8. jun
Izbor i priprema: Č. Đurđić
Na današnji dan 2006. Island je priznao suverenu i nezavisnu Crnu Goru. Bilo je to prvo priznanje crnogorske nezavisnosti od strane jedne države. Island je ostrvska zemlja, površine 100 hiljada kvadratnih kilometara sa oko 300 hiljada stanovnika, smještena između Grenlandskog mora i Sjeverno-atlantskog okeana. Tu najzapadniju evropsku državu naselili su norveški i keltski emigranti krajem IX i početkom X vijeka, a 930. godine osnovali su parlament koji i danas funkcioniše i najstariji je u svijetu. Bruto društveni proizvod po glavi stanovnika u toj zemlji iznosio je 35.600 dolara do 2008, a godišnji budžet sedam milijardi dolara. Nevolje „nordijskog tigra“, čijim su stanovnicima svi zavidjeli na standardu, počele su kolapsom finansijskog sektora, temelja islandske ekonomije. Islanđani koji su 2008. zasuli kamenjem zgradu parlamenta zahtijevajući odgovornost političkih vođa i bankara za neviđeni ekonomski i finansijski slom zemlje, danas su na dobitku. Podaci, dakle, govore da su ispravno postupili kada su se pobunili 2008, ali i na referendumu 2010, kada su rekli „ne“ planu Vlade da s 85 milijardi dolara sanira tri propale privatne banke. Island je članica NATO-a, ali ne i Evropske unije. Pregovori o ulasku u Uniju zamrznuti su sve dok ne bude u toj zemlji održan referendum na kome će građani i o tome dati posljednju riječ.
Ostali datumi: 632. u Medini je umro Abul Kasim Muhamed, osnivač islama, monoteističke religije zasnovane na “Kuranu”. Muhamed je sproveo političko i vjersko ujedinjenje Arapa i time stvorio osnovu za njihovu vojno-političku i kulturnu ekspanziju prema Istoku i prema Zapadu.
1810 – Rođen je njemački kompozitor Robert Šuman, jedan od najznačajnijih i najuticajnijih predstavnika muzičkog romantizma. Istakao se kao liričar i autor klavirskih minijatura. S nekolicinom prijatelja, istomišljenika, osnovao je 1834. „Novi časopis za muziku“ i borio se protiv negativnih pojava i konzervativizma u muzici svoga vremena. Komponovao je koncert u a-molu za klavir i orkestar, koncerte za klavir, koncerte za violončelo, cikluse solo pjesama.
1814 – Poslije predaje Dubrovnika od strane Francuza, austrijske trupe s generalom Milutinovićem zaposjele su Herceg Novi. Nakon prelaska granice na Debelom brijegu, Milutinović je uputio proglas Bokeljima i obavijestio ih da je ta oblast, saglasnošću saveznika, ponovo ustupljena bečkoj carevini na upravljanje.
1869 – Rođen je američki arhitekta Frenk Lojd Rajt, jedan od tvoraca moderne arhitekture funkcionalnog tipa. Prvi je u Sjedinjenim Američkim Državama upotrijebio armirani beton i industrijski građevinski materijal. Konstruisao je niz građevina, uključujući Gugenhajmov muzej u Njujorku i hotel “Imperijal” u Tokiju.
1876 – Umrla je francuska književnica iz doba romantizma Žorž Sand, prijateljica Elfreda de Misea i Šopena, preteča fenimizma. Pisala je sentimentalne, socijalne i seoske romane i priče. Poznata djela: “Indijana”, “Lelija” , “Đavolja bara”, “Majstori trubači”, “Povijest mog života”. Žorž Sand je ostavila i obimnu prepisku i memoare.
1946 – Umro je njemački pisac Gerhart Hauptman, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1912 . U poznata Hauptmanova djela ubrajaju se romani: “Tkači”, “Pred zoru”, “Luda u Hristu”, “Emanuel Kvint”, “Dabrovo krzno”, “Infigenija u Delfima”.
1986 – Uprkos optužbama da je kao nacistički oficir u Drugom svjetskom ratu odgovoran za zločine u Jugoslaviji i Grčkoj, bivši generalni sekretar Ujedinjenih nacija Kurt Valdhajm izabran je za predsjednika Austrije. Bojkotovao ga je gotovo cijeli svijet.
1991 – Otvoren je Cetinjski bijenale, međunarodna likovna manifestacija na kojoj je učestvovalo 19 jugoslovenskih i šest inostranih autora. Kao idejno rješenje za zaštitni znak Bijenala poslužila je poznata Čermakova slika “Spašavanje dragocjenosti iz cetinjskog Dvora”. U okviru Cetinjskog bijenala otvoren je i atelje – muzej Miodraga-Dada Đurića. Osnivač i predsjednik te izuzetno značajne manifestacije na Cetinju, u Crnoj Gori i regionu bio je crnogorski princ Nikola Petrović.
2006 – Uredbom Vlade Srbije, u skladu s prethodnom odlukom Skupštine Srbije, ukinuto je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava Srbije i Crne Gore, Skupština, institucija predsjednika, Savjet ministara, Vrhovni savjet odbrane, Sud i još neki organi i organizacije državne zajednice. Istoga dana pred sjedištem Ujedinjenih nacija u Njujorku, u prisustvu predsjednika Srbije Borisa Tadića, zastava državne zajednice Srbije i Crne Gore zamijenjena je zastavom Republike Srbije.
2008 – Na podgorički aerodrom sletio je novi avion kompanije Montenegro Erlajnz „Embraer 195“, moderna, veoma udobna letjelica sa 116 sjedišta, idealna za letove do 2.000 nautičkih milja. Bio je to sedmi avion crnogorske avio kompanije i drugi tog tipa u floti.
2009 – Mandatar Milo Đukanović predstavio je u Skupštini Crne Gore sastav i program Vlade sa šest novih članova i četiri nova ministarstva – za ekonomske integracije, urbanizam, rad i socijalno staranje, i ministarstvo bez portfelja.
2012 – Predstavnici Crnogorske pravoslavne crkve pozvali su državu da poništi odluku nelegalne Podgoričke skupštine, vrati crkvenu imovinu i stane na put brisanju crnogorske etničke prepoznatljivosti. Na konferenciji za novinare, prof. dr Novak Kilibarda je kazao da Crna Gora nakon istorijskog iskoraka obnove državnosti, još nije riješila važno pitanje obezbjeđivanja ravnosprvanosti dviju pravoslavnih crkava. Kilibarda je ocijenio da u Crnoj Gori postoje dvije ustanove koje potkopavaju svaku njenu kulturnoistorijsku prepoznatljivost: „To su Srpska pravoslavna crkva, na čelu s mitropolitom Amfilohijem, i Crnogorska akademija nauka i umjetnosti, na čelu s Momirom Đurovićem“. Svaki Amfilohijev potez, smatra Kilibarda, sračunat je na brisanje crnogorske etničke prepoznatljivosti. Svaka crkva koja je podignuta u njegovo vrijeme nema arhitektonski stil tipične crnogorske crkve, već ima moravski stil. Ni u jednom crnogorskom manastiru nije bilo ikone Svetoga Save, a Amfilohije je sada osvetosavio sve manastire Crne Gore. „Država, kazao je Kilibarda, treba da riješi pitanja koja su zatvorena na Podgoričkoj skupštini 1918, kada je ukinuta crnogorska država, i u dekretu kralja Aleksandra 1920. crnogorska crkva“. Istoričar Novak Adžić istakao je da je imovina Crnogorske pravoslavne crkve „okupirana“ i da se „mora stati na put hajdučiji koju, iz ideološko-političkih razloga preduzima SPC, koja je tu da uruši temelje crnogorske države, slobode i nacionalnog identiteta“. Adžić je podsjetio da je prije nekoliko godina, kada su u javnost procureli dokumenti, bilo jasno da je SPC na volšeban način prepravila katastarske knjige i prenijela imovinu na svoje organizacione jedinice. U odnosu i djelovanju Srpske pravoslavne crkve protiv države Crne Gore ima i elemenata kriminala, čime bi trebalo da se pozabavi i državni tužilac, upozorio je advokat Željko Tomović.
Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:
1994 – Elmag radio, prva privatna radio-stanica u Crnoj Gori, počeo je da emituje program, dominantno muzičko-zabavnog i komercijalnog sadržaja.
2004 – U Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija jednoglasno je usvojen američko-britanski prijedlog rezolucije o prenosu vlasti s okupacionih snaga na privremenu iračku vladu.
2007 – Na podgoričkom Arhitektonskom fakultetu diplomirao je Vukašin Marković, prvi arhitekta školovan u Crnoj Gori.
2007 – U 75. godini umro je jedan od posljednjih velikih američkih i svjetskih filozofa Ričard Porti.
2008 – U Nišu je, u 72. godini, umro Šaban Bajramović, legenda romske muzike; pjevač i kompozitor koji je nastupao širom svijeta, nerijetko i na džez i rok festivalima.
0 comments