Izbor i priprema: Č. Đurđić

Na današnji dan 483. rođen je vizantijski car Justinijan I Veliki, koji je tokom vladavine (od 527.) nastojao da obnovi jedinstvo Rimskog carstva sa sjedištem u Carigradu. Zaslužan je za kodifikaciju rimskog prava, tako što je okupio najčuvenije pravnike i naredio im da pripreme Corpus Iuris Civilis, sastavljen od prečišćenih zakona rimskih careva, raznih pravnih spisa i izvoda iz literature za školovanje pravnika. Tako su sačuvane norme rimskog prava, što je kasnije bilo od izuzetnog značaja za razvitak pravne teorije u čitavoj Evropi. Justinijan I Veliki izgradio je i mnoge dvorce i crkve (Aja Sofija u Carigradu, San Vitale u Raveni), čitave nove gradove (npr. „Justinijana Prima“) i preko 600 utvrđenja za odbranu Balkana. Nasljednicima je ostavio  zemlju osiromašenu prevelikim poduhvatima koje je pokretao uvjeren da s njim počinje novo doba, dok je u stvari njegovom vladom uzgašen sjaj rimske epohe.

1814 – U Parizu je počeo sastanak predstavnika velikih evropskih sila (Rusije, Velike Britanije, Austrije i Pruske) na kojem je uz diktiranje uslova poraženoj Francuskoj donesena odluka o ustupanju bokeljske provincije Austriji, iako su četiri mjeseca prije toga ključevi Kotora bili predati članovima Centralne komisije, odnosno crnogorsko-bokeljske vlade, koja je imala 18 članova, odnosno po šest Crnogoraca, Brđana i Bokelja. Uprkos zamolnici Petra I ruskom caru Aleksandru I, koji se tada nalazio u Parizu, da u zaštitu uzme Crnu Goru i Boku i pojačanoj diplomatskoj aktivnosti da od sila saveznica dobije priznanje Crne Gore, Brda i Boke kao nezavisne države, odluka nije promijenjena. Naprotiv, definitivno je potvrđena i na Bečkom kongresu, održanom od 1. septembra 1814. do 9. juna 1815. godine. 

1828 – Povodom odlaska grupe ceklinskih glavara u Skadar i njihovog izražavanja lojalnosti Porti, vladika Petar I uputio je Ceklinjanima pismo u kome ih je ukorio zbog takvog postupka, ali je istovremeno ispoljio i rezervu da nijesu baš svi Ceklinjani i Poseličani poput njihovih glavara potpisali privrženost Turcima. Vladika je zatražio potpunu istinu o njihovom odnosu prema Porti, u namjeri da, kako je napisao, “čisto znamo u koga se možemo uzdati i od koga ćemo se, kako od Turakah, čuvati”.

1858 – Došlo je do prvog okršaja turske i crnogorske vojske na Grahovcu. U odbrani jednog od položaja na Omutiću, vojvoda Petar Vukotić s Katunjanima odbio je prvi nalet Turaka, a dio crnogorske vojske koji je krenuo na turske rovove, da bi olakšao odbranu vojvodi Vukotiću, poslije obostrano teških gubitaka morao se povući. Nakon toga utvrđeno je jednodnevno primirje.

1864 – U čast crnogorskim junacima poginulim u bici na Grahovcu, na mjestu na kojem je bio Husein-pašin šator, počela je izgradnja crkve koja je trajala koliko i bitka – tri dana. Podizanje crkve počelo je, naime, 11. a završeno 13. maja u devet sati prije podne.

1896 – Rođen je jugoslovenski kompozitor Josip Slavenski. U težnji ka oblikovanju nacionalnog izraza, spojio je elemente muzičkog folklora pojedinih balkanskih naroda s modernom evropskom muzičkom tehnikom. Među poznatim djelima Josipa Slavenskog ubrajaju se: “Simfonija orijenta”, “Haos”, “Heliofonija”, “Simfonijski ep”.

1904 – Rođen je španski nadrealistički slikar Salvador Dali, jedan od najvećih slikara 20. vijeka. Bio je i pisac i vajar, a radio je i kao kostimograf  i scenograf u filmovima španskog reditelja Luisa Bunjuela  “Andaluzijski pas” i “Zlatno doba”. Jednostavnim postupkom slikao je iracionalan i fantastičan svijet snova i halucinacija. U crtežu je bio perfekcionista i gotovo uvijek u prostoru sjećanja na zavičajni kraj. Njegove slike predstavljaju istovremeno i snove i svakodnevne objekte u neočekivanoj formi, kao na primjer curenje satova na slici iz 1931. „Trajnost memorije“. U kasnijoj fazi slikao je u religioznom i klasičnijem stilu –  „Raspeće“ i „Sakrament tajne večere“. Pored scenarija za balete, napisao je i nekoliko knjiga od kojih najpoznatije: „Život Salvadora Dalija“ i „Dnevnik genija“. Bio je jedan od malobrojnih umjetnika koji je za života imao dva muzeja, u Americi i Španiji. U Španiji od sredine devedesetih postoje još dva muzeja velikog umjetnika: „Zamak Pubol“, koji je pripadao njegovoj ženi i muzi njegove umjetnosti Gali i kuća u Port Ljigatu, malom ribarskom selu blizu francusko-španske granice. Publika u Crnoj Gori prvi put je bila u prilici da u Podgorici vidi radove iz dva najobimnija opusa slavnog slikara „Biblija Sacra“ i „Božanstvena komedija“, u okviru izložbe „Božanstveni svjetovi Salvadora Dalija“, koja je trajala od 21. aprila do 26. maja 2011. 

1973 – Uspostavljeni su diplomatski odnosi između Savezne Republike Njemačke i Demokratske Republike Njemačke, čime je okončano razdoblje nepriznavanja Demokratske Republike Njemačke kao suverene države.

1992 – Zbog umiješanosti jugoslovenske vojske u sukobe u Bosni, ministri inostranih poslova Evropske zajednice donijeli su odluku da povuku ambasadore iz Beograda i zatražili suspendovanje članstva Savezne Republike Jugoslavije u OEBS-u.

2007– Crna Gora je zvanično postala 47. punopravna članica Savjeta Evrope, najstarije i najbrojnije panevropske organizacije. U Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope, Crnoj Gori su pripala tri mjesta.

2009 – Papa Benedikt XVI je u izraelskom memorijalnom centru u Jerusalimu  kazao da patnja Jevreja koje je ubila nacistička Njemačka nikada ne smije biti dovedena u pitanje, i na taj način odgovorio na jevrejsko negodovanje zbog izjava biskupa Ričarda Viliamsona koji negira holokaust.

Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:

330 – Rimski car Konstantin I Veliki proglasio je grčki grad Vizant za novu prijestonicu Rimskog carstva. Grad koji je po njemu nazvan Konstantinopolj (Carigrad) osvojili su Turci 1453. i kao Istanbul bio je prijestonica Otomanskog carstva do 1923.

1686 – Umro je njemački fizičar i pronalazač Oto fon Gerike. Prvi je demonstrirao vakuum, izumio je vazdušnu pumpu, vazdušnu vagu i barometar.

1888 – Rođen je američki kompozitor Irving Berlin. Proslavio se kao autor zabavne muzike, a njegova pjesma „White christmas“ ubraja se i danas u bestselere američkog tržišta ploča. 

1949 – Izrael je primljen u Organizaciju Ujedinjenih nacija.

1968 – U nastojanju da okonča žestoke sukobe studenata s policijom, francuski premijer Žorž Pompidu učinio je ustupke studentskim zahtjevima.

1997 – Superkompjuter kompanije IMB “Duboko plavo” pobijedio je svjetskog šampiona u šahu, ruskog velemajstora Garija Kasparova, u meču od šest partija.

2008 – Na opštim izborima u Srbiji pobijedila je Koalicija za evropsku Srbiju na čelu s Demokratskom strankom Borisa Tadića.

2010 – Britanski premijer Gordon Braun podnio je ostavku na tu funkciju, završivši 13-godišnju vladavinu Laburističke stranke lijevog centra.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Podgorica i Tivat među najbrže rastućim aerodromima u regionu
    on 05/05/2025 at 19:34

    Aerodromi u Podgorici i Tivtu bilježe snažan rast u drugom kvartalu 2025. godine, pozicionirajući se među deset najbrže rastućih u bivšoj Jugoslaviji, pokazuju podaci koje je objavio specijalizovani sajt ExYu Aviation News.

  • Započeta tehnička misija MMF-a: Stresno testiranje bilansa stanja CBCG
    on 05/05/2025 at 14:46

    U Centralnoj banci Crne Gore danas je započeta realizacija tehničke pomoći Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), u oblasti stresnog testiranja bilansa stanja CBCG, saopštili su iz Centralne banke. Misija će biti realizovana od 5. do 16. maja 2025, kroz neposredan rad eksperata MMF-a i timova Centralne banke Crne Gore, a u okviru podrške MMF-ovog Odjeljenja za monetarna i tržišta kapitala (MCM).

  • "Jedinici za autoput 750 hiljada, promjene ministara bile promjene i članova"
    on 05/05/2025 at 14:28

    Ministarstvo saobraćaja je 11 godina plaćalo posebnu Jedinicu za implementaciju projekta autoputa Bar Boljare, koju su uglavnom činili njeni uposleni, a što je do februara ove godine ukupno koštalo preko 750 hiljada eura, pri čemu ne postoje jasni kriterijumi za imenovanje članova, a dolazak svakog novog ministra u taj resor po pravilu je značio i promjenu dijela članova te Jedinice, navode iz Akcije za socijalnu pravdu (ASP).

  • Cijene goriva ostaju iste narednih 15 dana
    on 05/05/2025 at 11:17

    Cijene svih vrsta goriva ostaju iste i u narednih 15 dana, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

  • "Manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija"
    on 05/05/2025 at 05:48

    Budžetski prihodi za prva tri mjeseca niži od planiranih za 13 miliona eura. Ekonomski analitičar Predrag Zečević ocjenjuje da je to zabrinjavajuće, te da je manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija.

  • Poslije pet godina kapije autobuske stanice u Beranama uskoro se otvaraju
    on 04/05/2025 at 11:24

    Kapije autobuske stanice u Beranama napokon će biti otvorene narednih dana, saopštio je za Radio Crne Gore predsjednik opštine Đole Lutovac. Odustalo se od ranije ideje da se osnuje opštinsko preduzeće koje će gazdovati stanicom o davanju u zakup ili javno-privatnom partnerstvu, što im je savjetovano, navodi Lutovac, pregovara se sa dva zainteresovana pravna lica.

  • Za hranu ide trećina primanja, a za dostojanstven život potrebno 2.000 eura mjesečno
    on 04/05/2025 at 10:09

    Prema analizi Demostata u Crnoj Gori se za hranu izdvaja oko 30 odsto primanja. Kad je riječ o regionu, ista analiza pokazuje da u prosječnoj potrošnji najveći udio troškovi ishrane imaju u Srbiji, više od 40 odsto. U Sloveniji se za hranu izdvaja 18,8 odsto primanja, u Hrvatskoj 27.

  • Jugopetrolu i druga pumpa na auto-putu
    on 04/05/2025 at 08:48

    Državni Monteput je na tenderu za dugoročni zakup državne imovine i izgradnju benzinske pumpe na odmorištu Gornje Mrke na auto-putu Smokovac-Mateševo, izabrao ponudu kompanije Jugopetrol.

  • Rudnik uglja zakupio asfaltnu bazu bivše Vektre Jakić
    on 04/05/2025 at 06:15

    Otvaranjem novih pogona u pljevaljskom Rudniku uglja nastojaće da što bezbolnije prevaziđu predstojeći proces pravedne tranzicije koji ih očekuje nakon zatvaranja Termoelektrane Pljevlja. Poslovnom transformacijom kompanije predviđeno je nekoliko sasvim novih djelatnosti, a koristiće se sopstvena radna snaga.

  • Svakog mjeseca na bolovanju oko 15 odsto ukupnog broja radnika
    on 03/05/2025 at 18:44

    Prošle godine je za refundaciju bolovanja iz državnog budžeta isplaćeno 9 i po miliona eura. Kako na bolovanje ne bi mogao da ide ko poželi, bez stvarne potrebe, Fond za zdravstveno osiguranje od nedavno je izmijenio pravilnik, pa će svi osiguranici ubuduće moći retroaktivno da otvore bolovanje u roku od pet, umjesto dosadašnjih tri dana.