Izbor i priprema: Č. Đurđić

Na današnji dan 1572. u Starigradu na ostrvu Hvar umro je Petar Hektorović, autor spjeva «Ribanje i ribarsko prigovaranje», izuzetno vrijednog književno-istorijskog dokumenta, u kojem je pored autobiografskih, zabilježio i dragocjene etnografske podatke, kao i neke narodne lirske i epske pjesme. Hektorović je preveo i spjev «Remedia amoris» rimskog pjesnika Ovidija.

1781 – Engleski astronom njemačkog porijekla Vilijam Heršel otkrio je sedmu planetu Sunčevog sistema, koja je kasnije nazvana Uran.

1852 – Održana je u Crnoj Gori skupština na kojoj je izglasana peticija ruskom caru Nikolaju I, kojom je zahtijevano da duhovna vlast bude odvojena od svjetovne, tako da bi jednu vršio vladika, koga bi birao narod, a drugu Danilo Petrović i njegovi potomci u prvoj liniji prvorođenja s titulom knjaza.

1903 – Umro je Matija Ban, pjesnik i dramski pisac, porijeklom iz okoline Dubrovnika. Kao diplomata u vrijeme kneza Aleksandra Karađorđevića posjećivao je Njegoša i pisao o književnim i političkim razgovorima s njim.

1946 – Pripadnici jugoslovenske službe Državne bezbjednosti uhapsili su generala i komandanta kraljevske vojske u Drugom svjetskom ratu Dragoljuba Dražu Mihailovića. Na suđenju pred Vojnim sudom u Beogradu Mihailović je osuđen na smrt zbog izdaje. Strijeljan je 17. jula iste godine.

1975 – Umro je Ivo Andrić, jedan od najvećih južnoslovenskih pisaca 20. vijeka, čije je djelo donijelo ugled i međunarodno priznanje književnosti južnoslovenskih naroda. Prvi je i do sada jedini književnik na južnoslovenskim prostorima dobitnik Nobelove nagrade za književnost (1961). Poznata Andrićeva djela: «Ex ponto» , «Na Drini ćuprija», «Travnička hronika « , «Gospođica», «Prokleta avlija».

1990 – Sovjetski parlament izglasao je uvođenje višepartijskog sistema, nakon 72-godišnjeg monopola Komunističke partije na vlast.

 

2012 – U Podgorici je, u 91. godini, umro jedan od najznačajnijih crnogorskih istoričara, akademik  Branko Pavićević, prvi predsjednik Crnogorske akademije nauka i umjetnosti, utemeljitelj i redovni član Dukljanske akademije nauka i umjetnosti. Rođen je u Nikšiću, gdje je završio osnovnu i srednju školu, a Pravni fakultet i studije na Institutu društvenih nauka u Beogradu. Nakon studija izabran je za asistenta Istorijskog instituta SANU, gdje je od 1951. proučavao crnogorsku pravnu istoriju. Doktorsku disertaciju „Stvaranje crnogorske države“, odbranio je 1954. Od sredine 1955. bio je na specijalizaciji na Rimskom univerzitetu, a istovremeno je  započeo i istraživanja u rimskom, vatikanskom, mletačkom i bečkom arhivu. Na Katedri za istoriju Zapadnih i Južnih Slovena Istorijskog fakulteta u Moskvi boravio je, s prekidima, četiri godine, istražujući arhivsku građu o Crnoj Gori od XVIII do XX vijeka. Na temelju te građe objavio je tri monografije: „Crna Gora u ratu 1862.“, „Knjaz Danilo Petrović Njegoš“ i „ Petar I Petrović Njegoš“. Pripremio je samostalno ili s drugim istoričarima jedanaest tomova istorijskih izvora o crnogorskoj istoriji, a u periodičnim publikacijama objavio nekoliko stotina rasprava, ogleda i članaka. Pored naučnog i prosvjetno-obrazovnog, značajan je i društveno-politički angažman akademika Pavićevića. Bio je član Predsjedništva CK KP Crne Gore, član CK KPJ i poslanik u Skupštini SFRJ.  U julu 1941. učestovao je u pripremanju ustanka u rodnim Pješivcima, a potom u antifašističkoj oslobodilačkoj borbi do kraja rata. Svojim djelom i javnim angažmanom, akademik Branko Pavićević čitavog se života zalagao za Crnu Goru i njenu afirmaciju.

2013 – Odlukom 115 kardinala, u Vatikanu je za poglavara Rimokatoličke crkve izabran Argentinac Horhe Mario Bergoljo, prvi latinoamerički papa; prvi papa posljednjih 1200 godina koji nije iz Evrope i prvi papa jezuit. Poznat po skromnosti i zalaganju za socijalnu pravdu, uzeo je ime svetog Franja Asiškog, reformatora iz 13. vijeka koji je živio u siromaštvu. Papa Franjo, 226. pontif u dvomilenijumskoj istoriji crkve, rođen je 1936. u sedmočlanoj porodici italijanskog željezničkog radnika u Argentini. Prije nego što se posvetio vjerskoj službi, studirao je književnost i psihologiju. Papa Jovan Pavle II imenovao ga je za kardinala 21. februara 2001. Uprkos kardinalskoj funkciji, živio je u malom stanu u Buenos Ajresu i vozio se gradskim prevozom. Iako konzervativac smatra se reformatorom i umjerenjakom poznatim po snažnim pregovaračkim sposobnostima, a po ocjeni biografa i spremnosti da dovede u pitanje interese moćnika. Papa Franjo je preuzeo dužnosti od 85-godišnjeg Benedikta XVI, koji se u februaru povukao uz objašnjenje da papinske obaveze prevazilaze njegove fizičke mogućnosti, mada se vjeruje da su njegovoj abdikaciji, prvoj nakon šest vjekova, u prvom redu doprinijele vatikanske afere, sporovi s muslimanima i Jevrejima, seksualni skandali zlostavljanja djece u pojedinim crkvama, sukobi među visokim zvaničnicima u Vatikanu i širenje sekularizma. Zanimljivo je da je papu Franja 27. juna 1992. u biskupski red, u katedrali u Buenos Ajresu, zaredio nadbiskup Emilio Ognjenović, porijeklom iz Pive. Smatra se da je rođen na Cetinju 25. januara 1923. i da mu je ime prije odlaska u Argentinu bilo Milan. Emilio (Milan) Ognjenović umro je 29. januara 2011.

Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:

1881 – U atentatu u Petrogradu ubijen je ruski car Aleksandar II.

1961 – Štampan je prvi broj «Nikšićkih novina». List je izlazio ponedjeljkom. Glavni i odgovorni urednik bio je Ilija Popović. Poslije 65 brojeva «Nikšićke novine « su prestale da izlaze, a list je ponovo pokrenut 31. decembra 1969.

2004 – Nastupom u Pučinijevoj “Toski” u Metropoliten operi u Njujorku (pred četiri hiljade posjetilaca), 68-godišnji italijanski pjevač  Lučano Pavaroti oprostio se od operske scene. Proslavljeni tenor je u “Toski” nastupio u ulozi Marija Kavaradosija, pod dirigentskom palicom umjetničkog direktora Metropoliten opere Džejmsa Levajna.

2010 – U Institutu za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici prvi put je transplantiran humani srčani zalistak 35-godišnjoj pacijentkinji iz Novog Sada.

2012 – Na stadionu sportsko-rekreativnog centra na Topolici u Baru, odigrana je prva zvanična utakmica ženske fudbalske reprezentacije Crne Gore s reprezentacijom Bosne i Hercegovine. Znatno iskusnija, reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je crnogorsku reprezentaciju 3:2.

 

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Putevi suvi, oprezno zbog odrona
    on 12/05/2025 at 08:31

    U Crnoj Gori jutros se saobraća na suvim putevima, kazali su iz Auto moto saveza (AMSCG) upozorili da na dionicama kroz usjeke i klisure ima sitnijih odrona.

  • Dva zemljotresa pogodila Grčku
    on 12/05/2025 at 08:28

    Tokom noći dva zemljotresa pogodila su Grčku, a potresi su se dogodili u blizini dva poznata ljetovališta – Halkidiki i Krit, zabilježio je Republički seizmološki zavod.

  • Ministar finansija u službenoj posjeti Velikoj Britaniji
    on 12/05/2025 at 08:18

    Delegacija Ministarstva finansija, predvođena ministrom Novicom Vukovićem, učestvovaće na Godišnjem sastanku Odbora guvernera Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), koji će se održati u Londonu od 13. do 16. maja 2025. godine.

  • U Londonu danas sastanak evropskih ministara o Ukrajini
    on 12/05/2025 at 08:13

    Ministri spoljnih poslova nekoliko ključnih evropskih zemalja sastaće se danas u Londonu na razgovorima o Ukrajini, dva dana nakon što su ukrajinski saveznici postavili Moskvi ultimatum da prihvati prekid vatre.

  • Nezvanični rezultati: Trijumf Socijalističke partije Edija Rame
    on 12/05/2025 at 07:39

    Prema prvim rezultatima izbora koje su objavili Albanian Post i Klan Kosova, ubjedljivu pobjedu na parlamentarnim izborima u Albaniji odnijela je Socijalistička partija premijera Edija Rame, koja je osvojila 79 mandata.

  • Da li će roba sa Temua preplaviti Evropu?
    on 12/05/2025 at 07:30

    Poslovni model kineskih platformi za elektronsku trgovinu Temu i Šejn (Shain) je razbijen, a priliv njihove jeftine robe u Sjedinjene Države ugušen, nakon što je američki predsednik Donald Tramp ukinuo rupe u zakonu o bescarinskom režimu.

  • Njemačka i Izrael: Jubilej u debeloj sjenci
    on 12/05/2025 at 07:22

    Pre šest decenija, 12. maja 1965. godine, Nemačka i Izrael su uspostavili diplomatske odnose. Bile su potrebne duže pripreme za to.

  • Netanjahu: Oslobađanje jednog taoca neće dovesti do prekida vatre
    on 12/05/2025 at 07:21

    Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je danas da oslobađanje izraelsko-američkog taoca koje je najavio palestinski pokret Hamas neće dovesti do prekida vatre u Pojasu Gaze niti do oslobađanja palestinskih zatvorenika.

  • Veliki broj vjernika slavi dan Svetog Vasilija Ostroškog
    on 12/05/2025 at 07:07

    Pravoslavna crkva danas slavi praznik Svetog Vasilija Ostroškog, čije se mošti kao velika svetinja čuvaju u manastiru Ostrog i mjesto su hodočašća za vjernike svih religija. Prethodnih dana pristizale su grupe poklonika koji su iz raznih krajeva Crne Gore, Srbije i Republike Srpske pješačili stotine i desetine kilometara do manastira Ostrog.

  • Blokada na Kosovu: Kurti teško podnosi višepartijski sistem
    on 12/05/2025 at 07:00

    Kosovo se suočava s mnogim i to hitnim problemima. Ekonomija je jedna od najslabijih u čitavom regionu, ljudi masovno emigriraju, a politički sukob sa Srbijom i dalje izaziva veliku nesigurnost.

  • Osnažiti saradnju Crne Gore i Luksemburga, riješiti pitanje državljanstva
    on 11/05/2025 at 18:54

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić, sastao se sa predsjednikom parlamenta Velikog Vojvodstva Luksemburg, Klodom Viselom, prilikom Konferencije predsjednika parlamenata zemalja članica Evropske unije koja se održava u Budimpešti. Tokom razgovora, Mandić je istakao važnost kontinuirane podrške Luksemburga Crnoj Gori na njenom putu ka Evropskoj uniji, naglašavajući da Luksemburg, sa pribliznim brojem stanovnika kao Crna Gora, predstavlja pravi primjer uspjeha i evropskog životnog standarda kome teži i Crna Gora.

  • Danilović: Respektujem vickasti napor Odžića, valjalo bi da prethodno istraži malo bolje Baju Knindžu
    on 11/05/2025 at 12:30

    Petar Odžić se, dalje od zavičaja, pročuo kada je mjesto predsjednika Skupštine Budva proslavio uz pjesmu Baje Malog Knindže “Svaka bi fukara da ubije vuka”, saopštio je lider Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović. On je reagovao nakon Odžićeve izjave da "revizija istorije, od strane ponavljača poput Danilovića, neće proći".

  • Politička volja ključna za antimafija zakon
    on 11/05/2025 at 12:16

    Iako je početkom godine započet rad na izmjenama takozvanog antimafija zakona, Ministarstvo pravde još ne izlazi u javnost s nacrtom tog akta. Pravnik Boris Marić za naš radio ocjenjuje da postoje grupe koje žele da opstruiraju donošenje takvog zakona.

  • "Zamjena je teza da dijalog o srpskom jeziku i dvojnom državljanstvu izaziva podjele"
    on 11/05/2025 at 11:23

    Narativ da je dijalog o srpskom jeziku i dvojnom drževljanstvu tema koja izaziva podjele u društvu, klasična je zamjena teza, sa jasnim elementima društvene neodgovornosti. Takvo pojednostavljivanje ima za  cilj očuvanje rigidnih diskriminatorskih tekovina prema najbrojnijoj jezičkoj zajednici koje su na žalost i dalje na snazi, saopštio je potpredsjednik Vlade Crne Gore i potpredsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milun Zogović.

  • Petrić: Nekada sam mnogo lakše kritikovao ljude koji donose odluke
    on 11/05/2025 at 07:07

    Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Dražen Petrić kaže da je kritičan prema sebi i drugima, međutim priznaje da je prije ulaska u politiku mnogo lakše kritikovao ljude koji donose odluke. Nije konfliktna osoba, svemu smireno pristupa, ali ne voli kada mu se oduzima riječ.

  • Odžić: Revizija istorije neće proći
    on 10/05/2025 at 21:24

    Čovjek koji ne zna odgovore na pitanja sa državnog ispita, ali se pravi da zna šta je bilo u ratu, naveo je na mreži X zamjenik predsjednika SDP i predstavnik Evropskog saveza Petar Odžić.

  • Marković: Izjava Nimanbegua nedopustiva, Ulcinj nije ničija prćija
    on 10/05/2025 at 18:18

    Izjava predsjednika Opštine Ulcinj Gencija Nimanbegua, u kojoj javno govori o mogućnosti da se premijer Crne Gore Milojko Spajić i ministarka javnih radova Majda Adžović proglase za "persona non grata“ u Ulcinju, predstavlja neviđeni institucionalni i politički presedan. Nedopustivo je da se bilo ko, a posebno predsjednik jedne opštine, na ovako uvredljiv, neodgovoran i destruktivan način obraća najvišim državnim funkcionerima, saopštila je poslanica Pokreta Evropa sad (PES) Branka Marković. 

  • Ivanović: Crna Gora pozdravlja sporazum o trenutnom prekidu vatre Indije i Pakistana
    on 10/05/2025 at 17:36

    Potpredsjednik Vlade Crne Gore za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović, oglasio se povodom postignutog dogovora o trenutnom prekidu vatre između Indije i Pakistana, poručivši da Crna Gora pozdravlja sporazum o trenutnom prekidu vatre između te dvije zemlje.

  • CGO: Definisati nadležnosti i ukinuti pozicije bez jasnih mandata u izvršnoj vlasti
    on 10/05/2025 at 17:31

    Racionalno upravljanje javnim sredstvima zahtijeva da se Zakonom o Vladi precizno definišu nadležnosti članova izvršne vlasti i ukinu pozicije bez jasnih mandata, kao što je ministar bez portfelja, smatraju u Centru za građansko obrazovanje (CGO).

  • Zampeti: Crna Gora u najzahtjevnijoj fazi pregovora, potreban doprinos lokalnih vlasti
    on 10/05/2025 at 10:54

    Herceg Novi i Ulcinj obilježili su Dan Evrope kulturnom manifestacijom „Noć tvrđava“, realizovanu uz podršku Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, kroz inicijativu „Opštine za EU“. Zamjenica ambasadora Evropske unije u Crnoj Gori Laura Zampeti poručila je da je ovo kritičan trenutak kada je Crna Gora ušla u najzahtjevniju fazu pristipanja EU i kada su zemlji potrebni doprinos i podrška lokalnih vlasti i zajednica da bi krenula naprijed i u istom smjeru. Ambasador Austrije u Crnoj Gori Kristijan Štajner poručio je da su investicije veoma važne i da treba da se sprovode na transparentan način za lokalno stanovništvo.