Izbor i priprema: Č. Đurđić

 

Na današnji dan 1452. Stefanica-Stefan Crnojević položio je u Kotoru zakletvu Veneciji na vjernost, primivši iz ruku kotorskog kneza vojvodsku palicu i zastavu, očekujući  mletačku pomoć u odbrani svojih teritorija od srpskih despota.

1806 – Petar I sazvao je  zbor glavara na Cetinju i zahtijevao da se snage Bokelja i Crnogoraca, neposredno pred dolazak ruske flote u Boku, ujedine u borbi protiv Francuza.

 

1871 – Rođen je srpski pisac Radoje Domanović, majstor političke satire, koja u njegovim najboljim djelima: «Stradija», «Vođa» i «Danga» doseže nivo univerzalne kritike ljudske naravi i društvenih institucija.

 

1877 – Rođena je srpska književnica Isidora Sekulić, autor knjige meditativne proze «Saputnici», putopisa «Pisma iz Norveške, pripovjedaka i esejističke proze, djela koja je svrstavaju među najznačajnije srpske pisce 20. vijeka.

1897 – U Sofiji je sačinjena politička nagodba između Srbije i Bugarske,   kojoj se narednog mjeseca pridružila i Crna Gora. Prema toj nagodbi, trebalo je da obje vlade rade sporazumno na svim pitanjima vezanim za status srpskog i bugarskog naroda u Otomanskoj imperiji, te da ne preduzimaju ni političku ni vojnu aktivnost bez međusobne saglasnosti. Kralj Nikola je pozvan da se priključi toj nagodbi sa željom, kako je naglašeno, «da između slovenskih vladalaca na Balkanu vladaju bratska ljubav i sloga».

 

1904 – Na Cetinju je otvoreno prvo obdanište u Crnoj Gori «Đetski sad», osnovano na inicijativu Sofije Petrovne Mertvago, načelnice Đevojačkog  instituta na Cetinju. Za svoju ideju Sofija Petrovna je uspjela da pridobije knjeginju Milicu, udatu za Petra Nikolajeviča Romanova, koja je svoj uticaj na carskom dvoru iskoristila da u otadžbinu pošalje sve što je bilo potrebno za prvo pravo dječje zabavište. U «Đetski sad» knjeginje Milice, odnosno, prvu «malu školu», kako su Cetinjani zvali vrtić, od 179 prijavljenih djevojčica i dječaka, primljeno je devedesetoro. Briga o najmlađima ubrzo je regulisana i Zakonom o narodnim školama. U Kraljevini Crnoj Gori 1914. radilo je 136 osnovnih škola,  koje je pohađalo oko 12.000 učenika.

 

1907 – Umro je Đozue Karduči, najveći italijanski pjesnik u prvim decenijama poslije ujedinjenja Italije, dugogodišnji profesor italijanske književnosti Univerziteta u Bolonji. Dobitnik je Nobelove nagrade za književnost 1906. Poznata djela: «Jambi i epode» , «Nove rime», «Varvarske ode».

 

1913 – U toku podsticanja napada crnogorske vojske na Skadar, ruski poslanik na Cetinju saopštio je kralju Nikoli da su velike sile na Londonskoj konferenciji diplomata moćnih država odlučile da Skadar pripadne Albaniji, i da je Rusija na to pristala.

1932 – Na opštim izborima u Irskoj pobijedila je partija «Fijana Fejl», odvojeno krilo Šin Fejna, a njen lider Eamon de Valera postao je predsjednik Izvršnog komiteta slobodne države Irske.

 

1959 – Vođa gerilaca Fidel Kastro postao je premijer Kube pošto je 1. januara 1959. zbacio s vlasti diktatora Fulhensija Batistu.

2006 – Evropski parlament usvojio je rezoluciju o Bosni i Hercegovini u kojoj se na relevantne bosanske političare apeluje da nastave reforme i modifikuju Dejtonski sporazum u korist izgradnje funkcionalne države.

2008 – Evropska unija odobrila je slanje svoje misije EULEKS na Kosovo, koja bi kako je predviđeno nakon 120 dana preuzela sve nadležnosti od UNMIK-a. Predviđeno je, takođe, da misija ima 2.000 članova i to 1.400 policajaca i pripadnika specijalnih snaga, kao i više stotina sudija, tužilaca i drugog osoblja. Istoga dana u Beogradu su održani protesti zbog slanja misije EULEKS na Kosovo.

2009 – Britanski parlamentarci, nakon susreta s crnogorskim kolegama i vladinim zvaničnicima u Podgorici, izjavili su da Velika Britanija podržava težnje Crne Gore da postane članica Evropske unije.

2012 – Crnogorska Vlada i Evropska unija napravile su nacionalni plan razvoja Crne Gore od 2013. do 2016, koji bi, kako je predviđeno, trebalo da obezbijedi ravnomjeran napredak svih djelova države. Prema nacrtu plana, koji je Vlada usvojila, to se između ostalog može postići kroz unapređivanje poslovnog ambijenta, direktne strane investicije i privatizacije, turizam, obrazovanje, energetiku, poljoprivredu, razvoj sela i saobraćaja.

Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:

1945 – Američki avioni u Drugom svjetskom ratu počeli su bombardovanje Tokija.

1978 – Kina i Japan potpisali su u Pekingu trgovinski ugovor vrijedan 20 milijardi dolara, što je bio početak ekonomskog otvaranja Kine prema svijetu.

2000 – Rusija je obnovila odnose s NATO-om, prekinute zbog napada te vojne alijanse na SR Jugoslaviju u martu 1999.

2008 – Film brazilskog reditelja Žozea Padilje „Elitni odred“, proglašen je za pobjednika 58. filmskog festivala u Berlinu.

2009 –  Zvaničnici mornarice Francuske i Velike Britanije saopštili su da su se sudarile njihove dvije podmornice dok su patrolirale u Atlantskom okeanu.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Osnažiti saradnju Crne Gore i Luksemburga, riješiti pitanje državljanstva
    on 11/05/2025 at 18:54

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić, sastao se sa predsjednikom parlamenta Velikog Vojvodstva Luksemburg, Klodom Viselom, prilikom Konferencije predsjednika parlamenata zemalja članica Evropske unije koja se održava u Budimpešti. Tokom razgovora, Mandić je istakao važnost kontinuirane podrške Luksemburga Crnoj Gori na njenom putu ka Evropskoj uniji, naglašavajući da Luksemburg, sa pribliznim brojem stanovnika kao Crna Gora, predstavlja pravi primjer uspjeha i evropskog životnog standarda kome teži i Crna Gora.

  • Danilović: Respektujem vickasti napor Odžića, valjalo bi da prethodno istraži malo bolje Baju Knindžu
    on 11/05/2025 at 12:30

    Petar Odžić se, dalje od zavičaja, pročuo kada je mjesto predsjednika Skupštine Budva proslavio uz pjesmu Baje Malog Knindže “Svaka bi fukara da ubije vuka”, saopštio je lider Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović. On je reagovao nakon Odžićeve izjave da "revizija istorije, od strane ponavljača poput Danilovića, neće proći".

  • Politička volja ključna za antimafija zakon
    on 11/05/2025 at 12:16

    Iako je početkom godine započet rad na izmjenama takozvanog antimafija zakona, Ministarstvo pravde još ne izlazi u javnost s nacrtom tog akta. Pravnik Boris Marić za naš radio ocjenjuje da postoje grupe koje žele da opstruiraju donošenje takvog zakona.

  • "Zamjena je teza da dijalog o srpskom jeziku i dvojnom državljanstvu izaziva podjele"
    on 11/05/2025 at 11:23

    Narativ da je dijalog o srpskom jeziku i dvojnom drževljanstvu tema koja izaziva podjele u društvu, klasična je zamjena teza, sa jasnim elementima društvene neodgovornosti. Takvo pojednostavljivanje ima za  cilj očuvanje rigidnih diskriminatorskih tekovina prema najbrojnijoj jezičkoj zajednici koje su na žalost i dalje na snazi, saopštio je potpredsjednik Vlade Crne Gore i potpredsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milun Zogović.

  • Petrić: Nekada sam mnogo lakše kritikovao ljude koji donose odluke
    on 11/05/2025 at 07:07

    Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Dražen Petrić kaže da je kritičan prema sebi i drugima, međutim priznaje da je prije ulaska u politiku mnogo lakše kritikovao ljude koji donose odluke. Nije konfliktna osoba, svemu smireno pristupa, ali ne voli kada mu se oduzima riječ.

  • Odžić: Revizija istorije neće proći
    on 10/05/2025 at 21:24

    Čovjek koji ne zna odgovore na pitanja sa državnog ispita, ali se pravi da zna šta je bilo u ratu, naveo je na mreži X zamjenik predsjednika SDP i predstavnik Evropskog saveza Petar Odžić.

  • Marković: Izjava Nimanbegua nedopustiva, Ulcinj nije ničija prćija
    on 10/05/2025 at 18:18

    Izjava predsjednika Opštine Ulcinj Gencija Nimanbegua, u kojoj javno govori o mogućnosti da se premijer Crne Gore Milojko Spajić i ministarka javnih radova Majda Adžović proglase za "persona non grata“ u Ulcinju, predstavlja neviđeni institucionalni i politički presedan. Nedopustivo je da se bilo ko, a posebno predsjednik jedne opštine, na ovako uvredljiv, neodgovoran i destruktivan način obraća najvišim državnim funkcionerima, saopštila je poslanica Pokreta Evropa sad (PES) Branka Marković. 

  • Ivanović: Crna Gora pozdravlja sporazum o trenutnom prekidu vatre Indije i Pakistana
    on 10/05/2025 at 17:36

    Potpredsjednik Vlade Crne Gore za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović, oglasio se povodom postignutog dogovora o trenutnom prekidu vatre između Indije i Pakistana, poručivši da Crna Gora pozdravlja sporazum o trenutnom prekidu vatre između te dvije zemlje.

  • CGO: Definisati nadležnosti i ukinuti pozicije bez jasnih mandata u izvršnoj vlasti
    on 10/05/2025 at 17:31

    Racionalno upravljanje javnim sredstvima zahtijeva da se Zakonom o Vladi precizno definišu nadležnosti članova izvršne vlasti i ukinu pozicije bez jasnih mandata, kao što je ministar bez portfelja, smatraju u Centru za građansko obrazovanje (CGO).

  • Zampeti: Crna Gora u najzahtjevnijoj fazi pregovora, potreban doprinos lokalnih vlasti
    on 10/05/2025 at 10:54

    Herceg Novi i Ulcinj obilježili su Dan Evrope kulturnom manifestacijom „Noć tvrđava“, realizovanu uz podršku Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, kroz inicijativu „Opštine za EU“. Zamjenica ambasadora Evropske unije u Crnoj Gori Laura Zampeti poručila je da je ovo kritičan trenutak kada je Crna Gora ušla u najzahtjevniju fazu pristipanja EU i kada su zemlji potrebni doprinos i podrška lokalnih vlasti i zajednica da bi krenula naprijed i u istom smjeru. Ambasador Austrije u Crnoj Gori Kristijan Štajner poručio je da su investicije veoma važne i da treba da se sprovode na transparentan način za lokalno stanovništvo.