9. jun
Izbor i priprema: Č. Đurđić
Na današnji dan 1672. rođen je Petar I Aleksejevič Romanov – Petar Veliki, ruski car od 1682. do 1725; reformator ruske države i društva. Osnovao je Akademiju nauka, pokrenuo prve novine (Vedomosti), pomagao razvoj privrede – otvarajući rudnike i manufakture, organizovao državnu upravu i Rusiju podijelio na gubernije. Na ušću Neve podigao je 1703. novu prijestonicu Rusije Sankt Peterburg.
1785 – Zbor Crnogoraca na Cetinju kojem je prisustvovalo oko hiljladu ljudi odbio je zahtjeve Mahmut-paše Bušatlije kojima je tražena isplata harača za 15 godina unazad i prihvatanje njegovih predstavnika da upravljaju Crnom Gorom. Odbijanje zahtjeva prethodilo je već planiranom udaru Mahmut-paše na Crnu Goru, koji je započeo sredinom juna iste godine
1815 – Završen je Bečki kongres, najmasovniji i po trajanju najduži skup državnika i diplomata toga vremena. Zasjedao je od septembra 1814. kada su ga sazvale velike sile da bi otklonile posljedice Francuske revolucije i Napoleonovih ratova u evropskim zemljama. Na kongresu je došlo do prekrajanja karte evropskih država. Crna Gora nije ni pomenuta kao učesnik u ratu na strani velikih sila, a posredno je bilo odlučeno da bokeljska provincija bude ustupljena na upravljanje Austriji.
1870 – Umro je engleski pisac Čarls Džon Hafem Dikens, osnivač socijalnog romana, jedan od najznačajnijih i najčitanijih engleskih pisaca. Poznati Dikensovi romani: “Dejvid Koperfild”, “Oliver Tvist”, “Pikvikov klub”, “Stara prodavnica rijetkosti”.
1894 – Trgovačko društvo u Podgorici Anglo-Montenegrin otvorilo je trgovinu manufakturne robe koja je u drugi plan potisnula plovidbu crnogorskih parobroda i transport robe na Skadarskom jezeru. To englesko trgovačko društvo, koje je imalo poslovne objekte u Podgorici, na Plavnici, na Njegušima i na Rijeci Crnojevića prestalo je da radi 1904.
1928 – Engleski mikrobiolog Aleksandar Fleming pronašao je penicilin. Njegovo otkriće iskorišćeno je tek l0 godina kasnije, kada su ga Hauard Flori i Ernst Čejn primijenili kao prvi atibiotik. Fleming, Flori i Čejn podijelili su 1954. Nobelovu nagradu za medicinu.
1945– Predsjedništvo Antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Jugoslavije donijelo je zakon o konfiskaciji imovine i izvršenju konfiskacije, na osnovu kojeg je država preuzela imovinu Trećeg rajha i jugoslovenskih državljana koji su sarađivali s okupatorom.
1999 – Predstavnici vojske Jugoslavije i NATO-a potpisali su u Kumanovu Vojno-tehnički sporazum o povlačenju jugoslovenske vojske i policije s Kosova. Time su okončani vazdušni udari NATO-a na SR Jugoslaviju, a na Kosovu su, na osnovu rezolucije Savjeta bezbjednosti UN 1244 raspoređene međunarodne snage, među kojima je najveći broj vojnika iz zemalja članica NATO-a. S povlačenjem vojske i policije, s Kosova su masovno počeli da odlaze Srbi i Crnogorci.
2004 – U Podgorici je, u 54. godini, umro Miroslav Miro Vicković, gradonačelnik Cetinja i visoki funkcioner Liberalnog saveza Crne Gore. Vicković je rođen 27. maja 1951. na Cetinju, osnovnu i srednju školu završio je u rodnom gradu, a Pravni fakultet u Podgorici. Od marta 1987. do avgusta 1990. radio je u Sekretarijatu unutrašnjih poslova Socijalističke Republike Crne Gore. Bio je izvršni direktor Liberalnog saveza, odbornik te stranke u Skupštini opštine Podgorica i poslanik u Skupštini Crne Gore. Gradonačelnik Cetinja bio je od 2002.godine.
2008 – Društveno vijeće Senata Univerziteta Crne Gore usvojilo je Predlog plana i programa za novoosnovani Studijski program crnogorski jezik i južnoslovenske književnosti. Studenti prve godine novog studijskog programa, umjesto savremenog srpskog jezika, slušaće savremeni crnogorski jezik, a na drugoj godini umjesto istorije srpskog, učiće istoriju crnogorskog jezika.
2009 – U Podgorici je umro istaknuti crnogorski vajar Srdan Kovačević. Kovačević je rođen 1933. u Dolovima u Danilovgradu, završio je Umjetničku školu u Herceg Novom i Akademiju primijenjenih umjetnosti u Beogradu. Autor je preko 20 spomen obilježja, a izlagao je na više samostalnih i kolektivnih izložbi u Crnoj Gori i inostranstvu. Dobitnik je Trinaestojulske nagrade i brojnih drugih nagrada i priznanja.
2009 – U Crnogorskom narodnom pozorištu predstavljen je program i koncept “Kotor Arta”, međunarodnog festivala koji je objedinio zasebne manifestacije – “Don Brankove dane muzike”, “Kotorski festival pozorišta za djecu”, “Internacionalnu smotru mode”, ” Festival Teuta” i pozorišni program “Kotor art teatar”.
2011 – Počasni konzul Crne Gore u Portugalu Karlos Manuel Azevedo Pereira Pinto predao je direktoru Narodnog muzeja Crne Gore Pavlu Pejoviću kopiju portugalskog ordena Veliki krst kraljevskog vojničkog reda Isusa Hrista, koji je portugalska kraljica Monairiere dodijelila kralju Nikoli 1905. godine. Ceremonija predaje ordena održana je u dvoru kralja Nikole na Cetinju. Tokom burnih decenija crnogorske istorije orden je izgubljen, a pripadao je kolekciji vladarskih odlikovanja, koja je znatnim dijelom sačuvana i predstavlja jednu od najvrjednijih muzejskih kolekcija u Crnoj Gori. Počasni konzul Pereira Pinto, nakon što je 2008. primijetio da u zbirci odlikovanja kralja Nikole nedostaje vrijedan portugalski orden, u saradnji s direktoricom Muzeja kralja Nikole Anđom Kapičić, odlučio je da obezbijedi identičnu kopiju tog odlikovanja.
2013 – U Kotoru je osnovano Udruženje malih brodara i ribara „Mare nostrum“, čiji je osnovni zadatak da u saradnji s nadležnim državnim organima i lokalnim upravama u Boki pomogne vlasnicima ribarskih, turističkih i izletničkih brodova u obezbjeđivanju vezova za smještaj.
2013 – Pobijedivši u finalu Rolan Garosa Davida Ferera 2:1, Rafael Nadal postao je prvi teniser koji je osvojio najviše titula na jednom grend slem turniru.
Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:
68 – Rimski car Neron izvršio je samoubistvo, nakon što ga je Senat proglasio neprijateljem naroda i osudio na smrt.
1781 – Rođen je engleski inženjer i pronalazač Džordž Stivenson, konstruktor lokomotiva. U Njukastlu 1823. osnovao je prvu fabriku lokomotiva, a njegova lokomotiva vukla je 1825. na pruzi Stokton – Darlington prvi putnički voz na svijetu.
1945 – Jugoslavija je s Velikom Britanijom i SAD postigla sporazum kojim je Julijska krajina podijeljena na dvije okupacione zone – “A” i “B”. Prva je potpala pod savezničku, druga pod jugoslovensku vojnu upravu.
2006 – Svečanom ceremonijom na minhenskom stadionu „Alijanc arena“, otvoreno je u Njemačkoj 18. Svjetsko prvenstvo u fudbalu. Pehar, namijenjen pobjedniku, na stadion su unijeli najbolji fudbaler svih vremena, Brazilac Pele i njemačka manekenka Klaudija Šifer.
2008 – Američki predsjednik Džordž Buš doputovao je u Sloveniju, čime je počela njegova posljednja evropska turneja.
2010 – Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija usvojio je četvrti krug sankcija Iranu zbog njegovog nuklearnog programa.
2010 – Predstavnici vlasti Vladivostoka saopštili su da je nadomak tog ruskog grada otkrivena masovna grobnica iz koje je izvađeno preko tri tone kostiju – žrtava Staljinovih progona tridesetih godina.
2011 – Na Konferenciji zapadnih i arapskih sila pobunjenicima u Libiji protiv vladavine Moamera Gadafija odobreno je preko milijardu dolara pomoći.
0 comments