3. jun
Izbor i priprema: Č. Đurđić
Na današnji dan 2006. godine zvanično je proglašena nezavisnost Crne Gore. Poslanici Skupštine Crne Gore usvojili su Odluku o nezavisnosti, čime je i formalno verifikovana volja građana, iskazana 21. maja, da Crna Gora obnovi državnu samostalnost. Odlukom koju je potpisao predsjednik Skupštine Ranko Krivokapić, Crna Gora je definisana kao nezavisna država sa punim međunarodno-pravnim subjektivitetom u njenim postojećim granicama. Na svečanoj sjednici parlamenta, u prisustvu predsjednika države Filipa Vujanovića, premijera Mila Đukanovića i članova Vlade, dotadašnjeg predsjednika Srbije i Crne Gore Svetozara Marovića, najviših predstavnika sudske vlasti, kao i predsjednika Republičke referendumske komisije Františeka Lipke koji je podnio izvještaj o rezultatima referendumskog glasanja, te izaslanika Evropskog parlamenta Jelka Kacina, poslanici su usvojili i Deklaraciju nezavisne Republike Crne Gore. Za Odluku o proglašenju nezavisnosti i Deklaraciju glasala su 42 poslanika DPS-a, SDP-a, Liberalne partije, Građanske partije, Demokratske unije Albanaca i Demokratskog saveza u Crnoj Gori. Činu proglašenja nezavisnosti nijesu prisustvovali predstavnici SNP-a, Srpske narodne stranke, Narodne stranke i Demokratske srpske stranke, kao ni poslanici Liberalnog saveza koji je već bio „zamrznuo“ političko djelovanje. Svečanost proglašenja nezavisnosti Crne Gore završena je intoniranjem državne himne i podizanjem crnogorske zastave na jarbol ispred zgrade Skupštine, u prisustvu više stotina građana.
Ostali datumi: 1657. umro je engleski ljekar Vilijam Harvi, osnivač moderne fiziologije i embriologije, koji je otkrio cirkulaciju krvi i funkciju srca kao pumpe.
1762 – U Rusiju je po nalogu vladike Vasilija Petrovića otputovala delegacija da bi demantovala optužbe i klevete koje je na njegov račun prenio ruskom dvoru emisar Pučkov nakon posjete Crnoj Gori. Bilo je predviđeno da delegacija uruči i tri pisma, od kojih se jedno odnosilo na mogućnost posjete vladike Vasilija Rusiji.
1875– Umro je francuski kompozitor Žorž Bize, autor opere “Karmen” koja se smatra remek djelom francuske i svjetske operske scene. Prvo izvođenje te opere, iste godine kada je Bize umro, izazvalo je skandal, da bi potom postala jedno od najpopularnijih djela operske muzike.
1899 – Umro je Johan Štraus Mlađi, austrijski dirigent i kompozitor opera i valcera. Nastupajući sa svojim orkestrom širom svijeta, gostovao je i u Beogradu. Poznata djela Johana Štrausa Mlađeg su: “Na lijepom plavom Dunavu” i “Priče iz bečke šume”.
1906 – Rođena je francuska pjevačica i igračica američkog porijekla Žozefina Beker, zvijezda pariskih kabarea Foli Beržer i Kazino de Pari. Bila je borac protiv rasizma, a u Drugom svjetskom ratu priključila se pokretu otpora.
1924 – Umro je austrijski pisac Franc Kafka. Rođen je u Pragu 3. jula 1883. u jevrejskoj porodici. Do 1945. bio je gotovo nepoznat da bi tek potom stekao svjetsku slavu. Za života je objavio tek nekoliko djela, dok je najveći broj, protiv njegove izričite želje da se cjelokupna književna zaostavština spali, izdao njegov prijatelj Maks Brod. Kafkina djela, među kojima najpoznatiji roman “Proces” i pripovijetka “Metamorfoza”, imala su presudan uticaj na književnost 20. vijeka.
1926 – Rođen je američki pisac Alen Ginzberg, nastavljač realističke tradicije američke poezije. Ginzbergova zbirka pjesama “Urlik i druge pjesme” smatra se najznačajnijim djelom bitničkog pokreta pedesetih godina 20. vijeka. Bio je među prvima koji je upoznao mlade generacije buntovnika s istočnjačkom filozofijom i stvorio veliki broj sljedbenika.
1940 – Okončana je evakuacija savezničkih snaga iz Francuske u Drugom svjetskom ratu. Iz luke Denkerk brodovima je evakuisano više od 337.000 britanskih, francuskih i belgijskih vojnika.
1965 – Američki astronaut Edvard Vajt izašao je iz svemirskog broda “Džemini 4” i tako postao prvi Amerikanac koji je „šetao“ kosmosom, tri i po mjeseca poslije ruskog kosmonauta Alekseja Leonova.
1968 – U Beogradu, a potom i u drugim univerzitetskim centrima u Jugoslaviji počele su studentske demonstracije, prve u komunističkoj Jugoslaviji. Protest protiv privilegija komunističkih funkcionera, nezapošljenosti i ugrožavanja osnovnih demokratskih prava prekinut je poslije sedam dana, nakon što se studentima preko TV Beograd obratio predsjednik SFRJ Josip Broz Tito, koji je podržao studente i obećao im brže rješavanje društvenih problema.
1999 – Predsjednik SR Jugoslavije Slobodan Milošević prihvatio je mirovni plan SAD, EU i Rusije, koji su u Beograd donijeli finski i ruski diplomati Marti Ahtisari i Viktor Černomirdin. Plan, koji je podrazumijevao dolazak međunarodnih snaga na Kosovo, bio je uslov za prestanak vazdušnih napada NATO-a na Jugoslaviju.
2008 – U sjedištu Evropske banke za obnovu i razvoj u Londonu, održan je investicioni forum na kojem je crnogorski premijer Milo Đukanović predstavio projekat izgradnje autoputa u Crnoj Gori: Bar-Boljare. Predstavnik konsultantske kuće „Luj Berže“ Danijel Serafimovski rekao je da bi bilo logično da se put gradi u nekoliko faza. U tom slučaju izgradnja auto puta koštala bi 2,6 milijardi eura, dok bi izgradnja cijelog puta odjednom koštala nepune dvije milijarde.
2008 – Učesnici samita Ujedinjenih nacija o globalnoj krizi hrane, održanog u Rimu, pozvali su države članice da smanje izvozna ograničenja i uvozne namete na hranu, kako bi se spriječilo širenje gladi, koja prijeti gotovo milijardi ljudi.
2012 – U stotoj godini umro je japanski reditelj Kaneto Sindo, poznat po filmovima „Golo ostrvo“ i „Djeca Hirošime“. Sa stočetvorogodišnjim Portugalcem Manuelom Oliveirom, Sindo je bio najstariji filmski reditelj na svijetu. Sindovo remek-djelo „Golo ostrvo“ upoređivano je s filmovima Mikelanđela Antonionija, a on sa slavnim sunarodnikom Akirom Kurosavom.
2013 – Predstavnici Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore, Vrhovnog državnog tužilaštva i nevladine organizacije „Građanska alijansa“, potpisali su sporazum o saradnji u nadgledanju poštovanja ljudskih prava nad osobama zadržanim u policiji. Sporazumom je između ostalog obuhvaćena zaštita od mučenja, nečovječnog i ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja prije krivičnog postupka.
Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:
1954 – Nakon desetogodišnjeg izlaženja na Cetinju, preseljana je u Titograd redakcija lista “Pobjeda”. Od marta 1952, do tada, “Pobjeda” je izlazila dva puta nedjeljno.
1956 – Na sceni Titogradskog narodnog pozorišta premijerno je izvedena komedija Karla Goldonija “Lažljivac”, u režiji Ilije Nikolića. Uloge su tumačili : Desimir Petrušić, Veljko Mandić, Ljubica Šarkić, Melita Mojaš, Danilo Radulović i drugi.
2005 – U hotelu “Danica” u Petrovcu predstavljena je dvogodišnja internacionalna škola za hotelijerstvo i turizam.
0 comments