Izbor i priprema: Č. Đurđić

Na današnji dan 1451. gospodar Zete Stefanica Crnojević zatražio je od Venecije posredovanje u oslobađanju sina Ivana iz zatočeništva kod bosanskog vojvode Stjepana Vukčića Kosače.

1714 – Rođen je njemački kompozitor i dirigent Kristof Vilibald Gluk. Reformisao je operu tako što je muziku podredio tekstu i prilagodio je dramskoj radnji. „Nastojao sam da muziku ograničim na njen pravi zadatak: da služi poeziji, da bi pojačavala izraz osjećanja i interesantnost situacije, ne prekidajući radnju, niti joj slabeći intenzitet nekorisnim ukrasima“, pisao je Gluk.Komponovao je opere za bečki dvor Marije Terezije, a potom živio u Parizu gdje su njegova djela bila predmet žustre polemike. Utro je put muzičkoj drami.  Poznata djela: “Orfej i Euridika”, „Alčesta“, “Paris i Helena”, “Ifigenija na Tauridi”.

1778 – Umro je francuski filozof i pisac Žan Žak Ruso, čije je djelo inspirisalo Francusku revoluciju i imalo značajan uticaj na evropsku književnost i filozofiju XVIII i XIX vijeka. Poznato Rusoovo djelo  “Rasprava o porijeklu i osnovama nejednakosti među ljudima”.

1820 – Vladika Petar I  Petrović izvijestio je glavare Riječke i Katunske nahije da je kod carske austrijske uprave izdejstvovao dozvolu za ponovne odlaske Crnogoraca  u primorske gradove radi trgovine, koja im je bila uskraćena zbog pojave, kako je zapisano, “čumne bolesti”. Za nesmetanu komunikaciju bio je neophodan pregled i karantin za sve koji su iz tih dviju nahija i Crmničke odlazili u Carigrad u kome je bilo oboljelih od kuge.

1877 – Rođen je njemački pisac Herman Hese, od 1923. švajcarski državljanin, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1946. Osnovna tema Heseovog proznog djela je nesklad između kontemplacije i čulnosti. Veliki uspjeh kod čitalaca postigao je ne samo zbog estetske ubjedljivosti, već i zbog svog bezkompromisnog integriteta. Tragao je za autentičnom ličnošću, zalagao se za radikalan bunt protiv normi i konvencija moderne tehnokratske civilizacije, što ga je 60-ih godina prošlog vijeka učinilo idolom omladine Zapada, posebno Amerike. Proslavio se romanom „Stepski vuk“, a među poznata njegova djela ubrajaju se i „Igra staklenih perli”, “Demijan,”  i “Sidarta”.

1912 – Ustanovljena je vojna konvencija unutar balkanskog saveza sklopljenog između Bugarske, Srbije, Crne Gore i Grčke radi oslobođenja Balkana od turske vlasti.

1925 – Rođen je kongoanski političar Patris Lumumba, osnivač Kongoanskog nacionalnog pokreta i prvi premijer nezavisnog Konga 1960. Smijenjen je u septembru iste godine, a u januaru 1961. ubijen je pod nerazjašnjenim okolnostima. Postao je simbol borbe protiv kolonijalizma afričkih naroda.

1949 – Umro je bugarski revolucionar i državnik Georgi Mihajlovič Dimitrov, jedan od osnivača KP Bugarske i prvi predsjednik bugarske vlade poslije Drugog svjetskog rata.

1961 – Američki pisac Ernest Hemingvej izvršio je samoubistvo. Nobelovu nagradu za književnost dobio je 1954. Prve zbirke pjesama i pripovjedaka objavio je u Parizu 1923. i 1924, i u njima izrazio osjećanja tzv. „izgubljene generacije“, osujećene i razočarane ratom. Njegov književni izraz odražava težnju ka jednostavnom reporterskom bilježenju činjenica, a za motive je najčešće uzimao rat, lov, borbu s bikovima i slično. Interesovao se i za društvene probleme, smatrajući da je njihovo rješenje moguće putem zajedničke akcije u svijetu. Poznata djela: „Sunce se ponovo rađa“, “Zbogom oružje”, “Za kim zvona zvone”, “Starac i more”.

1992 – Umro je Borislav Pekić, jedan od najznačajnijih jugoslovenskih književnika druge polovine 20. vijeka. Romansijer s izrazitim smislom za suptilno nijansiranje, psihološku i sociološku analizu, prožetu ironičnim odnosom prema svijetu.  Rođen je u Podgorici 1930. Studirao je na Filozofskom fakultetu u Beogradu, a potom kao profesionalni književnik živio u Beogradu i Londonu. Jedan je od osnivača Demokratske stranke 1989, prve poslijeratne opozicione partije u Srbiji. Za sedmotomni roman “Zlatno runo”, 1987. dobio je Njegoševu nagradu. Od ostalih Pekićevih djela poznata su: “Vreme čuda”, „Hodočašće Arsenija Njegovana“, “Kako upokojiti vampira”, “Besnilo”, “Godine koje su pojeli skakavci”.

2007 – U Beogradu je, u 73. godini, preminuo poznati crnogorski lingvista, njegošolog i istoričar književnosti, prof. dr Vojislav Nikčević. Nikčević je bio direktor Instituta za crnogorski jezik i jezikoslovlje, dugogodišnji profesor Univerziteta Crne Gore i akademik Dukljanske akademije nauka i umjetnosti. Nikčevićevo djelo obuhvata tridesetak autorskih i priređenih knjiga i više stotina naučnih i stručnih radova. Kao jedan od poznatih naučnika iz oblasti književnosti i jezika, sastavio je pravopisne osnove i gramatiku crnogorskog jezika.

2009 – Montenegro biznis alijansa predstavila je prvu mikro-elektranu, izgrađenu na vodopadima u blizini manastira Morače. Hidroelektranu, kapaciteta oko 60 kilovati, finasirao je predsjednik Crne Gore Filip Vujanović, kolašinska Opština i donatori Manastira.

2009 – Crna Gora uvela je, prema uredbi Vlade usvojenoj u februaru,  bezvizni režim za 70 zemalja, dok je nakon pregovora s Evropskom unijom vizni režim ostao za Tunis i Bjelorusiju.

2010 – U Parizu je, u 76. godini, umro francuski pozorišni i filmski glumac i reditelj Loran Terzijef, poznat po ulogama u filmovima „Kapo“, „Vanina Vanini“, „Sedam smrtnih grjehova“, „Gorki plodovi“, „Medeja“, „Mojsije“, „Utopija“, „Žerminal“.

2011 – U Beogradu je, u 87. godini, umrla poznata beogradska pozorišna i filmska glumica Olivera Marković. Prvi film – „U planinama Jugoslavije“ snimila je 1945. Ostvarila je više od sto uloga i glumila u 63 filma, među kojima su „Kozara“, „Nacinalna klasa“, „Balkan ekspres“. 

2012 – Ministar vanjskih poslova Crne Gore Milan Roćen podnio je ostavku na tu funkciju. Šesdesetdvogodišnji Roćen učinio je to, kako je kazao, iz ličnih razloga, pojašnjavajući da je u pitanju umor i vrijeme za penziju, ali da odlazak s funkcije ne znači i povlačenje iz politike. Roćena je na funkciju šefa crnogorske diplomatije naslijedio Nebojša Kaluđerović, bivši ambasador Crne Gore pri Ujedinjenim nacijama.

2012 – Šef njemačke unutrašnje obavještajne službe Hajnc From podnio je ostavku nakon priznanja da je njegova agencija uništila dokumentaciju o neonacističkoj ćeliji čije je djelovanje, uključujući i seriju ubistava imigranata, potreslo državu krajem prošle godine. Njemci, opterećeni nacističkom prošlošću, bili su postiđeni nakon što je objavljeno da troje neonacista stoji iza ubistva osmorice Turaka, jednoga Grka i jednog pripadnika policije u periodu od 2000. do 2007.

Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:

1566 – Umro je francuski astrolog Nostradamus, autor knjige “Proročanstva”. Bio je lični ljekar francuskog kralja Šarla IX i dvorski astrolog Katarine Mediči.

1798 – Napoleon Bonaparta zauzeo je Aleksandriju. Nakon nekoliko pobjeda nad Mamelucima ušao je u Kairo i nastavio pohod na dolinu Nila i na Siriju. Francuska vojska povukla se iz Egipta 1801. godine.

1860 – Rusi su osnovali grad Vladivostok na obali Amurskog zaliva, koji je kasnije postao najzačajanija sovjetska luka (pomorska i vazdušna baza)  na sovjetskom Dalekom istoku.

1900 – Grof Ferdinand fon Cepelin izveo je prvi let vazdušnim brodom (dirižabl) nad Bodenskim jezerom u južnoj Njemačkoj. Kasnije je konstruisao nekoliko takvih vazduhoplova koji su po njemu dobili naziv Cepelin.

1964 – Predsjednik SAD Lindon Džonson potpisao je “Akt o građanskim pravima” kojim je zabranjena rasna diskriminacija.

1976 –  Proglašeno je ujedinjenje Sjevernog i Južnog Vijetnama u jednu državu sa glavnim gradom Hanojem.

1990 – Ne prihvatajući ustavne promjene u Srbiji, albanski delegati pokrajinske Skupštine Kosova usvojili su Ustavnu deklaraciju i proglasili odvajanje Kosova od Srbije.

1999 – Umro je Mario Puzo, autor bestselera “Kum” prema kojem je Frensis Ford Kopola snimio istoimeni film.

2001 – Prvo usađivanje mehaničkog srca izvršeno je u Sjedinjenim Američkim Državama. Sedmočasovnu operaciju izveli su hirurzi Univerziteta Luizvila, Leman Grej i Robert Dauling.

2007 – Ruski predsjednik Vladimir Putin ponudio je na neformalnom sastanku na porodičnom imanju predsjednika SAD Džordža Buša u Mejnu novi – kontra predlog za proširenu saradnju o raketnoj odbrani. Putin je rekao da bi broj učesnika trebalo da bude proširen kako bi uključio i evropske države, te da pitanje postavljanja raketnog štita treba da bude riješeno u okviru savjeta NATO-Rusija. Putin je takođe kazao da ne vjeruje u američko insistiranje da štit, čiji se djelovi nalaze u Poljskoj i Češkoj Republici, predstavljaju odbranu od takozvanih odmetnutih država poput Irana, već da takvu ideju smatra bezbjednosnom prijetnjom i zalaženjem u nekadašnju rusku zonu uticaja.

2009 – Na XVI Mediteranskim igrama u Peskari, crnogorski bokser Boško Drašković osvojio je zlatnu medalju, nakon što je u finalu poluteške kategorije savladao Alžirca Abdelhafida Benčoblu.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Radović: CBCG posvećena sprovođenju reformi
    on 12/05/2025 at 20:08

    Centralna banka (CBCG) ostaje kontinuirano posvećena sprovođenju reformi koje će osigurati stabilnost, transparentnost i usklađenost finansijskog sistema sa najboljim evropskim praksama, saopštila je njena guvernerka, Irena Radović, na sastanku sa visokim predstavnicima Evropske komisije (EK).

  • Milatović: Turizam koji uvažava prirodu, kulturu može donijeti dugoročan razvoj
    on 12/05/2025 at 15:57

    Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović tokom posjete Paštrovićima naglasio je važnost očuvanja lokalne tradicije i zajedništva, ističući da su Paštrovići primjer kako se snaga zajednice, mudrost nasljeđa i privrženost zavičaju prenose kroz generacije.

  • Đeljošaj: Saradnja sa Japanom otvara nove razvojne šanse za Crnu Goru
    on 12/05/2025 at 13:57

    Partnerska saradnja sa japanskim kompanijama podstiče dinamično ekonomsko okruženje u Crnoj Gori, stvarajući mogućnosti za rast i razvoja, izjavio je potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja, Nik Đeljošaj na sastanku sa ambasadorom Japana u Crnoj Gori, NJ.E. Akirom Imamurom.

  • Akcionar Vektra Boke: Upravnik i direktor donosili loše odluke, a uzimali velike plate
    on 12/05/2025 at 13:40

    Račun hotelske kompanije Vektra Boka već sedam godina je u blokadi, a imovina je nakon privatizacije 2008. godine desetkovana. Vektra Montenegro, kao većinski vlasnik, napravila je ogromne dugove zalažući i rasprodajući imovinu Vektra Boke, podsjetio je vlasnik Elena Grupe Danilo Matijašević, koji raspolaže sa 33 od 100 akcija u preduzeću. Nezadovoljan je radom Odbora direktora i izvršnog direktora Milana Popovića.

  • Zogović: Bulevar Vojislavljevića jedan u nizu uspješnih projekata Vlade
    on 12/05/2025 at 13:26

    Potpredsjednik Vlade za infrastrukturu i regionalni razvoj Milun Zogović prisustvovao je ceremoniji početka izgradnje prve faze Bulevara Vojislavljevića, od kružnog toka kod Vodovoda do nekadašnje fabrike „19. decembar”. Zogović je rekao da će na toj dionici biti izgrađeno šest raskrsnica, sa tri kružna toka.

  • URA: Vlada uspjela da kompromituje i tender za Aerodrome, francuski konzorcijum odustao
    on 12/05/2025 at 13:21

    Iz Građanskog pokreta URA komentarišući otvaranja koncesije za aerodrome Podgorica i Tivat, da je nevjerovatno da Vlada Milojka Spajića nijedan posao ne može privesti kraju na ozbiljan način i bez kompromitacija koje štete međunarodnom ugledu države.

  • Laketić: Siva ekonomija i dalje ozbiljan izazov, potreban sistemski pristup
    on 12/05/2025 at 13:08

    U Crnoj Gori siva ekonomija i dalje predstavlja ozbiljan izazov, a suzbijanje tog problema zahtijeva sistemski pristup, jačanje institucija, digitalizaciju, edukaciju građana i stimulativan poreski okvir, poručio je direktor Poreske uprave, Sava Laketić.

  • Spajić: Počinje izgradnja Bulevara Vojislavljevića
    on 12/05/2025 at 12:15

    Premijer Milojko Spajić kazao je da danas počinje izgradnja Bulevara Vojislavljevića, te da je to veliki korak ka rješavanju jednog od najkritičnijih saobraćajnih problema Podgorice, ali i šire.

  • Uprava carina ostvarila rast naplate prihoda od 7,49 odsto
    on 12/05/2025 at 11:57

    Uprava carina (UC) je u periodu od početka januara do kraja aprila 2025. godine ostvarila značajan rast naplate carinskih prihoda, čime doprinosi uvećanju ukupnih budžetskih prihoda.

  • Radulović: Našli rješenje za Crnogorsku plovidbu, niko neće ostati bez posla
    on 12/05/2025 at 09:09

    Ministar pomorstva Filip Radulović istakao je da je stanje u kompaniji Crnogorska plovidba loše. Duguju državi više od 37 miliona eura, uz to, imaju i dug ka banci, ali su uspjeli da nađu rješenje u saradnji sa Barskom plovidbom, te da niko neće ostati bez posla, a sačuvaće i dva broda.