VLADIN PROGRAM

Za osmi Vladin program stručnog osposobljavanja prijavilo se više od tri hiljade svršenih studenata. Narednih devet mjeseci radiće kod poslodavaca iz privatnog i javnog sektora. U Ministarstvu prosvjete podsjećaju da više od 50 odsto polaznika Programa ostalo da radi kod istog ili našlo posao kod drugog poslodavca.

Nakon završenog Fakulteta vizuelnih umjetnosti, Vuk Vukadinović i Petar Žugić prijavili su se za stručno osposobljavanje visokoškolaca. Nijesu imali dilemu gdje žele da se profesionalno usavršavaju, pa su 15 januara počeli pripravnički u RTCG.

Osim Vuka i Petra, još tri hiljade mladih sa stečenom diplomom Izabralo je poslodavce za prvi posao. Broj zainteresovanih polaznika je na istom nivou kao prethodnih godina, dok su poslodavci ponudili šest stotina mjesta više nego prošle godine.

“Ove godine smo imali značajno više oglašenih slobodnih radnih mjesta, preko 11.600, značajno više u odnosu na prethodne, i prvu godinu kada je bilo oglašeno oko pet hiljada. Da se što više uključi privatni sektor i to je oko 60 odsto”, saopštila je Mubera Kurpejović, generalna direktorica Direktorata za visoko obrazovanje u Ministarstvu prosvjete.

“Poslodavci su, kao i do sad, najviše tražili kvalifikacije iz oblasti prava, ekonomije, turizma, telekomunikacija, računovodstva”, navela je Zdenka Ivanović, samostalna savjetnica u ZZZCG.

Devet mjeseci provedenih kod poslodavaca korisnicima Programa se priznaje kao jednogodišnje radno iskustvo. Nakon toga, polaznici stiču uslov za polaganje stručnog ispita.

“Za vrijeme stručnog osposobljavanja koje traje devet mjeseci korisnik ima pravo na novčanu naknadu koja iznosi 50 odsto od prosječne zarade na nivou Crne Gore za period koji je prethodio potpisivanju ugovora o osposobljavanju”, kazala je Ivanović.

Koordinacioni tim prati sprovođenje Programa i, u saradnji sa Poreskom upravom, analizira koliko je polaznika nastavilo da radi.

“Oko 50 odsto korisnika je nastavilo da radi. Taj podatak je otprilike isti svake godine”. kazala je Mubera Kurpejović.

U Vladin Program stručnog osposobljavanja godišnje se uključi između tri i tri i po hiljade korisnika, a kroz prethodnih sedam ciklusa, prošlo je gotovo 24 hiljade visokoškolaca.

0 comments

You must be logged in to post a comment.