Izbor i priprema: Č. Đurđić

Na današnji dan 1473. rođen je poljski naučnik Nikola Kopernik, tvorac heliocentričnog sistema i utemeljivač moderne astronomije. Njegovo učenje bilo je u suprotnosti s crkvenom naukom o Zemlji kao središtu svijeta, zbog čega su mnogi njegovi sljedbenici stradali kao žrtve rimokatoličke inkvizicije. Katolička crkva je 1616. zabranila sva djela koja su se zasnivala na Kopernikovom učenju. Zabrana je skinuta 1757.

1798 – Došlo je do zaoštravanja odnosa između crnogorskog Vladikata i susjedne Austrije zbog ubistva jednog Kotoranina. Austrijski general Bradi lično je tražio od vladike Petra I Petrovića strogu kaznu za počinioce zločina. Tim povodom Petar I je predočio Bradiju da je njegova izvršna vlast u takvim slučajevima veoma ograničena.

1837 – Vladika Petar II Petrović Njegoš krenuo je iz Beča na dugo putovanje u Rusiju da od carevine zatraži podršku i pomoć u rješavanju velikih unutrašnjih problema i u odbrani od neprijateljstava iz skadarskog i hercegovačkog pašaluka.

1914 – Na Cetinju je donesen Zakon o povlastici kojim je industrijalcu iz Haga Kocareu, holandskom državljaninu, omogućena eksploatacija petrolejskog majdana «Smrdež» u primorsko-crmničkoj oblasti, na 50 godina, na površini od 500 hektara, s obavezom da uloži 500 hiljada perpera, izgradi rafineriju u okolini Vira ili Bara, i da među zaposlenim radnicima bude 80 odsto crnogorskih državljana.

1922 –  U Zagrebu je izašao prvi broj lista «Borba» iza kojeg je stajala ilegalna Komunistička partija Jugoslavije. Poslije Drugog svjetskog rata nastavio je da izlazi u Beogradu kao dnevni list.

 

1951 – Umro je francuski pisac Andre Žid, jedna od najkontroverznijih i najuticajnijih ličnosti francuske književnosti 20. vijeka. Romanopisac, esejist, kritičar, dobitnik je Nobelove nagrade za književnost 1947, a 1952.  njegova djela našla su se na spisku zabranjenih knjiga Vatikana: «Kovači lažnog novca», «Podrumi Vatikana«, «Pastoralna simfonija».

 

1952 – Umro je norveški pisac Knut Hamsun, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1920. Za vrijeme Drugog svjetskog rata, kao simpatizer Kvislinga i nacističke Njemačke, izgubio je popularnost, a njegovi čitaoci vraćali su mu poštom knjige. Poslije rata, već u dubokoj starosti, osuđen je na visoku novčanu kaznu zbog saradnje s okupatorima. Poznata Hamsunova djela: «Glad», «Pan», «Plodovi zemlje».

1959 – Velika Britanija, Grčka i Turska potpisale su u Londonu sporazum o nezavisnosti Kipra, na kojem je godinama trajao ustanak protiv britanske kolonijalne vlasti.

2007 – Poljska i Češka Republika izrazile su spremnost da učestvuju u američkom globalnom antiraketnom sistemu na njihovoj teritoriji, dok je Moskva oštro upozorila da bi to od njih moglo napraviti mete ruskog raketnog napada. 

 

2008 – Američki predsjednik Džordž Buš izjavio je da je nezavisnost Kosova  istorijski korak za balkanski region  i da je to posljedica „unaprijed planirane strategije kako bi se obezbijedila podrška za taj korak, te da je i Rusija bila uključena u konsultacije iako ne podržava nezavisnost Kosova“. „Sarađivali smo vrlo blisko s Rusima, kao i s Evropljanima i drugima, po pitanju nezavisnosti Kosova jer vjerujemo da je to ispravna stvar“, rekao je Buš.

 

2008 – Američka sonda „MARS ORBITER“ snimila je prve fotografije niza lavina leda i prašine u blizini sjevernog pola Marsa, objavila je NASA. Detaljna fotografija, koju je objavila američka svemirska agencija, jedna je od 2.400 snimljenih od strane Orbitera. 

 

2008 – Nakon 49 godina vladavine, Fidel Kastro podnio je ostavku na mjesto predsjednika Kube, zatvarajući i posljednju stranicu hladnoratovske karijere koja ga je pretvorila kako u ikonu tako i u tlačitelja za sve svoje neprijatelje. Osamdesetjednogodišnji Kastro ostao je na mjestu prvog sekretara vladajuće Komunističke partije na Kubi.

 

2008 – U Moskvi je, u 67. godini, umrla Natalija Besmertnova, slavna balerina sovjetskog razdoblja i jedna od balerina koje su obilježile 20. vijek. Bila je decenijama primabalerina Boljšoj teatra.

2009 – Odlukom Vlade Srbije, Arhiv Srbije i Crne Gore preimenovan je u Arhiv Jugoslavije. Time je prema saopštenju Ministarstva kulture Srbije riješeno pitanje statusa Arhiva Srbije i Crne Gore, čiji fond obuhvata period od 1918. do 2006. godine.

2012 – Ministarstvo nafte u Teheranu saopštilo je da je Iran obustavio prodaju sirove nafte britanskim i francuskim kompanijama, u znak odmazde zbog sankcija Evropske unije, koje su usmjerene na, kako je rečeno, „crno zlato Islamske Republike“.

2013 – Nakon razgovora s hrvatskom ministricom vanjskih poslova Vesnom Pusić u Zagrebu, potpredsjednik crnogorske Vlade Igor Lukšić izjavio je da Crna Gora i Hrvatska mogu odgovorno rješavati probleme i da pitanje Prevlake ne opterećuje odnose između dvije zemlje, te da se privremenui sporazum na graničnom prelazu primjenjuje na zadovoljavajući način. Privremeni sporazum na Prevlaci nije ograničen nikakvim rokom i to veoma relaksira ukupnu situaciju, kazao je Lukšić koji se u Zagrebu sastao i s predsjednikom Hrvatske Ivom Josipovićem i predsjednikom Sabora Josipom Lekom.

 2013 – U 53. godini u Beogradu je umro filmski reditelj, scenarista, kritičar i istoričar filma Dinko Tucaković. Bio je programski direktor Jugoslovenske Kinoteke, predsjedavajući Savjeta FEST-a,  a radio je i kao filmski kritičar za časopis „Vreme“. Tucaković je objavio više filmskih knjiga, među kojima se ističu „Tajni život filma“ i „Stranci u raju“.

2014 – Na Zimskim olimpijskim igrama u Sočiju, Norvežanin Ole Ejnor Bjorndalen osvojio je rekordnu 13. medalju i time postao najuspješniji sportista u istoriji ZOI.

Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:

1861 – Carskim manifestom i zakonom o pravnom položaju seljaka, car Aleksandar II ukinuo je kmetstvo u Rusiji.

1969 – Počelo je prikazivanje filma «Sramno ljeto» u produkciji Filmskog studija u Titogradu i Bosna filma iz Sarajeva, po  scenariju Branimira Šćepanovića, u režiji Branislava Bastaća. Uloge su tumačili: Vladimir Popović, Kristina Mikotajevska, Neda Spasojević, Boro Begović, Veljko Mandić …

1991 – Boris Jeljcin zatražio je ostavku predsjednika Mihaila Gorbačova, tvrdeći da je on žrtvovao reforme da bi povećao ličnu vlast.

1992 – U Južnoj i Sjevernoj Koreji stupili su na snagu sporazumi o zabrani nuklearnog oružja na korejskom poluostrvu.

2008 – U demonstracijama kosovskih Srba demolirana su pogranična mjesta između Kosova i Srbije, a demonstranti su poručili da se nikada neće povinovati vlastima kosovskih Albanaca.

2010 – U Zagrebu je otvorena ambasada Kosova.

2011 – Predsjednik Demokratske partije Kosova i mandatar za sastav vlade Hašim Tači potpisao je s manjim strankama sporazum o njenom formiranju. Od nove kosovske vlade očekivano je da odmah počne pregovore o odnosima sa Srbijom. 

2013 – Osmorica maskiranih muškaraca probila je zaštitnu ogradu na međunarodnom aerodromu u Briselu, odvela se vozilima do piste i iz prtljažnika putničkog aviona koji je trebalo da poleti za Cirih odnijela dijamante u vrijednosti od 37 miliona eura. Bila je to jedna od najvećih pljački dijamanata posljednjih godina, a da nije ispaljen ni jedan metak.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Započeta tehnička misija MMF-a: Stresno testiranje bilansa stanja CBCG
    on 05/05/2025 at 14:46

    U Centralnoj banci Crne Gore danas je započeta realizacija tehničke pomoći Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), u oblasti stresnog testiranja bilansa stanja CBCG, saopštili su iz Centralne banke. Misija će biti realizovana od 5. do 16. maja 2025, kroz neposredan rad eksperata MMF-a i timova Centralne banke Crne Gore, a u okviru podrške MMF-ovog Odjeljenja za monetarna i tržišta kapitala (MCM).

  • "Jedinici za autoput 750 hiljada, promjene ministara bile promjene i članova"
    on 05/05/2025 at 14:28

    Ministarstvo saobraćaja je 11 godina plaćalo posebnu Jedinicu za implementaciju projekta autoputa Bar Boljare, koju su uglavnom činili njeni uposleni, a što je do februara ove godine ukupno koštalo preko 750 hiljada eura, pri čemu ne postoje jasni kriterijumi za imenovanje članova, a dolazak svakog novog ministra u taj resor po pravilu je značio i promjenu dijela članova te Jedinice, navode iz Akcije za socijalnu pravdu (ASP).

  • Cijene goriva ostaju iste narednih 15 dana
    on 05/05/2025 at 11:17

    Cijene svih vrsta goriva ostaju iste i u narednih 15 dana, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

  • "Manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija"
    on 05/05/2025 at 05:48

    Budžetski prihodi za prva tri mjeseca niži od planiranih za 13 miliona eura. Ekonomski analitičar Predrag Zečević ocjenjuje da je to zabrinjavajuće, te da je manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija.

  • Poslije pet godina kapije autobuske stanice u Beranama uskoro se otvaraju
    on 04/05/2025 at 11:24

    Kapije autobuske stanice u Beranama napokon će biti otvorene narednih dana, saopštio je za Radio Crne Gore predsjednik opštine Đole Lutovac. Odustalo se od ranije ideje da se osnuje opštinsko preduzeće koje će gazdovati stanicom o davanju u zakup ili javno-privatnom partnerstvu, što im je savjetovano, navodi Lutovac, pregovara se sa dva zainteresovana pravna lica.

  • Za hranu ide trećina primanja, a za dostojanstven život potrebno 2.000 eura mjesečno
    on 04/05/2025 at 10:09

    Prema analizi Demostata u Crnoj Gori se za hranu izdvaja oko 30 odsto primanja. Kad je riječ o regionu, ista analiza pokazuje da u prosječnoj potrošnji najveći udio troškovi ishrane imaju u Srbiji, više od 40 odsto. U Sloveniji se za hranu izdvaja 18,8 odsto primanja, u Hrvatskoj 27.

  • Jugopetrolu i druga pumpa na auto-putu
    on 04/05/2025 at 08:48

    Državni Monteput je na tenderu za dugoročni zakup državne imovine i izgradnju benzinske pumpe na odmorištu Gornje Mrke na auto-putu Smokovac-Mateševo, izabrao ponudu kompanije Jugopetrol.

  • Rudnik uglja zakupio asfaltnu bazu bivše Vektre Jakić
    on 04/05/2025 at 06:15

    Otvaranjem novih pogona u pljevaljskom Rudniku uglja nastojaće da što bezbolnije prevaziđu predstojeći proces pravedne tranzicije koji ih očekuje nakon zatvaranja Termoelektrane Pljevlja. Poslovnom transformacijom kompanije predviđeno je nekoliko sasvim novih djelatnosti, a koristiće se sopstvena radna snaga.

  • Svakog mjeseca na bolovanju oko 15 odsto ukupnog broja radnika
    on 03/05/2025 at 18:44

    Prošle godine je za refundaciju bolovanja iz državnog budžeta isplaćeno 9 i po miliona eura. Kako na bolovanje ne bi mogao da ide ko poželi, bez stvarne potrebe, Fond za zdravstveno osiguranje od nedavno je izmijenio pravilnik, pa će svi osiguranici ubuduće moći retroaktivno da otvore bolovanje u roku od pet, umjesto dosadašnjih tri dana.

  • Manja površina korišćenog poljoprivrednog zemljišta
    on 03/05/2025 at 16:02

    Korišćeno poljoprivredno zemljište u prošloj godini iznosi 248,23 hiljade hektara, što je 5,8 odsto manje u odnosu na 2023, pokazuju preliminarni podaci Monstata.