Izbor i priprema: Č. Đurđić

Ovaj se dan kod hrišćana obilježava  kao Sretenje Gospodnje, dan kada je Bogorodica došla s Hristom u naručju u Sveti hram i srela se sa svetim Simeonom, koji je uzevši Hrista u ruke nazvan Simeon Bogoprimac. Sretenje se prvi put počelo slaviti u Jerusalimu krajem 14. vijeka, a u Carigradu u doba Justinijana, u prvoj polovini 16. vijeka.

 

Na današnji dan 1115. godine papa Paskal II priznao je red Malteških vitezova, osnovan u Jerusalimu,  gdje su pored crkve svetog Jovana imali samostan i azil za bolesnike i putnike. Kasnije su dobili zadatak da brane Svetu zemlju.

 

1573 – U Zagrebu je, nakon sloma Seljačke bune, pogubljen vođa Seljačkog ustanka Matija Gubec.

 

1710 – Rođen je francuski kralj Luj XV. Na prijestolu je, u svojoj petoj godini, naslijedio prađeda Luja XIV i vladao do smrti 1774. Vodio je neuspješan rat za austrijsko nasljeđe i sedmogodišnji rat, poslije kojeg je Francuska morala da prepusti Kanadu Velikoj Britaniji. Luj XV je ukinuo jezuitski rimokatolički red i konfiskovao njihovu imovinu.

1806 – Petar I obratio se pismom vođi Prvog srpskog ustanka  Karađorđu, izražavajući zadovoljstvo što je srpski vožd, stavljajući se na čelo pobunjenog naroda u Srbiji, uspio da skrši zulum dahija.

1826 – Vladika Petar I prihvatio je zahtjev okružnog kotorskog kapetana za osnivanje mješovitog kmetovskog suda u Boki Kotorskoj, koji bi rješavao sporove među Crnogorcima na toj teritoriji.

 

1857– Umro je ruski kompozitor Mihail Ivanovič Glinka, tvorac ruskog nacionalnog stila romantičarske epohe. Njegove opere «Život za cara» i «Ruslan i Ljudmila» značajno su uticale na razvoj ruske opere u 19. vijeku.

1873 – Na Cetinju je sačinjen ugovor između stražara cetinjskog zatvora i crnogorskog Senata o uslovima pod kojima je trebalo obezbjeđivati zatvorenike. Senat je, između ostalog, prema ugovoru bio dužan da, citiramo, «utvrdi tamnice i dadne gvožđa koliko bude potrebito». Ključarima je data puna sloboda da pucaju na odbjegle zatvorenike. Stražari su za svoj rad dobijali naknadu po 200 talijera godišnje.

 

1914 – Stupio je na snagu Zakon o kovanju srebrnog, niklovanog i bronzanog novca, na osnovu kojeg je emitovan poslednji kovani novac u Kraljevini Crnoj Gori. Prvi crnogorski novac pušten je u opticaj 1906, zvao se  perper,  i bio je u prometu do 1916.

1922 – U Hagu je održana prva sjednica Međunarodnog suda, koji je 1920. osnovala Liga naroda radi rješavanja sporova među državama. Novi Međunarodni sud osnovan je pri Ujedinjenim nacijama poslije Drugog svjetskog rata, kada je ukinuta Liga naroda.

 

l970 – Umro je u Prčanju don Niko Luković, jedan od osnivača kotorske sekcije Istorijskog društva Crne Gore. Autor je značajnih radova iz nacionalne i pomorske istorije, i istorije kulture. Sahranjen je u Prčanju, u crkvi Svetog Bogorodičinog hrama, koji je njegovom zaslugom postao bogata riznica i značajna galerija umjetničkih djela.

 2003 – Umro je u Novom Sadu poznati vojvođanski pisac, akademik Aleksandar Tišma, pripovjedač, romansijer, esejist, pjesnik i prevodilac; stalni saradnik Matice srpske. Rođen je 16. januara 1924. u Horgošu. Poznata djela: romani «Upotreba čoveka», «Begunci», knjige pripovijedaka «Vere i zavere», «Krivice», «Mrtvi ugao».

 

2006 – Izaslanik visokog predstavnika Evropske unije Havijera Solane za Crnu Goru Miroslav Lajčak, dostavio je liderima unionističkog i suverenističkog bloka predlog zakona o referendumu. Predlogom je precizirano da će Crna Gora povratiti nezavisnost ako na referendumu o njenom državnom statusu na pitanje: “Želite li da Republika Crna Gora bude nezavisna država sa punim međunarodnim subjektivitetom”, potvrdno odgovori 55 odsto izašlih birača. Predlog su prethodno u Briselu jednoglasno podržala 25-orica ambasadora država-članica Evropske unije. Crnogorski suverenisti, međutim, tražili su od vlasti da ne prihvati predlog Evropske unije o većini od 55 odsto, koju, kako je formulisano, ne poznaje ni međunarodna ni evropska pravna praksa.

 

2007– Crnogorska vlada formirala je Nacionalnu komisiju za implementaciju Akcionog plana za sprovođenje programa borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala. Za predsjednika komisije izabrana je Gordana Đurović, potpredsjednica Vlade za evropske integracije.

2012 – U borbi da ekonomiju Italije dovede u red, stavljajući tačku na nekadašnje privilegije kao što su poreske olakšice, premijer te zemlje Mario Monti i članovi njegove vlade izdali su saopštenje o donošenju zakona kojim se ukida izuzeće crkve od plaćanja poreza za objekte koji, osim vjerske, imaju i komercijalnu namjenu.  Italijanska crkva, kao tzv. nedodirljiva institucija, došla je na udar zbog nepravednih privilegija u trenutku kada je vlada od građana tražila da, kako je ocijenjeno, podnose neviđene žrtve kao dio plana štednje u cilju izbjegavanja krize u grčkom stilu.

 

2013 – Na francuskom bojnom brodu “Muz” u barskoj Luci obilježeno je pola vijeka od potpisivanja poznatog “Jelisejskog sporazuma” o pomirenju između Fransuske i Njemačke. Zajednički prijem priredili su ambasadori dviju zemalja Dominik Gazui i Pius Fišer, koji su istakli da su general Šarl de Gol i kancelar Konrad Adenauer postavili kamen temeljac ne samo francusko-njemačkom pomirenju, već i evropskim integracijama. Pored predstavnika diplomatskog kora, prijemu su prisustvovali načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore Dragan Samardžić, komandant Mornarice Darko Vuković, nekoliko poslanika iz crnogorskog parlamenta, političko-privredna delegacija Bara i gradonačelnik Cetinja Aleksandar Bogdanović.

 

2013 – Iznad centralne Rusije eksplodirao je meteorit pri čemu je povrijeđeno 1.200 osoba, oštećeni krovovi, prozori i zidovi pojedinih zgrada. Najveći udar osjetio se u gradu Čeljabinsku, oko 200 kilometara južno od Jekaterinburga. Vatrena kugla koja se, prema ruskoj svemirskoj agenciji  “Roskosmos”, kretala brzinom trideset kilometara u sekundi zapalila se i na horizontu ostavila dug bijeli trag koji se mogao vidjeti s udaljenosti od 200 kilometara. Zvaničnici agencije kazali su da je veliki meteor djelimično izgorio u donjim slojevima artmosfere, a fragmenti koji su pali napravili su na obali jezera u oblasti Čeljabinska krater prečnika šest metara. Prema procjeni Ruske akademije nauka meteor je bio težak oko deset tona i pretpostavlja se da je bio od gvožđa, a u Zemljinu atmosferu ušao je brzinom od najmanje 54.000 kilometara na čas. Rasprsnuo se na oko 30 do 50 kilometara iznad tla, a veći dio je izgorio. Energija koju je oslobodio kada je ušao u atmosferu iznoslila je, prema procjeni Akademije,  nekoliko kilotona, što odgovara snazi manje atomske bombe. Ocijenjeno je da meteor koji je pao nije imao veze s asteroidom 2012 DA14 koji je isti dan trebalo da prođe pored Zemlje na udaljenosti od samo 27.700 kilometara, što je bila najmanja razdaljina ikad zabilježena između nekog asteroida i naše planete. U Rusiji su rijetki udari meteora, mada se smatra da je 1908. jedan uništio oblast u Sibiru, veću od 2.000 kvadratnih kilometara.

2014 – Zlatni medvjed na 64. Berlinskom filmskom festivalu dodijeljen je kineskom kriminalističkom filmu „Crni ugljen, tanak led“, reditelja Điao Jinana, dok je Srebrnog medvjeda osvojio film „Grand hotel Budapest“ Vesa Andersona. 

Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:

1907 – Donesen je Zakon o narodnim školama u Crnoj Gori.

l942 – Procijenivši da nijesu u stanju da odbrane grad, Britanci su u Drugom svjetskom ratu predali Singapur japanskim snagama. To se smatra najvećim vojnim porazom Velike Britanije u njenoj vojnoj istoriji.

1993 – Slovački parlament izabrao je ekonomistu Mihala Kovača za prvog predsjednika novoformirane države Slovačke, nakon raspada Čehoslovačke.

2006 – Zbog karikatura proroka Muhameda, objavljenih u jednom danskom listu 2005,  a 2006. i u još nekim evropskim listovima, u nasilničkim protestima u Pakistanu ubijene su  tri osobe i zapaljena predstavništva  zapadnih firmi, kao i banke i  bioskopi. Danska, koja se u prvom redu našla na udaru muslimanskog bijesa, dobila je podršku Evropske unije.

2014 – U dvorani u Donjecku, u Ukrajini, francuski atletičar Reno Lavileni, u disciplini skok s motkom, preskočio je 6,16m i srušio 21 godinu star rekord legendarog Ukrajinca Sergeja Bubke u zatvorenom prostoru. 

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Osnažiti saradnju Crne Gore i Luksemburga, riješiti pitanje državljanstva
    on 11/05/2025 at 18:54

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić, sastao se sa predsjednikom parlamenta Velikog Vojvodstva Luksemburg, Klodom Viselom, prilikom Konferencije predsjednika parlamenata zemalja članica Evropske unije koja se održava u Budimpešti. Tokom razgovora, Mandić je istakao važnost kontinuirane podrške Luksemburga Crnoj Gori na njenom putu ka Evropskoj uniji, naglašavajući da Luksemburg, sa pribliznim brojem stanovnika kao Crna Gora, predstavlja pravi primjer uspjeha i evropskog životnog standarda kome teži i Crna Gora.

  • Danilović: Respektujem vickasti napor Odžića, valjalo bi da prethodno istraži malo bolje Baju Knindžu
    on 11/05/2025 at 12:30

    Petar Odžić se, dalje od zavičaja, pročuo kada je mjesto predsjednika Skupštine Budva proslavio uz pjesmu Baje Malog Knindže “Svaka bi fukara da ubije vuka”, saopštio je lider Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović. On je reagovao nakon Odžićeve izjave da "revizija istorije, od strane ponavljača poput Danilovića, neće proći".

  • Politička volja ključna za antimafija zakon
    on 11/05/2025 at 12:16

    Iako je početkom godine započet rad na izmjenama takozvanog antimafija zakona, Ministarstvo pravde još ne izlazi u javnost s nacrtom tog akta. Pravnik Boris Marić za naš radio ocjenjuje da postoje grupe koje žele da opstruiraju donošenje takvog zakona.

  • "Zamjena je teza da dijalog o srpskom jeziku i dvojnom državljanstvu izaziva podjele"
    on 11/05/2025 at 11:23

    Narativ da je dijalog o srpskom jeziku i dvojnom drževljanstvu tema koja izaziva podjele u društvu, klasična je zamjena teza, sa jasnim elementima društvene neodgovornosti. Takvo pojednostavljivanje ima za  cilj očuvanje rigidnih diskriminatorskih tekovina prema najbrojnijoj jezičkoj zajednici koje su na žalost i dalje na snazi, saopštio je potpredsjednik Vlade Crne Gore i potpredsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milun Zogović.

  • Petrić: Nekada sam mnogo lakše kritikovao ljude koji donose odluke
    on 11/05/2025 at 07:07

    Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Dražen Petrić kaže da je kritičan prema sebi i drugima, međutim priznaje da je prije ulaska u politiku mnogo lakše kritikovao ljude koji donose odluke. Nije konfliktna osoba, svemu smireno pristupa, ali ne voli kada mu se oduzima riječ.

  • Odžić: Revizija istorije neće proći
    on 10/05/2025 at 21:24

    Čovjek koji ne zna odgovore na pitanja sa državnog ispita, ali se pravi da zna šta je bilo u ratu, naveo je na mreži X zamjenik predsjednika SDP i predstavnik Evropskog saveza Petar Odžić.

  • Marković: Izjava Nimanbegua nedopustiva, Ulcinj nije ničija prćija
    on 10/05/2025 at 18:18

    Izjava predsjednika Opštine Ulcinj Gencija Nimanbegua, u kojoj javno govori o mogućnosti da se premijer Crne Gore Milojko Spajić i ministarka javnih radova Majda Adžović proglase za "persona non grata“ u Ulcinju, predstavlja neviđeni institucionalni i politički presedan. Nedopustivo je da se bilo ko, a posebno predsjednik jedne opštine, na ovako uvredljiv, neodgovoran i destruktivan način obraća najvišim državnim funkcionerima, saopštila je poslanica Pokreta Evropa sad (PES) Branka Marković. 

  • Ivanović: Crna Gora pozdravlja sporazum o trenutnom prekidu vatre Indije i Pakistana
    on 10/05/2025 at 17:36

    Potpredsjednik Vlade Crne Gore za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović, oglasio se povodom postignutog dogovora o trenutnom prekidu vatre između Indije i Pakistana, poručivši da Crna Gora pozdravlja sporazum o trenutnom prekidu vatre između te dvije zemlje.

  • CGO: Definisati nadležnosti i ukinuti pozicije bez jasnih mandata u izvršnoj vlasti
    on 10/05/2025 at 17:31

    Racionalno upravljanje javnim sredstvima zahtijeva da se Zakonom o Vladi precizno definišu nadležnosti članova izvršne vlasti i ukinu pozicije bez jasnih mandata, kao što je ministar bez portfelja, smatraju u Centru za građansko obrazovanje (CGO).

  • Zampeti: Crna Gora u najzahtjevnijoj fazi pregovora, potreban doprinos lokalnih vlasti
    on 10/05/2025 at 10:54

    Herceg Novi i Ulcinj obilježili su Dan Evrope kulturnom manifestacijom „Noć tvrđava“, realizovanu uz podršku Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, kroz inicijativu „Opštine za EU“. Zamjenica ambasadora Evropske unije u Crnoj Gori Laura Zampeti poručila je da je ovo kritičan trenutak kada je Crna Gora ušla u najzahtjevniju fazu pristipanja EU i kada su zemlji potrebni doprinos i podrška lokalnih vlasti i zajednica da bi krenula naprijed i u istom smjeru. Ambasador Austrije u Crnoj Gori Kristijan Štajner poručio je da su investicije veoma važne i da treba da se sprovode na transparentan način za lokalno stanovništvo.