Izbor i priprema: Č. Đurđić

Na današnji dan 1204. krstaši, koji su u Četvrtom krstaškom ratu krenuli u Svetu zemlju da oslobode Hristov grob, zauzeli su Konstantinopolj (Carigrad) pretvorivši ga u centar takozvanog latinskog carstva. Vizantija ga je povratila 1261. Pod tursku vlast pao je 1453.  i kao Istanbul bio prijestonica Osmanlijskog carstva do 1923. godine.

1712 – Na Cetinju je pročitana druga proklamacija ruskog cara Petra Velikog Crnogorcima, kojom im, između ostalog, potvrđuje pravo na nezavisnost, s tim što u spoljnim poslovima moraju uvažavati odluke ruskog imperatora. U gramati, Petar Veliki je preporučio da niti za vladiku, niti za bilo koju značajniju funkciju, Crnogorci ne biraju ljude sa strane.

1808 – Vladika Petar I uputio je iz svoje rezidencije u Stanjevićima «Objavlenije» popovima u Boki Kotorskoj kojim zabranjuje da nose oružje, a naređuje im da nose bradu.

1856 – Knjaz Danilo uputio je kongresu velikih sila u Parizu protest i memorandum u kojem je tražio priznanje nezavisnosti Crne Gore, navodeći da za doba od 466 godina Crna Gora nije bila potčinjena ni jednoj sili, niti je priznavala ičiju vlast nad sobom. Knjaz Danilo je tražio da se nezavisnost Crne Gore prizna diplomatskim putem, da se prošire njene granice prema Hercegovini i Albaniji i utvrde granice prema Turskoj na način kako je to bilo urađeno prema Austriji, te da se Crnoj Gori ustupi Bar, koji se nalazio na njenoj granici. Velike sile odbile su memorandum knjaza Danila smatrajući njegove zahtjeve unutrašnjom stvari Osmanskog carstva. Uprkos odbijanju, Knjaz se nije pokolebao i nastavio je da se za svoje političke ciljeve bori diplomatskim putem, napravivši radikalan zaokret u dotadašnjoj spoljnoj politici Crne Gore. Umjesto oslabljenoj Rusiji (poraženoj u Krimskom ratu) okreće se Francuskoj i uspostavlja prisne odnose s francuskim vicekonzulom u Skadru, Ekarom, koji postaje njegov glavni konsultant.

1880 – U Carigradu je potpisan memorandum između Crne Gore i Turske o međusobnim granicama, s ciljem da bude predstavljen silama potpisnicama Berlinskog ugovora.

1938 – Umro je ruski operski pjevač Fjodor Ivanovič Šaljapin, najznamenitiji bas u istoriji opere. Velike glasovne izražajnosti i glumačke sugestivnosti, u operskoj glumi prvi je primijenio principe Stanislavskog i upoznao zapadne zemlje s djelima ruskih kompozitora, posebno Musorgskog. Poznate uloge: „Boris Godunov“, „Mefisto“, „Ivan Grozni“, „Don Kihot“ – u istoimenim operama.

1947 – Osnovan je Jugopetrol Kotor, radna organizacija za istraživanje, eksploataciju i promet nafte i naftnih derivata, koja preko svojih organizacionih jedinica snabdijeva potrošače svim vrstama goriva i maziva. Godine 1973. Jugopetrol je dobio pravo istraživanja i eksploatacije nafte na kopnu i u podmorju Crne Gore. To akcionarsko društvo raspolaže velikim skladišnim i transportnim kapacitetima i razgranatom mrežom benzinskih stanica.

1961 – Sovjetski Savez lansirao je prvog čovjeka u kosmos. Kosmički brod «Vastok 1» s Jurijem Gagarinom načinio je krug oko Zemlje za 108 minuta.

2005 – U starom podgoričkom zdanju “Banja”, na obali Ribnice, otvorena je prva crnogorska kafe-knjižara, koja nosi ime poznatog američkog pisca Rejmonda Karvera. Kafe-knjižara “Karver” je moderan promotivni centar književnosti i kulture, a njeni idejni tvorci su glumica Varja Đukić i književnik Ognjen Spahić.

Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:

1684 – Umro je Nikolo Amati, najveći majstor među graditeljima violina porodice Amati iz italijanskog grada Kremone sin Andree Amatija, začetnika majstorske škole.Znanje i vještinu njihovog građenja prenio je na svoje učenike Gvarnerija i Stradivarija. Violina je nastala u sjevernoj Italiji u ranom XVI vijeku, a najstariju, s četiri žice, vjeruje se napravio je 1555. Andrea Amati, dok su ranije imale samo tri žice. O popularnosti tog instrumenta svjedoči podatak da je francuski kralj Karlo IX 1560. naručio od Andree Amatija 24 violine, od kojih je sačuvana samo jedna, poznata kao Karlo IX, proizvedena u Kremoni, takođe 1560, i smatra se najstarijim primjerkom.

1913 – Rođen je američki džez muzičar Lajonel Hempton. Radio je s Lujom Armstrongom i Benijem Gudmanom. Uveo je vibrafon kao instrument u džez-sastav.

1933 – Rođena je španska operska pjevačica Monserat Kabalje, jedan od vodećih svjetskih soprana u izvođenju Verdija i Donicetija.

1981 – Umro je američki bokser Džoe Luis, prvak svijeta u teškoj kategoriji rekordnih 12 godina, od 1937. do 1949, sa 68 pobjeda u 71 meču. Titulu prvaka svijeta odbranio je 25 puta.

2009 – Tajlandski premijer Abhisit Vedžadživa proglasio je vanredno stanje u toj zemlji kako bi suzbio političke nerede.

2010 – Svjetska zdravstvena organizacija priznala je da se nije na pravi način postavila prema širenju virusa gripa H1N1 u svijetu, odnosno da virus nije bio smrtonosan kao što je predstavljeno.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Započeta tehnička misija MMF-a: Stresno testiranje bilansa stanja CBCG
    on 05/05/2025 at 14:46

    U Centralnoj banci Crne Gore danas je započeta realizacija tehničke pomoći Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), u oblasti stresnog testiranja bilansa stanja CBCG, saopštili su iz Centralne banke. Misija će biti realizovana od 5. do 16. maja 2025, kroz neposredan rad eksperata MMF-a i timova Centralne banke Crne Gore, a u okviru podrške MMF-ovog Odjeljenja za monetarna i tržišta kapitala (MCM).

  • "Jedinici za autoput 750 hiljada, promjene ministara bile promjene i članova"
    on 05/05/2025 at 14:28

    Ministarstvo saobraćaja je 11 godina plaćalo posebnu Jedinicu za implementaciju projekta autoputa Bar Boljare, koju su uglavnom činili njeni uposleni, a što je do februara ove godine ukupno koštalo preko 750 hiljada eura, pri čemu ne postoje jasni kriterijumi za imenovanje članova, a dolazak svakog novog ministra u taj resor po pravilu je značio i promjenu dijela članova te Jedinice, navode iz Akcije za socijalnu pravdu (ASP).

  • Cijene goriva ostaju iste narednih 15 dana
    on 05/05/2025 at 11:17

    Cijene svih vrsta goriva ostaju iste i u narednih 15 dana, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

  • "Manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija"
    on 05/05/2025 at 05:48

    Budžetski prihodi za prva tri mjeseca niži od planiranih za 13 miliona eura. Ekonomski analitičar Predrag Zečević ocjenjuje da je to zabrinjavajuće, te da je manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija.

  • Poslije pet godina kapije autobuske stanice u Beranama uskoro se otvaraju
    on 04/05/2025 at 11:24

    Kapije autobuske stanice u Beranama napokon će biti otvorene narednih dana, saopštio je za Radio Crne Gore predsjednik opštine Đole Lutovac. Odustalo se od ranije ideje da se osnuje opštinsko preduzeće koje će gazdovati stanicom o davanju u zakup ili javno-privatnom partnerstvu, što im je savjetovano, navodi Lutovac, pregovara se sa dva zainteresovana pravna lica.

  • Za hranu ide trećina primanja, a za dostojanstven život potrebno 2.000 eura mjesečno
    on 04/05/2025 at 10:09

    Prema analizi Demostata u Crnoj Gori se za hranu izdvaja oko 30 odsto primanja. Kad je riječ o regionu, ista analiza pokazuje da u prosječnoj potrošnji najveći udio troškovi ishrane imaju u Srbiji, više od 40 odsto. U Sloveniji se za hranu izdvaja 18,8 odsto primanja, u Hrvatskoj 27.

  • Jugopetrolu i druga pumpa na auto-putu
    on 04/05/2025 at 08:48

    Državni Monteput je na tenderu za dugoročni zakup državne imovine i izgradnju benzinske pumpe na odmorištu Gornje Mrke na auto-putu Smokovac-Mateševo, izabrao ponudu kompanije Jugopetrol.

  • Rudnik uglja zakupio asfaltnu bazu bivše Vektre Jakić
    on 04/05/2025 at 06:15

    Otvaranjem novih pogona u pljevaljskom Rudniku uglja nastojaće da što bezbolnije prevaziđu predstojeći proces pravedne tranzicije koji ih očekuje nakon zatvaranja Termoelektrane Pljevlja. Poslovnom transformacijom kompanije predviđeno je nekoliko sasvim novih djelatnosti, a koristiće se sopstvena radna snaga.

  • Svakog mjeseca na bolovanju oko 15 odsto ukupnog broja radnika
    on 03/05/2025 at 18:44

    Prošle godine je za refundaciju bolovanja iz državnog budžeta isplaćeno 9 i po miliona eura. Kako na bolovanje ne bi mogao da ide ko poželi, bez stvarne potrebe, Fond za zdravstveno osiguranje od nedavno je izmijenio pravilnik, pa će svi osiguranici ubuduće moći retroaktivno da otvore bolovanje u roku od pet, umjesto dosadašnjih tri dana.

  • Manja površina korišćenog poljoprivrednog zemljišta
    on 03/05/2025 at 16:02

    Korišćeno poljoprivredno zemljište u prošloj godini iznosi 248,23 hiljade hektara, što je 5,8 odsto manje u odnosu na 2023, pokazuju preliminarni podaci Monstata.