SEKULOVIĆ

U fokusu pažnje javnosti u Crnoj Gori, Srbiji i regionu, ali i šire, svakako su posljednjih dana istupi predśednika Srbije Aleksandra Vučića koji se odnose “na stanje” u Crnoj Gori povodom donošenja Zakon o slobodi vjeroispovijesti. Mnogo toga što je izjavio Vučić nije registrovano čak ni devedesetih godina prošlog vijeka. U ovom smislu prevazišao je sebe, pa je tzv. “bolji” Vučić zapravo “(naj)gori” Vučić, barem do sada, no, bojati se da čak ni na ovom srozavanju sebe kao ličnosti i svoje funkcije neće stati. Ipak, krenimo redom.

Nema nikakve sumnje: čuveni “Minhauzen” bi Vučiću mogao biti najobičniji šegrt. Lepeza primjera je izuzetno velika: od hiljadu policajaca preko “izvinjenja” za paljenje crnogorske zastave do tobožnjeg sprečavanja crnogorskih vlasti da dođe u Crnu Goru na Badnji dan – sve sami “recepti” za niz neistina, uvreda, spinova, izmišljanja, podmetanja, omalovažavanja i nipodaštavanja kako države Crne Gore i njenih čelnika, legitimno izabrane vlasti i crnogorskog naroda, tako i međunarodne zajednice i stranih diplomata, sve garnirano sa elementarnim nevaspitanjem i nepoštovanjem osnovnih standarda uljudnog i iole pristojnog ponašanja (npr. “lažovi jedni”, a američkoj ambasadorki: “Jeli ti, mnogo si pametna, soliš nam pamet”). Među njima možda najveća i najbestidnija je ova: “Srbi ne smeju ni da pisnu, ni da kažu da postoje, ni da su živi, jer Srbi nisu ljudi.” Svakako, ovo je nastavak sličnih izjava njegovog duhovnog oca patrijarha Irineja kojima je uporedio NDH i savremenu Crnu Goru, ustvrdivši ne trepnuvši još pride da je turska okupacija bila bolja od sadašnje (crnogorske!?) u Crnoj Gori. A sjetimo se patrijarha Pavla: “Budimo ljudi, iako smo Srbi. “Vučić je objavio “rat” Crnoj Gori, suštinski po načinu kako je iznio svoj stav o njoj i po količini lažnih informacija i vijesti koje je dao, te objektivno (jer je išao za tim budući da mu je to strateški cilj) pokušao da je destabilzuje i unese strah, neizvjesnost i zebnju. Srećom, Crna Gora je danas suverena, sigurna i bezbjedonosno mirna i demokratska zemlja, za razliku od Vučićevih želja i planova, radnji i projekcija.

Na Vučićeve neistine o asimilaciji Srba u Crnoj Gori neka govore, upravo suprotno tome, objektivne činjenice. Posljednjih dana dva puta je spaljena i oskrnavljena crnogorska zastava na ambasadi Crne Gore u Beogradu. Da li je ikada iko atakovao na srpsku zastavu u Crnoj Gori, na Srpsku kuću, srpsku ambasadu, na srpsku imovinu, na srpske građane i turiste, itd., itd.? U Crnoj Gori je najjači i najobimniji izdavački fond onaj koji pripada Nacionalnom savjetu Srba, a po strukturi njegovih naslova i sadržaja njegovih knjiga, on je objektivno i činjenično anticrnogorski i antidržavni. I gle čuda, takav fond finansira crnogorska država! Vjerovatno da takvog primjera nema u svijetu, da jedan “režim”, kako ga zove Vučić, stalno siječe granu na kojoj śedi. Biće da je sve nešto drugačije nego što to Vučić predstavlja. Nije to pežorativno rečeno “režim”, kako, dakle, uobičava reći Vučić valjda u nadi da će legitimno izabranu državnu vlast u Crnoj Gori tako brže, jače i lakše ocrniti i destabilizovati (čitaj: srušiti!), već demokratska politika koja poštuje evropska načela o pravima manjina, čak i više od toga! Za razliku od Srbije, u kojoj su Crnogorci imali velikih problema da registruju svoj nacionalni savjet, a već dugi niz godina imaju problem da im se odobri korišćenje službenog crnogorskog jezika u nekim opštinama đe na to po Ustavu Srbije imaju pravo. A nadasve, prisustvujemo i stalnom asimilovanju Crnogoraca u Srbiji, tako da broj članova crnogorske nacionalne zajednice u Srbiji drastično opada svake godine, za razliku od pripadnika srpske nacionalne zajednice u Crnoj Gori. Dalje, Srpska kuća je u Podgorici, ali nema Crnogorske kuće u Beogradu! Knjižara Matice srpske je u Podgorici, a Matica crnogorska nema svoju knjižaru ni u Podgorici, a kamoli u Beogradu! Pa ko je tu asimilovan i đe? Nikada ni teorijski, ni normativno, ni ustavno, ni zakonski, ni pravno, ni verbalno, niko u Crnoj Gori nije negirao i ne negira Srbe, ne negira to da su i oni dio ukupnog evropskog multikulturalnog bića Crne Gore i crnogorske države.

Vučićevo direktno pominjanje predstojećeg popisa u 2021.g., pokazuje da se Zakon o slobodi vjeroispovijesti od strane SPC i države Srbije posmatra u funkciji dalje asimilacije Crnogoraca kako u Srbiji, regionu i dijaspori, tako i u Crnoj Gori. Nije Srbima iz Crne Gore matična država Srbija. Nije nijednoj nacionalnoj manjini u Crnoj Gori matična država neka država van Crne Gore. To je istorijski nepobitna istina, sve ostalo je najgrublja podmetačina i falsifikat. Svi narodi, sve nacionalne zajednice u Crnoj Gori su u njoj svoji na svome, svi su oni njeni konstitutivni i narodi i građani, bez obzira koliko ih ima brojčano, dakle, i kao kolektivni etnički i nacionalni supstrati i kao individualni građani-pojedinci. Svima je njima jedino matična Crna Gora i crnogorska država.

Crnu Goru i dešavanja u njoj Vučić koristi za svoje dnevno-političke ciljeve i za svoj lični prestiž i opstanak svoje stranke na vlasti, koristi kao zamjenu za probleme koje ima sa Kosovom. Ili, kako to rekoše dva čitaoca u komentarima povodom Vučićevog čestitanja “Badnjeg dana i nastupajućeg Božića posebno episkopima srpske crkve u Crnoj Gori i verujućem srpskom narodu u Crnoj Gori” – “Ne razumem baš šta znači ‘posebno Srbima u Crnoj Gori’? Da li to za aktuelnog Predsednika Srbije postoje neki “posebni Srbi” kojima treba posebno čestitati?” i “Shvatljivije bi bilo ‘posebno na Kosovu’, Predsedniče. Nemojte da nam skrećete pažnju…Kosovo je rak rana…Čekamo sa nestrpljenjem.”

Crna Gora za Vučića dobro dođe kao bogom dana i poklonjena šansa da skrećući pažnju sa onoga što ga kat-tad, ili nekog drugog srpskog (ali zaista istinskog) državnika u bliskoj budućnosti, čeka u vezi priznanja Kosova, tobože pokaže svoju apsolutnu riješenost i odlučnost u odbrani svetih srpskih ciljeva, prije svega čak i dalje virtuelnog, a dakako nepostojećeg u stvarnosti, državnog prostora omeđenog i oivičenog crkvenim i vjerskim “granicama” Srpske pravoslavne crkve u čitavom regionu!?

Vučić je iznio stav da “29 odsto srpske dece” uči, između ostalog, što on smatra dakako nedopustivim, o “sramnom” Božićnom ustanku i osvajačkom pohodu Nemanjića. Slavni Božićni ustanak je, kako bi rekli Crnogorci, suva istorijska istina na slobodarskom i viteškom Njegoševskom tragu “neka bude što biti ne može” i “neka bude borba neprestana”, protiv svakog okupatora ma ko on bio koji ništi svetu crnogorsku zemlju, vjeru i svetinju – narodnu slobodu i nezavisnost: za “krst časni i slobodu zlatnu”. A evo kako je Njegoš vidio sve to i što je rekao za osnivača raške/srpske dinastije Nemanjića Stefana Nemanju, koga je smatrao i shvatao kao osvajača, porobljivača i dakako okupatora Crne Gore, odnosno, njene državne prethodnice, u javnosti dobro poznate i istorijski i naučno priznate i verifikovane srednjevjekovne države Duklje/Zete, tj. prve i najstarije crnogorske države, kojom je upravljala prva crnogorska dinastija Vojislavljevića (XI i XX vijek): ”Kršna i siromašna Crna Gora ne haje ni za Nemanje ni za Murate ni za Bunaparte; oni svi biše i preminuše, i mač svoj o Crnogorce đekoji opitaše, pa nestaše, a Crna Gora ostade dovijeka i strašnoga suda, u svojoj volji i slobodi; a to ti je u slavi”.

Vučić izričito kaže da njega ne zanimaju tamo neke eparhije i Mitropolije, već isključivo SPC. To jeste upereno i protiv Amfilohija, ali prije svega to pokazuje koliko nijesu (bili) u pravu svi oni i dobronamjerni (a među njima i bivši predśednik Crne Gore), koji su cetinjsku Mitropoliju doživljavali i predstavljali ne kao SPC već kao Crnogorsko-primorsku Mitropoliju, dakle, kao matičnu crnogorsku pravoslavnu crkvu.

Vučića ne zanimaju ni Srbi kao takvi u Crnoj Gori, on haje samo za one njene ideološki najdesnije segmente koji radikalizuju svoje etničko, vjersko i nacionalno opredjeljenje do te mjere da nastupaju kao antidržavni, anticrnogorski elementi sa ciljem da ne samo destabilizuju “režim”, tj. legitimno izabranu crnogorsku vlast već i da jedan dio njene teritorije, odnosno čak i cjelokupnu teritoriju Crne Gore “prevedu”, tj. da je prikažu iredentistički kao srpsku teritoriju i zemlju u cjelini, odnosno kao dio (sve)srpske države a za sada kao integralni dio države Srbije, bez obzira na mogući status Crne Gore u takvoj srpskoj državi. Nije stao u suštini Vučić iza vjernika SPC u Crnoj Gori, u “odbrani” njihovih prava, koja naravno i nijesu uopšte ugrožena, ni novim Zakonom o slobodi vjeroispovijesti ni inače. On je stao zapravo iza Demokratskog fronta, što znači da su mu ciljevi isključivo politički i u funkciji političkih borbi kako u Srbiji tako i u Crnoj Gori, tj. u funkciji destabilizacije Crne Gore, njene suverenosti i samobitnosti, kao i promjene aktuelne vlasti u Crnoj Gori i asimilacije Crnogoraca kao matičnog nacionalnog i etničkog supstrata Crne Gore bez kojeg nema samostalne, nezavisne i suverene, slobodne crnogorske države. Poziv Mandića da se formira tehnička Vlada pokazuje što je glavni cilj, tj. da su protesti SPC u funkciji dolaska na vlast Demokratskog fronta bilo na koji način.

“Hoćete li da nas bombardujete?”, pitao je Vučić, jer smo se tobože “žalili” NATO-u!? Možda i vrhunska izmišljotina, podmetačina i insinuacija sračunata na raspirivanje najnižih strasti i opasnih, nekontrolisanih izliva mržnji i osveta, utemeljenih na mitskom i teorijsko-zavjereničkom arsenalu tobožnjeg “cinkarenja”, “špijuniranja”, “izdajstva vjere, roda i plemena”. Dokazao je Vučić još jednom da se itekako miješa u unutrašnje stvari države Crne Gore i da lamentiranjem o “podršci svog naroda u teškom trenutku” objektivno i činjenično stvara lažnu sliku o Crnoj Gori i njenoj tobožnje unutrašnjoj konfliktnoj i maltene građanski predratnoj sceni, makar sve to bilo u funkciji njegove sopstvene, kako lične tako i SNS partijske, promocije i daljeg zadržavanja na vlasti. Jasno je da Vučić ni do dan-danas nije konačno prihvatio suverenost Crne Gore, već da smatra kao i srpski istoričar Aleksandar Raković da je “odvajanje Crne Gore privremeno”. U ovome se dakako slažu svi srpski hegemonisti i imperijalisti – od Crkve preko države do intelektualaca takvog profila. I, kao i devedesetih, nijesu krivi stvarni događaji i postupci (koji čine SPC i država Srbija i njihova zvanična kulturna elita), već svi oni koji to vide, registruju i reaguju. Nije, dakle, kriv stvarni i objektivni krivac, već glasnik koji tu krivicu u javnosti iznosi. Ipak, jednom, kat-tad, sve dođe na viđelo.

Očito je da Srpska pravoslavna crkva i država Srbija ne odustaju od projekta Velike Srbije. U tu svrhu zloupotrebljava se sve ono što pripada intimnom, privatnom, ličnom opredjeljenju, pripadništvu i ośećanju ljudi, od toga za koga će politički glasati na višestranačkim i demokratskim izborima do toga kako će se na popisu nacionalno iduće godine izjasniti. Očigledno je da se želi ponoviti scenario od prethodnih popisa, osobito sa popisa održanog 2003. g. kada je mitropolit Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori Amfilohije oformio štab i agresivnom kleronacionalističkom propagandom uspio da asimiluje više od 25 posto Crnogoraca. Imajući, dakle, u vidu ponašanje države Srbije u zadnjih trideset godina na prostoru bivše Jugoslavije, primjetno je da kod Vlade Srbije i predśednika Srbije nema dovoljno potrebne političke volje, želje, energije i hrabrosti da se Srbija odlučno otrgne od pogubnog i destruktivnog sna (koji ima izuzetno velike negativne posljedice i na samu Srbiju i na sve njene suśedne države na Zapadnom Balkanu) o stvaranju Velike Srbije, odnosno tzv. Dušanovog carstva. Da bi se to ostvarilo, tj. da bi se jasno i nedvosmisleno država Srbija distancirala od imperijalne i u odnosu na druge, suśedne narode, porobljivačke i asimilatorske politike Velike Srbije, mora se roditi srpski Vili Brant, koji će se izviniti svim narodima i državama u odnosu na koje je Srbija imala i ima teritorijalne, nacionalne, državne, političke i kulturne pretenzije.

Srbija nije odustala od projekta Velika Srbija, odnosno, projekta “Načertanija” Ilije Garašanina o geopolitičkom izlazu na Jadransko more i projekta tzv. “Memoranduma” Srpske akademije nauka i umjetnosti. Dokaza za to je puno. Spomenimo ovđe samo velikodržavni zvanični srpski projekat “Strategija očuvanja i jačanja odnosa matične države i dijaspore i matične države i Srba u regionu”, koju je Vlada Republike Srbije usvojila 21. januara 2011. godine. Vlada Crne Gore oštro je tada kritikovala taj dokumenat upozorivši da se Srbija njime direktno miješa u unutrašnje poslove Crne Gore. Ako se i kada desi da predśednik Srbije kaže javno da se odustaje od ovih retrogradnih, nacionalističkih i velikodržavnih aspiracija i projekata, i iskaže iskreno žaljenje prema državama i narodima u suśedstvu – BiH, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Makedoniji i Kosovu, priznavajući njihovu ravnopravnost, suverenost i teritorijalnu nepovredivost, identitet, integritet, subjektivitet i dignitet u etničko-nacionalnom, vjerskom, političkom, kulturnom, jezičkom i svakom drugom pogledu, smatraće se da je stavljena tačka na jedan tužni i ružni period balkanskog vremena. Tek tada će Srbija istinski krenuti u demokratizaciju društva i brzim koracima ka evropskim i evro-atlantskim integracijama, što će biti velika sreća za sve nas na prostoru Zapadnog Balkana, kao i Evrope u cjelini. Za istupe i “stil” Aleksandra Vučića moglo bi se reći i ovo: Red Draže, red kamuflaže. Poslije svih vrijeđanja i neistina, on licemjerno poziva predśednika Crne Gore na razgovor, kada god Đukanović hoće jer je on, Vučić, uvijek spreman za to!? “Kad god Milo Đukanović bude bio spreman da razgovara, ja sam spreman za to, kaže predsednik Srbije Aleksandar Vučić, uz opasku da ne zna kako će se čitava situacija završiti.” Nevjerovatno! Toliko licemjerja i osionosti, nekulture i primitivizma, u jednom jedinom čovjeku, “državniku”, nominalno predśedniku, nažalost, jedne naše suśedne, vrlo bliske po mnogim parametrima, zemlje i države. A “čitava situacija (će se) završiti” onako kako dolikuje Crnogorcima i svim građanima koji su lojalni i poštuju državu Crnu Goru – na miran, kulturan i civilizovan način, jer svi smo svjesni naše odgovornosti za Crnu Goru, nas same i buduće generacije crnogorskih građana! Samo neka se Vučić i društvo oko njega drže što podalje od Crne Gore i sve će biti u najboljem redu. Crnogorski građani će sami suvereno riješiti stvari u svojoj kući, jer to nije odjelita ni srpska ni crnogorska ni ičija druga, već naša zajednička građanska domovinska državna kuća, svih nas, svih njenih državljana i građana, bez obzira na etničko, vjersko i nacionalno, kulturno i istorijsko porijeklo! Etos je jedini etnos Crne Gore, kako poruči umni i dalekovidi Marko Miljanov, etos istine, ljudskosti, časti, poštenja, pravde, čojstva – neka se zapita Vučić koliko svojim inim izjavama (za)štiti druge od sebe?! – i junaštva, morala i etike. Da, etike! Jer, ne zaboravimo: od etičkog do etničkog čišćenja je samo jedan mali korak (podśetimo se devedesetih!), zato čuvajmo naše hiljadugodišnje moralno utemeljenje slobode, časti, nezavisnosti, samostalnosti, državotvornosti i ostanimo svoji na svome da ne bismo svi postali beskućnici, i u duhovno-identitetskom i u materijalno-fizičkom smislu! Mnoge pojave i zbivanja u savremenom svijetu, nažalost, bi trebali da su nam dovoljna opomena! A nije nam i neće nam biti nimalo lako! Naprotiv! Ali, moramo izdržati, bez obzira što smo bombardovani lažnim i izmišljenim vijestima koje se stalno emituju na određenim portalima i medijima u Crnoj Gori i u mnogima u Srbiji. Sve je sračunato da se stvori takva situacija u Crnoj Gori u kojoj bi na vlast došli predstavnici velikosrpske opozicije, prije svega Demokratski front. Ništa čudno i ništa novo, jer smo isti scenario viđeli i prije pet, odnosno četiri godine. Gledaćemo ga, očito je, i dalje. Jasno je da ovo nijesu zapravo u cjelini autentične vjerske protestne šetnje, ili ako, dakle, dijelom i jesu, itekako se zloupotrebljavaju i pokušavaju iskoristiti u političke, tj. politikantske i parapolitičke svrhe, usmjerene na destabilizaciju mira i građanskog reda u Crnoj Gori. To bi morali svi da prepoznamo, svi kojima je stalo do Crne Gore, njene nezavisnosti i suverenosti, do njene slobode koja je uvijek bila, jeste i biće kamen temeljac i jedino vrijednosno utemeljenje i uporište Crne Gore. Upravo ona bi morala i trebala biti stožer za okupljanje svih u Crnoj Gori, ne samo pravoslavaca, već i pripadnika svih ostalih vjera, kutlura i nacija. A crnogorska i srpska nacija, da sada ostanemo samo kod njih, unutar Crne Gore, dakle, pravoslavna većina crnogorskih građana, trebaju biti zbog toga svjesni upravo svoje najveće odgovornosti za mir, razvoj i ukupni prosperitet i napredak Crne Gore, svih njenih građana, bez čega Crna Gora, naša jedina zemlja, domovina svih njenih žitelja, nema i ne može imati budućnost. A to bi bio najgori poraz, poraz svih nas. I niko ne bi mogao oprostiti sadašnjim generacijama pravoslavnih Crnogoraca takav moralni, ljudski, kulturni i civilizacijski pad i istorijski sunovrat, poslije veličanstvenog demokratskog referenduma o državno-pravnom statusu, dakle, izglasane nezavisnosti i suverenosti, donošenja novog Ustava, prijema u NATO, stizanja pred sama vrata Evropske Unije… To svakako ne bi bilo ni pravoslavno, ni hrišćanski, ni čovječanski, ni crnogorski, ni srpski! Imajmo to na umu, da ne bi bilo kasno.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • "Ibrahimović osporio koalicioni sporazum, ugrozio odnose sa Srbijom"
    on 15/05/2025 at 08:50

    Predsjednik Skupštine Crne Gore i predsjednik Nove srpske demokratije (NSD), Andrija Mandić, komentarisao je jučerašnje glasanje ministra vanjskih poslova Ervina Ibrahimovića, na sastanku Komiteta ministara Savjeta Evrope. Mandić je kazao da je Ibrahimović direktno osporio koalicioni sporazum, te ugrozio dobrosusjedske odnose sa Srbijom.

  • Članovi Odbora za evropske integracije sa ambasadorima država EU
    on 15/05/2025 at 07:56

    Članovi skupštinskog Odbora za evropske integracije danas će sa šefom Delegacije Evropske unije (EU) u Podgorici Johanom Satlerom i ambasadorima država članica EU razgovarati o politici proširenja u kontekstu nove geopolitičke realnosti.

  • Antonio Košta u Podgorici: Crna Gora može postati članica EU do 2028
    on 15/05/2025 at 06:30

    Proširenje Evropske unije je ključna strateška investicija za stabilnost, mir i prosperitet, a Crna Gora može postati njena članica do 2028, poručio je predsjednik Evropskog savjeta Antonio Košta tokom prve zvanične posjete Podgorici.

  • Ibrahimović: Treba podržati članstvo Republike Kosovo u Savjetu Evrope
    on 14/05/2025 at 21:23

    Potpredsjednik Vlade, ministar vanjskih poslova i predsjednik Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović učestvovao je u radu 134. sjednice Komiteta ministara Savjeta Evrope, održane u Luksemburgu. Ibrahimović je na Sjednici govorio kompleksnim geopolitičkim izazovima i važnosti ulaganja zajedničkih i koordinisanih napora za njihovo prevazilaženje, te ulozi i značaju SE u rješavanju globalnih izazova.

  • Knežević: Ne daj Bože da imamo jedan avion, poslali bi ga da bombarduje Beograd
    on 14/05/2025 at 18:37

    Lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević reagovao je nakon što je Crna Gora glasala za prijem Kosova u Savjet Evrope.

  • Gorčević i Baker: Crna Gora ostaje snažno posvećena reformama i članstvu u EU
    on 14/05/2025 at 17:11

    Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević sastala se danas sa generalnom direktoricom za evropsku saradnju u Ministarstvu vanjskih poslova Nizozemske, Helen Baker. Razgovarano je o napretku Crne Gore u evropskim integracijama, daljim reformskim planovima, ali i o širem regionalnom i bilateralnom kontekstu procesa proširenja, saopšteno je iz Ministarstva evropskih poslova.

  • Šahmanović: Crna Gora voljna da nastavi sve zajedničke inicijative i započete projekte sa Srbijom
    on 14/05/2025 at 16:49

    Crna Gora je voljna da nastavi sve zajedničke inicijative i započete projekte sa Srbijom, poručio je ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović koji boravi u dvodnevnoj posjeti Beogradu, gdje se danas sastao sa ministarkom rudarstva i energetike Republike Srbije Dubravkom Đedović Handanović.

  • Spajić - Košta: Ova i naredna godina ključne za evropski put Crne Gore
    on 14/05/2025 at 16:09

    Crna Gora mora iskoristiti aktuelni momenat i tokom ove i naredne godine napraviti odlučujući korak ka članstvu u Evropskoj uniji, saglasili su se predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić, i predsjednik Evropskog savjeta, Antonio Košta, tokom sastanka u Vili Gorica.

  • Zenović: Plan je da u ovoj godini zatvorimo šest poglavlja
    on 14/05/2025 at 15:27

    Glavni pregovarač Crne Gore sa EU Predrag Zenović ističe da je Rezolucija o Crnoj Gori koja je predstavljena juče na spoljnopolitičkom odboru Evropskog parlamenta potvrdila da je Crna Gora lider u procesu proširenja EU, te da je potrebno istrajavati na reformama. Opšta ocjena je, kaže, ostala pozitivna i afirmativna. Inicijalni plan je da se u ovoj godini zatvori šest poglavlja, a ostavlja mogućnost da to bude i više.

  • Donald Tramp i Crna Gora 
    on 14/05/2025 at 15:25

    Donald Tramp je blizak svakom čestitom građaninu Crne Gore, jer upravo progovara glasom našeg naroda, i to na svjetskom nivou, kao da je još u mladosti više puta čitao „Primjere čojstva i junaštva“ Marka Miljanova.

  • Alabar: Ne preuzimam plaže, one su javno dobro kome svi treba da imaju pristup
    on 15/05/2025 at 09:32

    Osnivač i izvršni direktor kompanija Emaar Properties i Eagle Hills, Mohamed Alabar glavni je govornik na RE:D konferenciji (Real Estate Developmenta) danas i sjutra u hotelu Hilton u Podgorici.

  • Crna Gora dobija novac za predfinansiranje u okviru Plana rasta
    on 15/05/2025 at 09:30

    Crna Gora danas će dobiti novac za predfinansiranje u okviru Plana rasta, saznaje RTCG u Briselu.

  • Pitanju koncesije za aerodrome ozbiljno pristupiti
    on 15/05/2025 at 06:00

    Ponude za zakup aerodroma otvorene su krajem prošle sedmice. Pristigle su dvije američke i južnokorejske, ili jedna manje u odnosu na raniji period.

  • Mugoša: Ekonomski rast niži od planiranog, Vlada mora mijenjati pristup
    on 14/05/2025 at 19:05

    Poslanik SD-a Boris Mugoša saopštio je da je u martu upozorio premijera na premijerskom satu na problematiku projektovanih niskih stopa rasta crnogorske ekonomije, nedovoljnih za suštinski razvoj i održivost. Međunarodne institucije u najnovijim prognozama, kako kaže, potvrđuju ono na šta je ukazivao.

  • VIDEO Nimanbegu: Novi protest u Ulcinju sjutra
    on 14/05/2025 at 14:20

    Predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu najavio je da će sjutra u toj opštini biti održan protest zbog najavljenih investicija iz UAE i sporazuma sa tom državom, tvrdeći da se gradnja na Velikoj plaži, u ovom trenutku i na najavljen način, ne može dozvoliti. To je Nimanbegu najavio na konferenciji za medije u kabinetu predsjednika Opštine Ulcinj.

  • EBRD snizila prognozu rasta crnogorske ekonomije
    on 14/05/2025 at 11:30

    Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) snizila je u najnovijem izvještaju prognozu ovogodišnjeg rasta crnogorske ekonomije na 2,6 odsto.

  • Vračar: Zakupac Željezare uplatio 40 hiljada eura duga
    on 14/05/2025 at 09:36

    Švajcarska kompanija 8B Capital, zakupac Željezare, uplatila je Elektroprivredi (EPCG) na ime duga 40 hiljada eura, a državna energetska kompanija će do kraja mjeseca sačekati eventualnu uplatu preostalog dugovanja.

  • Nimanbegu pisao Alabaru: O projektima tek nakon strategije razvoja prostora
    on 13/05/2025 at 20:31

    Predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu uputio je otvoreno pismo biznismenu Mohamedu Alabaru.

  • Inflacija u aprilu manja od očekivanja
    on 13/05/2025 at 20:22

    Inflacija u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) u aprilu je bila nešto niža od očekivane, jer su tarife predsjednika Donalda Trampa tek počele da utiču na usporavanje privrede, pokazao je izvještaj Ministarstva rada.

  • Ohrabrene zemlje Zapadnog Balkana da u potpunosti iskoriste Plan rasta
    on 13/05/2025 at 14:05

    Predstavnici Evropske komisije ohrabrili su danas u Briselu zemlje Zapadnog Balkana da u potpunosti iskoriste Plan rasta, uključujući sprovođenje socio-ekonomskih reformi predviđenih Reformskom agendom, a sve u cilju ubrzanja ekonomske konvergencije sa Evropskom unijom, saopšteno je iz Ministarstva finansija. To su poručili na godišnjem Ekonomskom i finansijskom dijalogu EU sa zemljama Zapadnog Balkana, Turskom, Ukrajinom, Gruzijom i Moldavijom, na kojem je učestvovala i državna sekretarka Bojana Bošković.