izašao je prvi broj “Bjelopoljskih novina”, čiji je urednik bio Marko Šebek. Prethodio im je list “Bjelopoljska komuna”, koji je izlazio samo dvije godine (1961. i 1962.).
1988 – Počelo je emitovanje programa Radio-Budve. Početni petosatni program bio je, uglavnom, posvećen turizmu. Prvi glavni urednik Radio-Budve bio je Velibor Čović.
2001 – Nepalski prijestolonasljednik, princ Dipendra ubio je u kraljevskoj palati u Katmanduuu svoje roditelje, kralja Birendru i kraljicu Ajsvaraju i još sedam članova porodice, a potom izvršio samoubistvo. Državna komisija koja je istraživala masakr, saopštila je 14. juna da je princ bio pod uticajem alkohola i droge.
2005 – Holandski glasači odbacili su na referendumu ustav Evropske unije. Prema izlaznoj anketi, protiv je bilo 63, a za ustav je glasalo 37 odsto.
2006 – Na sastanku ministara spoljnih poslova SAD, Britanije, Francuske, Njemačke, Rusije i Kine, kao i visokog predstavnika Evropske unije za spoljnu politiku i bezbjednost Havijera Solane, u Beču je usvojen paket političkih i ekonomskih mjera prema Iranu radi obustavljanja spornog nuklearnog programa u toj zemlji.
2007 – Delegacija Nacionalnog centralnog biroa Podgorica prvi put je prisustvovala konferenciji Interpola u bugarskom gradu Varni.
2008 – Na vanrednim parlamentarnim izborima u Makedoniji, na desetak biračkih mjesta, izbili su incidenti u kojima je jedna osoba poginula, a devet je povrijeđeno.
2009 – Avion kompanije Er Frans s 228 putnika i članova posade srušio se u Atlantski okean nakon što je uletio u oluju na putu od Rio de Žaneira do Pariza. Niko nije preživio nesreću.
0 comments