Izbor i priprema: Č. Đurđić

Na današnji dan 1654. odigrao se poznati Peraški boj u kome su se Peraštani, braneći svoj grad, sukobili s Turcima. Predvodeći 6.000 Turaka iz Risna, Mehmed-aga Rizvanagić napao je peraške kule. Iako je grad branilo samo stotinu peraških vojnika i malobrojni živalj, nadmoćna turska vojska nije ga osvojila, a u boju je poginuo i njen zapovjednik Rizvanagić.  Neki izvori tvrde da Perast nije osvojen zato što su Mlečani potkupili organizatora napada Ali-pašu Čengića. Boj je opjevao barski nadbiskup, Peraštanin, Andrija Zmajević, ali je njegov spjev izgubljen. U znak sjećanja na Peraški boj ostao je u tom gradu sve do danas običaj „gađanja kokota“, koji simbolizuje neprijatelja. Nadmetanje se organizuje svake godine, a najbolji strijelac koji pogodi kokota dobija „šugaman“ (peškir) na kome je ispisana godina Boja i datum gađanja.

1767 – Šćepan Mali donio je akt o odvajanju svjetovne od crkvene vlasti, koji su podržali i prihvatili  svi glavari Crne Gore po odluci Opštecrnogorskog zbora. Taj je čin bio u saglanosti s evropskim trendovima razdvajanja krune, mača i krsta. Ipak, politička sekularizacija u Crnoj Gori nailazila je na otpor sa svih strana i završena je nakon nasilne smrti Šćepana Malog.

1773 – Rođen je austrijski državnik knez Klemens  Meternih, najuticajnija ličnost u Evropi tokom gotovo 40 godina, koliko je bio na mjestu ministra inostranih poslova  i kancelara Austrije (1809 – 1848). Meternih se smatra oličenjem apsolutističkog režima.  S ruskim carem Aleksandrom I osnovao je Svetu alijansu čiji je osnovni cilj bio gušenje nacionalnih pokreta u Evropi.

1784 – Umro je crnogorski mitropolit Arsenije Plamenac, sestrić i nasljednik Save Petrovića. Zahvaljujući naklonosti svoga ujaka, pomoći i preporuci Šćepana Malog određen je za mitropolita i pored protivljenja katunskih glavara. Bio je to udarac kući Petrovića koja je od vladike Danila polagala pravo nasljeđa na vladičanski prijesto. Vladika Arsenije bio je svega tri godine na prijestolu, a nakon njegove smrti vladičansko zvanje ponovo je vraćeno članovima dinastije Petrović – Njegoš.

1847 – U Italiji je umro irski političar Danijel O Konel, zvani osloboditelj. Kao član britanskog parlamenta uspio je da prisili britansku vladu da prihvati zakon o emancipaciji katolika 1829. Smatra se jednim od najboljih govornika 19. vijeka.

1859 – Rođen je francuski fizičar Pjer Kiri. Proučavao je magnetizam i radioaktivnost, a sa suprugom Marijom otkrio je 1898. polonijum i radijum. Nobelovu nagradu za fiziku supružnici Kiri podijelili su 1903. s Antoanom-Anrijem Bekerelom.

1886 – Umrla je, u 56. godini, američka pjesnikinja Emili Dikinson, kćer čuvenog pravnika, rođena 10. decembra 1830. u gradiću Amherstu u Masačusetsu, gdje je provela čitav život, izuzev jedne godine u ženskoj Bogosloviji u Maunt Holiouku i nekoliko posjeta Kembridžu radi liječenja očiju. Živjela je veoma povučeno i viđala se samo s članovima uže porodice. Bila je usamljenica, i u rodnom gradu su je smatrali čudakinjom; divili se njenoj navici da se oblači u bijelo i šalje zagonetna pisamca uz darove u hrani ili cvijeću. Za njenog života objavljeno je samo osam njenih pjesama i to većina na zahtjev prijatelja. Objašnjenje za to dala je sama pjesnikinja:„Objavljivanjem se čovječija duša javno rasprodaje“ – napisala je u jednoj pjesmi. Kada je, četiri godine nakon njene smrti, objavljeno njeno obimno djelo, kritičari su bili iznenađeni kako je jedan život, naizgled isprazan, mogao da proizvede takvu strast. Pronađene  su hrpe njenih pjesama, ispisane na poleđinama koverata, na smeđim kesama za hranu, na poništenim računima ili komadićima odcijepljenim iz novina. Inspiraciju je nalazila u Bibliji, u Šekspirovim djelima i u klasičnoj mitologiji. Sređivanje zaostavštine Emili Dikinson trajalo je sve do 1955. kada je objavljeno definitivno izdanje njenih 1.775 pjesama u šest tomova. Priređivači su ih podijelili u četiri kategorije: pjesme o prirodi, vremenu i vječnosti, ljubavi i životu. Genijalnu Emili Dikinson otkrili su pjesnici Čikaške škole, nakon čega je njena slava neprestano rasla, da bi tek u 20. vijeku postala  jedna od najvećih američkih pjesnikinja.

1891– Rođen je ruski pripovjedač, romansijer i dramski pisac Mihail Afanasjevič Bulgakov, autor romana “Bijela garda” – pretočenog u dramu “Dani turbina”, koja je s velikim uspjehom igrana u teatru MHAT. Bulgakov je poznat i po satiričnim, groteskno-fantastičnim pripovijetkama i posebno po romanu “Majstor i Margarita”. „Majstor i Margarita“ predstavlja vrhunac ruske umjetnosti romana 20. vijeka. Njegova složena fabula, organizovana u raznim  uporednim periodima, simultano prati priče o savremenom piscu-majstoru i stradanjima Hrista (Ješue), ukazujući na perspektivu umjetničkog djela („rukopisi ne gore“) i istorijskog razvoja (uticaj Majstora na Ivana Bezdomnog), ali isključivo na planu ličnosti, čija sudbina, obilježena djelovanjem demonskog načela (Voland), nije „svjetlost“ besmrtnosti, uz Hrista, već puškinski intoniran „mir“. Bulgakovljev „fantastični realizam“, filozofija života i umjetnosti doživjeli su nezapamćeni efekat u svjetskim razmjerama i osjetno uticali na razvoj sovjetske književnosti.

1914 – Umro je srpski istoričar i književni kritičar Jovan Skerlić, profesor Beogradskog univerziteta, član Srpske kraljevske akademije. Svojim književnim i javnim radom značajno je uticao na kulturni i politički život u Srbiji na početku 20. vijeka. Poznato Skerlićevo djelo:  “Istorija srpske književnosti”.

1945 – Njemačke trupe napustile su Jugoslaviju u Drugom svjetskom ratu. U četvorogodišnjem ratu poginulo je 1.706.000 ljudi, a zemlja je porušena i opustošena.

1955 – U Beču je potpisan Austrijski državni ugovor kojim je okončana desetogodišnja saveznička okupacija, a Austrija je postala nezavisna republika u granicama od 1. januara 1938 . godine.

2001– Šef UNMIK-a Hans  Hekerup potpisao je u Prištini “Ustavni okvir za samoupravu na Kosovu”, uprkos protivljenju  Srba sa Kosova koji su smatrali da taj najviši pravni akt pokrajine nije u skladu s rezolucijom UN o njenom budućem statusu.

2009 – Na Trgu Republike u Podgorici, uz taktove Štrausove muzike, podgorički maturanti otvorili su, istovremeno sa svojim vršnjacima širom svijeta, u 12 sati ples, u pokušaju da obore Ginisov rekord u kategoriji masovnog sinhronizovanog plesa u okviru međunarodne manifestacije “Maturska parada 2009”, koja je okupila svršene srednjoškolce širom svijeta, čiji je zadatak bio da istovremeno izvedu najveći sinhronizovani ples.

2012 – U Podgorici je održan četvrti protestni skup na kome su učesnici prošetali pored  Radio Televizije Crne Gore, Pobjede i Agencije za nacionalnu bezbjednost – stubova sistema – kako su ih nazvali,  pozivajući građane da ne gledaju program nacionalnog javnog servisa, da ne čitaju Pobjedu, a Agenciji za nacionalnu bezbjednost poručili da ne prati građane već kriminalce. Na protestu je učestvovalo prema zvaničnom saopštenju policije 2.500 do 3.000 građana, prema procjeni organizatora deset, a prema nezvaničnim policijskim procjenama 6.000 građana iz cijele Crne Gore. Organizatori protesta bili su, kao i u prethodna tri, Unija slobodnih sindikata (USS), Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) i Studentska unija (SU).

2012 – U 83. godini umro je slavni meksički pisac Karlos Fuentes, romansijer, dramski pisac, esejista i filmski scenarista. Fuentes je autor više od 20 proznih djela, a najpoznatiji je po romanima „Smrt Artemija Kruza“ (1962) i „Stari Gringo“ (1985). Napisao je i veliki broj eseja o aktuelnim pitanjima savremene politike, društva, kulture, ekologije i medija. Bio je kolumnista u španskom listu „El pais“, u kome je komentarisao politička zbivanja širom svijeta, do posljednjih dana. Upravo na dan njegove smrti u meksičkom listu „Reforma“ objavljen je esej o predsjedničkim izborima u Francuskoj. Fuentes je rođen 1928. u porodici diplomate i veći dio djetinjstva proveo je u zemljama zapada. To mu je, kako je govorio, omogućilo da sagleda Latinsku Ameriku sa distance i dalo mu kritičku oštricu.  Fuentes je bio protagonista tzv „latinoameričkog buma“ – književnog pokreta koji su činili mahom mladi autori, čija su politička kritička djela kršila ustaljene tradicije. Među Fuentesovim poznatim romanima ističu se i „Sveto mjesto“, „Terra nostra“, „Dijana“, „Godine s Laurom Dijas“ i „Srećne porodice“. Prema njegovim romanima snimljeno je nekoliko filmova, od kojih je najpoznatiji „Stari Gringo“ (1989) s Gregori Pekom i Džejn Fondom u glavnim ulogama. Funetes se oprobao i kao diplomata – bio je ambasador u Londonu i Parizu, ali je oba puta dao ostavku zbog neslaganja s političkim prilikama u svojoj zemlji, posebno zbog njenog  predsjednika Gustava Ordoza, koga je optuživao za masakr nad studentima u Meksiko Sitiju 1968. prilikom gušenja pobune.

2013 – U Pekingu je otvoren Prvi ministarski forum o kulturnoj saradnji Kine i zemalja centralne i istočne Evrope. Forumu su prisustvovali ministri kulture i delegacije iz šesnaest evropskih zemalja, među kojima i crnogorska delegacija na čelu s ministrom Branislavom Mićunovićem. Pored predstavljanja značajnih projekata kulture, kao što su Muzički centar i Kinoteka, kineskoj strani je tom prilikom ponuđeno osnivanje kulturnog centra u Crnoj Gori.

Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:

1848 – U Beču je izbio ustanak protiv apsolutističkog režima koji je primorao vladu da povuče Oktroisani ustav donesen 25. aprila i da raspiše izbore.

1918 – Prva avionska pošta u svijetu krenula je između Njujorka, Filadelfije i Vašingtona.

1943 – Raspuštena je Komunistička internacionala (Kominterna).

1989 – Sovjetski predsjednik Mihail Sergejevič Gorbačov objavio je u Pekingu kraj kinesko-sovjetskih raskola.

1991 – Edit Kreson postala je prva žena premijer Francuske.

1996 – Skupština SR Jugoslavije smijenila je guvernera Narodne banke Jugoslavije Dragoslava Avramovića, tvorca privredne reforme koja je početkom 1994. zemlju izvukla iz hiperinflacije. Avramović je prethodni dan u svom ekspozeu u Skupštini optužio vladu SR Jugoslavije da blokira pregovore s međunarodnim finansijskim organizacijama i time gura zemlju u propast.

2009 – Vanraspravno žalbeno vijeće suda BIH donijelo je odluku o puštanju iz pritvora Branimira Glavaša.

2009 – Poglavar Rimokatoličke crkve papa Benedikt XVI, izjavio je odlazeći iz Izraela, da se holokaust ne smije nikada poricati.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Mersudinu je za liječenje potrebno nešto više od 9000 eura
    on 17/05/2024 at 08:34

    Marsudinu Memiću (70) koji boluje od karcinoma baze jezika za liječenej u Turskoj potrebno je 9.265 eura. Iz Fondacije Humanost pozivaju sve koji su u prilici da pomognu slanjem poruke sa sadržajen 47 na 14565.

  • Napad na sinagogu u Francuskoj, policija ubila napadača
    on 17/05/2024 at 08:15

    Francuska policija ubila je naoružanog muškarca koji je pokušao da zapali sinagogu u sjeverozapadnom gradu Ruanu, rekao je francuski ministar unutarnjih poslova.

  • Predlog medijskih zakona vraća Crnu Goru unazad
    on 17/05/2024 at 08:08

    Nevladine organizacije očekuju da Ministarstvo kulture i medija usvoji njihova rješenja za izmjene nacrta Zakona o audiovizuelnim medijskim uslugama i Zakona o javnom medijskom servisu. Sve kako bi se unaprijedio medijski okvir. Iz Ministarstva poručuju da su pročitali njihove predloge, ali da je cilj da se depolitizuje izbor članova Savjeta javnih emitera. Obećavaju da postoji i zaštitna klauzula kada je u pitanju učešće civilnog sektora na konkursima za članove savjeta.

  • Danas biraju nasljednika Borisa Savića
    on 17/05/2024 at 08:07

    Na današnjoj sjednici Sudskog savjeta intervjuisaće se kandidati za predsjednika Višeg suda u Podgorici.

  • Danas počinje isplata penzija
    on 17/05/2024 at 07:53

    Isplata aprilskih penzija počeće danas, saopšteno je iz Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja (PIO).

  • Smanjenje kazne silovatelju šamar u lice kompletnom društvu
    on 17/05/2024 at 07:46

    Odluku Apelacionog suda da višestrukom silovatelju maloljetnice smanji kaznu zatvora sa 15 na osam godina iz civilnog sektra vide kao šamar u lice kompletnom društvu. Smatraju da ovakve presude samo ohrabruju nasilnike.

  • Bivši radnici Košute i danas blokiraju saobraćaj
    on 17/05/2024 at 07:42

    Bivši radnici cetinjske Košute i danas će zaustavitli saobraćaj između Podgorice i Cetinja. Blokada će trajati dva sata i to od 12 do 14 časova.

  • Saradnja sa Američkom obalskom stražom višestruko korisna
    on 17/05/2024 at 07:33

    Saradnja koju Crna Gora ima sa Američkom obalskom stražom je višestruko korisna i značajna, saopšteno je nakon sastanka ministra saobraćaja i pomorstva Filipa Radulovića i delegacije „United States Coast Guard“ koja od nedjelje boravi u Crnoj Gori.

  • Najviši nivo uzbune zbog erupcije vulkana Ibu
    on 17/05/2024 at 07:32

    Indonežanske vlasti proglasile su najviši, četvrti nivo uzbune u provinciji Sjeverni Maluku nakon niza erupacija vulkana Ibu.

  • Završna proslava povodom Dana Evrope danas u Pljevljima
    on 17/05/2024 at 07:26

    Završna proslava povodom Dana Evrope biće organizovana danas u Pljevljima, najavili su iz Ministarstva evropskih poslova (MEP) i dodali da će raznovrsnim programom biti istaknuta kulturna raznolikost i evropske vrijednost.

  • "Crna Gora odgovorno pristupa članstvu u NATO"
    on 17/05/2024 at 10:37

    Crna Gora nastavlja odgovorno da pristupa članstvu u NATO što je uz intenzivan reformski proces sa ciljem članstva u Evropskoj uniji i održavanje dobrosusjedskih odnosa kroz jačanje regionalne saradnje, jedan od tri ključna spoljnopolitička zadatka zemlje, izjavio je crnogorski ministar odbrane Dragan Krapović.

  • Organizovaće konsultativno saslušanje o projektu "Montrose"
    on 17/05/2024 at 10:25

    Odbor za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostono planiranje organizovaće konsultativno saslušanje u vezi arbitražnog postupka koji je pokrenuo konzorcijum koji čine "Northstar" i "Equest Capital Limited" protiv države Crne Gore, a koji je trebao da gradi luksuzni turistički kompleks "Montrose" na poluostrvu Luštica.

  • Vrhovni sud dovodi u pitanje evropski put Crne Gore
    on 17/05/2024 at 07:19

    Ponovni neuspjeh Vrhovnog suda da izabere kandidata za njegovog predsjednika/cu ukazuje na organizovano djelovanje unutar te institucije koja koči uspostavljanje funkcionalne vladavine prava i dovodi u pitanje put Crne Gore ka Evropskoj uniji (EU), ocijenili su iz Centra za građansko obrazovanje (CGO).

  • Danas prijem kod Spajića povodom Dana nezavisnosti, prenos na TVCG 2
    on 17/05/2024 at 06:31

    Predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić će danas, 17. maja povodom 21. maja, Dana nezavisnosti prirediti svečani prijem u Vili Gorica.

  • Stojović: Nema genocidnog naroda; Janović: Nejasno šta se postiže amandmanima
    on 16/05/2024 at 19:56

    Poslanik Pokreta Evropa sad Gordan Stojović kazao je da je važno da Crna Gora glasa u skladu sa interesima građana, te da je rano prejudicirati u vezi amandmana na rezoluciju o Srebrenici. Poslanica SNP-a Slađana Kaluđerović istakla je da će SNP glasati protiv rezolucije o Srebrenici ali da nijesu isključivi. Poslanik DPS-a Nikola Janović kazao je da presude međunarodnih sudova pokazuju sve činjenice.

  • "Kosovo ima punu podršku Crne Gore"
    on 16/05/2024 at 19:43

    Za Crnu Goru, evroatlantski smjer nema alternativu. U tom pogledu, Kosovo ima punu podršku Crne Gore, poručio je potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku Nik Đeljošaj tokom susreta sa prvim potpredsjednikom Vlade Kosova Besnikom Bislimijem.

  • "Zadržati fokus i okončati pregovarački proces sa EU"
    on 16/05/2024 at 18:12

    Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović ocijenio je da Crna Gora može postati punopravna članica EU do 2028. godine, za šta je, kako je kazao, neophodno zadržati fokus, kako bi naša država u što skorijem roku završila obaveze iz pregovaračkog procesa.

  • "Crna Gora kohezioni faktor Zapadnog Balkana"
    on 16/05/2024 at 17:12

    Crna Gora je faktor stabilnosti i pouzdana saveznica Sjedinjenim Američkim Državama na Zapadnom Balkanu, poruka je sastanka premijera Milojka Spajića sa pomoćnikom američkog državnog sekretara zaduženog za Evropu i Evroaziju Džejmsom O'Brajenom.

  • "Crna Gora i Kosovo imaju bliske ekonomske odnose i želimo da ta saradnja bude jača"
    on 16/05/2024 at 15:53

    Crna Gora i Kosovo imaju bliske ekonomske odnose i želimo da ta saradnja bude jača, poručeno je na sastanku potpredsjednika Vlade za ekonomsku politiku Nika Đeljošaja sa ministarkom ekonomije Vlade Republike Kosovo, Artanom Rizvanoli. Kako je saopšteno iz Vlade Crne Gore, Rizvanoli je poželjela dobrodošlicu Đeljošaju i istakla dobrosusjedske odnose između Crne Gore i Kosova.

  • Odnose Crne Gore i SAD podići na nivo strateškog partnerstva
    on 16/05/2024 at 13:48

    Predsjednik države Jakov Milatović sastao se u Vašingtonu sa specijalnim savjetnikom američkog predsjednika Bajdena - Majklom Karpenterom.

  • Država otkupila akcije manjinskih akcionara ŽPCG i OŽVS
    on 17/05/2024 at 09:58

    Vlada je danas na Montenegroberzi otkupila akcije manjinskih akcionara Željezničkog prevoza (ŽPCG) i Održavanja željezničkih voznih sredstava (OŽVS) za skoro 1,4 miliona EUR.

  • Danas počinje isplata penzija
    on 17/05/2024 at 07:53

    Isplata aprilskih penzija počeće danas, saopšteno je iz Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja (PIO).

  • Nepoštovanje zakona postalo navika institucija u Crnoj Gori
    on 16/05/2024 at 18:55

    Na reviziju pravilnosti, Državna revizorska institucija, od početka 2023. dala je 31 negativno misljenje na poslovanje institucija u Crnoj Gori. Kažu da se nepoštovanje zakona, najčešće ponavlja kod političkih partija, ali i da državne institucije koje bi trebalo da paze na poštovanje zakona, često budu predmet revizije.

  • Sve nas spaja ekonomija i evropske integracije
    on 16/05/2024 at 09:40

    Premijer Milojko Spajić kazao je da očekuje da amandmani koje je Crna Gora podnijela na Rezoluciju o genocidu u Srebrenici budu prihvaćeni, dodajući da su oni dobrodošli u trenutnoj konstelaciji i zategnutim odnosima u regionu.

  • Vuković: Podstičemo ukupan ekonomski razvoj i put Crne Gore ka EU
    on 15/05/2024 at 19:48

    Koordinisani napori sa Evropskom unijom (EU) i partnerskim međunarodnim finansijskim institucijama, kakva je Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), podstiču ukupan ekonomski razvoj Crne Gore i njen put ka EU, poručio je ministar finansija Novica Vuković.

  • "Varhelji podržao planove za dalji napredak ka članstvu u EU"
    on 15/05/2024 at 18:30

    Ministar turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Vladimir Martinović sa evropskim komesarom za proširenje Oliverom Varheljijem obišao je postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda za opštine Kotor i Tivat.

  • USSCG očekuje usvajanje zakonskih inicijativa SNP-a
    on 15/05/2024 at 14:32

    Unija slobodnih sindikata (USSCG) očekuje da svi poslanici u Skupštini podrže dvije zakonske inicijative Socijalističke narodne partije (SNP).

  • Penzioneri traže mjesto u Socijalnom savjetu
    on 15/05/2024 at 14:03

    Penzioneri su razočarani posljednjim povećanjem penzija smatrajući ga nedovoljnim da bi se pratila inflacija, pri čemu traže mjesto u Socijalnom savjetu, saopšteno je na današnjoj sjednici Skupštine Saveza udruženja penzionera.

  • Inflacija 5,4 odsto
    on 15/05/2024 at 11:40

    Cijene proizvoda i usluga lične potrošnje, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u aprilu su u odnosu na isti period prošle godine, u prosjeku bile više 5,4 odsto, pokazuju podaci Monstata.

  • Više prevezenih putnika
    on 15/05/2024 at 05:41

    Prevoz putnika u prvom kvartalu, u odnosu na isti period prošle godine bilježi rast u željezničkom saobraćaju, drumskom i lokalnom drumskom i aerodromskom.