Dugoročna posvećenost svih ključ za zdraviji vazduh
SASTANAK U PODGORICI
Svi nadležni organi nastaviće da prate na dnevnom nivou stanje kvaliteta vazduha i učiniće podatke maksimalno pristupačnim svim građanima. Nadležne službe preduzeće niz kratkoročnih i dugoročnih mjera kako bi se pitanje zagađenja vazduha u glavnom gradu što prije riješilo, istaknuto je na sastanku predstavnika Ministarstva održivog razvoja i turizma, Glavnog grada, Agencije za zaštitu prirode i životne sredine, Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju i Instituta za javno zdravlje.
“Svakoj ciljnoj grupi, kroz postojeće kanale komunikacije, kao što su redovne vremenske prognoze sa preporukama Instituta za javno zdravlje, veb-sajtovi nadležnih organa, elektronski i štampani mediji, a naročito društvene mreže, biće dostupna precizna i blagovremena informacija o stanju zagađenja vazduha na lak i jednostavan način”, poručeno je sa sastanka predstavnika.
Kako se navodi u saopštenju MORT-a, cilj sastanka bio je aktuelna problematika zagađenja vazduha u Podgorici, te su ovom prilikom kao najveći izvori zagađenja prepoznata individualna ložišta, tj. grijanje na čvrsta goriva, saobraćaj i nepovoljni meteorološki uslovi.
Pratiti preporuke Instituta za javno zdravlje
Učesnici sastanka saglasili su se da je od izuzetnog značaja da građani pažljivo prate preporuke Instituta za javno zdravlje, a naročito najosjetljivije grupe stanovništva poput trudnica, djece, starih osoba, lica sa respiratornim i ostalim oboljenjima.
Osim toga, građanima se preporučuje da, ukoliko su u mogućnosti, pređu na alternativne vidove prevoza, odnosno da koriste usluge javnog prevoza i da smanje korišćenje invidividualnog prevoza tokom narednih dana, dok traju ovakvi vremenski uslovi. Građanima se takođe preporučuje da redovno čiste dimnjake, te da, ukoliko je moguće, koriste adekvatniji ogrijev. Takvim individualnim postupanjem svaki građanin, tj. domaćinstvo daće doprinos smanjenju zagađenja vazduha u Glavnom gradu, kao i u čitavoj državi.
Podstiču se građani da koriste izgrađenu biciklističku infrastrukturu i dostupna električna vozila, kako bi na taj način doprinijeli boljem kvalitetu vazduha.
“U danima kada je registrovano znatno zagađenje vazduha, intenzivirane su aktivnosti komunalne inspekcije i komunalne policije na nivou Glavnog grada, koje se ogledaju u pojačanom nadzoru i prevenciji svake pojave nepropisnog odlaganja i tretiranja otpada, naročito spaljivanja otpada (komunalni otpad, gume i slično). Imajući u vidu da se tokom noći talože čestice koje zagađuju vazduh, Čistoća će uložiti dodatne napore da tokom noći vrši mehaničko pranje ulica. Naglašena je potreba pojačanog sprovođenja kontinuiranih kontrola ekološke inspekcije, kada su u pitanju veliki zagađivači na teritoriji Glavnog grada”, istaknuto je na sastanku.
Potrebno više zelenih površina
Pored pomenutih kratkoročnih mjera, razmotrene su i dugoročne mjere koje predstavljaju trajno rješenje za problem lošeg vazduha, naročito tokom zimskih mjeseci. Istaknuto je da Glavni grad u kontinuitetu sprovodi Plan kvaliteta vazduha, koji je donijet 2015. S tim u vezi, počeo je fazno zatvaranje određenih ulica i sproveo niz aktivnosti u okviru unapređenja saobraćaja Glavnog grada, te da će se intenzivirati njegova modernizacija. Apostrofirana je i potreba širenja zelenih površina u gradu.
Podsticati građane da korite ekološki prihvatljiva goriva
Kada je riječ o grijanju i energetskoj efikasnosti, predloženo je da se kao dugoročna mjera razmotri način podsticanja građana kroz različite projekte, kao npr. nabavke energertski efikasnih peći za sagorijevanje goriva, što bi predstavljao prelazak na upotrebu ekološki prihvatljivija goriva, peleta i briketa.
0 comments