Izbor i priprema: Č. Đurđić

Na današnji dan 1912. na prvom putovanju iz Velike Britanije u Sjedinjene Američke Države potonuo je  Titanik, u to vrijeme najveći i najluksuzniji prekookeanski brod. Od 2. 224 putnika život su izgubila 1. 523. Ostaci broda pronađeni su 1985.

1941 – Jugoslovenska vlada i kralj Petar avionom su sa aerodroma Kapino Polje u Nikšiću napustili zemlju nakon kapitulacije Kraljevine Jugoslavije.

1945 – Crnogorska antifašistička skupština narodnog oslobođenja konstituisana je na Cetinju u Crnogorsku narodnu skupštinu. Izabrano je predsjedništvo i donesen Zakon o narodnoj vlasti Crne Gore, na osnovu kojeg je 17. aprila organizovana prva narodna vlada na čelu s Blažom Jovanovićem. Odlukom Skupštine, srezovi bjelopoljski i pljevaljski ušli su u sastav Crne Gore.Konstituisanjem narodne vlade i daljom izgradnjom sistema narodne vlasti, okončan je proces uspostavljanja nove crnogorske državnosti. Ustavom FNRJ iz 1946, Crna Gora je ustanovljena kao suverena država – republika u okviru jugoslovenske federacije.

1970 – U Titogradu je odlukom Savjeta Tehničkog fakulteta osnovan mašinski odsjek, na koji je iste godine upisana prva generacija studenata mašinstva. Od 1992. Mašinski fakultet radi kao samostalna jedinica u okviru Univerziteta Crne Gore.

1979 – U 7 sati, 19 minuta i 50 sekundi, Crnu Goru je pogodio katastrofalan zemljotres, jačine 7,2 stepena Rihterove skale u epicentru. U zemljotresu je poginulo više od 100 ljudi, oko 600 je povrijeđeno, a više od 80.000 ostalo je bez kuća. Najviše je stradalo Crnogorsko primorje. Stihija je razorila veliki broj kulturno-istorijskih spomenika i hotelsko-turističkih objekata, oštećene su saobraćajnice, stambene zgrade, barska Luka i brojni privredni objekti.

1980 – U Parizu je umro francuski filozof i književnik Žan Pol Sartr, jedan od najznačajnijih predstavnika egzistencijalizma. Nobelovu nagradu za književnost dobio je 1946, i odbio da je primi. Sartrova poznata djela: «Mučnina», «Zid», «Biće i ništavilo».

1990 – U Njujorku je, u 85. godini, umrla filmska glumica švedskog porijekla Greta Garbo, božanstvena Greta, kako su je nazivali obožavaoci. Smatra se jednom od najboljih filmskih glumica 20. vijeka.

1994 – Na Cetinju je umro doktor Dragoje Živković, poznati crnogorski istoričar. Rođen je u Cucama 21. juna 1927. godine. Osnovnu školu završio je u Bati Cuckoj, gimnaziju je pohađao na Cetinju, u Herceg Novom i Kotoru, a istoriju je diplomirao na Filozofskom fakultetu u Beogradu 1953. Bio je direktor Arhiva Crne Gore, Centralne narodne biblioteke “Đurđe Crnojević”, i profesor opšte istorije na Kulturološkom fakultetu na Cetinju. Objavio je preko 130 radova iz istorije i arhivistike Crne Gore i kapitalno trotomno djelo «Istorija crnogorskog naroda», koje obuhvata period od najstarijih vremena do sredine XIX vijeka. Dragoje Živković je dao značajan doprinos razvoju arhivističke službe u Crnoj Gori. Bio je član Matice crnogorske, crnogorskog PEN-centra i predsjednik Odbora za obnovu Crnogorske pravoslavne autokefalne crkve.

2003 – Nepun mjesec nakon invazije američkih snaga na Irak, zapaljena je Nacionalna biblioteka u Bagdadu u kojoj su se nalazili originali izuzetno vrijednih dokumenata. Četiri dana ranije zapaljen je i Nacionalni muzej u kome je čuvana najvažnija kolekcija iračke istorijske baštine, kao i povijesne zbirke o civilizacijama u Mesopotamiji prije više od sedam hiljada godina. Prethodno je iz Nacionalnog muzeja opljačkano 170. 000 raznih predmeta te zbirke. Razbijeni su kipovi, keramičke posude, kamena ploča iz sumerskog perioda. Vidjevši prizor koji su ostavile pljačkaške horde, upravnik muzeja Nabal Amin je rekao: «Gotovo je s našom baštinom».

2008 – Članovi Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope izabrali su za crnogorskog sudiju Evropskog suda u Strazburu profesora međunarodnog prava podgoričkog Pravnog fakulteta doktora Nebojšu Vučinića. Vučinićev mandat u Strazburu trajaće do aprila 2014. godine. Evropski sud osnovan  je 1959. i čuvar je Konvencije kojom se garantuju osnovna ljudska prava i slobode, i najviša je instanca za sudove u državama potpisnicama u oblasi ljudskih prava. Sud ima 47 sudija, po jednog iz svake države članice Savjeta Evrope, a njihova mjesečna plata je oko 18.000 eura.

2009 – Spuštanjem zastava na pola koplja na crnogorskim ratnim brodovima kao i na američkoj fregati “Klakring” u barskoj Luci, na primorju je obilježeno 30 godina od katastrofalnog zemljotresa koji je 15. aprila 1979. u 7 sati i 19 minuta pogodio Crnu Goru.

2010 – Ministri odbrane Crne Gore i Slovenije Boro Vučinić i Ljubica Jelušić potpisali su u Podgorici ugovor o razmjeni imovine, kojim je crnogorska Vlada ustupila Sloveniji podmornicu „Tisa“ tipa (P911), koja će u Sloveniji biti izložena kao muzejski eksponat.

2010 – U Zagrebu je, u 76. godini, umro poznati hrvatski književni kritičar, esejist, prevodilac, publicist i izdavač Branimir Donat, pravo ime Tvrtko Zane. Kao urednik  Nakladnog zavoda Matice hrvatske  priredio je za štampu djela desetak hrvatskih književnika u ediciji „Pet stoljeća hrvatske književnosti“. Autor je knjige sudskih dokumenata o političkim zabranama djela hrvatske književnosti u razdoblju komunizma „Crni dosije“, knjige „Politika hrvatske književnosti i književnost hrvatske politike“, kao i Antologije hrvatske fantastične proze.

2011 – Haški tribunal osudio je bivše hrvatske generale Anta Gotovinu na dvadeset četiri, i Mladena Markača na 18 godina zatvora za zločine počinjene u, tokom i nakon operacije „Oluja“ 1995. u Hrvatskoj, kada je iz Kninske krajine protjerano oko 200.000 Srba. Ivan Čermak, takođe bivši hrvatski general, oslobođen je optužbe. Gotovina i Markač proglašeni su krivim zbog progona, deportacije, pljačke, bezobzirnog razaranja, ubistava i okrutnog postupanja, dok je najozbiljnija tačka optužnice bila tvrdnja Tužilaštva da je iza operacije „Oluja“ stajao udruženi zločinački poduhvat u kojem su učestvovali ne samo hrvatski generali već i državni vrh na čelu s Franjom Tuđmanom i Gojkom Šuškom. Odluka Tribunala dočekana je u Hrvatskoj s nevjericom, bijesom i razočarenjem.

2013 – Na Međuvladinoj konferenciji između Crne Gore i Evropske unije, održanoj u Briselu, privremeno je otvoreno i zatvoreno poglavlje 26 o obrazovanju i kulturi. Poglavlje obuhvata  programe koji omogućavaju crnogorskim studentima bolje uslove za studije na evropskim univerzitetima, unapređivanje kulturoloških različitosti i interkulturalnog dijaloga.Crna  Gora će takođe moći lakše nego ranije da sklapa partnerstva i pronalazi mogućnosti za smanjenje nezapošljenosti mladih. U EU je ocijenjeno da s obzirom na pripremljenost Crne Gore u oblasti obrazovanja i kulture, kao i  na ograničen opseg i poseban karakter obaveza koje prističu iz pravne tekovine u tom poglavlju, nijesu potrebna posebna mjerila za  njegovo privremeno zatvaranje i u toj fazi ne zahtijeva dalje pregovore.

2013 – Dolaskom u Podgoricu,visoka predstavnica Evropske unije za spoljnje poslove i bezbjednost Ketrin Ešton počela je posjetu regionu jugozapadnog Balkana. Eštonova je u izjavi za medije kazala da to nije slučajnost i istakla da je Crna Gora primjer državama u okruženju.Tokom posjete Crnoj Gori, sastala se sa šefom diplomatije Igorom Lukšićem i premijerom Milom Đukanovićem.Osvrnuvši se na predsjedničke izbore,održane 7. aprila, pozvala je sve partije u Crnoj Gori da budu konstruktivne u potvrđivanju rezultata, te da sva pitanja u tom smislu treba rješavati kroz institucije sistema.Grupa građana, predvođena predstavnicima Mreže mladih Pokreta za promjene, organizovala je tokom njenog boravka u Podgorici performans u blizini vile “Gorica”, kojim je poručeno da su predsjedničke izbore obilježile brojne neregularnosti.

 

Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:

1755 – Doktor Samjuel Džonson, engleski pjesnik, novinar i leksikograf, objavio je «Rječnik engleskog jezika». Bio je to prvi moderni engleski rječnik.

1923 – Insulin, koji je otkrio kanadski naučnik, nobelovac Frederik Banting 1921. počeo je da se koristi u liječenju dijabetesa.

1952 – Frenklin banka u Njujorku izdala je prvu kreditnu karticu u svijetu.

1981 – Iz štampe  je izašao prvi broj «Barskih novina», lokalnog lista u barskoj opštini. Prvi glavni i odgovorni urednik “Barskih novina” bio je Maksim Lutovac.

1993 – Registrovan je bridž klub «Nikšić», prvi bridž klub u Crnoj Gori. Prije nekoliko godina zajedno sa šahom, bridž je primljen u porodicu olimpijskih sportova. Bridž savez Crne Gore danas ima pet klubova: tri u Nikšiću i po jedan u Podgorici i na Cetinju.

2008 – Predsjednik Rusije Vladimir Putin prihvatio je da predvodi jedinstvenu Rusiju, najveću političku stranku u toj zemlji koja kontroliše donji dom parlamenta. Jedinstvena Rusija uspostavila je mjesto predsjednika partije isključivo zbog Putina, kako bi se pojačao njegov uticaj i nakon napuštanja funkcije predsjednika.

2008 – Papa Benedikt XVI doputovao je u posjetu Sjedinjenim Američkim Državama i tom prilikom izjavio da je, kako je rekao, „duboko posramljen“ zbog seksualnog zlostavljanja djece od strane sveštenstva u Sjedinjenim Američkim Državama, te obećao da će pedofile držati dalje od sveštenstva. Papina izjava uslijedila je nakon niza skandala o seksualnom zlostavljanju, koji su počeli 2002. i primorali rimokatoličku diocezu da plati više od dvije milijarde dolara u sudskim nagodbama.

2010 – U Evropi je došlo do najvećeg prekida avio-saobraćaja u istoriji zbog gustog oblaka pepela izbačenog iz vulkana na jugu Islanda. Islandski vulkan ispod glečera Ejafjatlajektl proradio je 22. marta nakon skoro dvjesta godina.

2013 – Na predsjedničkim izborima u Venecueli tijesnu pobjedu ostvario je Nikolas Maduro, koga je prethodni predsjednik Ugo Čaves izabrao za nasljednika. Madurov protivkandidat bio je opozicionar Enrike Kapriles, koji je odbio da prizna rezultate izbora i zatražio ponovno brojanje glasova.

 

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Podgorica i Tivat među najbrže rastućim aerodromima u regionu
    on 05/05/2025 at 19:34

    Aerodromi u Podgorici i Tivtu bilježe snažan rast u drugom kvartalu 2025. godine, pozicionirajući se među deset najbrže rastućih u bivšoj Jugoslaviji, pokazuju podaci koje je objavio specijalizovani sajt ExYu Aviation News.

  • Započeta tehnička misija MMF-a: Stresno testiranje bilansa stanja CBCG
    on 05/05/2025 at 14:46

    U Centralnoj banci Crne Gore danas je započeta realizacija tehničke pomoći Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), u oblasti stresnog testiranja bilansa stanja CBCG, saopštili su iz Centralne banke. Misija će biti realizovana od 5. do 16. maja 2025, kroz neposredan rad eksperata MMF-a i timova Centralne banke Crne Gore, a u okviru podrške MMF-ovog Odjeljenja za monetarna i tržišta kapitala (MCM).

  • "Jedinici za autoput 750 hiljada, promjene ministara bile promjene i članova"
    on 05/05/2025 at 14:28

    Ministarstvo saobraćaja je 11 godina plaćalo posebnu Jedinicu za implementaciju projekta autoputa Bar Boljare, koju su uglavnom činili njeni uposleni, a što je do februara ove godine ukupno koštalo preko 750 hiljada eura, pri čemu ne postoje jasni kriterijumi za imenovanje članova, a dolazak svakog novog ministra u taj resor po pravilu je značio i promjenu dijela članova te Jedinice, navode iz Akcije za socijalnu pravdu (ASP).

  • Cijene goriva ostaju iste narednih 15 dana
    on 05/05/2025 at 11:17

    Cijene svih vrsta goriva ostaju iste i u narednih 15 dana, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

  • "Manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija"
    on 05/05/2025 at 05:48

    Budžetski prihodi za prva tri mjeseca niži od planiranih za 13 miliona eura. Ekonomski analitičar Predrag Zečević ocjenjuje da je to zabrinjavajuće, te da je manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija.

  • Poslije pet godina kapije autobuske stanice u Beranama uskoro se otvaraju
    on 04/05/2025 at 11:24

    Kapije autobuske stanice u Beranama napokon će biti otvorene narednih dana, saopštio je za Radio Crne Gore predsjednik opštine Đole Lutovac. Odustalo se od ranije ideje da se osnuje opštinsko preduzeće koje će gazdovati stanicom o davanju u zakup ili javno-privatnom partnerstvu, što im je savjetovano, navodi Lutovac, pregovara se sa dva zainteresovana pravna lica.

  • Za hranu ide trećina primanja, a za dostojanstven život potrebno 2.000 eura mjesečno
    on 04/05/2025 at 10:09

    Prema analizi Demostata u Crnoj Gori se za hranu izdvaja oko 30 odsto primanja. Kad je riječ o regionu, ista analiza pokazuje da u prosječnoj potrošnji najveći udio troškovi ishrane imaju u Srbiji, više od 40 odsto. U Sloveniji se za hranu izdvaja 18,8 odsto primanja, u Hrvatskoj 27.

  • Jugopetrolu i druga pumpa na auto-putu
    on 04/05/2025 at 08:48

    Državni Monteput je na tenderu za dugoročni zakup državne imovine i izgradnju benzinske pumpe na odmorištu Gornje Mrke na auto-putu Smokovac-Mateševo, izabrao ponudu kompanije Jugopetrol.

  • Rudnik uglja zakupio asfaltnu bazu bivše Vektre Jakić
    on 04/05/2025 at 06:15

    Otvaranjem novih pogona u pljevaljskom Rudniku uglja nastojaće da što bezbolnije prevaziđu predstojeći proces pravedne tranzicije koji ih očekuje nakon zatvaranja Termoelektrane Pljevlja. Poslovnom transformacijom kompanije predviđeno je nekoliko sasvim novih djelatnosti, a koristiće se sopstvena radna snaga.

  • Svakog mjeseca na bolovanju oko 15 odsto ukupnog broja radnika
    on 03/05/2025 at 18:44

    Prošle godine je za refundaciju bolovanja iz državnog budžeta isplaćeno 9 i po miliona eura. Kako na bolovanje ne bi mogao da ide ko poželi, bez stvarne potrebe, Fond za zdravstveno osiguranje od nedavno je izmijenio pravilnik, pa će svi osiguranici ubuduće moći retroaktivno da otvore bolovanje u roku od pet, umjesto dosadašnjih tri dana.