I ekspertima SE nejasno zašto imovinu Crkve prenositi na državu
U SNP-U UKAZUJU
U preliminarnom Nacrtu postmonitoring izvještaja Savjeta Evrope za Crnu Goru konstatuje da stručnjaci tog tijela nijesu razumjeli zašto je potreban prenos vlasništva sa Crkve na državu, a što je jedna od odredaba Zakona o slobodi vjeroispovijesti, ističu u SNP-u naglašavajući da svi napori DPS i njegove propagandne mašinerije, nijesu bili dovoljni da uvjere ni eksperte Savjeta Evrope da je u slučaju usvajanja Zakona, vlast zaista željela da ovo pitanje riješi na bazi ravnopravnosti, nediskriminacije i poštovanja svih vjerskih zajednica.
Kako ističu, ono što je nerazumljivo velikom broju građana Crne Gore, kao i vjernicima koji se okupljaju dva puta nedjeljno na molitvenim šetnjama, ništa logičinije nije ni stručnjacima SE, koji ističu da nijesu dobili jasno obrazloženje koncepta “kulturno nasljeđe”.
“Vlast je, naime, ubjeđivala Venecijansku komisiju da prenos imovine neće uticati na upotrebu imovine koju koristi vjerska zajednica, već bi se ove odredbe odnosile samo na kulturno nasljeđe. Podsjećamo, ovom nepreciznom i prilično širokom terminologijom, vlast je pokušala da opravda namjeru, koja je od početka prisutna – oduzimanje hramova i zemljišta Mitropoliji crnogorsko-primorskoj, kako bi se dodijelili tzv. Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi, čije je osnivanje najavljeno u nedavno usvojenom programu DPS-a”, ističu U SNP-u.
Iz Savjeta Evrope je naglašeno, kako tvrde u SNP-u, da se odustalo i od ideje koja je svojevremeno pominjana, da se nacrt zakona podijeli na dva odvojena teksta, kako se ne bi odlagala primjena odredbi koje se odnose na status vjeroispovijesti, a da se pitanje imovine rješava drugim zakonskim aktom.
“Skupština je, kao što je poznato, na predlog Vlade, usvojila jedinstven tekst zakona. Sasvim je sigurno da nikakvi novi potezi vlastodržaca neće uroditi plodom, jer su njihove stvarne intencije shvatili i građani i međunarodna zajednica”, poručuju u SNP-u.
0 comments