Izbor i priprema: Č. Đurđić

Na današnji dan 2006. Island je priznao suverenu i nezavisnu Crnu Goru. Bilo je to prvo priznanje crnogorske nezavisnosti od strane jedne države. Island je ostrvska zemlja, površine 100 hiljada kvadratnih kilometara sa oko 300 hiljada stanovnika, smještena  između Grenlandskog mora i Sjeverno-atlantskog okeana. Tu najzapadniju evropsku državu naselili su norveški i keltski emigranti krajem IX i početkom X vijeka, a 930. godine osnovali su parlament koji i danas funkcioniše i najstariji je u svijetu. Bruto društveni proizvod po glavi stanovnika u toj zemlji iznosio je 35.600 dolara do 2008, a godišnji budžet sedam milijardi dolara. Nevolje „nordijskog tigra“, čijim su stanovnicima svi zavidjeli na standardu, počele su kolapsom finansijskog sektora, temelja islandske ekonomije. Islanđani koji su 2008. zasuli kamenjem zgradu parlamenta zahtijevajući odgovornost političkih vođa i bankara za neviđeni ekonomski i finansijski slom zemlje, danas su na dobitku. Podaci, dakle, govore da su ispravno postupili  kada su se pobunili 2008, ali i na referendumu 2010, kada su rekli „ne“ planu Vlade da s 85 milijardi dolara sanira tri propale privatne banke.  Island je članica NATO-a, ali ne i Evropske unije. Pregovori o ulasku u Uniju zamrznuti su sve dok ne bude u toj zemlji održan referendum na kome će građani i o tome dati posljednju riječ.

Ostali datumi: 632. u Medini je umro Abul Kasim Muhamed, osnivač islama, monoteističke religije zasnovane na “Kuranu”. Muhamed je sproveo političko i vjersko ujedinjenje Arapa i time stvorio osnovu za njihovu vojno-političku i kulturnu ekspanziju prema Istoku i prema  Zapadu.

1810 – Rođen je njemački kompozitor  Robert Šuman, jedan od najznačajnijih i najuticajnijih predstavnika muzičkog romantizma. Istakao se kao liričar i autor klavirskih minijatura. S nekolicinom prijatelja, istomišljenika, osnovao je 1834. „Novi časopis za muziku“ i borio se protiv negativnih pojava i konzervativizma u muzici svoga vremena. Komponovao je koncert u a-molu za klavir i orkestar, koncerte za klavir, koncerte za violončelo, cikluse solo pjesama.

1814 – Poslije predaje Dubrovnika od strane Francuza, austrijske  trupe s generalom Milutinovićem zaposjele su Herceg Novi. Nakon prelaska granice na Debelom brijegu, Milutinović je uputio proglas Bokeljima i obavijestio ih da je ta oblast, saglasnošću saveznika, ponovo ustupljena bečkoj carevini na upravljanje.

1869 – Rođen je američki arhitekta Frenk Lojd Rajt, jedan od tvoraca moderne arhitekture funkcionalnog tipa.  Prvi je u Sjedinjenim Američkim Državama upotrijebio armirani beton i industrijski građevinski materijal. Konstruisao je niz građevina, uključujući Gugenhajmov muzej u Njujorku i hotel “Imperijal” u Tokiju.

1876 – Umrla je francuska književnica iz doba romantizma Žorž Sand, prijateljica Elfreda de Misea i Šopena, preteča fenimizma. Pisala je sentimentalne, socijalne i seoske romane i priče. Poznata djela: “Indijana”, “Lelija” , “Đavolja bara”, “Majstori trubači”, “Povijest mog života”.  Žorž Sand je ostavila i obimnu prepisku i memoare.

1946 – Umro je njemački pisac Gerhart Hauptman, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1912 . U poznata Hauptmanova djela ubrajaju se romani: “Tkači”, “Pred zoru”, “Luda u Hristu”, “Emanuel Kvint”, “Dabrovo krzno”, “Infigenija u Delfima”.

1986 – Uprkos optužbama da je kao nacistički oficir u Drugom svjetskom ratu odgovoran za zločine u Jugoslaviji  i Grčkoj, bivši generalni sekretar Ujedinjenih nacija Kurt Valdhajm izabran je za predsjednika Austrije. Bojkotovao ga je gotovo cijeli svijet.

1991 – Otvoren je Cetinjski bijenale, međunarodna likovna manifestacija na kojoj  je učestvovalo 19 jugoslovenskih i šest inostranih autora. Kao idejno rješenje za zaštitni znak Bijenala poslužila je poznata Čermakova slika “Spašavanje dragocjenosti iz cetinjskog Dvora”. U okviru Cetinjskog bijenala otvoren je i atelje – muzej Miodraga-Dada Đurića. Osnivač i predsjednik te izuzetno značajne manifestacije na Cetinju, u Crnoj Gori i regionu bio je crnogorski princ Nikola Petrović.

2006 – Uredbom Vlade Srbije, u skladu s prethodnom odlukom Skupštine Srbije, ukinuto je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava Srbije i Crne Gore, Skupština, institucija predsjednika, Savjet ministara, Vrhovni savjet odbrane, Sud i još neki organi i organizacije državne zajednice. Istoga dana pred sjedištem Ujedinjenih nacija u Njujorku, u prisustvu predsjednika Srbije Borisa Tadića, zastava državne zajednice Srbije i Crne Gore zamijenjena je zastavom Republike Srbije.

2008 – Na podgorički aerodrom sletio je novi avion kompanije Montenegro Erlajnz „Embraer 195“, moderna, veoma udobna letjelica sa 116 sjedišta, idealna za letove do 2.000 nautičkih milja. Bio je to sedmi avion crnogorske avio kompanije i drugi tog tipa u floti.

2009 – Mandatar Milo Đukanović predstavio je u Skupštini Crne Gore sastav i program Vlade sa šest novih članova i četiri nova ministarstva – za ekonomske integracije, urbanizam, rad i socijalno staranje, i ministarstvo bez portfelja.

2012 – Predstavnici Crnogorske pravoslavne crkve pozvali su državu da poništi odluku nelegalne Podgoričke skupštine, vrati crkvenu imovinu i stane na put brisanju crnogorske etničke prepoznatljivosti. Na konferenciji za novinare, prof. dr Novak Kilibarda je kazao da Crna Gora nakon istorijskog iskoraka obnove državnosti, još nije riješila važno pitanje obezbjeđivanja ravnosprvanosti dviju pravoslavnih crkava. Kilibarda je ocijenio da u Crnoj Gori postoje dvije ustanove koje potkopavaju svaku njenu kulturnoistorijsku prepoznatljivost: „To su Srpska pravoslavna crkva, na čelu s mitropolitom Amfilohijem, i Crnogorska akademija nauka i umjetnosti, na čelu s Momirom Đurovićem“. Svaki Amfilohijev potez, smatra Kilibarda, sračunat je na brisanje crnogorske etničke prepoznatljivosti. Svaka crkva koja je podignuta u njegovo vrijeme nema arhitektonski stil tipične crnogorske crkve, već ima moravski stil. Ni u jednom crnogorskom manastiru nije bilo ikone Svetoga Save, a Amfilohije je sada osvetosavio sve manastire Crne Gore. „Država, kazao je Kilibarda, treba da riješi pitanja koja su zatvorena na Podgoričkoj skupštini 1918, kada je ukinuta crnogorska država, i u dekretu kralja Aleksandra 1920. crnogorska crkva“. Istoričar Novak Adžić istakao je da je imovina Crnogorske pravoslavne crkve „okupirana“ i da se „mora stati na put hajdučiji koju, iz ideološko-političkih razloga preduzima SPC, koja je tu da uruši temelje crnogorske države, slobode i nacionalnog identiteta“. Adžić je podsjetio da je prije nekoliko godina, kada su u javnost procureli dokumenti, bilo jasno da je SPC na volšeban način prepravila katastarske knjige i prenijela imovinu na svoje organizacione jedinice. U odnosu i djelovanju Srpske pravoslavne crkve protiv države Crne Gore ima i elemenata kriminala, čime bi trebalo da se pozabavi i državni tužilac, upozorio je advokat Željko Tomović.

Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:

1994 – Elmag radio, prva privatna radio-stanica u Crnoj Gori, počeo je da emituje program, dominantno muzičko-zabavnog i komercijalnog sadržaja.

2004 – U Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija jednoglasno je usvojen američko-britanski prijedlog rezolucije o prenosu vlasti s okupacionih snaga na privremenu iračku vladu.

2007 – Na podgoričkom Arhitektonskom fakultetu diplomirao je Vukašin Marković, prvi arhitekta školovan u Crnoj Gori.

2007 – U 75. godini umro je jedan od posljednjih velikih američkih i svjetskih filozofa Ričard Porti.

2008 – U Nišu je, u 72. godini, umro Šaban Bajramović, legenda romske muzike; pjevač i kompozitor koji je nastupao širom svijeta, nerijetko i na džez i rok festivalima.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Auto-put od početka godine opslužio 860,8 hiljada vozila
    on 11/05/2025 at 14:43

    Auto-putem Princeza Ksenija je od početka ove godine prošlo 860,8 hiljada vozila, pokazuju podaci sa sajta Monteputa.

  • Trampova "specijalna ponuda" Grenlandu: Vojna zaštita u zamjenu za američku autonomiju
    on 11/05/2025 at 13:55

    Predsjednik SAD-a Donald Tramp planira ponuditi liderima Grenlanda "specijalni status", čime bi došao do određene kontrole nad najvećim ostrvom na svijetu, piše britanski Gardian.

  • Lažne dojave, ali kazne prave
    on 11/05/2025 at 13:46

    U više srednjih škola u Nikšiću i Podgorici ovih dana su na službene mejlove stigle dojave o postavljenim eksplozivnim napravama, za koje je utvrđeno da su lažne. Uprave škola i policija smatraju da su dojave povezane sa eksternim provjerama znanja. Iz Uprave policije apeluju na podršku roditelja i saradnju u cilju očuvanja bezbjednosti djece, nastavnika i nesmetanog završetka školske godine.

  • Jovanović: Povećanje cijena uticaće negativno na sezonu; Golubović: Situacija nije katastrofalna
    on 11/05/2025 at 13:39

    Povećanje cijena kupališta, kao i PDV-a za smještaj vodi povećanju cijena usluga i dovodi u pitanje opstanak turističkih poslenika, kazali su u emisiji "Okvir" predsjednik opštine Budva Nikola Jovanović i privrednik Dragan Purko Ivančević. Specijalista turizma Petar Golubović kaže da ako iz komparativne analize broja gostiju u posljednje tri godine izbacimo državljane Rusije, vidjećemo da podaci nijesu tako katastrofalni. Predstavnik Nacionalne turističke organizacije (NTO) Amel Dedeić upozorio je da Crna Gora spada u tri odsto zemalja sa najmanjim budžetom za promociju turizma u Evropi.

  • Jedan od poslednjih živih osuđenika iz Alkatraza o Trampovom planu da ponovo otvori zatvor
    on 11/05/2025 at 13:24

    Čarli Hopkins je bio zatvoren u Alkatrazu 1950-ih, gde je proveo tri „usamljene" godine.

  • Sjeverna Makedonija: Muškarac u Kičevu sjekirom ubio oca i teško povrijedio majku
    on 11/05/2025 at 13:21

    Policija Kičeva uhapsila je danas 48-godišnjaka koji je sjekirom ubio oca i teško povrijedio majku, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslove Sjeverne Makedonije.

  • Zemljotres u Bileći, osjetio se i u Crnoj Gori
    on 11/05/2025 at 12:51

    Zemljotres jačine 3,8 stepeni Rihterove skale koji se desio 16 kilometara od mjesta Bileća u Bosni i Hercegovini, osjetio se i u Crnoj Gori.

  • Trampova politika ugrožava medicinska istraživanja u Njemačkoj
    on 11/05/2025 at 12:50

    Međunarodno priznati istraživač AIDS-a Kristijan Gebler u svojoj kancelariji u kampusu berlinske bolnice Šarite, nedavno se vratio iz Sjedinjenih Država. Ono što je doživeo na svom putovanju kod mnogih izaziva zabrinutost. U San Francisku je trebalo da se sastane s naučnicima iz američkog Nacionalnog instituta za zdravlje (NIH), institucije koja izdvaja najviše novca za medicinska istraživanja na svetu. Međutim, oni nisu mogli da dođu, jer je „prethodno uvedena zabrana putovanja i komunikacije za zaposlene u NIH", kaže Gebler.

  • Danilović: Respektujem vickasti napor Odžića, valjalo bi da prethodno istraži malo bolje Baju Knindžu
    on 11/05/2025 at 12:30

    Petar Odžić se, dalje od zavičaja, pročuo kada je mjesto predsjednika Skupštine Budva proslavio uz pjesmu Baje Malog Knindže “Svaka bi fukara da ubije vuka”, saopštio je lider Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović. On je reagovao nakon Odžićeve izjave da "revizija istorije, od strane ponavljača poput Danilovića, neće proći".

  • Politička volja ključna za antimafija zakon
    on 11/05/2025 at 12:16

    Iako je početkom godine započet rad na izmjenama takozvanog antimafija zakona, Ministarstvo pravde još ne izlazi u javnost s nacrtom tog akta. Pravnik Boris Marić za naš radio ocjenjuje da postoje grupe koje žele da opstruiraju donošenje takvog zakona.

  • Danilović: Respektujem vickasti napor Odžića, valjalo bi da prethodno istraži malo bolje Baju Knindžu
    on 11/05/2025 at 12:30

    Petar Odžić se, dalje od zavičaja, pročuo kada je mjesto predsjednika Skupštine Budva proslavio uz pjesmu Baje Malog Knindže “Svaka bi fukara da ubije vuka”, saopštio je lider Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović. On je reagovao nakon Odžićeve izjave da "revizija istorije, od strane ponavljača poput Danilovića, neće proći".

  • Politička volja ključna za antimafija zakon
    on 11/05/2025 at 12:16

    Iako je početkom godine započet rad na izmjenama takozvanog antimafija zakona, Ministarstvo pravde još ne izlazi u javnost s nacrtom tog akta. Pravnik Boris Marić za naš radio ocjenjuje da postoje grupe koje žele da opstruiraju donošenje takvog zakona.

  • "Zamjena je teza da dijalog o srpskom jeziku i dvojnom državljanstvu izaziva podjele"
    on 11/05/2025 at 11:23

    Narativ da je dijalog o srpskom jeziku i dvojnom drževljanstvu tema koja izaziva podjele u društvu, klasična je zamjena teza, sa jasnim elementima društvene neodgovornosti. Takvo pojednostavljivanje ima za  cilj očuvanje rigidnih diskriminatorskih tekovina prema najbrojnijoj jezičkoj zajednici koje su na žalost i dalje na snazi, saopštio je potpredsjednik Vlade Crne Gore i potpredsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milun Zogović.

  • Petrić: Nekada sam mnogo lakše kritikovao ljude koji donose odluke
    on 11/05/2025 at 07:07

    Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Dražen Petrić kaže da je kritičan prema sebi i drugima, međutim priznaje da je prije ulaska u politiku mnogo lakše kritikovao ljude koji donose odluke. Nije konfliktna osoba, svemu smireno pristupa, ali ne voli kada mu se oduzima riječ.

  • Odžić: Revizija istorije neće proći
    on 10/05/2025 at 21:24

    Čovjek koji ne zna odgovore na pitanja sa državnog ispita, ali se pravi da zna šta je bilo u ratu, naveo je na mreži X zamjenik predsjednika SDP i predstavnik Evropskog saveza Petar Odžić.

  • Marković: Izjava Nimanbegua nedopustiva, Ulcinj nije ničija prćija
    on 10/05/2025 at 18:18

    Izjava predsjednika Opštine Ulcinj Gencija Nimanbegua, u kojoj javno govori o mogućnosti da se premijer Crne Gore Milojko Spajić i ministarka javnih radova Majda Adžović proglase za "persona non grata“ u Ulcinju, predstavlja neviđeni institucionalni i politički presedan. Nedopustivo je da se bilo ko, a posebno predsjednik jedne opštine, na ovako uvredljiv, neodgovoran i destruktivan način obraća najvišim državnim funkcionerima, saopštila je poslanica Pokreta Evropa sad (PES) Branka Marković. 

  • Ivanović: Crna Gora pozdravlja sporazum o trenutnom prekidu vatre Indije i Pakistana
    on 10/05/2025 at 17:36

    Potpredsjednik Vlade Crne Gore za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović, oglasio se povodom postignutog dogovora o trenutnom prekidu vatre između Indije i Pakistana, poručivši da Crna Gora pozdravlja sporazum o trenutnom prekidu vatre između te dvije zemlje.

  • CGO: Definisati nadležnosti i ukinuti pozicije bez jasnih mandata u izvršnoj vlasti
    on 10/05/2025 at 17:31

    Racionalno upravljanje javnim sredstvima zahtijeva da se Zakonom o Vladi precizno definišu nadležnosti članova izvršne vlasti i ukinu pozicije bez jasnih mandata, kao što je ministar bez portfelja, smatraju u Centru za građansko obrazovanje (CGO).

  • Zampeti: Crna Gora u najzahtjevnijoj fazi pregovora, potreban doprinos lokalnih vlasti
    on 10/05/2025 at 10:54

    Herceg Novi i Ulcinj obilježili su Dan Evrope kulturnom manifestacijom „Noć tvrđava“, realizovanu uz podršku Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, kroz inicijativu „Opštine za EU“. Zamjenica ambasadora Evropske unije u Crnoj Gori Laura Zampeti poručila je da je ovo kritičan trenutak kada je Crna Gora ušla u najzahtjevniju fazu pristipanja EU i kada su zemlji potrebni doprinos i podrška lokalnih vlasti i zajednica da bi krenula naprijed i u istom smjeru. Ambasador Austrije u Crnoj Gori Kristijan Štajner poručio je da su investicije veoma važne i da treba da se sprovode na transparentan način za lokalno stanovništvo.

  • Prave spisak slučajeva za Anketni odbor o švercu cigareta
    on 10/05/2025 at 06:29

    Anketni odbor Skupštine za istraživanje šverca cigareta treba da ima jasan spisak slučajeva kojima će se baviti, saopšteno je Portalu RTCG iz crnogorskog parlamenta. Kako su istakli, stoga je neophodno da se prije njegovog konstituisanja Ministarstvu pravde dostavi jasno strukturirana lista konkretnih slučajeva, da bi se utvrdilo postoji li za njih zakonska prepreka.