3. maj
Izbor i priprema: Č. Đurđić
Na današnji dan 1469. rođen je italijanski političar, književnik i istoričar Nikolo Makijaveli, službenik firentinske vlade, odnosno firentinski sekretar, autor djela «Vladalac» u kojem je iznio shvatanje da vladar ne treba da bira sredstva da bi postigao cilj, iz čega je kasnije izveden pojam «makijavelizam». Makijaveli, jedan od najznačajnijih nosilaca renesansne političke misli, iznoseći, zapravo, svoja diplomatska iskustva, tvrdio je da vladar treba da upravlja u interesu jačanja države, bez obzira da li će cilj postići zakonom ili silom, jer ako činjenice optužuju vladara, izvinjava ga rezultat, a mjerila individualnog morala nepodobna su za procjenjivanje postupaka koji se čine u ime države. Tako je, oslobađajući politička razmatranja od religijskih (teoloških), moralnih i metafizičkih koncepata, postao jedan od utemeljitelja političke nauke, začetnik ideje nacionalne države i prvi koji je uveo koncept države u savremnom smislu. Pored „Vladaoca“, Makijaveli je autor i sljedećih djela: „Razmatranja o prvih deset knjiga Tita Livija“, „O ratnoj vještini“ i komedije „Mandragola“. Katolička crkva je 1559. njegova djela stavila u „Indeks zabranjenih knjiga“, u kome su ostala sve do XIX vijeka.
1788 – Crnogorski vladika Petar I sazvao je skup glavara na Cetinju da bi onemogućio djelovanje austrijske misije koja je namjeravala da za svoje političke ciljeve iz Crne Gore pokrene opšti ustanak balkanskih naroda protiv Turske. Vladika je zbor pretvorio u antiaustrijske demonstracije, otvoreno optužujući austrijske oficire kao obične podstrekače, a učesnicima poručio da ostanu mirni i ništa ne preduzimaju, već da u Beč otputuje posebna delegacija koja bi caru objasnila težak položaj Crne Gore.
1902 – Rođen je francuski fizičar Alfred Kastler, član Francuske akademije, dobitnik Nobelove nagrade za fiziku 1966. Kastlerov naučni rad doprinio je razvoju lasera.
1913 – Na drugoj sjednici Krunskog savjeta, kojoj su pored kralja Nikole i njegovih sinova prisustvovali svi ministri, brigadiri – generali crnogorske vojske, veći broj političara i građana, donesena je odluka o predaji Skadra velikim silama. Ogorčen takvim ishodom kralj Nikola je izjavio: «Ovakvih muka nijesam imao za svih 50 godina moje vladavine. Velika je odgovornost na meni. Riješio sam da do kraja ispijem čašu gorčila. Moram popuštiti, i Skadar, san moje mladosti, napuštiti, Skadar ovjenčan hiljadama grobova mojih najboljih vojnika. Skadar, zakonitu baštinu Crne Gore, uslov njenog boljeg života».
1946 – U Tokiju je počeo da zasjeda Međunarodni vojni sud za Daleki istok koji je sudio japanskim ratnim zločincima iz Drugog svjetskog rata. U procesu koji je trajao do novembra 1948, od 28 okrivljenih, sedam je osuđeno na smrt, 16 na doživotnu robiju, a ostali na vremenske kazne.
1968 – Žestokim sukobima s policijom u Parizu su počele studentske demonstracije i štrajkovi zbog oklijevanja vlasti da sprovede reforme univerziteta. Studentski protesti ubrzo su zahvatili i druge evropske zemlje i prerasli u revolt protiv građanskog društva.
2005 – Povodom Svjetskog dana slobode medija organizacija Reporteri bez granica (RSF) sa sjedištem u Parizu, saopštila je da su u 2004. život izgubila 53 novinara u svijetu. Od 1995. to je najveći broj stradalih novinara, koji su poginuli dok su obavljali svoj posao. U saopštenju RSF-a navodi se takođe da u svijetu ni izbliza nije obezbijeđena sloboda medija.
2006 – U Podgorici je otvoren Fakultet političkih nauka, koji je prethodne tri godine funkcionisao kao odsjek Pravnog fakulteta. Fakultet političkih nauka ima četiri smjera: diplomatski, novinarski, politikološko-administrativni i sociološki.
2007 – Povodom 3. maja – Svjetskog dana slobode medija, američka organizacija za širenje sloboda i demokratije „Fridom haus“ objavila je rezultate istraživanja prema kojima je od 195 obuhvaćenih zemalja, Crna Gora po stepenu slobode medija bila na 80. mjestu.
2009 – Ozvaničen je projekat za izradu prve žičare između Cetinja i Kotora. Ugovor o izradi projektno-tehničke dokumentacije za izgradnju žičare od Kotora do Lovćena i od Lovćena do Cetinja potpisali su u ime Vlade Crne Gore ministar turizma Predrag Nenenzić, direktor kompanije FCP iz Beča Kristijan Eckerstorfer, i u ime kotorske Opštine direktorica Direkcije za uređenje i izgradnju Kotora Jagoda Berberović.
Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:
1500 – Portugalski moreplovac Pedro Alvares Kabral na putu ka Indiji otkrio je Brazil i proglasio ga posjedom Portugalije.
1791 – Poljski kralj Stanjislav II Avgust Ponjatovski potpisao je liberalni ustav kojim je uspostavljena parlamentarna monarhija. Bio je to, poslije američkog, drugi pisani ustav u svijetu.
1898 – U Kijevu je rođena izraelska državnica Golda Mabovič Mejrson, poznata kao Golda Meir, prva žena premijer Izraela od 1969. do 1974.
1928 – U Podgorici je izašao prvi broj nedjeljnog političkog lista «Glas Zete». Urednik je bio Mirko Dragović, a list je izlazio, uglavnom, zbog oglasnog dijela.
1996 – Delegati 55 zemalja saglasili su se na konferenciji Ujedinjenih nacija u Ženevi o novim pravilima korišćenja nagaznih mina, ali nijesu prihvatili njihovu potpunu zabranu.
2008 – Pobijedivši Roberta Koka iz Milana, crnogorski bokser Nikola Sjekloća osvojio je šampionski pojas prvaka Mediterana u super srednjoj kategoriji VBC verzije.
2008 – Kancelarija javne administracije u Londonu saopštila je da je britanska policija otkrila falsifikovane dokumente u nacionalnom arhivu, s podacima da je visoki nacistički zvaničnik Hajnrih Himler ubijen po nalogu Vinstona Čerčila. Istraga je pokazala da je u pitanju 29 falsifikovanih dokumenata koji su ubačeni u arhiv nakon 2000. godine i za koje se saznalo kada je jedan istoričar citirao ta dokumenta.
2008 – U naletu ciklona Nargis u Mjanmaru poginulo je 78.000 ljudi, 133.655 je nestalo, dok je oluja sravnila sa zemljom najmanje dva grada.
0 comments