EMISIJA “IZ UGLA”

Evropska unija je pokazala naklonost Zapadnom Balkanu u vrijeme pandemijske krize, a sada se, u iščekivanju izvještaja i uz poruke ohrabrenja iz Evropske komisije, očekuje ubrzanje procesa proširenja, poručili su učesnici emisije „Iz ugla“, koju je realizovao Generalni sekretarijat Vlade u okviru projekta EU4ME glavni pregovarač Aleksandar Drljević, šef Delegacije EU u Crnoj Gori Aivo Orav, predsjednica Crnogorske panevropske unije prof. dr Gordana Đurović i zamjenik predsjednika Odbora za evropske integracije Skupštine Crne Gore, Adrijan Vuksanović.

Oni su govorili su o dinamici pregovaračkog procesa nakon pandemijske krize, smjernicama i ocjenama koje Crna Gora može očekivati od predstojećeg izvjeątja EK, kao i značaju i značenju podrške EU zemljama Zapadnog Balkana tokom pandemije koronavirusa.

Svi su saglasni da je koronavirus uticao na dinamiku procesa pristupanja i pomjeranje fokusa sa te teme, ali i da predstojeći period donosi pomake u intergraciji Zapadnog Balkana.

„Fokus nas u Crnoj Gori, ali i članica EU bio je na čuvanju ljudskih života i zdravlja stanovništva. Očekujem da će, nakon smirivanja situacije, naša pažnja biti usmjerena više na aktivnosti u okviru pregovaračkog procesa. EK je i u vremenu krize donosila značajne odluke koje se odnose na politiku proširenja, otvorila pregovore sa Albanijom i Sjevernom Makedonijom. Očekujem da ćemo, nakon proglaąenja kraja epidemije, svjedočiti aktivnostima koje će voditi prema otvaranju poglavlja 8 i ulasku u novu fazu zatvaranja poglavlja koja su za to spremna“, rekao je Drljević.

Prema riječima ambasadora Orava, EU ne daje velika obećanja, ali kad to čini, uvijek ih ispunjava.

„To nekad zahtijeva vrijeme, ali uspijevamo. U prilog tome govori činjenica da je EU u vrijeme krize odlučila da otvori pregovore sa Albanijom i Sjevernom Makedonijom. Isto važi i za proširenje, jer su poruke iz vrha EK veoma ohrabrujuće. Nadamo se da će se proces proširenja ubrzati i ja bih lično volio da Crna Gora što prije bude članica EU“, rekao je on.

Profesorica Đurović smatra da je pandemija napravila presjek i zaustavila proces, ali da se, nakon rada od kuće, od ovog mjeseca očekuje da EK radi punim kapacitetom i da Crna Gora u izvještaju dobije jasnu mapu puta.

„To ne znači da su reforme za čekanju, one se nastavljaju, znamo šta nam je činiti, mjerila ostaju. Naša mapa puta podrazumijeva da, ako je ovo izborna godina i jesen donosi izborni ciklus, posle svega toga dolazi izvještaj i evropske preporuke, da nova vlada koja će biti formirana treba da postavi novu mapu puta za ispunjavanje uslova članstva u EU“, rekla je ona.

Adrijan Vuksanović vjeruje da je EU sad izložena dvostrukom problemu, koji se ogleda u iskazivanju solidarnosti sa zemljama u pristupanju i saniranju posljedica krize u svojim članicama, ali da ne treba sumnjati da će zemlje Zapadnog Balkana biti u fokusu EU.

„O samoj brzini procesa i dinamici teško je i nezahvalno u ovom trenutku govoriti, jer će sve institucije, osim na saniranje posljedica, biti fokusirane na jačanje otpornosti na slične krize koje mogu uslijediti. U svakom sučaju, politika proširenja je jedna od najuspješnijih politika EU i očekujem da ćemo u narednom razdoblju otvoriti poglavlje 8 i početi zatvaranje poglavlja za koje imamo spremnost“, rekao je on.

Kad su u pitanju smjernice za naredni period, kao i oblasti koje se očekuje da budu notirane kao prioritetne u izvještaju EK koji je najavljen za jesen, sagovornici su saglasni da će fokus biti na vladavini prava.

„Ne očekujem određene specifičnosti kad je izvještaj u pitanju, svjesni smo da su poglavlja 23 i 24 glavni fokus naąeg rada i interesovanja EK. Značajan posao smo uradili u prethodnom periodu kad je u pitanju formiranje institucija i uspostavljanje zakonodavnog okvira i ono što se od nas u ovoj fazi očekuje je prooizvodnja konkretnih rezultata, odnosno da su pokažemo da su sve institucije i funkcionalne u pravom smislu te riječi“, rekao je glavni pregovarač.

„Tokom posljednja dva mjeseca nijesmo puno pričali o narednim koracima, jer su svi bili fokusirani na borbu protiv korona virusa, a ono što smo vidjeli u Crnoj Gori je izuzetno, kako su Vlada i društvo u cjelini pristupili tom problemu. Sad kad nastavljamo priču o narednim koracima, o putu na kom je Crna Gora, o izvještaju, moramo istaći najvažnija pitanja. Vladavina prava je ključna i posvetićemo joj posebnu pažnju“, rekao je ambasador Orav.

Prof. Đurović ističe i da će Crna Gora uskoro dobiti presjek stanja u poglavljima 23 i 24 i pitanja koja se odnose na dalju reforme izbornog zakonodavstva, slobodu vjeroispovijesti i imovinski zakon, kao i veliki broj funkcija u pravosuđu koje su zbog dvotrećinskog uslova blokirane.

Vuksanović, kako je rekao, ne očekuje ništa spektakularno, jer su svi svjesni da je prioritet pregovaranja koncentirisan u sadržaju poglavlja 23 i 24.

„Biće zanimljivo da čujemo i političke preporuke, tu konkretno mislim na ostvarivanje političkog dijaloga, to je relacija koja zavisi ne samo do pozicije, nego i opozicije“, dodao je on.

Na pitanje da li se višemilionska podrška državama regiona u trenutku pandemije može tumačiti i kao signal da EU želi da bude više prisutna na Zapadnom Balkanu, Vuksanović je ocijenio da ona dokazuje da je EU zainteresovana za prostor Zapadnog Balkana, kao i da proces konsolidacije zapravo ne može izuzeti proces proširenja.

Đurović je istakla da je EU prisutna i da nas posmatra kao najbliže susjedstvo i buduće članice kojima treba pomoći u svim okolnostima. Ambasador Orav je podsjetio da je EU uvijek bila najveći donor na Zapadnom Balkanu, ali da to nekad nije bilo toliko vidljivo, dok glavni pregovarač vjeruje da su razvijen partnerski odnos i zajednička i solidarna djelovanja najadekvatniji odgovor na krizu.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • USSCG obustavlja učešće u radu Socijalnog savjeta: Vlada mjesecima odgađa dogovor o većim zaradama
    on 10/07/2026 at 13:05

    Unija slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG) saopštila je da ni na današnjoj sjednici Predsjedništva Socijalnog savjeta nije postignut dogovor o povećanju zarada zaposlenih, ocjenjujući da Vlada već mjesecima ne nudi konkretan prijedlog za rješavanje tog pitanja.

  • Uprava carina za šest mjeseci naplatila gotovo 676 miliona eura, prihodi veći za 25,7 miliona
    on 10/07/2026 at 12:17

    Uprava carina je u prvoj polovini 2026. godine naplatila oko 675,9 miliona eura carinskih prihoda, što je za 25,7 miliona eura ili četiri odsto više nego u istom periodu prošle godine, naveli su u saopštenju. Istovremeno, plan prihoda za period od januara do juna premašen je za pet miliona eura, dok su pojačane kontrole rezultirale otkrivanjem stotina nepravilnosti, zapljenom krijumčarene robe i podnošenjem krivičnih prijava.

  • PU: Zatvoreno 14 objekata, izrečeno 910.800 eura novčanih kazni, najviše nepravilnosti u Budvi
    on 10/07/2026 at 08:35

    Od 1. maja do 8. jula 2026. godine, poreski inspektori izvršili su 1.129 inspekcijskih kontrola širom Crne Gore. Kontrolama je utvrđeno da 177 poreskih obveznika nije u potpunosti postupalo u skladu sa poreskim propisima. Po tom osnovu izdato je ukupno 267 prekršajnih naloga, u ukupnom iznosu od 910.800 eura, saopšteno je iz Poreske uprave. Najviše nepravilnosti utvrđeno je u Budvi, slijede Ulcinj, Bar, Herceg Novi. Zbog nepravilnosti u radu zatvoreno je 14 objekata.

  • Crna Gora i EBRD otvaraju novu eru investicija: U fokusu infrastruktura, energetika i digitalizacija
    on 10/07/2026 at 07:10

    Crna Gora i EBRD ulaze u novu fazu partnerstva, obilježenu rekordnim investicijama, snažnim reformama i realizacijom najvećih infrastrukturnih projekata u susret članstvu u Evropskoj uniji – ključna je poruka sa sastanka ministra finansija, Novice Vukovića i njegovog tima sa rukovodstvom Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).

  • Konstituisana Grupacija za kongresnu industriju
    on 09/07/2026 at 14:50

    U Privrednoj komori (PKCG) je danas, pri Odboru Udruženja turizma i ugostiteljstva, konstituisana Grupacija za kongresnu (MICE) industriju.

  • Novi zakon o PDV-u u skladu sa evropskim standardima
    on 09/07/2026 at 14:37

    Predlog zakona o porezu na dodatu vrijednost (PDV) ima za cilj cijelovitije uređenje svih osnovnih instituta sistema PDV-a, u skladu sa evropskim standardima, saopštio je ministar finansija Novica Vuković. On je u Skupštini, obrazlažući predloženi akt, kazao da je postojeći Zakon o PDV-u , koji je donijet 2002, tokom godina postepeno usklađivan s evropskim propisima, ali da i dalje sadrži rješenja koja ne odgovaraju Direktivi Savjeta 2006/112 i njenim kasnijim izmjenama.  

  • Crna Gora tokom jula očekuje privremeno zatvaranje Poglavlja 8
    on 09/07/2026 at 10:08

    Crna Gora bi tokom jula, na Međuvladinoj konferenciji, trebalo privremeno da zatvori Poglavlje 8 – Konkurencija, čime bi napravila još jedan korak u pristupnim pregovorima sa Evropskom unijom, saopšteno je iz Ministarstva evropskih poslova . Riječ je o poglavlju koje uređuje politiku konkurencije i kontrolu državne pomoći, s ciljem da svi učesnici na tržištu posluju pod jednakim uslovima.

  • Bivši radnici Autoprevoznog blokirali ulaz u Tehnobazu: Traže povezivanje staža i isplatu potraživanja
    on 09/07/2026 at 08:38

    Bivši radnici nikšićkog Autoprevoznog blokirali su danas ulaz u Tehnobazu i carinski terminal u Nikšiću, zahtijevajući povezivanje radnog staža, isplatu potraživanja i rješavanje pitanja njihovih akcija. U ime okupljenih obratio se Milosav Đikanović, koji je poručio da radnici već dvije decenije bezuspješno pokušavaju da ostvare svoja prava.

  • Treća trasa imaće 49 kilometara, deset tunela i 25 mostova
    on 09/07/2026 at 05:30

    Nakon što je ozvaničen početak pripremnih radova za drugu dionicu autoputa od Mateševa do Andrijevice, iz kompanije Monteput su saopštili da su dobili saglasnost Agencije za zaštitu životne sredine i za dionicu od Andrijevice do Boljara čija je vrijednost procijenjena na 880 miliona eura.

  • Ohrabrujući rezultati sektora poljoprivrede, ali neophodna veća podrška
    on 08/07/2026 at 16:38

    Iako su u prvoj polovini godine zabilježeni rast domaće proizvodnje, otkupa mlijeka i proizvodnje u prehrambenoj industriji, crnogorski agrar i dalje se suočava sa ozbiljnim strukturnim problemima. Iz Privredne komore poručuju da su za održiv razvoj neophodni jača podrška države, razvoj prerađivačkih kapaciteta i snažnije povezivanje domaćih proizvođača sa trgovinom i turizmom.