Izbor i priprema: Č. Đurđić

Na današnji dan 1469. gospodar Zete Ivan Crnojević, poslije smrti prve žene Gojsave, kćerke Đorđa Arijanita Komnina, postao je zet bosanske vlastele Kosača oženivši Maru, kćerku Stjepana Vukčića Kosače, u čijem je zatočeništvu proveo deset godina.

1807 – U Tilzitu je potpisan mirovni ugovor kojim je završen rat Francuske i Rusije – učesnice u koaliciji protiv Napoleona. Ugovor koji je ostao na snazi do  Napoleonove invazije na Rusiju 1812. podrazumijevao je i savezništvo, a Napoleon se, pored ostalog, obavezao da neće progoniti Crnogorce zbog njihove borbe protiv Francuske.

1854 – Umro je njemački fizičar Georg Simon Om, koji je otkrio odnos struje, elektromotorne sile i otpora u električnom kolu –„Omov zakon“. Po njemu je dobila ime jedinica Om za mjerenje električnog otpora u međunarodnom sistemu mjera. Dao je veliki broj priloga i u akustici, optici kristala i matematici.

1860 – Rođen je poznoromantičarski austrijski kompozitor i dirigent Gustav Maler, autor devet čuvenih simfonija i ciklusa pjesama. Bio je direktor Bečke opere od 1897. do 1907. koja je pod njegovom upravom doživjela zlatno doba. Pod Betovenovim i Vagnerovim uticajem stvorio je kompozicije izrazitog dramskog temperamenta i snažnih emocija. Poznata djela: deset simfonija, ciklusi solo pjesama za glas i orkestar „Pjesma o zemlji“, „Pjesme mladića – putnika“, „Dječakov čudotvorni rog“, „Pjesme o mrtvoj djeci“.

1875 – Na Lovćenu je u najvećoj diskreciji održan sastanak crogorskog knjaza Nikole i hercegovačkih glavara na kome je radi pritiska na velike sile postignut dogovor o jačanju i širenju Hercegovačkog ustanka.

1887 – Rođen je francuski slikar i grafičar rusko-jevrejskog porijekla Mark Šagal, jedan od najoriginalnijij modernih evropskih slikara. Veći dio života proveo je u Parizu, ali se inspirisao ruskim folklorom i uspomenama iz djetinjstva. Izvanredan kolorist i crtač, radio je fantastične kompozicije iz života Jevreja i ruskih seljaka, koje predstavljaju sintezu dramatičnih socijalnih i religioznih elemenata prožetih nadrealnim vizijama. Pripadao je krugu „Ecole de Paris“. Ilustrovao je Gogoljeve “Mrtve duše” i Bibliju, oslikao parisku Operu, sinagogu u Jerusalimu, Palatu UN u Njujorku i uradio vitraže za Katedralu u Mecu.

1893 – U Zagrebu je rođen hrvatski pisac Miroslav Krleža, jedna od najznačajnijih ličnosti  u kulturno-književnim zbivanjima 20. vijeka na južnoslovenskom prostoru. Prve književne tekstove objavio je 1914. u „Književnim novostima“, „Savremeniku“ i „Hrvatskom pokretu“. Između dva svjetska rata angažovao se na književnoj ljevici stvarajući svojom književnom djelatnošću jednu od okosnica ljevičarske književnosti. U Zagrebu je 1939. pokrenuo časopis „Pečat“ povodom čijeg je izlaženja došlo do oštrog sukoba na književnoj ljevici i objavljivanja njegovih polemika „Dijalektički antibarbarus“ i „Moj obračun s njima“. Od 1950. bio je na čelu Jugoslovenskog leksikografskog zavoda i glavni i odgovorni urednik Enciklopedije Jugoslavije. Krležin obimni književni opus obuhvata poeziju, romane, pripovijetke, drame, eseje. Poznata djela: “Hrvatski bog Mars”, “Povratak Filipa  Latinovića”, “Gospoda Glembajevi”, “U agoniji”.

1930 – Umro je engleski pisac Artur Konan Dojl, ljekar po zanimanju. Oprobao se u različitim književnim žanrovima, ali je svjetsku popularnost stekao pričama o detektivu Šerloku Holmsu.

1991 – Usvojena je Brionska deklaracija o mirnom rješenju jugoslovenske krize, kojom se vlada SFRJ obavezala da će povući saveznu vojsku (JNA) iz Slovenije, a slovenačke vlasti na demobilizaciju slovenačkih trupa. Odluke Slovenije i Hrvatske o nezavisnosti suspendovane su na tri mjeseca. Prihvaćeno je da u Sloveniju i Hrvatsku dođu posmatrači Evropske zajednice.

2000 – U Beogradu je umro jugoslovenski kompozitor i muzikolog  Nikola Hercigonja. Njegova muzika inspirisana je nacionalnom istorijom i folklorom, što je posebno izraženo u scenskom oratorijumu “Gorski vijenac” i u simfonijskom plesu “Linđo”.

2007 – Crnogorski olimpijski komitet primljen je u punopravno članstvo Međunarodnog olimpijskog komiteta, i tako postao 204. član asocijacije nacionalnih olimpijskih komiteta. Odluka je donesena na 119. sesiji Generalne skupštine MOK-a, koja je zasjedala u Gvatemala Sitiju.

2008 – Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić doputovao je u trodnevnu posjetu Crnoj Gori. Mesića je na aerodromu u Golubovcima uz najviše državne počasti dočekao crnogorski predsjednik Filip Vujanović. Nakon razgovora u predsjedničkoj rezidenciji na Cetinju Vujanović i Mesić istakli su da je Crna Gora nakon Hrvatske najbliža Evropskoj uniji, da među dvijema državama nema otvorenih pitanja i da njihovi odnosi mogu služiti za primjer u regionu, te da će se pitanje Prevlake riješiti. “Mi u zalivu, kazao je Mesić, trenutno imamo rješenje koje dobro funkcioniše, mada sve što je privremeno mora doći do kraja. Jednoga dana će se to riješiti. Mi to možemo riješiti sporazumno, a možemo i na međunarodnoj arbitraži” – kazao je Mesić. Premijeri Hrvatske i Crne Gore Ivo Sanader i Milo Đukanović dogovorili su početkom marta da se pitanje razgraničenja na Prevlaci povjeri sudu pravde u Hagu, nakon što to odobre  parlamenti obje zemlje.

2008 – Skupština Crnogorskog olimpijskog komiteta na svečanom zasjedanju u Zelenom salonu podgoričkog hotela “Crna Gora” donijela je odluku da se 7. jul, dan kada je COK primljen u punopravno članstvo Međunarodnog olimpijskog komiteta 2007, proglasi Danom Crnogorskog olimpijskog komiteta.

2009 – Svečano je otvoren Centar za elektronski nadzor državne granice Crne Gore na moru, smješten u prostorijama Ispostave granične pomorske policije u Luci Bar. Centar je otvorio direktor Uprave policije Veselin Veljović.

2011 – Bivši načelnik za bezbjednost Gardijske brigade JNA Veselin Šljivančanin, osuđen u Hagu na deset godina zatvora za zločin nad Hrvatima u Vukovaru 1991, pušten je iz Haškog zatvora na slobodu nakon izdržavanja dvije trećine kazne. Vijest o solobađanju Šljivančanina izazvala je ogorčenje i nevjericu u dijelu hrvatske javnosti.

Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:

1941 –  U Srbiji je počeo ustanak protiv njemačke okupacije, pod vođstvom komunista.

2005 – Četiri bombe eksplodirale su u tri podzemna voza i u autobusu na sprat u Londonu u ranim jutarnjim satima. U tom terorističkom napadu, za koji je osumnjičena Al Kaida, poginulo je 55 osoba, a 700 je ranjeno.

2008 – Na japanskom ostrvu Hokaido počeo je godišnji samit lidera Grupe osam najbogatijih zemalja svijeta, duboko podijeljenih po pitanju načina borbe protiv klimatskih promjena.

2009 – Nakon podrške u Saboru, dužnost predsjednice hrvatske Vlade  preuzela je Jadranka Kosor od bivšeg premijera Ive Sanadera.

2010 – Bivši panamski diktator Manuel Norijega osuđen je u Francuskoj na sedam godina zatvora za pranje više miliona eura u francuskim bankama tokom 80-ih godina.

2011 – Zbog skandala s prisluškivanjem govorne pošte hiljade ljudi u Velikoj Britaniji, medijski magnat Rupert Mardok odlučio je da ugasi „Njuz of vorld“, najtiražniji britanski tabloid.

2012 – Bivši predsjednik Srbije i predsjednik Demokratske stranke Boris Tadić rukovao se na „Kroacija samitu“ u Dubrovniku s nekadašnjim neprijateljem, premijerom Kosova Hašimom Tačijem, prvi put poslije 2008, kada su se sreli uz posredovanje visokog američkog diplomate radi nastavka pregovora o bivšoj pokrajini Srbije. Zvanične delegacije Srbije nijesu prisustvovale „Kroacija samitu“, iako je on prvi put organizovan prije sedam godina, upravo zbog prisustva kosovskih zvaničnika. Rukovanje Tadića i Tačija diplomate su protumačile kao znak napretka u odnosima Srbije i Kosova. 

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Radović: CBCG posvećena sprovođenju reformi
    on 12/05/2025 at 20:08

    Centralna banka (CBCG) ostaje kontinuirano posvećena sprovođenju reformi koje će osigurati stabilnost, transparentnost i usklađenost finansijskog sistema sa najboljim evropskim praksama, saopštila je njena guvernerka, Irena Radović, na sastanku sa visokim predstavnicima Evropske komisije (EK).

  • Milatović: Turizam koji uvažava prirodu, kulturu može donijeti dugoročan razvoj
    on 12/05/2025 at 15:57

    Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović tokom posjete Paštrovićima naglasio je važnost očuvanja lokalne tradicije i zajedništva, ističući da su Paštrovići primjer kako se snaga zajednice, mudrost nasljeđa i privrženost zavičaju prenose kroz generacije.

  • Đeljošaj: Saradnja sa Japanom otvara nove razvojne šanse za Crnu Goru
    on 12/05/2025 at 13:57

    Partnerska saradnja sa japanskim kompanijama podstiče dinamično ekonomsko okruženje u Crnoj Gori, stvarajući mogućnosti za rast i razvoja, izjavio je potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja, Nik Đeljošaj na sastanku sa ambasadorom Japana u Crnoj Gori, NJ.E. Akirom Imamurom.

  • Akcionar Vektra Boke: Upravnik i direktor donosili loše odluke, a uzimali velike plate
    on 12/05/2025 at 13:40

    Račun hotelske kompanije Vektra Boka već sedam godina je u blokadi, a imovina je nakon privatizacije 2008. godine desetkovana. Vektra Montenegro, kao većinski vlasnik, napravila je ogromne dugove zalažući i rasprodajući imovinu Vektra Boke, podsjetio je vlasnik Elena Grupe Danilo Matijašević, koji raspolaže sa 33 od 100 akcija u preduzeću. Nezadovoljan je radom Odbora direktora i izvršnog direktora Milana Popovića.

  • Zogović: Bulevar Vojislavljevića jedan u nizu uspješnih projekata Vlade
    on 12/05/2025 at 13:26

    Potpredsjednik Vlade za infrastrukturu i regionalni razvoj Milun Zogović prisustvovao je ceremoniji početka izgradnje prve faze Bulevara Vojislavljevića, od kružnog toka kod Vodovoda do nekadašnje fabrike „19. decembar”. Zogović je rekao da će na toj dionici biti izgrađeno šest raskrsnica, sa tri kružna toka.

  • URA: Vlada uspjela da kompromituje i tender za Aerodrome, francuski konzorcijum odustao
    on 12/05/2025 at 13:21

    Iz Građanskog pokreta URA komentarišući otvaranja koncesije za aerodrome Podgorica i Tivat, da je nevjerovatno da Vlada Milojka Spajića nijedan posao ne može privesti kraju na ozbiljan način i bez kompromitacija koje štete međunarodnom ugledu države.

  • Laketić: Siva ekonomija i dalje ozbiljan izazov, potreban sistemski pristup
    on 12/05/2025 at 13:08

    U Crnoj Gori siva ekonomija i dalje predstavlja ozbiljan izazov, a suzbijanje tog problema zahtijeva sistemski pristup, jačanje institucija, digitalizaciju, edukaciju građana i stimulativan poreski okvir, poručio je direktor Poreske uprave, Sava Laketić.

  • Spajić: Počinje izgradnja Bulevara Vojislavljevića
    on 12/05/2025 at 12:15

    Premijer Milojko Spajić kazao je da danas počinje izgradnja Bulevara Vojislavljevića, te da je to veliki korak ka rješavanju jednog od najkritičnijih saobraćajnih problema Podgorice, ali i šire.

  • Uprava carina ostvarila rast naplate prihoda od 7,49 odsto
    on 12/05/2025 at 11:57

    Uprava carina (UC) je u periodu od početka januara do kraja aprila 2025. godine ostvarila značajan rast naplate carinskih prihoda, čime doprinosi uvećanju ukupnih budžetskih prihoda.

  • Radulović: Našli rješenje za Crnogorsku plovidbu, niko neće ostati bez posla
    on 12/05/2025 at 09:09

    Ministar pomorstva Filip Radulović istakao je da je stanje u kompaniji Crnogorska plovidba loše. Duguju državi više od 37 miliona eura, uz to, imaju i dug ka banci, ali su uspjeli da nađu rješenje u saradnji sa Barskom plovidbom, te da niko neće ostati bez posla, a sačuvaće i dva broda.