OMBUDSMAN SAOPŠTIO

Rodno zasnovano nasilje i dalje je ozbiljan društveni problem u Crnoj Gori, a kazne za nasilnike i dalje su blage, smatraju u instituciji Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore.

Zbog toga se, kako su naveli, nije slala dovoljno jasna poruka države o primjeni politike nulte tolerancije na nasilje.

Oni su podsjetili da je resorno ministarstvo oformilo radnu grupu za pripremu izmjena i dopuna Zakona o zaštiti od nasilja u porodici.

Zaštitnik smatra da se zbog evidentne učestalosti nasilja, toj negativnoj društvenoj pojavi mora posvetiti posebna pažnja.

“Nije dovoljna izmjena zakonodavnog okvira, već i efikasna primjena propisa, snažnija koordinacija organa i službi koji postupaju u slučajevima nasilja, te kaznena politika koja pored zaštitnih mjera, praktikuje proporcionalne i odvraćajuće sankcije za počinioce nasilja“, saopšteno je iz kabineta Zaštitnika agenciji MINA.

Kako su pojasnili, takve izmjene mogle bi pretpostavljati i izmjene u organizaciji pravosuđa, a kao primjer dobre prakse navodi se španski model sudova za rodno zasnovano nasilje koji su za žrtve dostupni 24 sata i mogu izreći potrebnu mjeru odnosno kaznu.

Zaštitnik, koji postupa u predmetima rodno zasnovanog nasilja, se za potrebe Izvještaja o zaštiti od diskriminacije za period od 1. januara do 31. jula, obratio i nadležnim državnim organima za podatke u prošloj godini.

Prema podacima, sudovi za prekršaje su do 30. juna u radu imali 1.759 predmeta, dok je u za isti period prethodne godine bilo 1.117 predmeta.

Iz Kancelarije Ombudsmana su objasnili da su premdeti okonočano tako što je izrečena 261 novčana kazna, 67 kazni zatvora, 104 uslovne osude, 50 opomena, šest vaspitnih mjera, u šest predmeta je odbačen zahtjev, u 23 obustavljen postupak, u 169 je donijeta oslobađajuća odluka, dok su 22 predmeta riješena na drugi način.

Sudovi za prekršaje su izrekli 213 zaštitnih mjera- 37 udaljenje iz stana ili drugog prostora za stanovanje, 77 zabrana približavanja, 73 zabrana uznemiravanja i uhođenja, osam obavezno psihijatrijsko liječenje na slobodi, 26 obavezno psihijatrijsko liječenje, šest obavezno liječenje u zdravstvenoj ustanovi, dva obavezno liječenje na slobodi i 18 liječenje od zavisnosti.

U 708 završenih predmeta postupci su vođeni protiv 847 nasilnika, od čega protiv 834 punoljetnih i 13 maloljetnih osoba, a po polnoj strukturi bilo je 680 muškaraca i 154 žene.

Uprava policije je na teritoriji Crne Gore za prvih šest mjeseci prošle godine registrovala 110 krivičnih djela nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici i 20 krivičnih djela koja se dovode u vezi sa nasiljem u porodici, a kvalifikovana su drugačije (teško ubistvo, ubistvo u pokušaju, laka tjelesna povreda, ugrožavanje sigurnosti, proganjanje…).

Za ta krivična djela podnijeto je 126 krivičnih prijava, a počinio ih je 131 izvršilac, od kojih je 112 muškog pola (jedan maloljetnik) i 19 ženskog pola (jedna maloljetnica).

Prema podacima, 139 osoba su bile žrtve izvršenih krivičnih djela nasilja u porodici, i to 52 muškog i 87 ženskog pola, dok su od ukupnog broja žrtava 24 maloljetne osobe.

Uprava policije je u navedenom periodu podnijela nadležnom organu za prekršaje 700 prekršajnih prijava zbog izvršenih 768 prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u porodici.

Detaljne statističke podatke o slučajevima rodno zasnovanog nasilja Zaštitniku je uputila i nevladina organizacija „SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Nikšić“ iz kojih proizilazi da su u periodu od januara do juna bila 43 korisnika skloništa od čega 17 žena i 26 djece.

U tom periodu ostvareno je 2.602 noćenja, odnosno prosječno 61 noćenje po osobi, dok je na dnevnom nivou bilo 14 osoba.

Od 17 žena koje su boravile u SOS skloništu njih šest se vratilo u situaciju nasilja što znači da je njih skoro 65 odsto izašlo iz situacije nasilja. Takođe, od 17 žena smještenih u SOS skloništu njih četiri su u istom boravile i ranije zbog rodno zasnovanog nasilja.

Nacionalnoj SOS liniji za žrtve nasilja u porodici obratilo se 185 žena za pomoć od čega 167 su bile osobe koje su prijavile rodno zasnovano nasilje, 15 je prijavilo nasilje nad djecom, dok su tri osobe su prijavile nasilje nad muskarcima.

U istom periodu bilo je 1.690 upućenih poziva, a 2.098 pruženih usluga.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Radnici Solane blokirali put Ulcinj-Bar
    on 17/05/2025 at 10:19

    Bivši radnici ulcinjske Solane blokirali su na sat saobraćaj na magistralnom putu Ulcinj-Bar, kod Benzinske stanice na ulazu u taj grad.

  • Najviše ponuda od kineskih kompanija
    on 17/05/2025 at 08:42

    Na tender za izradu glavnog projekta i izvođenje radova na drugoj dionici auto-puta Mateševo - Andrijevica stiglo je deset ponuda od kineskih, turskih, holandskih i indijskih kompanija.

  • Eksplodirali troškovi stanovanja u EU
    on 16/05/2025 at 21:39

    Cijene nekretnina u EU su u peridou od 2015. do prošle godine porasle 53 odsto, a u nekim zemljama troškovi su čak utrostručeni.

  • Alabar: Ne želim da ulažem u Ulcinju, razmatram druge opcije
    on 16/05/2025 at 19:38

    Vlasnik kompanije “Eagle Hills” Mohamed Alabar kazao je u intervjuu za Newsmax Balkans televiziju da je nakon negodovanja lokalne zajednice u Crnoj Gori odustao od mogućeg projekta na ulcinjskoj Velikoj plaži.

  • Milatović: Sporazum sa UAE primjer vladavine dogovora, a ne prava
    on 16/05/2025 at 17:06

    Sporazum o saradnji sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) u turizmu nije primjer vladavine prava, to je primjer vladavine dogovora, kazao je danas crnogorski predsjednik Jakov Milatović.

  • Za realizaciju projekata neophodna politička stabilnost
    on 16/05/2025 at 14:51

    Investitori o realizaciji projekata u Crnoj Gori: Neophodna politička stabilnost, bolja infrastruktura i kvalitetna radna snaga Nedostatak kvalitetne infrastrukture, nestabilna vlast, manjak kvalifikovane radne snage i nedovoljna podrška države – glavni su izazovi koji usporavaju realizaciju brojnih investicionih projekata u Crnoj Gori.

  • RE:D konferencija: Iskustva Luštice Bay i Beograda na vodi
    on 16/05/2025 at 12:34

    Na drugom danu prve crnogorske RE:D konferencije, panel pod nazivom “Investicije u luksuzne stambene nekretnine” okupio je aktere regionalnog tržišta nekretnina koji su, kroz konkretne primjere velikih projekata, govorili o transformacionom uticaju luksuznih investicija na mikrolokacije, standarde upravljanja i profilisanje destinacija.

  • Ekonomsko državljanstvo doprinijelo bi razvoju i omogućilo nove investicije
    on 16/05/2025 at 11:27

    Crna Gora ima značajne investicione potencijale, naročito u turizmu, poljoprivredi i obnovljivim izvorima energije, poručila je Snežana Đurović, direktorica Agencije za investicije (MIA), na panelu o Crnoj Gori kao investicionoj destinaciji. Učesnici su ocijenili da je program ekonomskog državljanstva bio uspješan, donio brojne benefite i milijardu eura investicija, uz stroge kontrole i međunarodne standarde.

  • RE:D: Aviodostupnost ključ napretka, ugledajmo se na dobre prakse u regionu
    on 15/05/2025 at 18:18

    Budućnost crnogorskog turizma i ekonomije u velikoj mjeri uslovljena je aviodostupnošću. Ulaganja u aerodrome, reforme u vazdušnom saobraćaju, stabilna politika i volja da se slijede uspješni primjeri iz regiona – predstavljaju ključne uslove za razvoj. Crnoj Gori predstoje hitne odluke: da li će infrastruktura ostati u državnim rukama ili će biti prepuštena privatnom sektoru, i kada će to pitanje konačno biti riješeno, ocijenjeno je na panel diskusiji “Planovi razvoja avio-saobraćaja ka glavnim destinacijama Crne Gore” u okviru prve RE:D konferencije u Crnoj Gori.

  • Podržana zajednička izjava o radnim migracijama u cilju jačanja ekonomskog rasta
    on 15/05/2025 at 16:42

    Na Zapadnom Balkanu, gdje se tradicionalni migracioni tokovi prepliću sa savremenim globalnim trendovima, zajedničko i strateško djelovanje neophodno je da bi se zadržala radna snaga i osigurala održiva budućnost za sve građane, smatra ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, Naida Nišić.