Izbor i priprema: Č. Đurđić

Na današnji dan 1837. u Napulju je umro italijanski pisac Đakomo Leopardi, najveći lirski pjesnik italijanskog romantizma i jedan od najznačajnijih pjesnika evropske poezije 19. vijeka. Pisao je i prozu. I u stihu i u prozi stvorio je nov snažan i moderan jezik. Uspješno se odupro pretjeranom romantičarskom rimovanju, dajući svom izrazu muzikalnost, a melanholičnosti i pesimizmu filozofsko određenje. Poznata djela: “Dijalozi i eseji” , “Zibaldon”, “Silviji “, dnevnik “Misli”.

1904 – Umro je srpski pisac i ljekar Jovan Jovanović Zmaj, jedna od najmarkatnijih ličnosti srpskog društva u drugoj polovini 19. vijeka. Borac za nacionalno i političko oslobođenje, član Srpske kraljevske akademije i dramaturg Narodnog pozorišta u Beogradu. Jovan Jovanović Zmaj najpoznatiji je kao dječiji pjesnik i autor elegičnih ličnih ispovijesti „Đulići“ i „Đulići uveoci“.

1915 – U toku Prvog svjetskog rata, crnogorska vojska pod komandom generala Radomira Vešovića zauzela je Skadar bez borbe. Taj čin, koji srpskoj vojnoj komandi nije bio po volji, za crnogorske odrede bio je veoma značajan, jer je njime otvoren slobodan prolaz za snabdijevanje hranom vojske i stanovništva.

1928 – Rođen je argentinski političar i revolucionar Ernesto Če Gevara. Kao beskompromisni borac za pravdu stekao je veliku popularnost, posebno među mladima. Učestvovao je u Kubanskoj revoluciji i bio ministar u Kastrovoj vladi od 1961. do 1965. U novembru 1966. postao je lider gerilaca u Boliviji, a u oktobru naredne godine zarobljen je i ubijen. Napisao je više djela a najpoznatija su „Dnevnik iz Bolivije“, „Uspomene na kubansku revoluciju“ i „Gerilsko ratovanje“.

 

1936 – Umro je ruski pripovjedač, romansijer i dramski pisac Maksim Gorki, pravo ime Aleksej Maksimovič Pješkov. Imao je izuzetno značajnu ulogu u političkom i kulturnom životu sovjetske Rusije i smatra se osnivačem socijalističkog realizma u ruskoj književnosti. Njegov bogati opus, prozni i dramski, predstavlja, u suštini, kritički izraz i bunt protiv malograđanske uskogrudosti, inertnosti, i njenih „obezduhovljenih ambicija“, zasnovanih na primjeru ruskog društva s početka 20. vijeka.  Nakon 1917. „polemisao je s Lenjinom i boljševičkim prvacima, kritikujući stav sovjetske vlasti prema inteligenciji, borbu za političku dominaciju, i manifestacije anarhične i sebične seljačke mase u godinama građanskog rata…“ Aktivno je učestvovao u duhovnoj obnovi zemlje, a u literaturi tragao za istinom i pravednošću; propagirao čovjeka aktivnih načela i, posebno u dramskim djelima, bjekstvo iz „učmale i konzervativne realnosti u svijet slobode…“ Poznata djela: “Makar Čudra” , “Mati” , “Na dnu”.

1966 – Vatikan je objavio aboliciju na Indeks zabranjenih knjiga (Index librorum prohibitorum). Popis djela koje katolički vjernici po crkvenoj  zabrani nijesu smjeli čitati objavio je 1559. papa Pavle IV.

1968 – Umro je italijanski pjesnik Salvatore Kvazimodo, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1959. Rođen je 20. avgusta 1901. Osnovnu školu pohađao je u Ćeli, a nakon katastrofalnog zemljotresa 1908. preselio se s ocem u razorenu Mesinu. U Palermu je završio srednju tehničku školu, a 1919. u Rimu upisao Tehnički fakultet. Zbog nemaštine napušta studije i posvećuje se pisanju poezije. U Firenci 1929. upoznaje Montalea i Bonsatija koji će mu 1930. u časopisu „Solaria“ objaviti prve značajnije stihove. Salvatore Kvazimodo, pjesnik usamljenosti i prolaznosti stvari, predavao je italijansku književnost na Muzičkom konzervatorijumu u Milanu, prevodio Šekspira, Euripida, Nerudu, Argezija i druge. Poznata djela: “Vode i zemlje”, “Život nije san”, “Potopljena oboa”, a njegove sabrane pjesme, eseji i prevodi objavljeni su 1971. pod naslovom „Pjesme i rasprave o poeziji“.

1986 – Umro je argentinski pjesnik i pripovjedač, profesor anglosaksonske književnosti, kritičar i višegodišnji direktor Nacionalne biblioteke u Buenos Ajresu Horhe Luis Borhes, jedan od najvećih i najuticajnijih književnika 20. vijeka. Presudno je obilježio hispanoameričku literaturu i značajno uticao na svjetske književne tokove. Introspektivnog duha, enciklopedijski obrazovan, stvorio je osoben izraz kratke priče između fantastike i stvarnosti. Rođen je 1899. u Buenos Ajresu, gdje je proveo najranije djetinjstvo. Početkom I svjetskog rata preselio se s porodicom u Švajcarsku, u kojoj je živio do 1919. Potom je nekoliko narednih godina proveo u Španiji, gdje je započeo književnu karijeru kao ultraistički pjesnik. Nakon toga vratio se u Argentinu i u njoj proveo duži dio života pišući pjesme, kratke priče, eseje. Njegova djela „predstavljaju knjige o knjigama; pisanje koje proističe iz čitanja drugih knjiga“. Zato se za njega obično kaže da je „književnik bez domovine“, jer njegovo je djelo proisteklo iz „beskonačnog prostora i beskrajnog vremena svijeta književnosti“. Poznata Borhesova djela: “Univerzalna istorija beščašća”, “Maštarije”, “Alef”, “Pješčana knjiga”.

2005 – U Podgorici je umro poznati crnogorski prevodilac i slavista Savo Rašović, profesor na Katedri za rusku književnost Filozofskog fakulteta u Nikšiću. Prevodio je djela Čehova, Grigorija Baklanova, Jurija Poljakova, Tatjane Tolstoj i drugih.

2006 – Suverenu i nezavisnu Crnu Goru priznale su Kina, Njemačka, Grčka, Švedska, Italija, Singapur i Bosna i Hercegovina.

2007 – U 67. godini umro je jedan od najznačajnijih savremenih hrvatskih pjesnika Boris Maruna. Iz Hrvatske je emigrirao 1960, a vratio se nakon demokratskih promjena i hrvatskog osamostaljenja 1991. Objavio je desetak zbirki pjesama.

2013 – Island je zbog opadanja povjerenja svojih građana u Evropsku uniju suspendovao pregovore s Unijom na neodređeno vrijeme.

Na današnji dana dogodilo se i sljedeće:

1777 – Kongres Sjedinjenih Američkih Država prihvatio je zastavu “zvijezda i pruga” kao zvanično državno znamenje.

1798 – Rođen je češki istoričar i političar František Palacki, vođa češkog preporoda u 19. vijeku. Kao lider federalističke stranke zalagao se, u skladu sa svojom idejom austroslavizma, za federativno preuređenje Austrougarske.

1907 – Crna Gora je potpisala  Haški međunarodni protokol iz 1899, o mirnom rješavanju sporova među državama.

1940 – Zastava sa kukastim krstom podignuta je na Ajfelovoj kuli dok su trupe nacističke Njemačke u Drugom svjetskom ratu ulazile u centar Pariza.

1941 – Predsjednik SAD Frenklin Ruzvelt naredio je zamrzavanje imovine Njemačke i Italije u Americi.

1943 – U bici na Sutjesci u Drugom svjetskom ratu poginuo je srpski publicista, novinar i prevodilac  Veselin Masleša.

1946 – Umro je škotski pronalazač Džon Logi Berd, koji je 1923. izveo prvi prenos TV slike, a 1928. prvi prekookeanski TV prenos između Londona i Hortsdejla u Sjedinjenim Američkom Državama.

1962 – U Parizu je osnovana Evropska organizacija za istraživanje svemira.

1980 – U Nikšiću je završen festival dramskih amatera Crne Gore na kojem je prva nagrada pripala dramskoj družini iz Nikšića za predstavu “Čekajući Godoa”, u režiji Gorana Bulajića. Taj ansambl KUD-a “Zahumlje” prerastao je u Dramski studio Centra za kulturu koji je imao značajnu ulogu u pozorišnom životu Nikšića i formiranju profesionalne pozorišne scene.

1993 – Tansu Čiler postala je prva žena premijer u istoriji Turske.

2007 – U 88. godini umro je Kurt Valdhajm, bivši generalni sekretar Ujedinjenih Nacija i predsjednik Austrije, čiji je ugled doveden u pitanje nakon što je otkriveno da je služio u vojsci nacističke Njemačke.

2008 – Za predsjednika prvog Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori izabran je profesor doktor istorijskih nauka Šerbo Rastoder.

2009 – Ostrvo pacova koje pripada Aljasci oslobođeno je pacova, 229 godina nakon što su ti štetni glodari iz olupine japanskog broda stigli na ostrvo Alutijan, uništivši na njemu ptičiju populaciju.

2013 – U Iranu su održani predsjednički izbori na kojima je pobijedio umjereni konzervativac Hasan Rohani.  

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Tramp spreman da prihvati poklon Katara - superluksuzni Boing 747-8 kao predsjednički avion
    on 11/05/2025 at 18:21

    Administracija američkog predsjednika Donalda Trampa spremna je da prihvati poklon kraljevske porodice iz Katara - superluksuzni džambo džet "boing 747-8" koji će se koristiti kao Trampov predsjednički avion, a očekuje se da će poklon biti objavljen sljedeće sedmice, rekli su izvori za ABC.

  • Nagrade najboljima na likovnom konkursu
    on 11/05/2025 at 18:10

    Crnogorsko društvo za borbu protiv raka (CDPR) tradicionalno povodom Svjetskog dana bez duvana, organizovalo je 24. nagradni Konkurs za likovne i literarne radove za učenike osnovnih škola u Crnoj Gori. Tema Konkursa, koji je bio otvoren za učenike od četvrtog do devetog razreda naših osnovnih škola u vremenu od prvog do tridesetog aprila tekuće godine je bila "Pluća su zdrava bez duvana”.

  • Od 22 kontrolisana plovila, 13 nepravilnosti
    on 11/05/2025 at 17:58

    Tokom kontrole 22 plovila duž crnogorske obale, Inspektori sigurnosti plovidbe utvrdili su 13 nepravilnosti i kaznili vlasnike u iznosu gotovo 3.000 eura. to je na mreži X napisao ministar pomorstva Filip Radulović.

  • KCCG: Uloga medicinskih sestara i tehničara ključna u očuvanju zdravlja
    on 11/05/2025 at 17:50

    Medicinske sestre i tehničari imaju ključnu ulogu u očuvanju i unaprjeđenju zdravlja zajednice, kazali su iz Kliničkog centra Crne Gore (KCCG), povodom 12. maja - Međunarodnog dana sestrinstva.

  • Ibrahimović: Zastava simbol trajanja Bošnjaka
    on 11/05/2025 at 17:30

    Bošnjačka zastava simbol je postojanja, trajanja i istorijskog utemeljenja Bošnjaka, poručio je predsjednik Bošnjačke stranke (BS) i potpredsjednik Vlade, Ervin Ibrahimović.

  • 6 u 6: Goluboviću pritvor do 30 dana, odbrana najavila žalbu
    on 11/05/2025 at 17:00

    Pogledajte vijesti koje su obilježile dan za nama. U rubrici "6 u 6" plasiramo pregled najvažnijih vijesti iz zemlje i svijeta koje su obilježile 11. maj.

  • Papa Lav XIV pozvao na mir u Ukrajini, prekid vatre u Gazi i oslobađanje talaca
    on 11/05/2025 at 16:17

    Papa Lav XIV je, u svom prvom nedjeljnom blagoslovu kao papa, pozvao na pravedan i trajan mir u Ukrajini i hitan prekid vatre u Gazi, uz oslobađanje talaca i isporuku humanitarne pomoći.

  • Monstat: Manje goveda i ovaca
    on 11/05/2025 at 16:05

    Brojno stanje stoke u prošloj godini bilježi pad u odnosu na 2023. u ukupnom broju goveda, ovaca i koza, pokazali su preliminarni podaci Monstata.

  • Češka ne vjeruje Putinu i nastavlja isporuke municije Ukrajini
    on 11/05/2025 at 15:44

    Češki premijer Petr Fijala izjavio je danas da ruski predsjednik Vladimir Putin samo traži izgovore da izbjegne primirje koje predlaže Ukrajina i zapadna "koalicija voljnih", i zato Češka nastavlja sa svojom Inicijativom za municiju u kojoj posreduje u snabdijevanju Ukrajine artiljerijskom municijom iz trećih zemalja.

  • Pet-a-Tet pruža utočište napuštenim životinjama u Crnoj Gori
    on 11/05/2025 at 15:27

    Crna Gora bi za suočavanje sa problemom napuštenih životinja mogla iskotistiti pomoć organizacije Pet-a-tet, koja je nedavno izgradila azil u Podgorici u koji smješta i liječi napuštene životinje i na kraju im pronalazi dom, uglavnom u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD).

  • Danilović: Respektujem vickasti napor Odžića, valjalo bi da prethodno istraži malo bolje Baju Knindžu
    on 11/05/2025 at 12:30

    Petar Odžić se, dalje od zavičaja, pročuo kada je mjesto predsjednika Skupštine Budva proslavio uz pjesmu Baje Malog Knindže “Svaka bi fukara da ubije vuka”, saopštio je lider Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović. On je reagovao nakon Odžićeve izjave da "revizija istorije, od strane ponavljača poput Danilovića, neće proći".

  • Politička volja ključna za antimafija zakon
    on 11/05/2025 at 12:16

    Iako je početkom godine započet rad na izmjenama takozvanog antimafija zakona, Ministarstvo pravde još ne izlazi u javnost s nacrtom tog akta. Pravnik Boris Marić za naš radio ocjenjuje da postoje grupe koje žele da opstruiraju donošenje takvog zakona.

  • "Zamjena je teza da dijalog o srpskom jeziku i dvojnom državljanstvu izaziva podjele"
    on 11/05/2025 at 11:23

    Narativ da je dijalog o srpskom jeziku i dvojnom drževljanstvu tema koja izaziva podjele u društvu, klasična je zamjena teza, sa jasnim elementima društvene neodgovornosti. Takvo pojednostavljivanje ima za  cilj očuvanje rigidnih diskriminatorskih tekovina prema najbrojnijoj jezičkoj zajednici koje su na žalost i dalje na snazi, saopštio je potpredsjednik Vlade Crne Gore i potpredsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milun Zogović.

  • Petrić: Nekada sam mnogo lakše kritikovao ljude koji donose odluke
    on 11/05/2025 at 07:07

    Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Dražen Petrić kaže da je kritičan prema sebi i drugima, međutim priznaje da je prije ulaska u politiku mnogo lakše kritikovao ljude koji donose odluke. Nije konfliktna osoba, svemu smireno pristupa, ali ne voli kada mu se oduzima riječ.

  • Odžić: Revizija istorije neće proći
    on 10/05/2025 at 21:24

    Čovjek koji ne zna odgovore na pitanja sa državnog ispita, ali se pravi da zna šta je bilo u ratu, naveo je na mreži X zamjenik predsjednika SDP i predstavnik Evropskog saveza Petar Odžić.

  • Marković: Izjava Nimanbegua nedopustiva, Ulcinj nije ničija prćija
    on 10/05/2025 at 18:18

    Izjava predsjednika Opštine Ulcinj Gencija Nimanbegua, u kojoj javno govori o mogućnosti da se premijer Crne Gore Milojko Spajić i ministarka javnih radova Majda Adžović proglase za "persona non grata“ u Ulcinju, predstavlja neviđeni institucionalni i politički presedan. Nedopustivo je da se bilo ko, a posebno predsjednik jedne opštine, na ovako uvredljiv, neodgovoran i destruktivan način obraća najvišim državnim funkcionerima, saopštila je poslanica Pokreta Evropa sad (PES) Branka Marković. 

  • Ivanović: Crna Gora pozdravlja sporazum o trenutnom prekidu vatre Indije i Pakistana
    on 10/05/2025 at 17:36

    Potpredsjednik Vlade Crne Gore za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović, oglasio se povodom postignutog dogovora o trenutnom prekidu vatre između Indije i Pakistana, poručivši da Crna Gora pozdravlja sporazum o trenutnom prekidu vatre između te dvije zemlje.

  • CGO: Definisati nadležnosti i ukinuti pozicije bez jasnih mandata u izvršnoj vlasti
    on 10/05/2025 at 17:31

    Racionalno upravljanje javnim sredstvima zahtijeva da se Zakonom o Vladi precizno definišu nadležnosti članova izvršne vlasti i ukinu pozicije bez jasnih mandata, kao što je ministar bez portfelja, smatraju u Centru za građansko obrazovanje (CGO).

  • Zampeti: Crna Gora u najzahtjevnijoj fazi pregovora, potreban doprinos lokalnih vlasti
    on 10/05/2025 at 10:54

    Herceg Novi i Ulcinj obilježili su Dan Evrope kulturnom manifestacijom „Noć tvrđava“, realizovanu uz podršku Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, kroz inicijativu „Opštine za EU“. Zamjenica ambasadora Evropske unije u Crnoj Gori Laura Zampeti poručila je da je ovo kritičan trenutak kada je Crna Gora ušla u najzahtjevniju fazu pristipanja EU i kada su zemlji potrebni doprinos i podrška lokalnih vlasti i zajednica da bi krenula naprijed i u istom smjeru. Ambasador Austrije u Crnoj Gori Kristijan Štajner poručio je da su investicije veoma važne i da treba da se sprovode na transparentan način za lokalno stanovništvo.

  • Prave spisak slučajeva za Anketni odbor o švercu cigareta
    on 10/05/2025 at 06:29

    Anketni odbor Skupštine za istraživanje šverca cigareta treba da ima jasan spisak slučajeva kojima će se baviti, saopšteno je Portalu RTCG iz crnogorskog parlamenta. Kako su istakli, stoga je neophodno da se prije njegovog konstituisanja Ministarstvu pravde dostavi jasno strukturirana lista konkretnih slučajeva, da bi se utvrdilo postoji li za njih zakonska prepreka.