Izbor i priprema: Č. Đurđić

Na današnji dan 1753. crnogorski vladika i gospodar Vasilije Petrović, tokom boravka u Rusiji, izvijestio je Praviteljstvujušći senat da će ubuduće svim Crnogorcima koji žele da stupe u službu kod ruske carice isključivo on izdavati  autentična svjedočanstva, jer je saznao da u Rusiju dolaze mnogi ljudi koji se bez pokrića nazivaju Crnogorcima i plemićima i na taj način, kako je zapisao, od carskog dvora dobijaju čast i dostojanstvo.

1769 – Rođen je u Irskoj engleski vojskovođa i državnik Artur Velzli, prvi vojvoda od Velingtona, koji je porazio Napoleona I 1815. kod Vaterloa. Kao vođa torijevske desnice bio je premijer britanske vlade od 1828. do 1830. Tokom njegove vlasti, katolici su u Ujedinjenom Kraljevstvu dobili puna građanska prava. Iz političkog života povukao se 1846, ali je ostao glavnokomandujući oružanih snaga. Glavni grad Novog Zelanda zove se Velington njemu u čast.

1818 – Rođen je Aleksandar II Nikolajevič Romanov, ruski car od 1855. Tokom njegove vladavine ukinuto je kmetstvo, reformisani su sudovi, data ograničena samouprava gubernijama i gradovima. Reforme koje je sprovodio kritikovali su revolucionarno-demokratski i liberalni krugovi, kao i mnoge organizacije koje se nijesu slagale s njegovom politikom. Među tim organizacijama bila je i „Narodna volja“, čiji ga je pripadnik ubio u martu 1881.

1854 – Rođen je francuski matematičar, fizičar i filozof  Žil Anri Poenkare, jedan od najvećih matematičara svoga doba, autor teorije automorfnih funkcija i jedan od osnivača topologije. Usavršio je i razvio Maksvelovu elektromagnetsku teoriju svjetlosti, elektriciteta i optike; zasnovao specijalnu teoriju relativnosti nezavisno i prije Ajnštajna, razvio matematičke metode u nebeskoj mehanici i astronomiji, te dao kritičku analizu kosmogonijskih hipoteza. U oblasti filozofije bavio se teorijom nauke i pitanjima teorije saznanja i opšte metodologije. Objavio je 32 knjige, od kojih najpoznatije “Nauka i hipoteza“, „Vrijednost nauke“ i „Nauka i metoda“, dok je jedno od najznačajnijih Poenkareovih djela – „Nove metode nebeske mehanike“.

1877 – Tokom poznatog Veljeg rata, Crna Gora je nakon prekida pregovora s Turskom započela nove operacije jer nije prihvatala neznatne teritorijalne  ustupke, koje joj je Porta ponudila. Istovremeno je u taj rat ušla i Rusija.

1899 – Rođen je američki pijanista, kompozitor i šef orkestra Edvard Kenedi-Djuk Elington, uz Armstronga najznačajnija ličnost u istoriji džeza. Virtuozan pijanist i kompozitor bogate invencije i izvornosti, dao je neprocjenjiv doprinos džezu ostavivši više od 1.500 kompozicija, od kojih mnoge imaju antologijsku vrijednost.

1901 – Rođen je japanski car Hirohito, koji je vladao od 1921. kad je kao regent zamjenjivao bolesnog oca. Krunisan je 1926. i bio na prijestolu do smrti 1989. godine. Njegova vladavina obilježena je agresivnom militarističkom politikom (napad Japana na Kinu 1931. i 1937. i pakt s Hitlerom 1940.). Napadom na Sjedinjene Američke Države kod Perl Harbura 1941. ušao je u Drugi svjetski rat, a u avgustu 1945. objavio je bezuslovnu kapitulaciju svoje zemlje.Optužbe za ratne zločine oslobođen je 1948.

1916 – U Beogradu je umro Jovo Ljepava, rođen u selu Poljicu u Hercegovini 1850. godine. Školovao se u Rusiji, a kao dobrovoljac u crnogorskoj vojsci učestvovao je u Veljem ratu protiv Turske. Tokom boravka u Crnoj Gori bio je profesor i direktor Cetinjske gimnazije, profesor i rektor Bogoslovsko-učiteljske škole i Đevojačkog instituta i učitelj sinova kralja Nikole, Danila i Mirka.

1936 – Rođen je indijski dirigent i violinista Zubin Mehta, jedan od najvećih dirigenata 20 vijeka. Karijeru profesionalog dirigenta započeo je nastupima u Jugoslaviji i Belgiji. Bečku filharmoniju, simfonijske orkestre u Montrealu i Los Anđelesu, orekstar njujorške Metropoliten opere, Izraelsku filharmoniju i druge doveo je do vrhunskog kvaliteta. Dirigovao je fascinantnom sugestivnošću, romantičnom toplinom izraza i raskošnom punoćom zvuka. Bio je direktor Filharmonije u Njujorku.

1974 – Konstituisana je Skupština Univerziteta u Titogradu. Izborom predsjednika i potpredsjednika, Izvršnog odbora, Skupštine, rektora i dva prorektora završen je proces osnivanja Univerziteta Crne Gore, započet 2. aprila sklapanjem sporazuma o udruživanju između predstavnika  tri fakulteta – Ekonomskog, Tehničkog i Pravnog, Pedagoške akademije iz Nikšića i Više pomorske škole iz Kotora i tri samostalna naučna instituta – Istorijskog, Poljoprivrednog i Instituta za medicinska istraživanja u Titogradu. Nakon godinu dana Univerzitet je dobio ime «Veljko Vlahović», a od 1992. djeluje pod nazivom Univerzitet Crne Gore.  Prvi rektor crnogorskog Univerziteta bio je doktor profesor Mirčeta Đurović.

1980 – Umro je engleski filmski reditelj Alfred Hičkok, proslavljeni autor kriminalističkih filmova, majstor filmske montaže, napetosti i ambijenta. Poznati Hičkokovi filmovi: «Čovjek koji je suviše znao», «Nevolja s Harijem», «Vrtoglavica», «Ptice», «Psiho».

2007 – U Zagrebu je, u 64. godini, umro Ivica Račan, bivši hrvatski premijer i nekadašnji član najvišeg rukovodstva Saveza komunista Hrvatske i Jugoslavije. Račan je 1990. omogućio prve slobodne izbore u Hrvatskoj, a 2001. potpisao Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju svoje zemlje Evropskoj uniji. U januaru 1990. predvodio je hrvatsku delegaciju na 14. kongresu SKJ u Beogradu, gdje se otvoreno sukobio sa Slobodanom Miloševićem i zajedno sa slovenačkim kolegama napustio Kongres, što je označilo početak raspada SFR Jugoslavije i kraj Saveza komunista. Na čelu SDP-a Hrvatske bio je više od 17 godina.

2008 – Ministarstvo saobraćaja Crne Gore dobilo je od konsultanata studiju izvodljivosti i studiju privatno-javnog partnertstva za izgradnju auto puta od Bara do Boljara – na granici sa Srbijom. Obje studije pokazale su da je izgradnja autoputa, prioritetnog za Crnu Goru, isplativa. Prema tim analizama autoput od Bara do Boljara bio bi dug 182,3 kilometra i koštao bi milijardu i devetsto osamdeset dva miliona eura. Autoput bi bio građen privatnim kapitalom uz državnu ponudu određenih garancija.

Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:

2008 – Ministri Evropske unije u Luksemburgu potpisali su Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju  Srbije Evropskoj uniji.

2008 – U Bazelu je, u 102. godini, umro kontroverzni švajcarski hemičar Albert Hofman, pronalazač halucinogene droge LSD (1938), o kojoj je 1979. napisao i knjigu „LSD – moje problematično dijete“.

2010 – U Podgorici je promovisan časopis za jezikoslovna književna i kulturna pitanja u Crnoj Gori „Lingua Montenegrina“, koji izlazi dva puta godišnje.

2011 – Britanski princ Vilijam (28), sin Čarlsa i Dajane, i Kejt Midlton (29) vjenčali su se u Vestminsterskoj opatiji u Londonu na raskošnoj ceremoniji koja je okupila brojnu publiku iz cijelog svijeta. Kejt Midlton je prva princeza bez plemićkog porijekla nakon više od 350 godina u Britaniji.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Studenti u blokadi traže vanredne parlamentarne izbore
    on 05/05/2025 at 21:07

    Studenti svih univerziteta u Srbiji traže da se raspusti Narodna skupština Srbije i raspišu vanredni parlamentarni izbori.

  • Kod obale Libije spaseno 108 migranata
    on 05/05/2025 at 20:38

    Brod Ocean Viking, koji je unajmila organizacija SOS Mediteran za pružanje hitne pomoći, spasio je u noći između nedjelje i ponedjeljka kod obale Libije 108 osoba, među kojima i bebu staru 11 mjeseci, saopštila je ta organizacija sa sjedištem u Marseju.

  • Premijer Rumunije podnio ostavku
    on 05/05/2025 at 20:18

    Socijaldemokratski premijer Rumunije Marsel Čolaku izjavio je danas da je podnio ostavku, dan nakon ubjedljive pobjede krajnje desnice u prvom krugu predsjedničkih izbora i poraza kandidata kojeg je podržavala njegova vlada.

  • Sjutra oblačno vrijeme, povremena kiša
    on 05/05/2025 at 19:56

    U Crnoj Gori sjutra promjenljivo do potpuno oblačno vrijeme, povremeno kiša ili pljusak s grmljavinom, ali očekuju se i sunčani periodi. Maksimalna dnevna temperatura biće 23 stepena.

  • Podgorica i Tivat među najbrže rastućim aerodromima u regionu
    on 05/05/2025 at 19:34

    Aerodromi u Podgorici i Tivtu bilježe snažan rast u drugom kvartalu 2025. godine, pozicionirajući se među deset najbrže rastućih u bivšoj Jugoslaviji, pokazuju podaci koje je objavio specijalizovani sajt ExYu Aviation News.

  • Lutovac: Muk tužilaštva na informacije bivšeg direktora ANB i Abazovića o portalu Udar
    on 05/05/2025 at 19:20

    Izvještaj Reportera bez granica koji ukazuje da je naša zemlja napredovala za tri mjesta kada je riječ o slobodi medija u odnosu na prošlu godinu samo je statistika koja ne znači mnogo, saglasni su sagovornici emisije "Naglas". Advokat Branislav Lutovac poručuje da zaštite novinara neće ni biti sve dok se ne otkriju nalogodavci ubistva Duška Jovanovića.

  • Kordić u Skupštini: Za 95 odsto plaža uskoro će biti zaključeni ugovori
    on 05/05/2025 at 19:13

    Ljetnja turistička sezona zvanično je počela 1. maja, a prema riječima ministarke Simonide Kordić, za 95 odsto plaža uskoro će biti zaključeni ugovori. Ministarka je to kazala odgovarajući na pitanja poslanika. Iz opozicije, su, kažu, zabrinuti jer trend crnogorskog turizma ne raste..

  • Medvjedi sve bliži kućama, stručnjaci upozoravaju da se vraćaju tamo gdje je hrana
    on 05/05/2025 at 18:49

    Sresti medvjeda u naseljenim krajevima i po drumovima, vise nije iznenađenje. Nekada rijetki gosti, sada su sve bliže kućama, a razlog su klimatske promjene i borba za opstanak. Stručnjaci upozoravaju da i građani bacanjem otpada i pravljenjem deponija privlače medvjede koji se uvijek vraćaju tamo gdje nađu hranu.

  • 'Bunt' na Medicinskom fakultetu: Zašto štrajkuju zaposleni
    on 05/05/2025 at 18:42

    Dok studentske blokade na fakultetima širom Srbije traju više od pet meseci, zaposleni Medicinskog fakulteta u Beogradu su prvi koji su stupili u štrajk.

  • Ljetnja turistička sezona u Mojkovcu neizvjesna, struka ima rješenje?
    on 05/05/2025 at 18:40

    Ljetnja sezona za turističke poslenike u Mojkovcu neizvjesna je jer sanacija kritične tačke, odnosno odrona u mjestu Sokolovina na putu Mojkovac - Đurđevića Tara, nije završena. Zato su se ugostitelji sastali s ministarkom saobraćaja kako bi pronašli rješenje. Da li će se taj putni pravac otvarati makar za autobuse jedan dio dana, odlučiće struka.

  • Podgorica i Tivat među najbrže rastućim aerodromima u regionu
    on 05/05/2025 at 19:34

    Aerodromi u Podgorici i Tivtu bilježe snažan rast u drugom kvartalu 2025. godine, pozicionirajući se među deset najbrže rastućih u bivšoj Jugoslaviji, pokazuju podaci koje je objavio specijalizovani sajt ExYu Aviation News.

  • Započeta tehnička misija MMF-a: Stresno testiranje bilansa stanja CBCG
    on 05/05/2025 at 14:46

    U Centralnoj banci Crne Gore danas je započeta realizacija tehničke pomoći Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), u oblasti stresnog testiranja bilansa stanja CBCG, saopštili su iz Centralne banke. Misija će biti realizovana od 5. do 16. maja 2025, kroz neposredan rad eksperata MMF-a i timova Centralne banke Crne Gore, a u okviru podrške MMF-ovog Odjeljenja za monetarna i tržišta kapitala (MCM).

  • "Jedinici za autoput 750 hiljada, promjene ministara bile promjene i članova"
    on 05/05/2025 at 14:28

    Ministarstvo saobraćaja je 11 godina plaćalo posebnu Jedinicu za implementaciju projekta autoputa Bar Boljare, koju su uglavnom činili njeni uposleni, a što je do februara ove godine ukupno koštalo preko 750 hiljada eura, pri čemu ne postoje jasni kriterijumi za imenovanje članova, a dolazak svakog novog ministra u taj resor po pravilu je značio i promjenu dijela članova te Jedinice, navode iz Akcije za socijalnu pravdu (ASP).

  • Cijene goriva ostaju iste narednih 15 dana
    on 05/05/2025 at 11:17

    Cijene svih vrsta goriva ostaju iste i u narednih 15 dana, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

  • "Manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija"
    on 05/05/2025 at 05:48

    Budžetski prihodi za prva tri mjeseca niži od planiranih za 13 miliona eura. Ekonomski analitičar Predrag Zečević ocjenjuje da je to zabrinjavajuće, te da je manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija.

  • Poslije pet godina kapije autobuske stanice u Beranama uskoro se otvaraju
    on 04/05/2025 at 11:24

    Kapije autobuske stanice u Beranama napokon će biti otvorene narednih dana, saopštio je za Radio Crne Gore predsjednik opštine Đole Lutovac. Odustalo se od ranije ideje da se osnuje opštinsko preduzeće koje će gazdovati stanicom o davanju u zakup ili javno-privatnom partnerstvu, što im je savjetovano, navodi Lutovac, pregovara se sa dva zainteresovana pravna lica.

  • Za hranu ide trećina primanja, a za dostojanstven život potrebno 2.000 eura mjesečno
    on 04/05/2025 at 10:09

    Prema analizi Demostata u Crnoj Gori se za hranu izdvaja oko 30 odsto primanja. Kad je riječ o regionu, ista analiza pokazuje da u prosječnoj potrošnji najveći udio troškovi ishrane imaju u Srbiji, više od 40 odsto. U Sloveniji se za hranu izdvaja 18,8 odsto primanja, u Hrvatskoj 27.

  • Jugopetrolu i druga pumpa na auto-putu
    on 04/05/2025 at 08:48

    Državni Monteput je na tenderu za dugoročni zakup državne imovine i izgradnju benzinske pumpe na odmorištu Gornje Mrke na auto-putu Smokovac-Mateševo, izabrao ponudu kompanije Jugopetrol.

  • Rudnik uglja zakupio asfaltnu bazu bivše Vektre Jakić
    on 04/05/2025 at 06:15

    Otvaranjem novih pogona u pljevaljskom Rudniku uglja nastojaće da što bezbolnije prevaziđu predstojeći proces pravedne tranzicije koji ih očekuje nakon zatvaranja Termoelektrane Pljevlja. Poslovnom transformacijom kompanije predviđeno je nekoliko sasvim novih djelatnosti, a koristiće se sopstvena radna snaga.

  • Svakog mjeseca na bolovanju oko 15 odsto ukupnog broja radnika
    on 03/05/2025 at 18:44

    Prošle godine je za refundaciju bolovanja iz državnog budžeta isplaćeno 9 i po miliona eura. Kako na bolovanje ne bi mogao da ide ko poželi, bez stvarne potrebe, Fond za zdravstveno osiguranje od nedavno je izmijenio pravilnik, pa će svi osiguranici ubuduće moći retroaktivno da otvore bolovanje u roku od pet, umjesto dosadašnjih tri dana.