Izbor i priprema: Č. Đurđić

Na današnji dan 1600. italijanski filozof, astronom i matematičar Đordano Bruno spaljen je u Rimu kao jeretik, na osnovu presude rimokatoličke inkvizicije.

 

1673 – Francuski komediograf i glumac Žan Batist Molijer umro je nakon što mu je pozlilo na pozornici dok je igrao u svojoj komediji «Uobraženi  bolesnik». Jedan je od najvećih svjetskih komediografa, napisao je više od 30 pozorišnih komada među kojima su najpoznatiji: «Učene žene», «Tartif», «Don Žuan», «Mizantrop».

1837 – Njegoš je, shvativši da ne može zadržati manastir Maine, prodao staru rezidenciju crnogorskih vladika Austriji za 17.000 fiorina u srebru. Ugovor o prodaji Maina potpisan je 12. oktobra iste godine.

 

1856 – U Parizu je umro njemački pjesnik Hajnrih  Hajne, jedan od najvećih liričara 19.vijeka. Hajneova se poezija smatra vrhunskim dostignućem njemačkog romantizma i izvršila je ogroman uticaj na evropsko pjesništvo. Poznata djela:  «Ata Trol», «Njemačka – zimska bajka«, «Romansero», «Knjiga pjesama».

1869 – Knjaz Nikola je nakon povratka s ruskog dvora, gdje je bio primljen s osobitom pažnjom i dobio Orden bijelog orla, uputio ruskom caru Aleksandru II poruku zahvalnosti, u kojoj je istakao veliku odanost Crne Gore Rusiji.

 

1909 – U tvrđavi Fort sil u Oklahomi umro je indijanski poglavica Golatlaj,  poznatiji kao Džeronimo,  posljednji poglavica Apača.

 

1945 – Osnovan je u Nikšiću fudbalski klub «Sutjeska». Novi klub koji je bio prva sportska organizacija formirana u tek oslobođenom Nikšiću, nastavio je fudbalsku tradiciju začetu 1920, a ime «Sutjeska» dobio je uz obrazloženje da je nikšićka omladina dala velike žrtve u bici na Sutjesci. Za prvog predsjednika «Sutjeske» izabran je  Novo Brković, a za sekretara Džavid Tuzović.

 

2002 – U Moskvi je, u 75. godini,  umro Stanislav-Ćano Koprivica, poznati crnogorski privrednik. Rođen je u Banjanima (opština Nikšić). Ekonomski fakultet završio je u Beogradu. Osnivač je poznatog spoljno-trgovinskog preduzeća «Monteks», kao i mnoštva malih pogona u Crnoj Gori. Stanislav-Ćano Koprivica bio je preteča modernog privređivanja: svoju je poslovnu djelatnost razvio i u inostranstvu, naročito u Rusiji, gdje je posljednjih godina i živio. Jedan je od osnivača Građanskog foruma Crne Gore početkom 90-ih, kao i jedan od utemeljivača prvog crnogorskog nezavisnog nedjeljnika «Monitor». Učesnik je Narodno-oslobodilačke borbe i jedan od neumornih boraca za crnogorsku državnost i emancipaciju Crne Gore.

 

2005 –  U Beogradu je, u 70. godini, umro poznati crnogorski arhitekta, akademik, prof. dr Ranko Radović. Radović je arhitekturu završio i magistrirao u Beogradu, a doktorirao na pariskoj Sorboni. Bio je redovni profesor na Univerzitetu u Novom Sadu,  Univerzitetu umjetnosti u Beogradu, Tehničkom univerzitetu u Helsinkiju i na Univerzitetu Cukubi u Japanu. Bio je predsjednik Međunarodne federacije za urbanizam i stanovanje i član Dukljanske akademije nauka i umjetnosti. Ranko Radović je objavio 260 naučnih i stručnih studija i eseja i 14 knjiga, od kojih tri u inostranstvu. Realizovao je 29 objekata, među kojima i Spomen-kuću Bitke na Sutjesci, te brojne urbanističke projekte u zemlji i inostranstvu. Bio je ministar za zaštitu životne sredine i uređenje prostora u Vladi republike Crne Gore 2003. Radovićevo kapitalno djelo “Savremena arhitektura između stalnosti i promjena ideja i oblika”  posvećeno je razvoju i pokretima savremene arhitekture u proteklih dvjesta godina.

 

2006 – U Sportskom centru “Morača”, u Podgorici, počelo je 33. prvenstvo Evrope u karateu za kadete i juniore. Na prvenstvu je učestvovalo 569 takmičara iz 37 zemalja – 358 u muškoj i 211 u ženskoj konkurenciji.

 

2008 – Na vanrednoj svečanoj sjednici kosovskog parlamenta usvojena je Deklaracija o nezavisnosti Kosova, koju je obrazložio premijer Kosova Hašim Tači. Za Deklaraciju je glasalo svih 109 poslanika skupštine Kosova.

2009 – Između Vlade Crne Gore i Vlade Katara potpisana su u Dohi četiri sporazuma: o recipročnoj promociji i zaštiti investicija, o ekonomskoj, trgovinskoj i tehničkoj saradnji, memorandum o saradnji u oblasti turizma i memorandum o saradnji u oblasti sporta između olimpijskih komiteta dvije države.

2009 – U Podgorici je, u 79. godini, umro poznati crnogorski pjesnik Ivan Ceković. Bio je novinar i urednik u Radio Titogradu, „Dugi“, „Beogradskoj nedelji“ i drugim medijima. Cekovićeva poezija, za koju je dobio brojna priznanja, prevedena je na tridesetak inostranih jezika. Poznata djela: „Oko što ne umire ćutke“, „Hod i ruža“, „Pozna zora“, „Otići dalje“, te knjige za djecu „Kad bi mjesec bio balon“, „Šetači laganije“ i druge.

 

2010 – Na konferenciji koja je okupila predstavnike sedamnaest mediteranskih zemalja, u Budvi je promovisan jedan od najvećih ekoloških projekata u svijetu – „Mediteranski akcioni plan“. U realizaciji projekta učestvuje dvanaest zemalja Mediterana u cilju zaštite životne sredine i održivog razvoja mora i priobalnog područja.

 

2011 – U Zagrebu je umro poznati hrvatski pozorišni i filmski glumac Predrag Vušović. Rođen je u Kotoru 29. avgusta 1960. Glumačku karijeru započeo je u dubrovačkom pozorištu „Mali Marin Držić“ 1972. ulogom Toma Sojera u istoimenoj predstavi, a od 1996. bio je stalno zapošljen u zagrebačkom pozorištu Gavela. Ostaće upamćen po ulogama u brojnim predstavama  Dubrovačkih ljetnjih igara, čiji je bio stalni učesnik, kao i predstavama u pozorištu Gavela. Veliki uspjeh ostvario je i u filmovima reditelja Vinka Brešana „Kako je počeo rat na mom otoku“ i „Maršal“. Predraga Vušovića publika će pamtiti i po ulozi Gazde u  popularnoj humorističkoj seriji „Bitange i princeze“.

 

2013 – Iz Narodnog muzeja Crne Gore sopšteno je da je Povelja Ivana Crnojevića, poslije više od četvrt vijeka, iz Mitropolije crnogorsko-primorske vraćena Muzeju. Povelja je 1987. bila ustupljena Mitropoliji za otvaranje manastirske riznice, ali se desilo da je tamo ostala sve do sudske presude Višeg suda u Podgorici 2012. kojom je naloženo da Mitropolija Povelju vrati Narodnom muzeju. Prema zapisniku iz 1946, u crkvenom muzeju nalazi se još 101 predmet „vjerskog karaktera“ koji pripada Narodnom muzeju.

2013 – Nagrada „Zlatni medvjed“ na 63. filmskom festivalu u Berlinu dodijeljena je  rumunskom reditelju Karinu Peteru Neceru za film „Dječija poza“, dok je bosanskohercegovački reditelj Danis Tanović dobio Gran pri žirija za film „Epizoda u životu berača željeza“.

Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:

2012 – Njemački predsjednik Kristijan Vulf podnio je ostavku na tu funkciju zbog niza afera oko zloupotrebe službenog položaja.

2013 – Nakon Barbika i likova iz animirane TV serije „Simpsonovi“, iranske vlasti zabranile su i statuu Bude kako bi se zaustavio uticaj budizma u toj zemlji.

2014 – Bivši premijer Gruzije Vano Merabišvili osuđen je na pet godina zatvora zbog zloupotrebe vlasti, podmićivanja glasača i nenamjenskog korišćenja budžetskih fondova. 

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Osnažiti saradnju Crne Gore i Luksemburga, riješiti pitanje državljanstva
    on 11/05/2025 at 18:54

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić, sastao se sa predsjednikom parlamenta Velikog Vojvodstva Luksemburg, Klodom Viselom, prilikom Konferencije predsjednika parlamenata zemalja članica Evropske unije koja se održava u Budimpešti. Tokom razgovora, Mandić je istakao važnost kontinuirane podrške Luksemburga Crnoj Gori na njenom putu ka Evropskoj uniji, naglašavajući da Luksemburg, sa pribliznim brojem stanovnika kao Crna Gora, predstavlja pravi primjer uspjeha i evropskog životnog standarda kome teži i Crna Gora.

  • Danilović: Respektujem vickasti napor Odžića, valjalo bi da prethodno istraži malo bolje Baju Knindžu
    on 11/05/2025 at 12:30

    Petar Odžić se, dalje od zavičaja, pročuo kada je mjesto predsjednika Skupštine Budva proslavio uz pjesmu Baje Malog Knindže “Svaka bi fukara da ubije vuka”, saopštio je lider Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović. On je reagovao nakon Odžićeve izjave da "revizija istorije, od strane ponavljača poput Danilovića, neće proći".

  • Politička volja ključna za antimafija zakon
    on 11/05/2025 at 12:16

    Iako je početkom godine započet rad na izmjenama takozvanog antimafija zakona, Ministarstvo pravde još ne izlazi u javnost s nacrtom tog akta. Pravnik Boris Marić za naš radio ocjenjuje da postoje grupe koje žele da opstruiraju donošenje takvog zakona.

  • "Zamjena je teza da dijalog o srpskom jeziku i dvojnom državljanstvu izaziva podjele"
    on 11/05/2025 at 11:23

    Narativ da je dijalog o srpskom jeziku i dvojnom drževljanstvu tema koja izaziva podjele u društvu, klasična je zamjena teza, sa jasnim elementima društvene neodgovornosti. Takvo pojednostavljivanje ima za  cilj očuvanje rigidnih diskriminatorskih tekovina prema najbrojnijoj jezičkoj zajednici koje su na žalost i dalje na snazi, saopštio je potpredsjednik Vlade Crne Gore i potpredsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milun Zogović.

  • Petrić: Nekada sam mnogo lakše kritikovao ljude koji donose odluke
    on 11/05/2025 at 07:07

    Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Dražen Petrić kaže da je kritičan prema sebi i drugima, međutim priznaje da je prije ulaska u politiku mnogo lakše kritikovao ljude koji donose odluke. Nije konfliktna osoba, svemu smireno pristupa, ali ne voli kada mu se oduzima riječ.

  • Odžić: Revizija istorije neće proći
    on 10/05/2025 at 21:24

    Čovjek koji ne zna odgovore na pitanja sa državnog ispita, ali se pravi da zna šta je bilo u ratu, naveo je na mreži X zamjenik predsjednika SDP i predstavnik Evropskog saveza Petar Odžić.

  • Marković: Izjava Nimanbegua nedopustiva, Ulcinj nije ničija prćija
    on 10/05/2025 at 18:18

    Izjava predsjednika Opštine Ulcinj Gencija Nimanbegua, u kojoj javno govori o mogućnosti da se premijer Crne Gore Milojko Spajić i ministarka javnih radova Majda Adžović proglase za "persona non grata“ u Ulcinju, predstavlja neviđeni institucionalni i politički presedan. Nedopustivo je da se bilo ko, a posebno predsjednik jedne opštine, na ovako uvredljiv, neodgovoran i destruktivan način obraća najvišim državnim funkcionerima, saopštila je poslanica Pokreta Evropa sad (PES) Branka Marković. 

  • Ivanović: Crna Gora pozdravlja sporazum o trenutnom prekidu vatre Indije i Pakistana
    on 10/05/2025 at 17:36

    Potpredsjednik Vlade Crne Gore za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović, oglasio se povodom postignutog dogovora o trenutnom prekidu vatre između Indije i Pakistana, poručivši da Crna Gora pozdravlja sporazum o trenutnom prekidu vatre između te dvije zemlje.

  • CGO: Definisati nadležnosti i ukinuti pozicije bez jasnih mandata u izvršnoj vlasti
    on 10/05/2025 at 17:31

    Racionalno upravljanje javnim sredstvima zahtijeva da se Zakonom o Vladi precizno definišu nadležnosti članova izvršne vlasti i ukinu pozicije bez jasnih mandata, kao što je ministar bez portfelja, smatraju u Centru za građansko obrazovanje (CGO).

  • Zampeti: Crna Gora u najzahtjevnijoj fazi pregovora, potreban doprinos lokalnih vlasti
    on 10/05/2025 at 10:54

    Herceg Novi i Ulcinj obilježili su Dan Evrope kulturnom manifestacijom „Noć tvrđava“, realizovanu uz podršku Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, kroz inicijativu „Opštine za EU“. Zamjenica ambasadora Evropske unije u Crnoj Gori Laura Zampeti poručila je da je ovo kritičan trenutak kada je Crna Gora ušla u najzahtjevniju fazu pristipanja EU i kada su zemlji potrebni doprinos i podrška lokalnih vlasti i zajednica da bi krenula naprijed i u istom smjeru. Ambasador Austrije u Crnoj Gori Kristijan Štajner poručio je da su investicije veoma važne i da treba da se sprovode na transparentan način za lokalno stanovništvo.