RAKOČEVIĆ

Hapšenjem zatvorskih čuvara Ivana Brnovića i Danila Femića zbog sumnje da su sarađivali sa osobama iz kriminalnog miljea država je pokazala da su svi jednaki pred zakonom, kazao je kriminolog Velimir Rakočević.

– Da budem precizan, nadležni državni organi prikupljajući relevantne informacije u cilju otkrivanja i procesuiranja izvršilaca krivičnih djela, jasno su pokazali da niko ne može biti zaobiđen u primjeni zakona, bez obzira na službeni položaj ili bilo koju drugu poziciju. Država je i u ovom slučaju pokazala odlučnost da osigura primjenu zakona i neophodnu djelotvornost sistema – saopštio je Rakočević za Pobjedu.

Povodi

Zatvorski policijac Istražnog zatvora Ivan Brnović uhapšen je 5. juna za vrijeme radnog vremena zbog sumnje da je dio kriminalne organizacije.

On je radio kao ključar u Istražnom zatvoru i, kako se sumnja, bio je blizak kavačkoj kriminalnoj grupi.

Prema nezvaničnim saznanjima Pobjede, jedan pritvorenik koji je pristao na saradnju sa tužilaštvom ispričao je o „dodatnom“ poslu Brnovića u zatvoru.

Za sada istražitelji Brnovića terete da je prenosio informacije između članova kriminalne grupe. Za to postoje i dokazi, jer je već neko vrijeme bio pod nadzorom, kao i iskaz svjedoka.

Dan nakon hapšenja Brnovića javnost je saznala da je povodom sumnje da je sarađivao sa pripadnicima škaljarske kriminalne grupe na saslušanje u policiju privođen Danilo Femić, zatvorski čuvar u bjelopoljskom zatvoru.

Femić, koji je sin sudije Vrhovnog suda Crne Gore Branimira Femića, tereti se da je za račun „škaljaraca“ uticao na osumnjičenog za ubistvo Novljanina Šćepana Roganovića da ne postane svjedok saradnik tužilaštva i razotkrije detalje ovog zločina.

Osumnjičeni za ubistvo Roganovića je zbog poruke od „škaljaraca“ odlučio da ne sarađuje više sa istražiteljima. Nakon što su operativnim radom tužilaštvo i policija utvrdili da je Femić uticao na svjedoka, zbog čega je i uhapšen, saradnik se predomislio i nastavio da istražiteljima pomaže u rasvjetljavanju ovog zločina.

Osuda UIKS-a

Menadžment UIKS-a nije želio da komentariše hapšenje službenika, navodeći da poštuju ustavno načelo „prezumpcije nevinosti“.

U odgovorima na upit Pobjede, naglasili su da podržavaju rad institucija koje su zadužene za otkrivanje i procesuiranje učinioca krivičnih djela, i da osuđuju svaki vid neprofesionalnog postupanja.

– Imajući u vidu činjenicu da rad u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija zahtijeva profesionalno postupanje u skladu sa zakonom svih zaposlenih, može se reći da svako suprotno postupanje može dovesti do smanjenja povjerenja javnosti u odnosu na zaposlene koji krajnje odgovorno i profesionalno obavljaju svoje poslove i radne zadatke – kaže se iz UIKS-a.

Ističu da su u prethodnom periodu značajno doprinijeli otkrivanju izlolovanih slučajeva zloupotrebe službenog položaja koji su rezultirali utvrđivanjem odgovornosti okrivljenih pred sudom, kao i u disciplinskim postupcima.

Iz menadžmenta UIKS-a je za Pobjedu saopšteno da snažno osuđuju svaki vid neprofesionalnog djelovanja koje službenika čini nedostojnim za obavljanje poslova i radnih zadataka iz djelokruga rada ovog državnog organa.

– Zalagaćemo se bez izuzetka da ova lica u takvim slučajevima snose sve zakonom propisane posljedice – kazali su iz UIKS-a.

Razbijanje veza 

Obaveza svake savremene države, prema mišljenju kriminologa Rakočevića, je da u skladu sa zakonom preduzima sve što je propisano kako bi efikasno suzbila najteže forme kriminaliteta.

On je istakao do nije lako doći do informacija o konekcijama službenih lica sa osobama sa druge strane zakona ali, kako pojašnjava, država ima mehanizme i za rješavanje ovih.

– Kada se radi o povezanosti službenih lica sa kriminalcima, onda je otkrivanje i suzbijanje nezamislivo korišćenjem samo tradicionalnih metoda policijskog rada. Da bi se ove inkriminacije razotkrile, neophodno je proaktivno reagovanje zasnovano na obavještajnim informacijama, što omogućava policiji i državnom tužilaštvu da djeluju u najranijoj fazi izvršenja krivičnog djela – navodi on.

Rakočević je objasnio da efektivno prikupljanje i korišćenje operativnih i obavještajnih podataka zajedno sa specijalnim istražnim metodama i prikrivenim policijskim radnjama daje mogućnost državnim organima da blagovremeno osujete namjere kriminalnih organizacija i u zatvorskim ustanovama.

Saradnja

Otkriveni i procesuirani slučajevi zloupotrebe službenog položaja i ovlašćenja zatvorskih čuvara pokazali su da UIKS ima tijesnu saradnju sa policijom, tužilaštvom i drugim državnim organima.

– UIKS je pokazao da ima dovoljno kapaciteta i mehanizama da se suprotstavi ovim vidovima protivpravnih ponašanja – navodi Rakočević.

Za njega je nesporno da u ovim institucijama na svim nivoima rade službenici koji zadatke obavljaju sa najvećim stepenom profesionalizma.

On ističe da se ne smije zanemariti da poslovi zatvorskog policajca bez sumnje spadaju u najteže poslove u državnoj službi.

– Posao zatvorskog čuvara prate brojni rizici i stalna opasnost od pokušaja da ih zatvorenici pridobiju za ostvarenje svojih nečasnih namjera. Svjesni tih opasnosti, još devedesetih godina prošlog vijeka, pojačan je sistem bezbjednosti u zatvoru uvođenjem službenika za preventivno bezbjednosnu zaštitu, kako bi stvorili sigurno okruženje – kazao je Rakočević.

On se prisjetio i riječi iskusnijih kolega da je vrlo važno da zatvorski službenici uvijek imaju u vidu da ,,ukoliko zatvoreniku date prst, on hoće cijelu ruku“.

– Zbog toga mora da postoji neprobojni zid između službenih lica i osuđenika, jer i najmanji trenutak nepažnje ili nepromišljenosti može da ima vrlo negativne posljedice. Ovi poslovi se mogu uspješno obavljati samo objektivno i pravično uz strogo poštovanje zakona – zaključuje Rakočević.

Lani 26 disciplinskih postupaka, ove godine 12 

Prema statistici UIKS-a, u prethodnoj godini pokrenuto je 26 disciplinskih postupaka protiv njihovih službenika, odnosno 18 zbog teže i osam zbog lakše povrede službene dužnosti.

– Od početka ove godine pokrenuto je 12 disciplinskih postupaka protiv službenika UIKS-a zbog povreda službenih dužnosti, i to: 10 zbog teže povrede službene dužnosti i dva zbog lakše povrede službene dužnosti – kazali sui z UIKS-a.

Jedan službenik UIKS-a koji je uhapšen i određen mu pritvor, kako su kazali iz UIKS-a, smješten je u organizacionoj jedinici Istražni zatvor Podgorica.

Strože kazne kao lijek 

Strožim kaznama prema državnim službenicima država bi, kako smatra Rakočević, mogla preduprijediti bilo kakav vid saradnje sa osobama na drugoj strani zakona.

– U posljednjem slučaju zatvorski policajac je osumnjičen za krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije za koje je zaprijećena kazna od tri do 15 godina zatvora, dok je za pripadnika kriminalne organizacije predviđena kazna zatvora od jedne do osam godina. Iako se radi se o strogim kaznama koje su među najoštrijim u uporednom zakonodavstvu, mislim da bi ovu inkriminaciju trebalo kazneno pojačati u slučajevima kada je izvršilac djela službeno lice. Službena lica moraju imati povećan stepen odgovornosti i ne mogu se pozvati na bilo koju olakšavajuću okolnost, jer su oni posljednji koji mogu i pomisliti da se bave nazakonitim radnjama – pojašnjava Rakočević.

Statistika procesuiranih slučajeva nezakonite saradnje zatvorskih čuvara sa pritvorenicima i zatvorenicima u Crnoj Gori je, kako navodi Rakočević, zanemarljiva je u odnosu na region i svijet.

– To nikako ne znači da te incidente treba relativizovati, već naprotiv učiniti sve da se u cjelosti eliminiše svako neprofesionalno postupanje jer ono može da dugoročno uruši zatvorski sistem iznutra i da devalvira nesporne rezultate koje imamo u ovoj oblasti – kaže on.

Dodaje da ukoliko analiziramo učestalost ovih krivičnih djela u našem zatvorskom sistemu u odnosu na okruženje, i šire lako je uočiti da ne spadamo u one zatvore u kojima je ova pojava posebno izražena.

– Ukoliko tome dodamo vrlo mali broj težih remećenja kućnog reda u zatvoru (dva slučaja u Zatvoru Bijelo Polje i jedan u poluotvorenom odjeljenju KPD Podgorica) što podrazumijeva bjekstva, pobune i nerede većeg obima, teška krivična djela protiv života i tijela i slično, nije teško primijetiti da se radi o izolovanim slučajevima – smatra Rakočević.

Ističe da zatvorskim čuvarima u obavljanju posla naruku ide i to što su posljednjih godina prostorno-arhitektonski, tehnički i drugi uslovi u zatvorskom sistemu Crne Gore značajno unaprijeđeni u skladu sa Evropskim zatvorskim pravilima.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Osnažiti saradnju Crne Gore i Luksemburga, riješiti pitanje državljanstva
    on 11/05/2025 at 18:54

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić, sastao se sa predsjednikom parlamenta Velikog Vojvodstva Luksemburg, Klodom Viselom, prilikom Konferencije predsjednika parlamenata zemalja članica Evropske unije koja se održava u Budimpešti. Tokom razgovora, Mandić je istakao važnost kontinuirane podrške Luksemburga Crnoj Gori na njenom putu ka Evropskoj uniji, naglašavajući da Luksemburg, sa pribliznim brojem stanovnika kao Crna Gora, predstavlja pravi primjer uspjeha i evropskog životnog standarda kome teži i Crna Gora.

  • Danilović: Respektujem vickasti napor Odžića, valjalo bi da prethodno istraži malo bolje Baju Knindžu
    on 11/05/2025 at 12:30

    Petar Odžić se, dalje od zavičaja, pročuo kada je mjesto predsjednika Skupštine Budva proslavio uz pjesmu Baje Malog Knindže “Svaka bi fukara da ubije vuka”, saopštio je lider Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović. On je reagovao nakon Odžićeve izjave da "revizija istorije, od strane ponavljača poput Danilovića, neće proći".

  • Politička volja ključna za antimafija zakon
    on 11/05/2025 at 12:16

    Iako je početkom godine započet rad na izmjenama takozvanog antimafija zakona, Ministarstvo pravde još ne izlazi u javnost s nacrtom tog akta. Pravnik Boris Marić za naš radio ocjenjuje da postoje grupe koje žele da opstruiraju donošenje takvog zakona.

  • "Zamjena je teza da dijalog o srpskom jeziku i dvojnom državljanstvu izaziva podjele"
    on 11/05/2025 at 11:23

    Narativ da je dijalog o srpskom jeziku i dvojnom drževljanstvu tema koja izaziva podjele u društvu, klasična je zamjena teza, sa jasnim elementima društvene neodgovornosti. Takvo pojednostavljivanje ima za  cilj očuvanje rigidnih diskriminatorskih tekovina prema najbrojnijoj jezičkoj zajednici koje su na žalost i dalje na snazi, saopštio je potpredsjednik Vlade Crne Gore i potpredsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milun Zogović.

  • Petrić: Nekada sam mnogo lakše kritikovao ljude koji donose odluke
    on 11/05/2025 at 07:07

    Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Dražen Petrić kaže da je kritičan prema sebi i drugima, međutim priznaje da je prije ulaska u politiku mnogo lakše kritikovao ljude koji donose odluke. Nije konfliktna osoba, svemu smireno pristupa, ali ne voli kada mu se oduzima riječ.

  • Odžić: Revizija istorije neće proći
    on 10/05/2025 at 21:24

    Čovjek koji ne zna odgovore na pitanja sa državnog ispita, ali se pravi da zna šta je bilo u ratu, naveo je na mreži X zamjenik predsjednika SDP i predstavnik Evropskog saveza Petar Odžić.

  • Marković: Izjava Nimanbegua nedopustiva, Ulcinj nije ničija prćija
    on 10/05/2025 at 18:18

    Izjava predsjednika Opštine Ulcinj Gencija Nimanbegua, u kojoj javno govori o mogućnosti da se premijer Crne Gore Milojko Spajić i ministarka javnih radova Majda Adžović proglase za "persona non grata“ u Ulcinju, predstavlja neviđeni institucionalni i politički presedan. Nedopustivo je da se bilo ko, a posebno predsjednik jedne opštine, na ovako uvredljiv, neodgovoran i destruktivan način obraća najvišim državnim funkcionerima, saopštila je poslanica Pokreta Evropa sad (PES) Branka Marković. 

  • Ivanović: Crna Gora pozdravlja sporazum o trenutnom prekidu vatre Indije i Pakistana
    on 10/05/2025 at 17:36

    Potpredsjednik Vlade Crne Gore za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović, oglasio se povodom postignutog dogovora o trenutnom prekidu vatre između Indije i Pakistana, poručivši da Crna Gora pozdravlja sporazum o trenutnom prekidu vatre između te dvije zemlje.

  • CGO: Definisati nadležnosti i ukinuti pozicije bez jasnih mandata u izvršnoj vlasti
    on 10/05/2025 at 17:31

    Racionalno upravljanje javnim sredstvima zahtijeva da se Zakonom o Vladi precizno definišu nadležnosti članova izvršne vlasti i ukinu pozicije bez jasnih mandata, kao što je ministar bez portfelja, smatraju u Centru za građansko obrazovanje (CGO).

  • Zampeti: Crna Gora u najzahtjevnijoj fazi pregovora, potreban doprinos lokalnih vlasti
    on 10/05/2025 at 10:54

    Herceg Novi i Ulcinj obilježili su Dan Evrope kulturnom manifestacijom „Noć tvrđava“, realizovanu uz podršku Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, kroz inicijativu „Opštine za EU“. Zamjenica ambasadora Evropske unije u Crnoj Gori Laura Zampeti poručila je da je ovo kritičan trenutak kada je Crna Gora ušla u najzahtjevniju fazu pristipanja EU i kada su zemlji potrebni doprinos i podrška lokalnih vlasti i zajednica da bi krenula naprijed i u istom smjeru. Ambasador Austrije u Crnoj Gori Kristijan Štajner poručio je da su investicije veoma važne i da treba da se sprovode na transparentan način za lokalno stanovništvo.